vir: Nature
Higgsov delec je zadnji izmed delcev, ki jih napoveduje standardni model in jih fiziki še niso uspeli eksperimentalno zaznati. Mediji ga pogosto označujejo kot božji delec, a v Higgsovem bozonu ni nič božjega razen mogoče njegove izmuzljivosti. Standardni model namreč za opis, zakaj imajo nekateri delci maso, potrebuje kvantno polje, ki so ga znanstveniki poimenovali Higgsovo polje. Če verjamemo v standardni model, potem Higgsovo polje enostavno mora obstajati, ker obstoji cela množica eksperimentov, ki jih v okviru standardnega modela brez Higgsovega polja ni mogoče razložiti. Kvantna polja sestojijo iz delcev, ki si jih lahko predstavljamo kot najmanjše valove (recimo električno polje sestavljajo fotoni). Ker ima Higgsovo polje neničelno povprečno vrednost, imajo delci, kot so elektroni, kvarki, bozoni W in Z, maso; v nasprotnem primeru atomi ne bi mogli obstajati.
Fiziki pa še vedno ne vedo, kako točno je Higgsovo polje sestavljeno. Bodisi gre za elementarno polje, kot je recimo električno polje, bodisi za sestavljeno polje, kot je recimo protonsko polje. Razlaga Higgsovega polja je razlog, da je bi LHC sploh zgrajen, iskanje Higgsovega bozona pa je eden izmed elegantnih načinov, da polje raziščemo. Kot pojasnjuje teoretični fizik Matt Strassler v svojem blogu, bodisi obstaja Higgsov bozon v pričakovani obliki, le najti ga še moramo, bodisi nanj vplivajo še neodkriti novi delci, zaradi katerih izjemno hitro še pred detektorjem razpade - v tem primeru moramo najti te nove delce. Drugi, manj elegantni možnosti, ki se skladata s standardnim modelom, sta še: bodisi Higgsov delec ne obstaja in moramo poiskati nove delce, ki generirajo Higgsovo polje, bodisi obstoji več Higgsovih delcev, ki sestavljajo Higgsovo polje (torej polje ni elementarno, delce pa bo težje proizvesti).
Vse napisano velja, če privzemamo, da je standardni model pravilen. Ne bi se zgodilo prvikrat, če bi se neka fizikalna teorija izkazala za napačno. Če se to zgodi s standardnim modelom, bomo seveda maso delcev razlagali povsem drugače.