» »

Tevatron zaznal senco Higgsovega bozona

Tevatron zaznal senco Higgsovega bozona

Tevatron gre za rezervne dele

Nature - Iskanje Higgsovega bozona še ni končano, čeprav imamo nekaj prepričljivih indicev, da smo blizu konca poti. Na koncu naj bi pri energiji 124-125 GeV stal Higgsov bozon, ki je še zadnji neodkriti delec v standardnem modelu atomske fizike. CERN je decembra poročal, da so v dveh neodvisnih eksperimentih (ATLAS in CMS) odkrili statistični anomaliji pri energijah, kjer pričakujejo Higgsov bozon. To je že močan indic, da Higgs dejansko obstaja. Danes pa so objavili podatke še v chicaškem trkalniku Tevatron, ki je lani, tik preden je izdahnil, izmeril nekaj podatkov, ki prav tako dajejo slutiti, da Higgsov bozon obstoji.

Ponovno gre za statistična odstopanja, ki sama po sebi ne pomenijo ničesar, a v povezavi z rezultati iz CERN krepijo predvidevanja, da ima Higgsov bozon maso 125 GeV. V Tevatronu so z zanesljivostjo 2,6 sigma pri eksperimentih D0 in CDF odkrili energijsko anomalijo v intervalu 117-131 GeV. To pomeni, da je 0,5-odstotna verjetnost, da je anomalija zgolj slučajen statistični rezultat. Samo po sebi je to premalo, a v povezavi z drugimi podatki koristna informacija. To je tudi v skladu z v ponedeljek objavljenimi meritvami mase bozona W (80387 +/- 19 MeV), kar omejuje maso Higgsovega bozona navzgor na 127 GeV. Kaj več iz Tevtrona žal ne bomo izvedeli, saj so ga lani konec septembra zaradi predragih stroškov obratovanja ugasnili. Trenutno ga razstavljajo in uporabljajo kot ogromen vir rezervnih delov. Podatki za obstoj Higgsovega bozona iz CERN-ovega CMS-a imajo zanesljivost 1,5 sigma in 2,2 sigma iz ATLAS-a.

Skupno je torej vrsta posrednih dokazov, da Higgsov bozon obstoji, nimamo pa še trdnega zagotovila. V CERN-u še vedno merijo napovedane razpadne produkte Higgsovega bozona (razpade lahko v kvarka dol, bozona W, bozona Z, leptona tau, kvarka gor, fotona ...). O podrobnostih, kako Higgsov bozon podeljuje maso delcem in kako naj bi bilo sestavljeno Higgsovo polje, pa smo že večkrat pisali.

34 komentarjev

Aston_11 ::

Zakaj se masa meri v GeV?

gendale ::

seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

jype ::

Aston_11> Zakaj se masa meri v GeV?

V čem pa naj bi se?

Aston_11 ::

Kaj vem, v čem se bi. Mi je bilo hecno, da se meri v voltih. No, wiki je pojasnila. Če bi ogovoril, da v gramih, bi se verjetno blamiral, tako da bom raje previdno molčal.

MrStein ::

Saj gram je enota za maso in komot lahko v grame preračunaš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jst ::

Jaz sem ravno kakšen teden nazaj poslušal podcast Dr. Kiki Science Hour, ki je imela gosta, ki je ravno napisal knjigo o Higgsovem bozonu. Sean.. nekaj. Je na UniverseToday.

No, on je razložil, da rezultati iz CERNa niso "močan indic" že zato, ker sta omenjena dva detektorja zaznala različne vrednosti, katerim so pripisali samo 2 sigme in to ni niti za 50:50. Kvečjemu lahko počakamo na letošnje rezultate, ko bodo pojačali moč, intenzivnost in količino trkov in se usmerili točno v opisano območje 125 GeV. Ampak je povedal "don't get your hopes up."
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

mojca ::

Aston_11 je izjavil:

Kaj vem, v čem se bi. Mi je bilo hecno, da se meri v voltih. No, wiki je pojasnila. Če bi ogovoril, da v gramih, bi se verjetno blamiral, tako da bom raje previdno molčal.

