» »

Amazon pripravlja izposojo e-knjig

1
2
»

frudi ::

Ampak cene določa povpraševanje kupcev, ne pa stroški proizvajalca in prodajalca. In eknjige prinašajo cel kup prednosti pred papirnatimi - a to ne opravičuje višje cene? Instantna dostava, zastonj backup, prenosljivost in vednoprisotnost celotne knjižnice (na bralniku, telefonu, tablici, (službenem) računalniku :), prilagodljivost fontov, vedno dosegljiv slovar, zapiski kar ob tekstu, pa še kaj bi se dalo našteti. Za vse te prednosti je marsikdo pripravljen plačati par $ več.
Jasno, tudi fizične knjige imajo svoje prednosti, ampak za moj okus prednosti eknjig pretehtajo. Zakaj bi torej za boljši izdelek pričakoval ali zahteval nižjo ceno?
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Manu ::

frudi je izjavil:

Ampak cene določa povpraševanje kupcev, ne pa stroški proizvajalca in prodajalca. In eknjige prinašajo cel kup prednosti pred papirnatimi - a to ne opravičuje višje cene? Instantna dostava, zastonj backup, prenosljivost in vednoprisotnost celotne knjižnice (na bralniku, telefonu, tablici, (službenem) računalniku :), prilagodljivost fontov, vedno dosegljiv slovar, zapiski kar ob tekstu, pa še kaj bi se dalo našteti. Za vse te prednosti je marsikdo pripravljen plačati par $ več.
Jasno, tudi fizične knjige imajo svoje prednosti, ampak za moj okus prednosti eknjig pretehtajo. Zakaj bi torej za boljši izdelek pričakoval ali zahteval nižjo ceno?


Vse to kar si opisal je stvar e-bralnikov in ne e-knjig. E-bralnik je poseben strošek, ki ga poravna kupec in stane vsaj od 150€ naprej.


Žal članek o ravno tej temi "cene e-knjig" ni več dosegljiv v celoti. Spomnim pa se, da je od 13$ založba dobila 5$, za elektronsko shranjevanje (in še ostalo) 0,99$, avtor dobi 4$, amazon (distribucija) 3$ (cene niso na cent natančne). S tem, da se Amazon odreče svojih 3$ (na račun prodaje kindla) in cena pade na 10$, kar pa je povprečna cena e-knjige.

S tem, da cena 5$ založbam ni padel v primerjavi s papirnatimi knjigami, ampak je celo narasla za cca. 50 centov. Distribucija je za papirnate enako 3$, kot je distribucija (amazon). Tisk, papir itd... 3,5$. Avtorji so dobili dolar več, torej 4$. Pa še ostali stroški in pride papirnato verzijo do 25$.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

antonija ::

Zakaj bi torej za boljši izdelek pričakoval ali zahteval nižjo ceno?
Bos stvar primerljal s kaksno drugo tehnolosko stroko... kaj pa vem... racunalnistvom? Z novo tehnologijo se cena zniza ali pa pridejo ven veliko bolj zmogljive zadeve za isto ali celo nizjo ceno. To je tista logicna pot, ne pa da se cena dviga v visave, ponudi se pa prakticno nic novega.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

frudi ::

Manu:
- instant dostava - ni stvar bralnika
- zastonj backup in poljubno število prenosov - ni stvar bralnika
- dostopnost od koderkoli in kadarkoli - ni stvar bralnika
- sinhronizacija zapiskov - ni stvar bralnika
Poleg tega pa bralnika dejansko niti ne rabiš, ker imaš na voljo kindle aplikacijo za praktično vse aktualne platforme, v skrajnem primeru preko kindle cloud reader.

