» »

Dinamometer-zajemanje podatkov

Dinamometer-zajemanje podatkov

Nico ::

Nameravam naredit napravo za merjenje moci motorja s pospesevanjem mas. Najvecji problem mi predstavlja sistem za zajemanje podatkov. Vsekakor bom uporabil racunalnik. Zanima me kateri vhod lahko uporabim. Ali bo dovolj hiter? Na primer za dolocanje vrtilne frekvence motorja bo induktivni senzor posiljal signale v racunalnik, pri 14.000 min^-1 230krat na sekundo.
Hvala!
Everybody banana on your head!

Brane2 ::

Jaz bi na tvojem mestu opravil zajem podatkov s senzorja z mikrokrmilničkom, ki bi ga na PC povezal preko COMporta.

Tako bi čipek opravlajl to, v čemer je najboljši (meritev časa), PC bi pa obdelal zajete rezultate...

Highlag ::

Kakšno količino podatkov pa ti misliš pošiljati 230x na sekundo?

Od tega je tudi odvisno kako zmogljiv vmesnik rabiš. Če boš imel samo par številk, lako enostavno preko serijskega vmesnika.

Me pa zanima za kakšno območje moči misliš zadevo naredit?

Red_Mamba ::

meriti moraš število impulzov v sekundi, če boš meril čas med dvema impulzoma boš dobil sicer 100 vrednosti na sekundo ampak ti bodo nihale za več kot +-100RPM. Zato šteješ impulze (+- nekaj RPM napake) v sekundi in dobiš podatek vsako sekundo. Za to uporabiš mikrokontroler, ki potem naprej pošlje po RS232 v PC.

Nico ::

Brane2: kak mikrokrmilnik imas v mislih?
Highlag: 230x na sekundo pride impulz iz induktivnega senzorja, nobenih drugih podatkov. Podatkov je tako res malo, v bistvu pridejo le 2; podatek o preskoku iskre (zmerimo cas med preskoki, tako dobimo stevilo vrtljajev motorja), ter podatek kdaj vztrajnik opravi 360° (iz tega izracunamo navor, ter moc). Naprava pa naj bi bila primerna za meritve tam do 40KM.
Everybody banana on your head!

Nico ::

Red_mamba: aha
Ne spoznam se kaj prevec na mikrokontrolerje&podobno, vendar me to podrocje precej zanima, a mi lahko kdo da kak napotek kje naj zacnem? (literatura?)
Everybody banana on your head!

Red_Mamba ::

veliko je bilo napisanega v revijah SE o mikrokontrolerjih. Na elektronu potekajo tečeji uporabe. Dobro je če poznaš kakšen jezik (VB, C ali ASM), potem ne bo tako težko začeti z programiranjem. Po moje ti bo najbolje prišel AT90S2313 uC od atmela. Poišči kakšen datasheet pa malo preštudiraj. Za pomoč se lahko vedno na forum na elektronu obrneš al pa na mene direkt pa ti bo lažje. Delal sem merilce vrtljajev dizelskih motorjev, obrate glave stružnice, regulatorje obratov in podobno tako da imam izkušnje s tem če ti kaj ne bo šlo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stikalna tipka s senzorjem hitrosti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11919 (615) dreta
»

Elektronski vžig za motrocikel

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
164077 (3753) TESKAn
»

spreminjanje vrtljajev enosmernega motorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
346684 (6087) pr2501
»

Prikazovalnik prestave na motorju(125ccm)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
263800 (3042) madboy
»

Digitalni merilec hitrosti za avto

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
434033 (3225) s51fu

Več podobnih tem