» »

kateri Linux za server

kateri Linux za server

residual ::

pozdravljeni,

na starem Suse 9.2 based web serverju umira disk. Sistem je deloval vrsto let zanesljivo, a se odločam za posodobitev distribucije...

ker ne sledim novejšim distribucijam me zanima kaj priporočate za čim manj vzdrževanja in standalone delovanje. Potrebujem zgolj za http, ftp, ssh, sambo, in da še deluje na pentium 4 + 1 GB RAM

hvala

gendale ::

debian?
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Daedalus ::

Če si navajen na Suse, uporabi zadnji stable release Suseja za server...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

residual ::

Suse server je od Novell-ovega prevzema plačljiv, openSuse pa ne poznam kako je stabilen in primeren za neko resno delo. Če ga kdo uporablja zadnjo v12.1, kako se obnese?

@gendale
prednost Debiana, glede na tvoje izkušnje? te kaj moti pri njem, itd..

b ::

Jaz ti res ne bi priporočal tako radikalne menjave distribucije. Sem sicer Debian/Ubuntu guy, ampak nesmiselno je, da se učiš nekaj novega, če za to ni potrebe. Sistema se pač precej razlikujeta, če ju želiš dobro vzdrževat.

Žal ne vem, kako je z OpenSUSE, to ti bo povedal kdo drug, ampak če se ne obnese, bo preskok na npr. CentOS veliko lažji, kot na distribucijo, ki bazira na Debianu.

Mene pri Debianu moti predvsem to, da so verzije softvera par let za leseno žlico. Po eni strani je to sicer dobro, ker res redkokdaj kaj crkne, ker je dobro preizkušeno, po drugi pa zna bit problem, če za recimo nek web projekt potrebuješ novejši PHP, kot je na voljo na sistemu. Potem pa, da nimaš nekih na roko instaliranih stvari, iščeš backporte, če jih ni, moraš paket naredit sam (iz testing/unstable distribucije). Navadno sicer s tem ni težav, lahko pa novejši paket zahteva kakšne čudne dependency-je in moraš nadgradit še tisto... zna bit pain in the ass. Sicer pa, vsakih par let, ko pride nova verzija, je nadgradnja skoraj vedno zelo smooth in je to pravi sistem za strežnike z dolgo življenjsko dobo.

Sam se sicer zadnje čase bolj obračam k Ubuntuju. LTS verzije imajo po 5 let supporta (varnostni popravki!), izdajajo pa se vsaki 2 leti in skoraj gotovo vsebujejo novejši softver, kot Debian. Če rabiš še bolj sveže stvari, pa slediš vmesnim izdajam. Pri uporabi kot server se Ubuntu niti ne razlikuje tako zelo od Debiana, ima pa nekaj svojih fint, ki jih je treba poznat.

Aja, glede CentOS - kar se softvera tiče, je navadno še starejši kot v Debianu, saj izide nekaj mesecev za RHEL, potem pa celotno življenjsko dobo vlečejo iste verzije. Zna bit zelo stabilno, ampak ko rabiš nekaj novejšega, si obsojen na pakete iz raznih virov, ki so pogosto vprašljive kvalitete. Prehod na Fedoro je pa pain, ker ko si enkrat tam, moraš potem stalno sledit novejšim izdajam, če hočeš imet poupdatan (beri: varen) sistem.

deadbeef ::

Priporočam CentOS 6

Tero ::

Ubuntu server
Ima zelo zelo dobro dokumentacijo.
https://help.ubuntu.com/10.04/servergui...
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

ABX ::

CentOS je dober, ampak za moje okuse ima preveč balasta, če ga potrebuješ ok, če ne nima smisla.

Jaz, kadar imam možnost izbire, uporabljam Ubuntu.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

OmegaBlue ::

uporabljam openSuSe in debian, če si navajen na suse kar to naprej furaj, ne bo takega šoka - se stvari kar drugače delajo.

12.1 je stabilna in pod obremenitvijo dela lepo, ampak pazi če imaš software, ki mu 3.1 kernel dela probleme, naprimer hp management je tečen glede tega.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

deadbeef ::

ABX je izjavil:

CentOS je dober, ampak za moje okuse ima preveč balasta, če ga potrebuješ ok, če ne nima smisla.