Ne bi se blamiral. Saj maso delcev lahko meriš v gramih, je pa to približno enako praktično kot merjenje dolžin v svojem zvezku v svetlobnih letih ali merjenje starosti vesolja v številu prehodov med stanji cezijevega atoma (na čemer temelji definicija sekunde).

Je pa res, da bi glede na to, da večina tu ni jedrskih fizikov, maso lahko zapisali z GeV/c2 namesto z golimi GeV.

Mi je pa ta izjava glede kanibalizacije Tevatrona in ogromnega skladišča rezervnih delov vsaj malo hecna. Še prejšnji teden sta se zdela oba detektorja še kar cela, in če ostanejo načrti za nove detektorje na istem mestu neuresničeni (na kar srčno upajo), bodo detektorje preuredili v muzej, namesto da bi plačevali za razstavljanje. Po drugi strani bi lahko vsak obiskovalec odnesel domov en kos elektronike, pa je še lep čas ne bi zmanjkalo ;)

jype ::

Aston_11> Če bi ogovoril, da v gramih, bi se verjetno blamiral, tako da bom raje previdno molčal.

Nah, saj so ti že rekli, da je to ista reč.

Zgolj nerodno je delat s tako majhnimi vrednostmi - 1 eV je samo 1.782662×10^-33 g.

zee ::

@jype: AFAIK je eV enota za delo, ne pa za maso.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

rockstar1707 ::

Nekako je pač potrebno upravičiti stroške delovanja in pripraviti teren za morebitne nove investicije v to področje raziskovanja.

Pa daleč od tega, da bi imel kaj proti takšnim raziskavam, samo takšna odkritja oz. objave tik pred koncem delovanja ali malo za tem se meni vseeno zdijo bolj politične kot raziskovalne narave.

Zero0ne ::

Jst je izjavil:


No, on je razložil, da rezultati iz CERNa niso "močan indic" že zato, ker sta omenjena dva detektorja zaznala različne vrednosti, katerim so pripisali samo 2 sigme in to ni niti za 50:50.


Ne bo držalo. 2 sigma je enako verjetnosti 0.9545, oziroma 13.217 verjetnostnim decibelom.
uname -o

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero0ne ()

Matako ::

Zero0ne je izjavil:

Jst je izjavil:


No, on je razložil, da rezultati iz CERNa niso "močan indic" že zato, ker sta omenjena dva detektorja zaznala različne vrednosti, katerim so pripisali samo 2 sigme in to ni niti za 50:50.


Ne bo držalo. 2 sigma je enako verjetnosti 0.9545, oziroma 13.217 verjetnostnim decibelom.



Jaz razumem, da so _vsakemu_ pripisali 2 sigma za njegovo vrednost. In če imaš dve enako možni različni vrednosti...

po mojem je to mislil.

Drugače pa bodo v CERNU in Fermilab našli _nekaj_ - še vedno so. ;)
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Timurlenk ::

da higgsov bozon obstaja


ne obstoji


??

zee ::

Timurlenk je izjavil:

da higgsov bozon obstaja


ne obstoji


??


"Obstoji" je zastarel izraz. Nic posebej pretresljivega.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Timurlenk ::

in other news

http://news.nationalpost.com/2012/03/07...

Canadian-led team at the European nuclear research agency has succeeded in trapping particles of anti-matter long enough to measure how they react to increasing energy, in a groundbreaking experiment that heralds a new age of empirical research on the most bizarre stuff in existence.


in other news

Zgodovina sprememb…

Matako ::

Sploh si ne predstavljam nekega raziskovalca na v Fermilab ali CERN, ki je zdaj že napisal pol post-doc dizertacije, da se zdaj rezultati spremenijo. Ali naj kar vrže stran vse skupaj, čakaj malo?
/\/\.K.

