» »

Kako poiskati zaposlitev oziroma kako legalizirati moje delo?

Kako poiskati zaposlitev oziroma kako legalizirati moje delo?

1
2
»

Tero ::

Kaj je boljše. Delat na črno in si s tem nabirat izkušnje, znanja itd, ali čepeti doma na kavču?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

knesz ::

Invictus je izjavil:

Namesto da mu dajemo nasvete kako naj legalizira tistih svojih 200-400 EUR, bi ga morali napiz****.

Ker dela na črno in zbija ceno vsem ki služimo denar na pošten način ...

Sicer ni napisal koliko dela, ampak bi rekel da več kot 100 UER ne računa za postavitev serverja ...

Mene pa to ne moti. Kak sistemc-wanna-be mi niti pod razno ne more biti konkurenca navkljub prenizki ceni.
Tisti, ki najame nekoga za postavitev strežnika in plača faktor 6 do 10x zgoraj omenjene cene, že ve zakaj :)
On topic: v trenutnem sistemu ne more legalizirati, razen če ne bi postavil realne cene za svoje delo. Kot že omenjeno, malo delo bi to rešilo.

34054 ::

mtosev je izjavil:

itak so primarno študenti zavrnili predlog. glasovali so proti zakonu kateri bi popravil to glupo stanje katero imamo v državi.


Se strinjam. Pač, študentske organizacije so jih lepo napeljale na takšno početje, vemo zakaj.

Škoda da v Sloveniji ni bolje poskrbljeno za mlade podjetnike, državi bi moralo biti v interesu da se čim več ljudi (samo)zaposli. A je boljše da izplačujejo teh 200€ socialne pomoči in da nekdo dela na črno - ali da bi na primer rekli: dokler nimaš profita, ti bomo mi pokrili zdravstvo in pokojnino, ti pa si zasluži za kruh?

Pomagati je treba mladim podjetnikom, jih spodbujati.
Zavod za zaposlovanje bi naj bil ustanova, kjer bi lahko brezposelna oseba dobila koristne informacije in določeno motivacijo, spodbudo - tudi za samozaposlitev. A v realnosti je stanje ravno obratno. Ta ustanova je prva ovira na tvoji poti; včasih sem dobil občutek da se država, z zakoni in z omenjeno inštitucijo na čelu, prav bori proti temu, da bi kdo začel svoj biznis. Kar bi bilo smešno, če ne bi bilo tako zelo, zelo žalostno.

St235 ::

fosil je izjavil:

Dopolnilno delo obstaja, ampak ga lahko izvajaš samo če imaš redno službo.
Če si brezposeln dopolnilno delo ali popoldanski s.p. ni možno.

Tudi pri podpori bi bile zadeve lahko bolj stimulativne.
Recimo da ti zadeve nekako uspe spravit pod avtorsko pogodbo.
Toda če boš ti zaslužil 100€ se ti bo za 100€ znižala podpora. Torej nisi naredil nič.
Lahko bi bilo recimo tako, če zaslužiš 100€ se ti podpora zmanjša za 50€.
Tako bi profitirali vsi, ti bi več zaslužil, država pa bi ti plačevala manjšo podporo.

Pri teh zadevah bi bilo treba več fleksibilnosti.
Trenutni sistem pa je zelo tog in rigiden, ker je zakonodaja še iz časov socializma, svet pa se je v tem času spremenil.



Še eden ki ne ločil popoldanskega sp ja in osebnega dopolnilnega dela, bi pa rad vsem po vrsti pamet solil z kvazi rešitvami.

Kar se pa tiče zniževanja socilane podpore: Edino normalno, da se zniža podpora. Te je preprosto prelahko dostopna in premalo regulirana, ker se bolj splača doma ležat pa kurac drkat kot delat. Ampak, dajmo ostat na temi.

Invictus je izjavil:

Namesto da mu dajemo nasvete kako naj legalizira tistih svojih 200-400 EUR, bi ga morali napiz****.

Ker dela na črno in zbija ceno vsem ki služimo denar na pošten način ...

Sicer ni napisal koliko dela, ampak bi rekel da več kot 100 UER ne računa za postavitev serverja ...


