» »

Priklop drugega SATA diska

Priklop drugega SATA diska

petric ::

Imam brezhiben osebni računalnik z Windows 7, kamor želim vgraditi drugi disk zaradi arhiviranja podatkov.
Kupil sem nov disk 500GB Western Digital SATA.
Na matični plošči imam 5 SATA priključkov in kamorkoli priklopim nov disk, mi ga računalnik ne zazna?!

Matična plošča je ASUS P5W DH DELUXE in je bila pred dvema letoma med dražjimi, boljšimi.
Link do matične plošče

Poizkušal sem tudi z nastavitvami v Biosu, pod nastavitvami Configure SATA as: standard IDE, AHCI, RAID, sem poizkusil vse tri možnosti vendar brez uspeha.
Predvidevam, da je potrebno nekaj nastaviti v BIOS-u, pa ne vem kaj?
Ima mogoče kdo kakšen pameten nasvet, kako priključiti oba diska oz. kaj delam narobe?!

Hvala za nasvete
Sandi
  • spremenil: petric ()

nitramcek ::

Mislim, da moraš jumperje pravilno naštimat. Trenutni disk, ki ga uporabljaš je Master, ta ki ga vgradiš naknadno pa Slave. Jumperji so na disku zadaj. Verjetno je trenutno naštiman na Master. Priklopiš ga na SATA kabel, ki gre iz tvojga Master diska.
Upam, da ti uspe.

amigo_no1 ::

Jumperje oz master/slave razmerja nastavljaš na ide diskih.
Na sata ga z njim spraviš v sata1 način delovanja (kompatibilnost za starejše bugaste via/sis čipsete) in podobno.
http://wdc.custhelp.com/ci/fattach/get/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Amateur0006 ::

Ali ga v biosu ne vidiš ali samo v windowsih? Če je to drugo ga moraš sformatirati.

5er--> ::

Po mojem vse lepo dela, le ti nisi novemu disku dodelil črke pogona in ga zato ne vidiš pod "Moj računalnik".

axee ::

5er--> je izjavil:

Po mojem vse lepo dela, le ti nisi novemu disku dodelil črke pogona in ga zato ne vidiš pod "Moj računalnik".


Yup, na novih (vgradnih) diskih moraš na njemu ustvariti particijo (disk management).

petric ::

Hvala za odgovore. Disku sem moral določiti črko pogona in ga formatirati... 5er...axee...hvala.
Sedaj ga računalnik lepo prepozna, vendar le 298 MB?!
Mogoče še kakšen nasvet, zakaj ne propozna celotne kapacitete 500 GB, saj je disk popolnoma prazen, formatiran????

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: petric ()

fosil ::

Si ziher da je disk 500G?
298G je namreč ravno velikost, ki jo dobiš ven pri 320G disku. Nekaj pač zgubiš zaradi konverzije o čemer teče debata v eni drugi temi.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Duhec ::

@petric, priloži sliko Disk Managementa kjer bo razviden ta disk in particije.
Poglej, če obstaja novejši bios za tvojo matično.

Riff ::

ali pa v device managaer se vid oznako diska, ponavad se tud iz oznake diska lahko razbere kapaciteta

petric ::

100% je disk 500 GB. Slike ne morem pripeti, ker ne najdem ikone za upload slik.
Tole neki v BIOS-u ne štima. Če novi disk priklopim na katerikoli drug SATA priključek mi ne zažene sitema in napiše Bootmgr is missing, zanimivo pa je, da potem v BIOSU vidim ta disk kot 500 GB.
Če želim, da se sistem zažene, moram imeti drugi disk priključen tam kjer piše RAID (dva konektorja). Potem se sistem normalno zažene, BIOS pa prepozna disk samo kot 320 GB.
Posodobitve BIOSa bi se rad ognil, ker se bojim, da bo šlo kaj narobe.
Če ne bo nobene ideje, se bom pač zadovoljil s tem, čeprav se mi zdi neumno :'(

logout ::

Disk daj na ne-RAID priključek, zaporedje boot naprav v biosu nastavi tako, da bo prvi tisti disk, na katerem imaš sistem. Delalo bi tudi, če je disk priključen na RAID kontroler, a je tam malo več nastavitev, ki jih morebiti nisi vešč...

Slik se tu ne priprenja tako, da sliko tiščiš v odgovor, ampak daš samo link na sliko, ki jo prej shraniš na kakšen web servis, npr. shrani.si ipd.

L.p., Kloko

petric ::

V biosu je boot pravilno nastavljen na original disk z Windowsi.
Pod nastavitvami Hard disk drives najdem:
1st drive: 3S-WDS WD3200A kar je ok
2nd drive: 4M External disk ??? to je novi disk, kar po moje ni ok, saj ne napiše modela WD500, sploh pa ne vem zakaj je kot zunanji disk?
Spremeniti tu ne morem nič.
Če priklopim drugi disk na drug sata priklop kot RAID se mi OS ne zažene, kljub temu, da je boot naštiman na original disk?!

amigo_no1 ::

Slike ne morem pripeti, ker ne najdem ikone za upload slik.


http://shrani.najdi.si/

prilepi link, ki ga najdeš pod "URL slike".

petric ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: petric ()

amigo_no1 ::

Si priklopil disk na Intel (str. 61), Jmicron (str. 62) ali celo na ASUS EZ-Backup (str. 63) sata priključek ?
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/soc...

Priklopi ga na Intel priključek (SATA1,3,4).

V biosu nastavi kot je na sliki stran 93 oz nastavi na privzete nastavitve (default settings).


Ne kaže ti slike.
odstrani [img] in [/img].
tako:


Kakšna je točna oznaka diska ? Uporabi program "CrystalDiskInfo".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

petric ::

Amigo ti si car ;)
Ponovno sem odprl pc in preveril vse sata priklope. Pod kabli sem našel še en sata priklop, ki ga še nisem poizkusil.
Najprej mi je javilo 'no ide master hdd detect' ker sem imel na ide master DVD, zamenjam še to.
In ojla, os se zažene, driverji se inštalirajo...pod disk management mi najde nedodeljen prostor, vse pobrišem, na novo formatiram in imam 465 GB free, kar je verjetno ok.
Tale moja plata je kar komplicirana zverina :'(
Hvala še enkrat

alese ::

5er--> je izjavil:

Po mojem vse lepo dela, le ti nisi novemu disku dodelil črke pogona in ga zato ne vidiš pod "Moj računalnik".

imam enak problem, windows mi diska ne najde,kako dodelim črko pogona kam moram iti.hvala

imam pa windows 7 in se nič ne znajdem,kje je sploh ikona moj računalnik

in še to kako pa pridem v bios.hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alese ()

BlaY0 ::

Za dodajanje diska v Windouzih:

http://bit.ly/LU3MBC

...recimo tretji zadetek.

alese ::

pri meni ni v disk managerju pod action nobene refresh or rescan za diske.kaj sedaj.

amigo_no1 ::

Daj sliko.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PC ne prepozna novi SSD M.2

Oddelek: Pomoč in nasveti
191379 (951) fanatiktech
»

Adapter USB - SATA / IDE (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
595030 (4304) T-Mac
»

prikaz diska (hd) v mojem računalniku

Oddelek: Strojna oprema
7916 (856) avangarde
»

Sistem sicer zazna nov disk, ki pa ga ni v Moj računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
171584 (1039) strajnarR
»

Dodajanje diskov v Win9X

Oddelek: Operacijski sistemi
81484 (1393) miranpozar

Več podobnih tem