» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
96 / 118
»»

Tidule ::

PARTyZAN je izjavil:

VPN je ena opcija. Druga pa, da NASu v požarni pregradi dovoliš komunikacijo samo s Synology cloudom in hkratno uporabo 2FA.

Če je NAS (ali več njih) na eni lokaciji edini element "backupa" je to zelo slab backup.
Also, kaj se zgodi, če fašeš kripto virus ki ti bo zašifriral network mountpointe? Sej maš snapshote a ne? :)


Vsak backup, ki je izpostalvjen enotni ranljivosti je slab backup. In spet pridemo, do tega da je back-up koncept, ne pa posamezna naprava. Zato se mi kar dlake postavijo po konci, ko nekdo razlga da je iz HDD na NAS enkrat tedensko kopira podatke na prenosni HDD. V konceptu 3-2-1 so pomembni vsi trije koraki in 2 se nanaša na število različnih medijev na katerih morajo bit shranjeni podatki.

Zato tudi osebno nisem pristaš tega, da so vsi produkti v verigi od istega proizvajalca. Ker ne bi bilo prvič, da je zajebal proizvajalec sam (WD) , ali pa prišlo do zlorabe (ransomware), ki je targetirala neposredno NAS.

Je pa nujno izpostavit tudi to, da še tako slab back up je boljši kot nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PrimozR ::

GupeM je izjavil:

Kaj ima to zveze s tem, da si svojo izjavo zajebal v osnovi? Sicer imaš pa na internet priključeno tudi napravo, na katero priklopiš zunanji trdi disk.

Dobro vem, da je N v NAS network. Pa da to pomeni LAN. Precej težko pa je NAS-u prprečiti, da ne bo dosegljiv s spleta, tako ali drugače. Razen, če imaš interno mrežo, ne pa linka navzven. To, da ni nobenih servisov navzven, še ne pomeni veliko.

Princip 'nič povezave v internet, veliko diskov in večkratni backup' funkcionira za od mreže odrezano kišto. Nekaj takšnega se pa večinoma uporablja za stvari, ki nimajo veze z NAS-i ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

toro69 ::

Tidule je izjavil:


Zato se mi kar dlake postavijo po konci, ko nekdo razlga da je iz HDD na NAS enkrat tedensko kopira podatke na prenosni HDD.


In kaj je narobe s tem?

Tidule ::

Predvsem to, da ima človek fiktiven občutek varnosti, ker se mu zdi, da ima ustrezno urejen backup. Predlagam pa da prebereš celoten post in ne trgaš stavkov iz konteksta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

MrStein ::

Don't let perfect be the enemy of good.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tidule ::

Bullshit izgovor za bullshit rešitve. V ročnem kopiranju podatkov na enak medij je v konktesktu varnostnih kopij bore malo dobrega.

Če smo v temi kjer na tehničnem forumu govorimo o NAS za domačo rabo in varnostnih kopijah, potem nima smisla, da se spuščamo rešitve na nivoju med over net.

Predvsem pa lahko vsak dela s svojimi podatki kakor hoče, je pa pomembno izpostavit kaj so dobre in kaj so slabe prakse. In rešitev, ki je bistveno manj varna, zahteva več dela in po vrhu še povsem odvisna od človeškega faktorja (pri čemer niti cenovno ničn ne prihraniš) je pač tipičen primer slabe prakse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Fairplay ::

Potrebujem pomoč.

Imam Synology NAS, ki se uporablja za backup.

Sedaj bi pa rad dostopal do teh podatkov tudi, ko sem na terenu z računalnikom, zato sem razmišljal, da bi na synology vzpostavil VPN.
Za enostavno povezavo na VPN potrebujem fiksni IP.

Problem:
Imam internet preko T-2.
Tehniki na T-2 pravijo, da potrebujem še dodaten ruter. Da jim sporočim MAC tega ruterja in da bo imel ta ruter potem fiksni IP. Na ta ruter bi pa potem bil vezan NAS.

Pri telekomu je bil fiksni IP preprosto vezan na telekomov modem.
Sedaj me pa zanima, če se pri T-2 res ne da na enak način urediti?

MrStein ::

Dynamic DNS, pa ne rabiš statični IP. Razen če imaš kako specifiko, da to ne bo šlo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

tusi ::

Jaz imam na T2 statični IP.
https://www.t-2.net/koliko-staticnih-ip...