Napizdit zakaj? Ker je tolk fer, da želi delo, ki ga opravlja opravljati na legalen način? Ravno s tem se prepreči delo na črno in nikomu nič ne krade.

e pa en popoldanc lahko server posotavi za pol nižjo ceno kot "kvazi" ekspert z fancy BMWjem in s.p.jem pa to ni problem za to temo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

MIHAc27 ::

Navaden S.P je strošek (fiksen+ obdavčen zaslužek). Z 200-400 na mesec je bolje da nič ne dela.
Če bo kak mesec brez dela bo pa še bolj piskal, ker so vsak mesec fiksne obveznosti tudi če zaslužiš 0€

Popoldanski S.P. je bolje, ker je manjši strošek. Ampak moraš biti zaposlen.

Osebno dopolnilno delo je spet ena možnost. Ampak je zelo omejeno kaj lahko delaš. Šraufanje računalnikov odpade.

Avtorska pogodba. 25%davek kot pri o.d.d.
Spet so omejitve in mora spadati pod delo s področja književnosti, znanosti in umetnosti.
Šraufanje SPET odpade kolikor gledam.


In sedaj rešitev:
Podjemna pogodba
to se lahko uporablja pri vseh vrstah obrtniških del, varstvu otrok,...
25% davek + 25% davek na posebne prejemke (skupaj 50% pobere prašiček). Torej od 200-400€ na mesec ti ostane 100-200€.

Tudi če ti socialno nič ne zmanjšajo, ne vem kako lahko z tem preživiš oz. živiš še družino.

jernejl ::

fosil je izjavil:

Tudi pri podpori bi bile zadeve lahko bolj stimulativne.
Recimo da ti zadeve nekako uspe spravit pod avtorsko pogodbo.
Toda če boš ti zaslužil 100€ se ti bo za 100€ znižala podpora. Torej nisi naredil nič.
Lahko bi bilo recimo tako, če zaslužiš 100€ se ti podpora zmanjša za 50€.
Tako bi profitirali vsi, ti bi več zaslužil, država pa bi ti plačevala manjšo podporo.

Pri teh zadevah bi bilo treba več fleksibilnosti.
Trenutni sistem pa je zelo tog in rigiden, ker je zakonodaja še iz časov socializma, svet pa se je v tem času spremenil.

Podobna zadeva velja pri nadomestilu za čas brezposelnosti, kjer lahko zraven tudi delaš preko podjemne ali avtorske pogodbe in se ti nadomestilo samo znižalo za polovico vrednosti zaslužka (nad 200eur).

Ampak pri denarni socialni pomoči gre pa samo za to, da se človeku omogoči preživetje, ne pa, da bi zraven tega služil denar, socialno pomoč pa potem porabil za počitnice ali nakup avtomobila.
Dejstvo pa je, da so taki socialni transferji na nek način destimulacija za delo (kar lepo vidimo v tej temi).

St235 ::

MIHAc27 je izjavil:

Navaden S.P je strošek (fiksen+ obdavčen zaslužek). Z 200-400 na mesec je bolje da nič ne dela.
Če bo kak mesec brez dela bo pa še bolj piskal, ker so vsak mesec fiksne obveznosti tudi če zaslužiš 0€

Popoldanski S.P. je bolje, ker je manjši strošek. Ampak moraš biti zaposlen.

Osebno dopolnilno delo je spet ena možnost. Ampak je zelo omejeno kaj lahko delaš. Šraufanje računalnikov odpade.

Avtorska pogodba. 25%davek kot pri o.d.d.
Spet so omejitve in mora spadati pod delo s področja književnosti, znanosti in umetnosti.
Šraufanje SPET odpade kolikor gledam.


In sedaj rešitev:
Podjemna pogodba
to se lahko uporablja pri vseh vrstah obrtniških del, varstvu otrok,...
25% davek + 25% davek na posebne prejemke (skupaj 50% pobere prašiček). Torej od 200-400€ na mesec ti ostane 100-200€.

Tudi če ti socialno nič ne zmanjšajo, ne vem kako lahko z tem preživiš oz. živiš še družino.


Dajmo prosim končno enkrat v življenju ločit med AKONTACIJO DOHODNINE, DOHODNINO in DAVKI, ker vedno poslušam idijote, ki jokajo kako država od avtorske pogodbe pobere 25% in kako je zato študentsko delo cenjše. Bullshit da glava peče. Če letno damn za XY osebi 10000€ za avtorsko delo bo tej XY osebi na koncu leta VEČ ostalo preko avtorske pogodbe kakor preko študenta. Ampak ker je večina slovenčkov preneumna, da bi ločila med BRUTO in NETO zneski potem pride do takšnih nebuloz.

