» »

Programiranje

Programiranje

«
1
2

steee ::

Jaz bi rad začel programirati:)
Ali morda poznate program za programiranje?

lp

zee ::

Seveda ga poznamo. Pa lenobe tudi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

DeeJay ::

Isotropic ::

google diveintopython3

FrEaKmAn ::

res lepo to, da niti ne poveš kaj bi programiru niti v katerem jeziku itd... bodi malo bolj natančen...

načeloma lahko programiraš v notepadu, sam so specifična orodja za specifične jezike ter specifične situacije...

WarpedGone ::

Ne, v notepadu ne gre, ker ti filtrira ne-natisljive-znake.
Bolš so kaki hex-editorji v katerih pa lahko sprogramiraš Čisto Vse.
Zbogom in hvala za vse ribe

morbo ::

gedit, minimalističen, učinkovit, v njem lahko programiraš v vseh jezikih :)

Obstaja tudi za Winse

vorantz ::

notepad++ >_>

Fave ::

Malo več prijaznosti prosim!

steee je nov član. Tudi med mlajšimi je tule na forumu.

Moj predlog je Phyton. Guglaj za Phyton tutorial. Se najde precej tega...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

FrEaKmAn ::

Python :) da ne bo steee napačno iskal :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FrEaKmAn ()

WarpedGone ::

Napiše se Delphi.
Ti bo vsaj GUI delal stand-alone brez braind-dead RunTime-a ki se drugam kot v C:\Python ne zna sploh inštalirat.
Zbogom in hvala za vse ribe

MrBrdo ::

Delphi je že malo mimo... Redkokdo ga še uporablja. Kot alternativa prej kakšen C# ali VB.NET (čeprav osebno VB odsvetujem :) ampak za začetek je mogoče bolj enostaven).

Drugače kot jezik bi priporočal Python, VENDAR ko začenjaš je morda bolj zabavno delat forme, metat gor gumbke itd. Zato bi mogoče za začetek res lahko pogledal C#.NET ali VB.NET. Poskusi najprej C# če pa ti res ne bo odgovarjal lahko probaš še VB, ker ima malo bolj "berljivo" sintakso za začetnike. Program ki ga lahko tukaj uporabiš je Visual Studio Express, ki je brezplačen.
Sicer kot sam jezik bi ti bil verjetno Python bolj razumljiv, le delati okenske aplikacije (z okni) je čisto mičkeno težje.
MrBrdo

boogie_xlr ::

Smallbasic za začetnike.

WarpedGone ::

Delphi je že malo mimo... Redkokdo ga še uporablja.

Ja, ni več moderen.
Če hočeš bit ful kul morš bit na javi al pa vsaj na .Net.
Na pythonu si pa totalni geek, kljub temu da niti resne GUI aplikacije ne morš spisat.
Zbogom in hvala za vse ribe

MrBrdo ::

Drugače sem tudi jaz začel z Delphijem, še ko je bila 6ka "in" :) Pomojem je VS.NET zdaj neka ekvivalenca temu. Za GUI aplikacije je res super, v večini primerov lahko celo na Linuxu laufa, tako da niti portability ni več tako problematičen.

Tudi tisti Smallbasic izgleda za začetnika zanimiv, pa še prehod na VS.NET nebi smel bit pretežek. Jaz imam sicer osebne predsodke glede Basica, ampak nič hudega :) Boljše kot PHP je še vedno :D
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

Marat ::

boogie_xlr je izjavil:

Smallbasic za začetnike.

Agree, in pa nabavi si oktobrski MojMikro, na straneh 54-57 imaš osnove Small Basica ;)

boogie_xlr ::

Za smallbasic če niti ne veš kako začeti, preprosto klikneš na Import in napišeš ID programa, ki je objavljen na njihovi strani, npr. TETRIS.

BigWhale ::

Python. Zanj imas en kup razvojnih orodij, ki so brezplacna, razvijas pa lahko tako GUI kot ne-GUI aplikacije. Dasiravno nekateri trdijo, da se to ne da. Da se.

Poleg tega je Python odlicen za ucenje.

Marat ::

BigWhale je izjavil:

Python. Zanj imas en kup razvojnih orodij, ki so brezplacna, razvijas pa lahko tako GUI kot ne-GUI aplikacije. Dasiravno nekateri trdijo, da se to ne da. Da se.

Kaj da se ne da, delat GUI v Pythonu? Kdo to pravi? :D

Isotropic ::

noben, ti slabo beres.

WarpedGone ::

Se runtime inštalirat drugam kot na C:\Python?
Zakaj runtimi NISO kompatibilni za nazaj in moraš met inštalirane različne verzije če maš slučajno kak tool, ki sloni nad tem?
Če Python nebi bil OS ga nebi noben niti povohal, ker pa je zastonj in open je pa kao FullDober ™ čeprav je čisti poden.