MrStein ::

Tidule je izjavil:

Bullshit izgovor za bullshit rešitve. V ročnem kopiranju podatkov na enak medij je v konktesktu varnostnih kopij bore malo dobrega.

Če smo v temi kjer na tehničnem forumu govorimo o NAS za domačo rabo in varnostnih kopijah, potem nima smisla, da se spuščamo rešitve na nivoju med over net.

Naredi precej dobrega:
- varnost pred izbrisom podatkov s strani uporabnika po nerodnosti
- varnost pred ransomware
- varnost pred remote izbrisom s strani proizvajalca (WD ali katero je že malo prej nekdo omenil)
- varnost pred "NAS pade z omare in se razbije"
In še kaj.

Ter ja, "govorimo o NAS za domačo rabo", ne pa "United Earth Last Line of Defense where a single mistake could mean the end of civilization"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Fairplay ::

tusi je izjavil:

Jaz imam na T2 statični IP.
https://www.t-2.net/koliko-staticnih-ip...


Brez dodatnega ruterja?

tusi ::

Tako je. Imam njihov ruter Innbox F60, tistega, ki ima miljon luknjic za reset. :)

Fairplay ::

tusi je izjavil:

Tako je. Imam njihov ruter Innbox F60, tistega, ki ima miljon luknjic za reset. :)


Hvala

Tidule ::

MrStein je izjavil:

Tidule je izjavil:

Bullshit izgovor za bullshit rešitve. V ročnem kopiranju podatkov na enak medij je v konktesktu varnostnih kopij bore malo dobrega.

Če smo v temi kjer na tehničnem forumu govorimo o NAS za domačo rabo in varnostnih kopijah, potem nima smisla, da se spuščamo rešitve na nivoju med over net.

Naredi precej dobrega:
- varnost pred izbrisom podatkov s strani uporabnika po nerodnosti
- varnost pred ransomware
- varnost pred remote izbrisom s strani proizvajalca (WD ali katero je že malo prej nekdo omenil)
- varnost pred "NAS pade z omare in se razbije"
In še kaj.

Ter ja, "govorimo o NAS za domačo rabo", ne pa "United Earth Last Line of Defense where a single mistake could mean the end of civilization"


Ob tem pa:
- si odvisen od discipline posameznika,
- zunanji hdd je podvrzen vecjemu tveganju ce ga konstantno vozis na remote lokacijo ali pa je se slabse in ga hranis na isti lokaciji
- trosis cas in denar za rocno delanje in shranjevanje kopij.
- hranis vse podatke na enakem mediju.

Pri cemer lahko bistveno boljso resitev implementiras povsem avtomatizirano za dober eur na terabajt na mesec in pri tem eliminiras vse nasteto. Tako da se enkrat, smo na slo tech in ne na med over net.

Kot sem napisal zgoraj- vsaka resitev (tudi kopiranje na zunanji disk) je boljse kot nic, ampak to ne pomeni da ni smiselno naredit stvari boljse. Se posebej kadar je to dejansko bistveno bolj varno, ucinkovito in pod crto celo ceneje (se posebej ce ima tvoj cas neko vrednost).

Fairplay je izjavil:

Potrebujem pomoč.

Imam Synology NAS, ki se uporablja za backup.

Sedaj bi pa rad dostopal do teh podatkov tudi, ko sem na terenu z računalnikom, zato sem razmišljal, da bi na synology vzpostavil VPN.
Za enostavno povezavo na VPN potrebujem fiksni IP.

Problem:
Imam internet preko T-2.
Tehniki na T-2 pravijo, da potrebujem še dodaten ruter. Da jim sporočim MAC tega ruterja in da bo imel ta ruter potem fiksni IP. Na ta ruter bi pa potem bil vezan NAS.

Pri telekomu je bil fiksni IP preprosto vezan na telekomov modem.
Sedaj me pa zanima, če se pri T-2 res ne da na enak način urediti?

Synology ti neposredno omogoca DDNS, ki odpravi potrebo po stacionarnem IP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Fairplay ::

Tidule je izjavil:


Synology ti neposredno omogoca DDNS, ki odpravi potrebo po stacionarnem IP.


Hvala. Bom poskusil.

Tidule ::

Fairplay je izjavil:

Tidule je izjavil:


Synology ti neposredno omogoca DDNS, ki odpravi potrebo po stacionarnem IP.


Hvala. Bom poskusil.