Jaz, kadar imam možnost izbire, uporabljam Ubuntu.


Sploh ni res pri CentOS 6 lahko že pri sami inštalaciji izbereš minimal... in res inštalira minimalno.. potem ostale pakete naložiš preko yum.

ABX ::

Tudi firewall lahko onemogočiš pri minimal install?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Poldi112 ::

deadbeef je izjavil:

ABX je izjavil:

CentOS je dober, ampak za moje okuse ima preveč balasta, če ga potrebuješ ok, če ne nima smisla.

Jaz, kadar imam možnost izbire, uporabljam Ubuntu.


Sploh ni res pri CentOS 6 lahko že pri sami inštalaciji izbereš minimal... in res inštalira minimalno.. potem ostale pakete naložiš preko yum.


Samo to je res smešno. Nekdo, ki misli, da ima CentOS preveč balasta, uporablja Ubuntu server :)

ABX je izjavil:

Tudi firewall lahko onemogočiš pri minimal install?


Kaj misliš z onemogočiš? Izklopiš ga lahko ne glede na distribucijo. Edino zakaj bi to hotel?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

ABX ::

Ubuntu je 1CD, CentOS pa 4.

Matematika ti je tuja?

Firewall
Izklopiš da, ampak ga pa vseeno inštalira. Če rabiš ok, če ne, je nepotrebno delo. My point exactly.
Če imam firewall na routerju, zakaj bi postavil še enega na strežnik?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Poldi112 ::

Firewall je del kernela. Katera distribucija ti to vrže ven?

Centos 6.1 na arnes mirrorju - 1 cd in ne 4:
http://ftp.arnes.si/pub/mirrors/centos....

Imaš pa tudi netinstall in minimal.
Je pa tudi precej butasto, da po velikosti cd-ja sklepaš na to, kako bloated je distribucija. A še nikoli nisi ničesar instaliral, da ne veš, da pri instalaciji poveš, kaj bi rad, da ti instalira?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

ABX ::

Sem in pri CentOS se mi meša ko mi vedno uturi firewall v minimalno konfiguracijo. Zato sprašujem ali lahko tudi firewall vržem ven.

Ubuntu server mi je bolj všeč, ti ne ponudi nič in ti označiš kaj želiš. CentOS pa obratno, moraš odstranjevat programe ko inštaliraš novi sistem.

Za Arnes link, uno je liveCD, lahko iz njega inštalirš OS?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

trnvpeti ::

chkconfig iptables off; service iptables stop

zelis se zbrisati iptables? (zakaj bi to storil, ti pride se kako prav)
yum remove iptables

ABX ::

da da, ni panike, imam že jaz zapiske kako ugasnit SELinux.

/usr/bin/system-config-securitylevel-tui

Kar pravim je, zakaj bi ga inštaliral in potem ugašal?

Za CentOS live Cd, no go. Ne podpira inštalacije.
https://projects.centos.org/trac/livecd...
Hence, the official CentOS LiveCD is not going to support installation to the hard drive.

Spomin me ne vara, na zadnje ko sem postavil CentOS sem gledal ko tele v ta live CD in iskal install OS.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

residual ::

hvala vsem za mnenja, sem najprej uporabil res kar novejšo distro od Suse, pa kasneje mogoče migracija na kako Fedoro ali CentOS.

Imam pa pri migraciji nov problem. MySql baze nisem uspel pravočasno izvozit z MySQLdump, in sem mislil da bo zadeva enostavno šla s kopiranjem baz (fajlov) na dug PC. Sedaj pa zedeva ne deluje verjetno zaradi novejše različice MySQL serverja. Grant pravice userjev sem prenesel, ne vem če delujejo. večinoma gre za joomla baze.

Ali obstaja kak način kako zopet oživet stare baze na novejši verziji MySQL serverja, ki niso bile ustezno exportirane?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697683 (4680) Poldi112
»

Linux OS

Oddelek: Pomoč in nasveti
223373 (2499) DarKel
»

Preprosta postavitev web serverja

Oddelek: Pomoč in nasveti
293064 (2565) Pimoz
»

Izšla Fedora 16 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5911844 (9288) Ales
»

SuSE linux (zmesnjava)

Oddelek: Operacijski sistemi
321770 (1404) 64202

Več podobnih tem