JesusChrist ::

No in torej če odkrijejo "božji delec", kaj potem? Kaj bo imelo človeštvo od tega? Kaj bomo s tem pridobili (razen kupa statističnih podatkov in dokaz, da Higgsov bozon res obstaja?)
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Timurlenk ::

da je naša razlaga sveta okoli nas pravilna


pa da ne rabimo nobenega boga

JesusChrist ::

To ni nič novega.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Bor H ::

JesusChrist je izjavil:

No in torej če odkrijejo "božji delec", kaj potem? Kaj bo imelo človeštvo od tega? Kaj bomo s tem pridobili (razen kupa statističnih podatkov in dokaz, da Higgsov bozon res obstaja?)


To smo že parkrat predelal, lahko pa trikrat ugibaš kakšne so bile prve reakcije na odkritje polprevodnikov, na prve načrte za operacijske ojačeavlnike, konc konvec si Janez Kranjski tudi ni mogel predstavljat kaj lahko relativnostna teorija nam prinese. Pa to so sam zadeve na prvo žogo.

LedStorm+++ ::

Tudi ta bozon, če je SPLOH prvi...

Kak je iz niča za vraga izšel? 8-O
Pingvin :-)

Zero0ne ::

Tole z "božjim delcem" ni nič drugega kot medijski senzacionalizem. Samo ime nima smisla in ne podaja nikakršne informacije, daje pa vernikom čudne ideje o tem, kaj se dogaja v CERNu.:O
uname -o

Aston_11 ::

Ali je vprašanje, po čem potuje radijsko valovanje, čudno ali ne? Po moji teoriji po praznem prostoru ne more potovati, torej prostor ni prazen. Kar potegne za sabo, da tudi izven vesolja ne more potovati.

Luna je, seka na polno, pa ključe od dveh avtom, dveh hiš itd. sem zgubil.

Zheegec ::

Zero0ne je izjavil:

Tole z "božjim delcem" ni nič drugega kot medijski senzacionalizem. Samo ime nima smisla in ne podaja nikakršne informacije, daje pa vernikom čudne ideje o tem, kaj se dogaja v CERNu.:O

To je bolj trollanje vernikov :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

jest10 ::

Aston_11 je izjavil:

Ali je vprašanje, po čem potuje radijsko valovanje, čudno ali ne? Po moji teoriji po praznem prostoru ne more potovati, torej prostor ni prazen. Kar potegne za sabo, da tudi izven vesolja ne more potovati.

In zakaj pa ne?

Aston_11 ::

jest10 je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Ali je vprašanje, po čem potuje radijsko valovanje, čudno ali ne? Po moji teoriji po praznem prostoru ne more potovati, torej prostor ni prazen. Kar potegne za sabo, da tudi izven vesolja ne more potovati.

In zakaj pa ne?


Po moji teoriji bi morala snov nihati, da bi prišlo do odrivanja/narivanja sosednje snovi. Nekaj takega kot pri odrivu molekul plinov pri raketi, zgoraj se naslonijo na raketo in lokalni mikro tlak požene raketo naprej. Seveda pri valovanju mololekule v praznem prostoru ne pridejo v poštev. Nekaj mora tam biti, ki preneša nihanje.

PS: 8. marec, luna, ključi

Poldi112 ::

Saj je, reče se mu eter. Edino problem je, da si se rodil mejčkn prepozno, da bi bila stvar še aktualna.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Aston_11 ::

Poldi112 je izjavil:

Saj je, reče se mu eter. Edino problem je, da si se rodil mejčkn prepozno, da bi bila stvar še aktualna.



Sedaj omenjajo neko temno snov. Morda je to to. Morda pa je samo energija namesto snovi.

PS: Ključe od dveh avtov itd. našel na drugi strani zaklenjenih vrat. Nekaj me je nadmudrilo, ker sem šel zadnji iz hiše, vrata pa so bila zaklenjena, ko sem se vrnil. Mi je odklenil mulc. Dan žena in izbranih profesoric čarovnic seka na polno.

jype ::

zee> @jype: AFAIK je eV enota za delo, ne pa za maso.