Jaz sem to uporabljal tako z openVPN kot Synology VPN plus in deluje brez tezav. Dolocis si dinamicno domeno (ime).synology.me in potem synology skrbi, da te ta naslov poveze s tvojim VPN neodvisno od sprememb IP. Imas pa tudi druge placljive ali brezplacne ddns providerje (DuckDNS)

JXS ::

Pozdravljeni,

zanima me mnenje glede usb raid ohišji?
Domači server mi teče na NUCu in dobro služi svojemu namenu, bi mu pa rad dodal opcijo "mrežne shrambe". Do sedaj sem imel na mreži Segateov personal cloud, vendar je samo za en disk notri, pa je sedaj žeja raid1. NUC druge opcije kot usb nima (sata je samo en, pa še ta je za 2'5 velikosti), zato sem pomislil na usb raid ohišje. Gledal sem sicer osnovne nase od qnapa in synology, pa vidim prednost pri priklopu na usb v hitrosti.
Edini minus, ki ga sam vidim je, da nimam veliko kontrole na raidem. Bi moral paziti še na kaj drugega?

LP in hvala za nasvete

Tidule ::

Nimam osebnih izkušenj, je pa kolega z bratom zadevo apliciral na synology, kot ofsite storage. Po njegovih besedah je bilo to price performance optimalno. Njegov set up je bil 2x 2 bay synology. Eden njegov in eden od brata na različnih lokacijah. Potem pa na vsak synology, 2bay raidsonicov usb raid box. Synologyja potem križno delata snapshote na tisti raidbox ki je offsite. Logika za tem je bila, da si vsak od niju lahko uredi poljuben disk array in offsite kopijo brez da si posegata v prostor na synologyju.

moje vprašanje je sicer bilo zakaj že v osnovi ni kupil dveh 4bay NASov, pa je bil njegov komentar, da bi bilo to bistveno dražje.

MrStein ::

Vsak OS (no, Windows Home mogoče ne) zna narediti raid1 iz poljubnih diskov.
Tako da dva USB diska. Razen če ni dovolj Usb priklopov.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

igorpec ::

JXS je izjavil:

Bi moral paziti še na kaj drugega?


Če so podatki vsaj malo pomembni se izogni tveganju priklopa diskov preko USB. Vsaj ne za primarno shrambo.

Za ozadje problemov z USB diski pobrskaj po tej temi ali, še bolje, tukaj: https://www.truenas.com/community/

JXS ::

igorpec je izjavil:

JXS je izjavil:

Bi moral paziti še na kaj drugega?


Če so podatki vsaj malo pomembni se izogni tveganju priklopa diskov preko USB. Vsaj ne za primarno shrambo.

Za ozadje problemov z USB diski pobrskaj po tej temi ali, še bolje, tukaj: https://www.truenas.com/community/


Vse kar najdem so težave povezane z OS na USBju?
Pri meni je OS na SSDju

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

Tidule je izjavil:

Bullshit izgovor za bullshit rešitve. V ročnem kopiranju podatkov na enak medij je v konktesktu varnostnih kopij bore malo dobrega.

Če smo v temi kjer na tehničnem forumu govorimo o NAS za domačo rabo in varnostnih kopijah, potem nima smisla, da se spuščamo rešitve na nivoju med over net.

Naredi precej dobrega:
- varnost pred izbrisom podatkov s strani uporabnika po nerodnosti
- varnost pred ransomware
- varnost pred remote izbrisom s strani proizvajalca (WD ali katero je že malo prej nekdo omenil)
- varnost pred "NAS pade z omare in se razbije"
In še kaj.

Ter ja, "govorimo o NAS za domačo rabo", ne pa "United Earth Last Line of Defense where a single mistake could mean the end of civilization"

Vse to je res, dokler ne pozabiš delati backupov, ker pač lenoba. To je pa človeški faktor.

igorpec je izjavil:

JXS je izjavil:

Bi moral paziti še na kaj drugega?


Če so podatki vsaj malo pomembni se izogni tveganju priklopa diskov preko USB. Vsaj ne za primarno shrambo.

Za ozadje problemov z USB diski pobrskaj po tej temi ali, še bolje, tukaj: https://www.truenas.com/community/

Tole ni ravno relevantno, USB priklop se praktično prepoveduje za TrueNAS (FreeNAS) zaradi ZFS-a. Nekoliko zaradi informacij o priklopljenem disku (ZFS hoče bare metal dostop), nekaj pa zaradi stabilnosti priklopa.