Nared mi DLL v pythonu or STFU.

// verske vojne drugam


Se strinjam, verske vojne drugam.

Ampak če lahko prvi trdi, da je zadeva ful super za učenje (brez da bi povedal eno zadevo zakaj bi temu bilo tako), ne vidim zakaj jaz ne smem napisat par zadav zakaj pa NI primeren za učenje niti uporabo?
Potencialni zavedeni novinec, ki bo nasedel v kloako od pythona bi mi znal bit hvaležen.
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

Za ucenje programiranja ne potrebujes orodja s katerim lahko izdelas GUI in ne potrebujes orodja s katerim lahko izdelas DLL. Potrebujes jezik, ki te nauci osnovnih paradigm programiranja, design patternov ter branja in pisanja kode.

Python je za vse to (in se za marsikaj drugega) odlicno orodje in tvoje trollanje je zgolj trollanje.

WarpedGone ::

Potrebujes jezik, ki te nauci osnovnih paradigm programiranja, design patternov ter branja in pisanja kode.

Ja, čemur ustreza praktično čisto vsak jezik, razen morda kak C, JS al pa python ker te zajebava že en navaden neviden presledek.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

WarpedOne> Na pythonu si pa totalni geek, kljub temu da niti resne GUI aplikacije ne morš spisat.

Pojma nimaš, sine.

BigWhale ::

WarpedGone je izjavil:

Potrebujes jezik, ki te nauci osnovnih paradigm programiranja, design patternov ter branja in pisanja kode.

Ja, čemur ustreza praktično čisto vsak jezik, razen morda kak C, JS al pa python ker te zajebava že en navaden neviden presledek.


Cisto vsak? Res?

V pythonu ti pa tisti presledek pomaga lepo formatirati kodo in razumeti kaj si napisal. Python te poleg samega programiranja nauci tudi skrbnega urejanja kode, kar ti precej prav pride in tvoja koda je berljiva in razumljiva, tudi drugim.

Isotropic ::

qt designer:)

WarpedGone ::

Pojma nimaš, sine.

Imam možnost delat s "profi" GUI aplikacijo spacano v pythonu. Žalost.
Zbogom in hvala za vse ribe

WarpedGone ::

V pythonu ti pa tisti presledek pomaga lepo formatirati kodo in razumeti kaj si napisal. Python te poleg samega programiranja nauci tudi skrbnega urejanja kode, kar ti precej prav pride in tvoja koda je berljiva in razumljiva, tudi drugim.

Obstaja razlika med Skrbnostjo in Analnostjo. Če nekaj na oko zgleda do pike pravilno, bi moralo bit do pike pravilno tut za interpreter - sploh ko gre za obliko kode. Ne pa da je enkrat OK, drugič pa ne (zamenjava presledkov s tabom ali obratno).
Dodatna zamera je tudi občutljivost na posebne znake ZNOTRAJ komentarjev. Sm mel č v komentarju in je bil to no-go. Tako naj bi zgledal učenju prijazen jezik?
30 let star BASIC je bistveno boljši, če nucaš kej bol modernega pa je še vedno PASCAL roža mogota proti vsem novejišm skropucalom od jezikov.
Zbogom in hvala za vse ribe

FrEaKmAn ::

bla bla bla...

samo dodaj
# coding:utf-8

na začetek kode in boš lahk vse pisal.. malo si preberi kako stvar deluje preden govoriš neumnosti...

WarpedGone ::

Tolk o prijaznosti začetniku in učenju.

QED.
Zbogom in hvala za vse ribe

Mavrik ::

V 21. stoletju moramo še vedno uporabljati jezik ko ne zna UTF-8 kar po defaultu? O.o
The truth is rarely pure and never simple.

ZaphodBB ::

Learn Python the Hard Way - naslov zavaja, dejansko je knjiga primerna totalnim novincem in lepo stopnjuje zahtevnost.

re: Verske vojne. V marsikaterem jeziku sem že pisal kodo in za uporabo sta sigurno najelegantnejša Python in Ruby.

BigWhale ::

WarpedGone je izjavil:

Obstaja razlika med Skrbnostjo in Analnostjo. Če nekaj na oko zgleda do pike pravilno, bi moralo bit do pike pravilno tut za interpreter - sploh ko gre za obliko kode. Ne pa da je enkrat OK, drugič pa ne (zamenjava presledkov s tabom ali obratno).
Dodatna zamera je tudi občutljivost na posebne znake ZNOTRAJ komentarjev. Sm mel č v komentarju in je bil to no-go. Tako naj bi zgledal učenju prijazen jezik?
30 let star BASIC je bistveno boljši, če nucaš kej bol modernega pa je še vedno PASCAL roža mogota proti vsem novejišm skropucalom od jezikov.