Podobno je pri podjemni pogodbi. Tukaj dejansko plačaš 25% davka (nepovratno za državnega prašička) 25 % pa je spet AKOTACIJA. In ja ker imamo socialni sistem kot ga imamo imamo tudi razmišljanje, zakaj bi delal za 200-300€ na mesec občasna dela, če lahko doma gnijem in mi država enako plača.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

fosil ::

St235 je izjavil:

Še eden ki ne ločil popoldanskega sp ja in osebnega dopolnilnega dela, bi pa rad vsem po vrsti pamet solil z kvazi rešitvami.

Zakaj pa potem ne razložiš zadeve, ko si tako pameten?
Tako je!

St235 ::

Dajmo enkrat za vselej razčisti te nebuloze.

Recimo, da imam firmo, ki se ukvarja z programiranjem. Imam tri delavce. Franci je redno zaposlen, Tine dela preko študenta , Jeboslav pa preko avtorske pogodbe. Ker mene kot pohlepnega kapitalista zanima samo koliko me letno stane zaposleni in mi v bistvu dol visi kaj ostane njemu sem pripravljen za vsakega zapsolenega letno odkeširat 10.000€. Pa poglejmo kaj se zgodi:


Franci:
Strošek delodajalca 10.000€
Prispevki delodajalca 16,1%: 1387€
Bruto plača: 8613€
Prispevki delavca: 1903,44
Akontacija dohodnine: 556,92
Neto plača: 6152,52€
Poračun dohodnine konec leta: doplačilo 168€

SKUPNI LETNI DOHODEK PO VSEH DAJATVAH: 5984,52€

Tine:
Strošek delodajalca 10.000€
Strošek študentskega servisa 17,7%: 1504€
Neto izplačilo študentu: 8496€
Poračun dohodnine konec leta: doplačilo 541,22€

SKUPNI LETNI DOHODEK PO VSEH DAJATVAH: 7954,78€

Jeboslav:
Strošek delodajalca 10.000€
Davčna osnova: 9000€
Akontacija dohodnine: 2250€
Neto izplačilo: 7750€
Poračun dohodnine konec leta: VRAČILO preplačane dohodnine 1463,18€

SKUPNI LETNI DOHODEK PO VSEH DAJATVAH: 9213,18€

fosil je izjavil:

St235 je izjavil:

Še eden ki ne ločil popoldanskega sp ja in osebnega dopolnilnega dela, bi pa rad vsem po vrsti pamet solil z kvazi rešitvami.

Zakaj pa potem ne razložiš zadeve, ko si tako pameten?


Popoldanski s.p. je pavna soeba (identično kot s.p), edina razlika je v tem, da ker imaš že rednoslužbo in s tem plačane prispevke s le ti minimalni. Osebno dopolnilno delo pa je v skladu z Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno:
) Za osebno dopolnilno delo se šteje, kadar posameznik osebno sam opravlja dela pomoči v gospodinjstvu in njim podobna dela, nabira in prodaja gozdne sadeže in zelišča ter opravlja druga manjša dela, pod pogojem, da posebni predpisi ne določajo drugače.

(2) Za osebno dopolnilno delo se šteje tudi, kadar posameznik osebno sam izdeluje izdelke domače in umetne obrti, za katere ima pridobljeno mnenje po določbi 15. člena obrtnega zakona (Uradni list RS, št. 50/94).

(3) Dela iz prvega in drugega odstavka tega člena se lahko opravljajo pod pogojem, če letni prihodki iz naslova tega dela ne presegajo minimalne letne plače v Republiki Sloveniji iz preteklega leta, in če so določena v pravilniku o delih, ki jih je šteti za osebno dopolnilno delo ter o postopku priglasitve teh del.

(4) Posameznik je dolžan osebno dopolnilno delo iz prvega in drugega odstavka tega člena pred pričetkom opravljanja priglasiti pristojni upravni enoti, ki ga vpiše v seznam zavezancev, ki opravljajo osebno dopolnilno delo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

opeter ::

Končno je to nekdo pravilno razložil.

Koliko znaša prispevek za mesec februar 2012, si lahko ogledate tukaj (Excel datoteka):
http://www.durs.gov.si/fileadmin/durs.g...

Glede s.p.-ja, ne pozabit, da razen mesečnega prispevka državi (ZPIZ, zdravstveno itn.), morate računati še strošek vodenja poslovnega računa s strani banke, potem plačilo računovodstva, obvezno zdravstveno zavarovanje ...

Torej na letnem nivoju morate samo za te stroške zaslužiti okoli 4000-4500 €.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

fosil ::

Toda, ali lahko opravljaš dopolnilno delo, če si brezposeln?
Ali moraš v tem primeru plačevat tudi prispevke?
Tako je!