Na nek WIndows/Linux NUC bo priklop USB diskov imel precej manj posledic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

MrStein je izjavil:

Tidule je izjavil:

Bullshit izgovor za bullshit rešitve. V ročnem kopiranju podatkov na enak medij je v konktesktu varnostnih kopij bore malo dobrega.

Če smo v temi kjer na tehničnem forumu govorimo o NAS za domačo rabo in varnostnih kopijah, potem nima smisla, da se spuščamo rešitve na nivoju med over net.

Naredi precej dobrega:
- varnost pred izbrisom podatkov s strani uporabnika po nerodnosti
- varnost pred ransomware
- varnost pred remote izbrisom s strani proizvajalca (WD ali katero je že malo prej nekdo omenil)
- varnost pred "NAS pade z omare in se razbije"
In še kaj.

Ter ja, "govorimo o NAS za domačo rabo", ne pa "United Earth Last Line of Defense where a single mistake could mean the end of civilization"

Vse to je res, dokler ne pozabiš

Pri vsaki stvari je "dokler/če/...".

Saj mu lahko predlagate, da neha kopije na disk delat, če vas tako moti. *skomig*
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

toro69 ::

Tidule je izjavil:

Predvsem to, da ima človek fiktiven občutek varnosti, ker se mu zdi, da ima ustrezno urejen backup. Predlagam pa da prebereš celoten post in ne trgaš stavkov iz konteksta.


3-2-1 Rule (or 3-2-1 Backup Strategy)

The idea that a minimal backup solution should include three copies of the data, including two local copies and one remote copy.

3.1 Synology disk 1 - datoteke
3.3 Synology disk 2 - hyperbackup diska 1
3.3 Zunanji Usb - hyperbackup diska 1
2.1 Synology disk 1
2.2 Synology disk 2
1.1 Zunanji disk na drugi lokaciji

PrimozR ::

toro69 je izjavil:

Tidule je izjavil:

Predvsem to, da ima človek fiktiven občutek varnosti, ker se mu zdi, da ima ustrezno urejen backup. Predlagam pa da prebereš celoten post in ne trgaš stavkov iz konteksta.


3-2-1 Rule (or 3-2-1 Backup Strategy)

The idea that a minimal backup solution should include three copies of the data, including two local copies and one remote copy.

3.1 Synology disk 1 - datoteke
3.3 Synology disk 2 - hyperbackup diska 1
3.3 Zunanji Usb - hyperbackup diska 1
2.1 Synology disk 1
2.2 Synology disk 2
1.1 Zunanji disk na drugi lokaciji

Ne. Vsaj 3 kopije podatkov na vsaj 2 medijih, kjer je vsaj ena kopija na oddaljeni lokaciji. Ni nujno, da sta dve lokalni.

USB zunanji disk po definiciji ne bo (ves čas) na oddaljeni lokaciji. Pa USB disk _NI_ drug medij.

toro69 ::

Mislim, da je to ker smo ravno v temi NAS za domačo uporabo več kot ima 99% preostalega prebivalstva :)

Tidule ::

In? A zato je treba zagovarjat promovirat slabe resitve? In zavajat kaj pomeni 3-2-1?

Al kaj tocno bi rad povedal?

Pravilno zastavljem 3-2-1 backup je za domacega uporabnika dalec najboljsa resitev, ker nudi najboljse ravnotezje med varnostjo, zaneslivostjo, vzdrzevanjem in ceno.

toro69 ::

Tidule je izjavil:

In? A zato je treba zagovarjat promovirat slabe resitve? In zavajat kaj pomeni 3-2-1?

Al kaj tocno bi rad povedal?

Pravilno zastavljem 3-2-1 backup je za domacega uporabnika dalec najboljsa resitev, ker nudi najboljse ravnotezje med varnostjo, zaneslivostjo, vzdrzevanjem in ceno.


Se strinjam. Ti ne bom lezel v zelje, ker to res ni moje področje. ;)

Tidule ::

Saj pod črto si je treba odgovorit na eno zelo enostavno vprašanje:

V čem je sistem, ki si ga opisal boljši od sistema 3-2-1, ki ga jaz izpostavljam?

Slabosti sistema, ki zahteva ročno delanje kopij in fizično tovorjenje diskov iz lokacije na lokacijo smo že večkrat izpostavili.

igorpec ::

PrimozR je izjavil:

MrStein je izjavil:


Za ozadje problemov z USB diski pobrskaj po tej temi ali, še bolje, tukaj: https://www.truenas.com/community/

Tole ni ravno relevantno, USB priklop se praktično prepoveduje za TrueNAS (FreeNAS) zaradi ZFS-a. Nekoliko zaradi informacij o priklopljenem disku (ZFS hoče bare metal dostop), nekaj pa zaradi stabilnosti priklopa.