VSI interpreterji in VSI compilerji so analni kar se tega tice. Probleme s tem imas pa v pythonu samo ce med seboj zamenjujes razlicne urejevalnike, ki so drugace nastavljeni. Nekaj kar zacetniki ponavadi ne pocno. Poleg tega te pa vsak python tutorial takoj nauci kaj lahko pocnes in cesa ne smes.

Ostalo je pa spet samo trollanje.

jype ::

WarpedOne> Imam možnost delat s "profi" GUI aplikacijo spacano v pythonu. Žalost.

You get what you pay for.

Mavrik> V 21. stoletju moramo še vedno uporabljati jezik ko ne zna UTF-8 kar po defaultu? O.o

Če bi uporabljal python 3, potem teh težav ne bi imel.

BigWhale ::

Mavrik je izjavil:

V 21. stoletju moramo še vedno uporabljati jezik ko ne zna UTF-8 kar po defaultu? O.o


Takrat, ko se je python pojavil je bil unicode se precej redko uporabljena zadeva in posledicno je unicode podpora taksna kot je. V python 3.0 je ves text default v unicode.

jype ::

WarpedOne> Če nekaj na oko zgleda do pike pravilno, bi moralo bit do pike pravilno tut za interpreter



Jaz ne vidim dvoumnosti.

zaj_tam ::

Kar se tiče presledkov v eclipse nisem imel nikoli problemov. Nima veze kje je presledek in kje ni oziroma kje je tab. Važno je res samo kako izgleda.

Me pa zelo zanima - kako se lotevate GUI za python? Po možnosti za qt. Edini ki še nekako zgleda ...

jype ::

S PyQT oz. PyKDE.

Dokler nisem ugotovil, da lahko na webkit browserju narediš enak, a hitrejši vmesnik s precej manj dela, sem oboje redno uporabljal.

vorantz ::

*facepalm*
Res lep zgled dajete pobu, ki ma še nekaj programerskega navdušenja v žilah
THINK OF THE CHILDREN ;_;

zaj_tam ::

jype je izjavil:

Dokler nisem ugotovil, da lahko na webkit browserju narediš enak, a hitrejši vmesnik s precej manj dela, sem oboje redno uporabljal.


Fino. To moram pa počekirat.

WarpedGone ::

Napol za hec, na pol zares priporočam LOLCODE.
Za začetek je zabaven, pa kljub temu zna vse kar znajo veliki.
Zbogom in hvala za vse ribe

vorantz ::

WarpedGone je izjavil:

Napol za hec, na pol zares priporočam LOLCODE.
Za začetek je zabaven, pa kljub temu zna vse kar znajo veliki.


Sem že jaz predlagal, pa so modi pobrisali :/
inb4delete

WarpedGone ::

Ajs, nism opazu. Za LOLCODE sm zvedu ravn iz tvojega linka, cela ura zabave ko sm bral specifikacije :)

Hello world in LOLCODE:
HAI
CAN HAS STDIO?
VISIBLE "HAI WORLD!"
KTHXBYE


Zabava je najbolše učenje.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

Saj je tudi LOLPYTHON, ki je precej boljši.

COMPLAIN

technolog ::

Jaz sem začel z BASICom na spectrumu, potem sem šel na Pascal, nato Delphi. Slednjega tudi priporočam za učenje.

Na voljo je tudi zastoj in odprtokodna alternative, imenuje se Lazaurs.

blackbfm ::

delphi/pascal je res kul za programirat, samo nima prihodnosti tako da se ga nima smisla učit

WarpedGone ::

Zgornje razmišljanje ločuje programerje od opic.
Zbogom in hvala za vse ribe

ZaphodBB ::

WarpedOne: Tudi jaz sem iz generacije, ki se je in so jo učili programirat na pascalu in se strinjam, da je bil pascal odličen jezik za učenje.

Ampak ti časi so mimo, danes je mlade bolje učiti Python.

Sicer pa tudi pred petnajstimi leti so bili dinozavri, ki so se drl da je fortran najboljši (in tudi je, za določene zadeve).

WarpedGone ::

Menja se moda, to je res. Izbira prvega jezika pa nebi smela bit samo moda.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

Saj ni. Python je eno najbolj izvrstnih pedagoških orodij danes. Obvlada vse koncepte sodobnega programiranja, vsaj v splošnem odpušča napake, pa razumejo ga tudi profesorji.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21656288 (40964) DaMachk
»

Programiranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9721783 (17360) def0r
»

Učenje programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5314739 (13756) ZaphodBB
»

Programski jezik za 13 letnika - NA NOVO? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9416495 (12940) blackbfm

Več podobnih tem