Mass in special relativity @ Wikipedia

zee ::

@jype: Sem hotel popraviti, pa mi ni pustilo. Imas prav, ja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zero0ne ::

Aston_11 je izjavil:

Ali je vprašanje, po čem potuje radijsko valovanje, čudno ali ne? Po moji teoriji po praznem prostoru ne more potovati, torej prostor ni prazen.


Zanimivo, imaš kakšen link do podrobnejše razlage te teorije? Ker je ta izjava sama po sebi dokaj skregana z moderno fiziko, bi jo bilo priporočljivo podkrepiti z viri/dokazi. Razen, če je to seveda tvoja celotna "teorija" (ki bi se ji pravilno reklo hipoteza) in nimaš nikakršne obrazložitve zanjo.
uname -o

Aston_11 ::

Točno tako. Bazira na luni, ki danes seka na polno, sočni plazmi, ki bo ravnokar priletela v zemljo, 8 marcu in dejstvu, da sem zgubil ključe. Vir pa sedi na tej strani zaslona. Hipoteza, torej, praviš, da je to. Kam pa naj pogledam, po čem potujejo valovanja v praznem prostoru?

Zero0ne ::

Aston_11 je izjavil:

Točno tako. Bazira na luni, ki danes seka na polno, sočni plazmi, ki bo ravnokar priletela v zemljo, 8 marcu in dejstvu, da sem zgubil ključe. Vir pa sedi na tej strani zaslona. Hipoteza, torej, praviš, da je to. Kam pa naj pogledam, po čem potujejo valovanja v praznem prostoru?


"Po čem potujejo valovanje v praznem prostoru?" Je vnaprej pristransko vprašanje, podobno kot "kdo je ustvaril zemljo?".

Sicer pa,

Wave equation @ Wikipedia
EM radiation @ Wikipedia
Maxwell%27s equations @ Wikipedia

Uživaj.
uname -o

Spura ::

Aston_11 je izjavil:

Točno tako. Bazira na luni, ki danes seka na polno, sočni plazmi, ki bo ravnokar priletela v zemljo, 8 marcu in dejstvu, da sem zgubil ključe. Vir pa sedi na tej strani zaslona. Hipoteza, torej, praviš, da je to. Kam pa naj pogledam, po čem potujejo valovanja v praznem prostoru?

Vprasanje ze vsebuje predpostavko, da mora valovanje valovati skozi nek medij oziroma ti predpostavljas, da so vsa valovanja taksna, kot je zvok, to je longitudinalna valovanja, pri katerih je kolicina ki "valovi" kar gostota medija samega.
Ta ideja je razvidna tu:

Aston_11 je izjavil:


Po moji teoriji bi morala snov nihati, da bi prišlo do odrivanja/narivanja sosednje snovi. Nekaj takega kot pri odrivu molekul plinov pri raketi

Edino kar si predstavljas je valovanje gostote medija in sirjenje valovanja skozi snov kot longitudinalno sirjenje te razlike v gostoti.

Da, ce je to tvoja ideja o tem kaj valovanje je, potem gotovo si ne mores odgovorit na to vprasanje. Dumbed down bi lahko rekli, da pri elektromagnetnem valovanju "valovi" elektromagnetno polje v neki tocki prostora, s tem da je valovanje transverzalno. Za kaksno bolj natancno (tudi faktualno natancno) razlago pa najdi kakega fizika.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odkrit Higgsov bozon! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7119657 (12222) sprasujem
»

Jutri v CERN-u novinarska konferenca o dokazih za obstoj Higgsovega bozona

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
378389 (5730) Limit-sky
»

Novinarska konferenca v CERN-u: indici za mogoč obstoj Higgsovega bozona

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
247909 (5474) Jst
»

Iskanje Higgsovega bozona se nadaljuje, prostora vedno manj

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3512949 (9984) nekikr
»

Lažni alarm za odkritje Higgsovega bozona

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
124735 (3472) Matev

Več podobnih tem