Na nek WIndows/Linux NUC bo priklop USB diskov imel precej manj posledic.


Spet smo na točki - če ti je za podatke vsaj malo mar, potem se tega pač ne greš. Varčevat tam, kjer nima smisla, da boš potem stokal naokoli - "sem imel backup, pa so podatki tudi tam fuč." Večinoma bo ok, ja, v redkih primerih bo pa štala.

tl;dr;

ZFS disk izvrže, ko je ogrožena integriteta podatkov, ker se pač zaradi USB zgodi relativno hitro. Ostalo ni relevantno.

Sam recimo za experimentiranje ZFS-ja uporabljam kar USB ključek, ki je razdeljen na particije in si lahko sestavljam poljubne z-raid kombinacije. ZFS se ne pritožuje ničesar ...

toro69 ::

Tidule je izjavil:

Saj pod črto si je treba odgovorit na eno zelo enostavno vprašanje:

V čem je sistem, ki si ga opisal boljši od sistema 3-2-1, ki ga jaz izpostavljam?

Slabosti sistema, ki zahteva ročno delanje kopij in fizično tovorjenje diskov iz lokacije na lokacijo smo že večkrat izpostavili.


Glede na tvojo samozavest pri prejšnjih odgovorih ne razumem vprašanja.
Očitno še nikoli nisi imel problemov s podatki. Preberi si malo o offline / cold backupih.
Upam, da v tvoj popolnoma avtomatiziran cloud backup, kdaj ne preleti kak ramsomware.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toro69 ()

PrimozR ::

igorpec je izjavil:

PrimozR je izjavil:

MrStein je izjavil:


Za ozadje problemov z USB diski pobrskaj po tej temi ali, še bolje, tukaj: https://www.truenas.com/community/

Tole ni ravno relevantno, USB priklop se praktično prepoveduje za TrueNAS (FreeNAS) zaradi ZFS-a. Nekoliko zaradi informacij o priklopljenem disku (ZFS hoče bare metal dostop), nekaj pa zaradi stabilnosti priklopa.

Na nek WIndows/Linux NUC bo priklop USB diskov imel precej manj posledic.


Spet smo na točki - če ti je za podatke vsaj malo mar, potem se tega pač ne greš. Varčevat tam, kjer nima smisla, da boš potem stokal naokoli - "sem imel backup, pa so podatki tudi tam fuč." Večinoma bo ok, ja, v redkih primerih bo pa štala.

tl;dr;

ZFS disk izvrže, ko je ogrožena integriteta podatkov, ker se pač zaradi USB zgodi relativno hitro. Ostalo ni relevantno.

Sam recimo za experimentiranje ZFS-ja uporabljam kar USB ključek, ki je razdeljen na particije in si lahko sestavljam poljubne z-raid kombinacije. ZFS se ne pritožuje ničesar ...

Ja, saj za testiranje tudi lahko TrueNAS poganjaš v virtualki s par virtualnimi diski. Toliko, da vidiš, kako se po zadevi klika. Za dejansko uporabo se pa to potem močno odsvetuje (ampak na koncu je itak odločitev posameznika) :)

Enako je z backupom na USB diske, je povsem realna opcija, izvedljiva. Ampak se vseeno odsvetuje.

toro69 je izjavil:

Tidule je izjavil:

Saj pod črto si je treba odgovorit na eno zelo enostavno vprašanje:

V čem je sistem, ki si ga opisal boljši od sistema 3-2-1, ki ga jaz izpostavljam?

Slabosti sistema, ki zahteva ročno delanje kopij in fizično tovorjenje diskov iz lokacije na lokacijo smo že večkrat izpostavili.


Glede na tvojo samozavest pri prejšnjih odgovorih ne razumem vprašanja.
Očitno še nikoli nisi imel problemov s podatki. Preberi si malo o offline / cold backupih.
Upam, da v tvoj popolnoma avtomatiziran cloud backup, kdaj ne preleti kak ramsomware.

Kater del vprašanja ni jasen? Kaj je prednost backupiranja trdih diskov na lokaciji X na trde diske na manj zanesljivem vodilu na lokaciji X, če to primerjamo z backupom na drug medij in/ali na drugo lokacijo?

