» »

Polnilec za PMR walkie-talkie

Polnilec za PMR walkie-talkie

poweroff ::

Pred časom sem kupil PMR walkie-talkie (torej dela na 446 MHz) podjetja Topcom: Twintalker 1302.

Težava je v tem, da nisem kupil verzije s polnilcem in polnilno postajo. Malce sem gledal po netu in nikjer ne uspem najti, da bi kdo prodajal polnilce.

Torej, varianta je, da ga naredim sam. Na netu (nekdo je postavil fan page) na sem našel tole fotko polnilca:


Se pravi moram poiskati nekaj, kar da enak output, potem pa prilotam gor ustrezen priključek. Ima kdo idejo kakšen bi bil ta priključek in kje ga dobiti (ter kje najceneje dobiti adapter)? Vidi se ga sicer iz tele slike:
sudo poweroff

ToniT ::

To zgleda kot navaden stereo jack za slušalke. Sem pa našel na strani http://www.topcom.net/en/communication/... drugo sliko polnilca, kjer je klasičen vtikač za napajanje. Poglej, če ima vtičnica za polnjenje v sredini kontakt, ali ne.

poweroff ::

Ja, smo ta polnilec je za polnilno postajo. Polnilna postaja ima sicer notri dva kontakta - walkie-talkie postaviš notri in se fila. Walkie-talkie sem odprl in se lepo vidi, da gre od spodnjih dveh kontaktov (ki sta namenjena polnilni postaji) ista žica kot do baterij.

Me pa nekaj moti. Baterije se da notri 3 in sicer 1.5 V. To je skupaj 4.5 V. Na onem polnilcu pa piše 7.5 V. Je to OK?
sudo poweroff

ToniT ::

Notri so 3x AAA po 1,2V, kar je skupaj 3,6 V. Te postaje običajno delajo v nekem razponu napetosti, ki ni tako majhen. Edino moč je pri nižji napetosti manjša. Te napetosti niso tako problematične.

poweroff ::

OK, kako pa je potem s polnjenjem baterij? Nekje sem zasledil, da morajo biti polnini tokovi prilagojeni, itd...

7.5 V bo normalno polnilo 3.6 V baterije, ali so lahko kakšne teževe?
sudo poweroff

ToniT ::

Očitno ima postaja v sebi regulacijo polnjenja baterij. Najboljše je polniti Ni-Cd (ali Ni-MH) baterije z 10% toka, ki ga izračunaš iz kapacitete. Če ima baterija kapaciteto 900mAh (kar je nekako običajna kapaciteta AAA akumulatorčkov), jo je najboljše polniti z tokom 90mA in sicer 14 ur (daljši čas je zaradi izgub). Obstajajo pa tudi hitri polnilci, ki polnijo baterije s tokovnimi impulzi. Najbolj pomembno je, da ne polniš baterij predolgo - pri polnjenju se ne smejo greti - to pa se začnejo, če so že polne in jih polnimo še naprej. Danes za to poskrbi običajno že elektronika, če pa ne, pa moraš sam. Poglej v navodila postaje, kako dolgo se naj polni. Obstaja pa druga možnost: uporabiš standardni polnilec za baterije in polniš baterije tam (vzameš jih ven iz postaje).

P.S.
Zdaj sem se spomnil: Kaj pa če je ta napetost 7,5V, ki je malo visoka za 3,6 V baterije, namenjena polnjenju dveh postaj hkrati?
Te postaje so tako ali tako namenjene uporabi v paru in jih običajno tudi polnimo hkrati. Jaz bi za eno postajo uporabil polnilec z napetstjo 4,5 V.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

poweroff ::

Kaj pa če je ta napetost 7,5V, ki je malo visoka za 3,6 V baterije, namenjena polnjenju dveh postaj hkrati?