Invictus ::

Ne moreš. Če odpreš S.p. in nimaš redne službe, si avtomatsko samozaposlen. Še ena druga fora je. Če imaš s.p. kot dopolnilno dejavnost in zgubiš redno službo, postaneš avtomatsko samozaposlen na s.p. Niti na borzo ne moreš iti.

Se opravičujem, ker nisem dobro prebral prvega posta.

To da si prijavljen na zavodu, niti ni pomembno če ne dobivaš podpore. Problem je socialna pomoč. Takoj ko boš imel prijavljen dohodek, bo CSD izračunal koliko moraš vrniti.

Zato ti je kljub vsemu še vedno najbolje fušat in biti tiho o dodatnih zaslužkih. Raje si najdi kako redno službo, čeprav za minimalno plačo, potem se pa že splača odpreti s.p. Seveda če strank ne moti da hodit šraufat popoldne in zvečer.

Kake druge opcije sam ne vidim ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

opeter ::

Osebno dopolnilno delo (ODD) ni enako (dopoldanskemu) s.p.-ju. Ne mešat pojme.
Osebno dopolnilno delo lahko delaš brez težav, če si brezposeln (prijavljen na zavodu ali ne) ...

Najpomembnejši podatek pri ODD je ta, da ne smeš imeti večje prihodke kot je minimalna plača določena z zakonom v enem letu.

Pri ODD-ju se moraš prijavit pri DURS, izpolniš en obrazec in lahko začneš z delom.

Servisiranje računalnikov in podobno seveda ne pride v poštev znotraj ODD-ja.
Vse imate napisano na tej strani:
http://www.podjetniski-portal.si/ustana...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

St235 ::

fosil je izjavil:

Toda, ali lahko opravljaš dopolnilno delo, če si brezposeln?
Ali moraš v tem primeru plačevat tudi prispevke?


Dopolnilno delo lahko opravlja kdorkoli, so pa omejitve kaj dopolnilno delo je. In ne, za dopolnilno delo ne plačuješ prispevkov, moraš pa prijavit dohodek.

Invictus:
Seveda so opolnoma legitimne rešitve kot sta avtorsaka in podjemna pogodba, če je interes legalizirat delo. Če ga pa ni in je edini cilj pobirat nadoemstilo in fušat, potem pa ne vem zakaj bi avtor odpiral temo.

Invictus ::

Hotel sem povedati da sta zadevi pač izključujoči.

Odločit se bo moral za eno (socialna pomoč) ali drugo (legalno delo). Oboje naenkrat zdaj ne gre več.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MIHAc27 ::

Lakotnik29 se opravičujem če sem te razjezil, ker nekaterih stvari prav preveč dobro ne poznam in sem jih samo površno prebral. Vseeno ne razumem kako je tvoj Jeboslav prišel do 9200evrov.
10k je zaslužek. Osnova za davek je 9k. Splošna olajšava je zanj 6300. 16% tega gre za dohodnino, torej celo samo 480evrov da državi? Jeboslav bi tako moral odnesti celo 9520evrov po mojih izračunih. Če se splošna olajšava ne upošteva, bi pa moral dati državi 1440evrov in bi pristal na zaslužku 8500.
Še vedno bolje kot študent in redno zaposleni, ki ga itak vsi cuzajo 100 na uro.

Rad bi pa povdaril da je avtorska pogodba podobno kot osebno dopolnilno delo zopet omejeno na to, kdo ga lahko izvaja. Brez kakih omejitev je edino podjemna pogodba, ki pa je dosti bolj obdavčena kot avtorska.

Sedaj koliko socialne pomoči ti še pripada, če nek dohodek imaš je pa spet tema zase.
Dejstvo je da samo od socialne ne moreš živeti. Če karkoli dodatno zaslužiš ti pa odvzamejo ali zmanjšajo še tisto bogo socialno.

St235 ::

Glede jeboslava imaš prav, sem narobe upošteval splošno olajšavo, dejansko mu ostane še več.

Avtorska je dosti bolj ohlapna kot osebno dopolnilno delo, saj se z nekaj dobre voje in kreativnega razmišlja, da precej stvari spravit noter. Sploh kadar gre za občasna popoldanska dela, drugo je vsakodnevno 8 urno delo.

Bistveno kar sem hotel povdarit pri zgornjem izračunu je, da študetsko delo sploh ni tako poceni, kot si nekateri domišljajo ker preprosto ne dojamejo razlike med dejnaskimi dajatvami in akontacijo. Prav tako pa ne dojamejo koncepta Bruto/Neto. Tako ne glede na vse, če delaš preko avtorske pogodbe ti suma sumarum na koncu leta ostane več kot če delaš preko študentskega servisa (ob predpostavki, da je strošek zadelodajalca enak!)