Obstojnost trdih diskov smo že obdelali, zato je jasno, da za cold backup niso pretirano primerni. Za to uporabljaš magnetni trak (kasete so tudi manj občutljive na padce).

Meni v oblak podatke pusha enkrat dnevno (ponoči), lokalni storage ima vsaj dnevne snapshote (določeni dataseti pa kar na vsako uro), snapshote pa ponuja tudi izbrani cloud provider. Načeloma (načeloma!) bi moral biti varen pred ransomware virusom. Še največja težava so fizični računalniki, ki se jih backupira samo enkrat tedensko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Tidule ::

toro69 je izjavil:

Tidule je izjavil:

Saj pod črto si je treba odgovorit na eno zelo enostavno vprašanje:

V čem je sistem, ki si ga opisal boljši od sistema 3-2-1, ki ga jaz izpostavljam?

Slabosti sistema, ki zahteva ročno delanje kopij in fizično tovorjenje diskov iz lokacije na lokacijo smo že večkrat izpostavili.


Glede na tvojo samozavest pri prejšnjih odgovorih ne razumem vprašanja.
Očitno še nikoli nisi imel problemov s podatki. Preberi si malo o offline / cold backupih.
Upam, da v tvoj popolnoma avtomatiziran cloud backup, kdaj ne preleti kak ramsomware.


Tvoja aroganca brez vsebine nič kaj dosti ne doda k temi. Vprašanje je enostavno. Zagovarjaš neko rešitev in me zanima zakaj meniš da je boljša. Pa očitno ni argumentov ampak samo užaljenost.

Kaj točno bo ransomware naredil avtomatizirani backup (poudarek je na tej besedi) rešitvi? Uporaba clouda pri backupu ni to, da ti telefon sihronizira slike v dropbox.

Ustrezno urejen 3-2-1 backup je bolj odporen na ransoware attack kot periodično kopiranje podatkov na nosilec, ki ga fizično tovoriš naokrog. In sicer zato, ker obnova podatkov ni odvisena od discipline uporabnika, ki že dva meseca ni prepeljal diska iz odaljene lokacije, izključuje tveganje, kaj pa če je disk me transportom crknil in pa seveda reši tudi situacijo, kjer je uporabnik na okuženem sistemu pozabil priklopljen "back up" disk.

Tako, da še vedno čisto enostavno vprašanje: Kaj konkretno je prednost tega, da enkrat na teden/mesec tovoriš HDD iz lokacije na lokacijo in ročno kopiraš podatke?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Invictus ::

Ustrezno narejen backup je vedno zanesljiv, sploh če dela tudi restore :)).

In ja, včasih je backup tudi treba fizično odnesti na drugo lokacijo.

Recimo v TAMu so imeli super backup, pa niso nosili kopij drugam. Ko jim je pogorel računski center, je pogorel tudi ves backup. 95% podatkov so izgubili, in potem je šlo vse v 3PM...

Svoje podatke moraš čim bolj razpršiti, kako to narediti, je malo zdrave pameti, ISO standardov in mogoče še kakih drugih priporočil in obveznosti iz tvoje stroke.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tidule ::

absolutno, offiste kopija je must have. Samo to ne spremeni dejstva, da je fizično prenašanje HDD med lokacijami, med slabšimi aplikacijami tega.

Predvsem pa je del te razpršenosti tudi to, da niso vse kopije podatkov zapisane na istovrstnem nosilcu. Slednje je bilo za domačega uporabnika praviloma vedno najtežje, ker trakovi so praviloma predragi, DDV/BR kopije pa preveč odvisne od discipline posameznika. Ampak danes, ko so na voljo namenske cloud rešitve preprosti ni več izgovora, da ne bi imel avtomatizirane offsite kopije. Za fetiš lahko pa še vedno tedensko romaš od Poncija do Pilata s HDD pod pazduho.

Invictus ::

Saj nisem rekel, da nimaš nekaj v cloudu.

Sam fizičen prenos zato še ni out.

Backup cloud je poceni, ko pa pogledaš ceno restora, te pa včasih kap. Sploh če se vmes še kaj zajebeš...

Moraš dobro prebrati cenik :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tidule ::

se strinjam, samo tukaj se pogovarjamo o last line of defence in izgubi kritičnih podaktov. Zajebavanje in vsakodnevne tegobe se rešuje na lokalnem nivoju. Dvomim, da se veliko ljudem dogaja, da jim redno pogorijo hiše in morajo delat restore iz cold storage.