Po moje ne, ker je tisti polnilec namenjen priklopu na jack za slušalke (ki je kombinirani, tudi za polnjenje).
sudo poweroff

poweroff ::

Hmm, evo kaj piše v priročniku:

12 CHARGING RECHARGEABLE BATTERIES
The PMR can be used with 3 alcaline or rechargeable NiMh AAA batteries.
When using rechargeable batteries you can use the optional adapter to charge.
o Insert 3 "AAA" rechargeable batteries.
o Plug the small plug of the 7,5 V DC / 200 mA adapter into the SPK/MIC/CHG jack and the
other end in the electrical socket.
o Make sure that the unit is switched off in order to charge the batteries properly. There is no charge indicator during charging at OFF mode.
NOTE: It takes approximately 7 to 10 hours to fully charge the batteries.
sudo poweroff

ToniT ::

Pol pa je OK! Za polnjenje skrbi elektronika v postaji!

poweroff ::

Še eno vprašanje. V priročniku piše, da mora biti postaja med polnjenjem izključena. Kaj če ni - kaj se dogaja v tem primeru?
sudo poweroff

ToniT ::

Ne vem - odvisno od vezave. Glede na to, da uporablja eno vtičnico za slušalke, mikrofon in polnjenje, je to zelo vprašljivo. 100% ne polni baterij.

poweroff ::

Hmm, danes sem šel v Conrad in Delko. V Conradu so imeli en 7.5 V adapter, ki pa je ven dal 600 mA. Zato mi ga je tip odsvetoval.

Pri Delkotu pa mi je prodajalec rekel, da imajo 7.5 V 1000 mA adapter, ki pa ga lahko mirno uporabim, ker da naprava pač potegne toliko toka, kot ga rabi. Rekel je tudi, da ne ve, zakaj bi bil problem, če je na adapterju več mA kot jih potrebuje naprava. V Conradu pa so rekli, da je to problem.

Komu naj verjamem?
sudo poweroff

Fave ::

Matthai, se mi zdi zabavno, kako se po eni strani igraš z USRP po ta drugi strani pa take težave z PMR :D
My mind's a hyper tool that fixes everything.

poweroff ::

Ja, hardwera ne obvladam. Sploh. Razen kakšne malenkosti.
sudo poweroff

Fave ::

Ja, saj štekam, ker sem mal gledu USRP, jaz ga najbrž nebi pol leta spravu v pogon (no, še ostalo programsko kramo, za kar je usrp pripraven ;))

Znam pa u tren oka nafilat baterije :D med drugim :)
My mind's a hyper tool that fixes everything.

poweroff ::

Hja, jaz hardware znam le priklopit s kabli na računalnik. Programsko potem furat zadevo mi je pa lažje. Sestavit pa znam hardware samo če imam dosti natančna navodila, ki obsegajo navodila katere dele je treba kupit, pa kaj enostavnega znam zalotat. S tem, da mora biti točno napisano kako je treba stvar obrnit. :D
sudo poweroff

ToniT ::

Pri Delkotu pa mi je prodajalec rekel, da imajo 7.5 V 1000 mA adapter, ki pa ga lahko mirno uporabim, ker da naprava pač potegne toliko toka, kot ga rabi. Rekel je tudi, da ne ve, zakaj bi bil problem, če je na adapterju več mA kot jih potrebuje naprava. V Conradu pa so rekli, da je to problem.

Komu naj verjamem?

Naprava si zmeraj vzame toliko toka, kot ga rabi. To je res. Je pa problem pri polnjenju NiMH akumulatorjev, da bi si ti vzeli zelo veliko toka, če bi si ga lahko in v tem primeru pride do nezaželenih kemičnih reakcij v njih. Lahko celo eksplodirajo, v najboljšem primeru pa se jim močno zniža življenska doba in kapaciteta. Zato moramo tok omejiti. To lahko naredimo v polnilcu, lahko pa ta tok omeji elektronika v tvojem primeru v radijski postaji. Če tok omejuje elektronika v postaji, je vseeno kakšen polnilec imaš in imajo prav pri Delkotu, če pa ne, pa imajo prav pri Conradu.
Predlog:
Vzami en polnilec, če ti ni prevelik strošek in daj polniti postajo. Pri tem preveri, če se akumulatorji hitro zagrejejo. Če se, imajo prav pri Conradu in si vrgel stran denar za ta polnilec. Če pa se ne, pa ga lahko mirno uporabljaš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kvaliteten polnilec + polnilne baterije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
30784557 (23263) d0rK
»

Sanyo Eneloop - kje kupiti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
21964982 (39413) McLuzo
»

Polnjenje pametnega telefona

Oddelek: Mobilne tehnologije
375243 (4500) IL_DIAVOLO
»

nove Ni-MH baterije

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
173498 (3298) hojnikb

Več podobnih tem