Glede redne zaposlitve pa je pač tako, da je vtisti gromzanski obdavčitni vključeno tudi celoten spekter socialnih transferjev, ki jih študent in pogodbenik nimata. Če upoštevaš, a so prispevki CC 300€ mesečno oziroma 3600€letno, potem vidiš da razlika vseeno ni tako velika.

jernejl ::

Seveda, vendar:
- avtorske pogodbe ni mogoče skleniti za vsa dela (pri programiranju še ni težav, vgradnja grafične kartice v računalnik ali pa strežba v lokalu pa vsekakor ni delo za avtorsko pogodbo)
- zgoraj omenjeni skupni dohodek po vseh dajatvah je neto plača. Čeprav je pri zaposlenem nizka, ima pa zaradi prispevkov dodatne pravice: lahko gre na plačano bolniško, plačan dopust, ima plačane dela proste dneve, dobi dodatek za prehrano in prevoz (ki se ne vštevata v dohodnino), regres, pravico do odpravnine, je obvezno zdravstveno zavarovan (Tine in Jeboslav morata OZZ dodatno plačevati, razen če gre za študenta, ki je mlajši od 26 let), teče mu delovna in pokojninska doba in lahko s tega naslova upa na pokojnino, težje ga je odpustiti (tudi odpovedni rok) in če izgubi zaposlitev ima pravico do denarnega nadomestila na zavodu za zaposlovanje, ima pravico do starševskega dopusta in nadomestila...
v nekaterih primerih imajo pa zaposleni še kakšne dodatne ugodnosti, ki se jih velikokrat spregleda in katerih študentje in pogodbeni delavci večinoma niso deležni (npr. plačana izobraževanja ipd.)

Prav tako ne vem, kako si izračunal višino dohodnine. Pri študentu je olajšava 6373 eur + 3228 eur. Poleg tega se mu upošteva 10% normiranih stroškov, poleg tega pa lahko kot olajšavo uveljavlja še dejanske stroške prevoza na delo. Dohodnine zgoraj omenjeni študent ne bi plačal.
Strošek štud. servisa je 14% od izplačila (+ 20% DDV na ta strošek) in 4,53eur na mesec + 9,09eur na leto. Če si zavezanec za DDV, dobiš tisti DDV nazaj, izplačilo študentu pa je v tem primeru višje.

St235 ::

Naredil sem na hitro izračun tako, da zagotovo lahko pride do manjših napak., predvsem bi moral vzet višji dohodek, ker teh 10k pade ravno v tisto območje ko se osnovna olajšava spreminja, pri 20k bi bil izračun bolj prepost. Ampak nima smisla iskat dlake v jajcu. Ne vem točno kako si prišel na 9k olajšave, ker jaz sem upošteval, da ge pri študentu za vzdrževanega družinskega člana. Ampak tudi če plača 0€dohodnine, je tip z avtorsko na boljšem.

Drugače pa se da v avtorsko boga in dva spravit. Menjava grafične pač postane povečanje delovne učinkovitosti ali prilagoditev delovnega prostora pol naj si pa vsak razlaga kakor hoče. Kar je dejnansko težko spravit v avtorsko so ti nine to five dela. Torej dejanska prisotnost v pisarni/delovnem mestu 8 ur na dan. Tukaj je to težje, pa še večja je verjetnost kontrole. Za tako popoldansko šušmarjenje je avtorska v 99% ok, pa četudi gre za renovacijo kopalnice.

Da se ne bomo zdaj preveč zaplezal v računanje decimalk je moja osnovna teza ta, da če mi delodajalec postavi na mizo 10.000€ in mi reče, da si jih moram na legalen način izplačat, mi bo na koncu leta največji kupček denarja ostal preko avtorske pogodbe, potem študentsko delo, potem podjemna pogodba. Plačo sem tukaj namenoma izpustil, ker je to čisto druga kategorija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako najceneje ponuditi storitev? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5010800 (8685) Invictus
»

Postranski dohodek

Oddelek: Loža
359596 (8442) Vikking
»

Prodaja preko interneta.

Oddelek: Loža
315571 (4861) St235
»

Ponujanje spletnih storitev in zakoni

Oddelek: Loža
223550 (2675) Gavran
»

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21540317 (35154) kkk7

Več podobnih tem