Vsekarkor pa deep storage ni rešitev za primarno hrambo podatkov ali prvo kopijo le te. Temu so namnjeni HDD in NASi. In točno to je tisto kar hočem povedat. Backup je treba delat z glavo in izhajat is koncepta, ne pa razmišljat o backupu kot posamezni napravi ali setu podatkov.

Dober backup je tiskt, ki čim bolj razprši tveganja in zagotovi, da sistem ni ranljiv pred skupnim vektorjem. In zato je hranjenje podatkov ekskluzivno samo na HDDjih slaba praska. Enako kot je slaba praksa, če se vse v celoti zaupa cloudu. In zgodovisnko najslabša praksa (pa ne samo na področju varnostnih kopij) je tista, ki se zanaša na disciplino posameznika.

toro69 ::

btw Cloudi so na HDD ;)

mstoji1 ::

Kaj če bi raje kdo, ki se res v nulo spozna na to področje, napisal en vodič, pa bi samo link dajali noter, ko bi kdo rabil schnelkurs na to temo?
V temi pa verjetno ljudje najraje vidijo nasvete o tem, kateri NAS in kakšne diske.
Visca el Barca!!!

Tidule ::

toro69 je izjavil:

btw Cloudi so na HDD ;)


Odgovora na moje vprašanje pa še kar ni?

Po pravici pvoedano, če tvoje razmevanje komercialnega cloud storage in data centrov temelji na tem, da uporabljajo HDD, niti ne pričakujem, da boš imel kaj pametnega za odgovorit.

Tidule ::

mstoji1 je izjavil:

Kaj če bi raje kdo, ki se res v nulo spozna na to področje, napisal en vodič, pa bi samo link dajali noter, ko bi kdo rabil schnelkurs na to temo?
V temi pa verjetno ljudje najraje vidijo nasvete o tem, kateri NAS in kakšne diske.


V bistvu je ta tema zanimiva ravno zato, ker v večini pogovri tečejo o konkretnih rešitvah in izkušnjah. Osebno vem, da sem v zadnjem letu kar spremljam to temo kar nekaj naučil. In še vsak ki je imel konkretno vprašanje je dobil po večini uporabne odogovore.

Zoglj zato, ker par ljudi ne zmore več kot enovrstičnice, je škoda, da se ne bi pogovarjali tudi o konkretni uporabi NAS, ne samo o modelih.

Kar se tiče varnostnih kopij je strategija 3-2-1 široko priznana kot izhodiščni standard in IMO predpogoj, da sploh lahko gooriš o varnostni kopiji. Napisat nek univerzalni priročnik pa je potem precej težje, še posebej v okolju kjer je ključni namen nekaterih brezvezno pravociranje. Vedno lahko namreč najdeš par deset robnih primerov, kjer nek splošni vodič ne bo optimalna rešitev.

Ravno tako se potem hitro lahko zapleteš v situacijo, kjer bo nekdo videl totalen overkill, drugi pa bo kričal kako ni 100% varnosti.

IMO bi moral vsak zase izhajat iz osnovne strategije 3-2-1 potem pa jo implementirat na način, ki je za njega dovolj varen.
Osebno 100% stojim za stališčem, da je odsotnost avtomatizacije procesa ena najslabših praks, ki je pogosto posledica neznanja, lenobe ali pa preprosto nerazgledanosti in zaverovanosti v logiko, da če nekaj delam že 30 let, potem je pa ja nekaj najboljšega na tem svetu.

Pomena pravilno narejenega backupa se namreč ne zavemo dokler ne gre nekaj res narobe. In hkrati že samo osnovno shranjevanje kopije podatkov na NAS prepreči 95% situacij izgube podatkov. Ker bodimo pošteni veliko večino izgube podatkov predstalvjajo okvare diskov. Ker smo se s tem vsi napredni uporabniki že srečali, se pred tem tudi najhitreje zaščitimo. Dodatno se številni zavedajo tveganj, ki jih prinaša ransomware ali sistemska okvara NAS, tako da to tudi številni uporabniki, k iv temi sodelujejo bolj ali manj učinkovito rešujejo. Potem pa ostane tistih par procentov, da ne rečem promilov s katerimi velika večina nima izkušenj in se jim seveda ne morejo zgodit. In tukaj se potem loči zrno od plevela in dobre prakse od slabih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

naruto1 ::

mstoji1 je izjavil:

Kaj če bi raje kdo, ki se res v nulo spozna na to področje, napisal en vodič, pa bi samo link dajali noter, ko bi kdo rabil schnelkurs na to temo?
V temi pa verjetno ljudje najraje vidijo nasvete o tem, kateri NAS in kakšne diske.


No pa dajmo, pocasi, trije enako veliki diski, enak model, cimbolj razlicnih serijskih. Ne kupujes WD ali Seagate diskov, enterprise Toshiba ali HGST for the win. Vcasih se jih dobi precej poceni na ebayu, ko kdo proda spare diske za disk array. Vcasih je treba kaksen pin polakirat / odscipnit / molex dati vmes.

Sicer, tole nujno pogledas preden kupujes kakrsnekoli diske: https://www.backblaze.com/b2/hard-drive...

Micro ATX plata za najbolj poceni CPU, CPU, nekaj malega RAMa, opcijsko PCI express sata kontroler, ce jih plata nima dovolj.

Pomnozis ((7 * stevilo diskov) + 14 + 30) v W in kupis primeren napajalec. Pasiven hladilnik bo verjetno dovolj, sicer gor nasraufas ventilator.

"Prisraufas" motherboard na notranjo stran vrat omare, nasraufas nanjo se diske in napajalec in sestavis.

Alternativno das dragi za izbrati ohisje, ki se ji zdi najlepse. Da bo imela obcutek, da sodeluje, bo manj tezav kasneje. Pri izbiri jo malo krmilis, da bo dovolj prostora za diske

Gres sem, sledis navodilom:

Gres sem, sledis navodilom:

To je to.

Aja pa diske das v zraid.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto1 ()

Invictus ::

Kar se backupa tiče, bi lahko povedal kako cvetko iz zadnje slovenske firme, kjer sem delal.

Ko šef razvoja ne šteka, kaj je to backup, arhiv, dnevno kopiranje, ipd...

In ko mi zabrusi nad mojim teženjem, da je koda zbackupirana na vsakem laptopu developjev, saj ima tam vsak svoj git clone...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

PrimozR ::

Invictus je izjavil:

Saj nisem rekel, da nimaš nekaj v cloudu.

Sam fizičen prenos zato še ni out.

Backup cloud je poceni, ko pa pogledaš ceno restora, te pa včasih kap. Sploh če se vmes še kaj zajebeš...

Moraš dobro prebrati cenik :D.

Bolje kap zaradi stroška, kot kap zaradi izgube podatkov. Oz. kap od stroška recovery-ja diskov.

toro69 je izjavil:

btw Cloudi so na HDD ;)

Z redundanco, softwerom in skrbniki, ki zagotavljajo nek uptime.

@naruto zakaj isti model ampak čimbolj različne serijske? Zamenjaš še modele pa je!

Sicer pa, FreeNAS... ECC! :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MTm2H37rqt7B ::

razmišljam o DS220+

na sami lokaciji pa dostkrat zmanjka elektrike ali le-ta zelo zaniha,

rad bi kupil takega da ga lahko priklopim direkt na DS220+ (USB?) in se le ta pravilno ugasne, kaj priporočate?

PrimozR ::

Čak, kaj ti kupuješ, da bi priklopil na DS220+? UPS? Trdi disk?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MTm2H37rqt7B ::

DS220 bi priklopil na UPS in povezal z USB kablom, da se NAS pravilno ugasne

GupeM ::

Verjetno UPS, čeprav bi mu bolj prav prišel kakšen tečaj slovenščine.

MTm2H37rqt7B ::

GupeM je izjavil:

Verjetno UPS, čeprav bi mu bolj prav prišel kakšen tečaj slovenščine.


misli so vedno hitrejše od prstov :P

MTm2H37rqt7B ::

Se bom popravil za učitelje slovenščine.

Iščem model UPSa, ki bi bil kompatibilen z DS220. Sicer Synology ima spisek podprtih UPSov, vendar je ta kratek oz. nekateri UPSi so pri nas nedobavljivi.

Spisek podprtih UPSov. Delovali naj bi tudi nekateri, ki tukaj niso omenjeni.

Kapacitet ne potrebujem, samo toliko, da se DS220 pravilno ugasne (dobi signal preko USB).

Zanima me, če ima kdo tako postavitev in kateri UPS uporablja - dobil sem nekaj odgovorov na Redditu, samo je problem dabavljivost UPSov v SLO.

Zgodovina sprememb…

««
96 / 118
»»