antonija: kako ne ponudi praktično nič novega? Celotna uporabniška izkušnja nakupovanja in branja knjig je s kindlom povsem drugačna, kot pa pri papirantih knjigah. Komu sicer slabša, drugim, recimo meni, pa bistveno boljša.
In zakaj bi primerjal nujno ravno z računalništvom? Gre za problem nudenja medijskih vsebin, ne toliko za tehnični problem. Razen ustreznih bralnikov, ki so se mimogrede vmes bistveno pocenili in izboljšali, ni na eknjigah nič takega, kar bi lahko tehnologija pocenila ali izboljšala. Vzemimo raje bolj sorodno primerjavo, ki dejansko zadeva spremembo formata vsebine - prehod iz audio kaset na CD-je; vsem se je zdela višja cena slednjih normalna in upravičena glede na izboljšano kakovost ter boljšo uporabniško izkušnjo. Enako tudi s prehodom iz DVD na Blu-ray. Pa je tudi v teh primerih bil nakup ustreznega predvajalnika poseben strošek za kupca.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Fritz ::

MrStein je izjavil:

Fritz je izjavil:

Meni se pa to sploh ne zdi slabo. V bistvu gre proti tistemu kar sem sam predlagal za vso produkcijo za mase - pavšalno plačilo in neomejena raba za lastne potrebe. Z veseljem plačam Amazonu kakih 50€ letno za dostop do vseh knjig v e-formatu, saj letno itaq porabim vsaj 200-300€ za knjige. Potem pa naj oni plačajo avtorje glede na to, katere knjige so najbolj brane oz. kakor se pač dogovorijo.

SAZAS metoda ???

SAZAS je popolnoma netransparenten in mafijski pa še spravlja se na vse živo kar spusti kakšno noto iz sebe, četudi gre za vaško veselico. Amazon bi že nekako plačeval avtorje glede na uspešnost prodaje, verjetno tudi danes ne plačajo digitalčkovih 30k€ nekomu za knjigo, ki je najverjetneje nihče ne bo bral.

Če bi nad razdeljevanjem pavšala skrbela državna agencija, transparentno in nadzorovano, na podlagi odjemnih številk za avtorska dela (število downloadow iz različnih IP-ja, npr.), se mi zdi to popolnoma v redu.

Kindla imam že nekaj časa a plačujem samo za prave knjige. Mi ne pade na pamet, da bi kupil kaj z DRM-jem.

Digitalček še vedno meša materialne in virtualne dobrine, tisto kar je nujno in tisto, kar je poljubno. Jah, ta 'javnost', ti ljudje so res grozni. Najbolje bi bilo, da vas, avtorje povsem pustijo na miru, da lahko v samoti premlevate svoje umotvore.

Dandanes se še posrati ne moreš brez strahu, da te bo nekdo tožil, ker je patentiral temnorjavo cilindrično obliko 8-)

zeleni ::

Manu je izjavil:

zeleni je izjavil:

Manu je izjavil:

Mene pa nekompatibilnost moti, ker ko sem enkrat gledal med prodajalci e-knjig so tudi tam razlike v ceni in cenejše potem ne moreš dobit, tudi če bi hotel. Saj veš konkurenca kot bistvo kapitalizma, ki je pa v tem primeru omejena.
....


Mene nekompatiblinost ne moti. Jaz bom uporabljal tisto tehnologijo, ki mi bo bol ustrezala. Odprta? Zaprta? Vseeno. Vazno da ima kar rabim.

Za konkurenco ne rabis kompatibilnosti. Boj med konkurenti poteka tudi ce imajo vsi svoj format. Vsak se trudi v svoj format vnesti kaj novega, kar bo pritegnilo kupce. Povecati knjiznico, postaviti ugodnejso ceno ipd. Boj ze poteka.


Trg ne potrebuje boja, ampak pošteno konkurenco, ki koristi potrošnikom. Meni ta "boj" z nekompatibilnimi formati ne koristi.


Ne vem. Meni koristi. Vzamem tistega, ki mi ponudi najvec, drugi se pa bojo morali bolj potruditi, ce me zelijo videti pri njih.

antonija ::

antonija: kako ne ponudi praktično nič novega? Celotna uporabniška izkušnja nakupovanja in branja knjig je s kindlom povsem drugačna, kot pa pri papirantih knjigah. Komu sicer slabša, drugim, recimo meni, pa bistveno boljša.
Uporabniska izkusnja je taka, da moras vsebino konzumirat preko ekrana (kar pri e-ink baje ni taka polomija kot pri LCD zaslonih), da ne mores knjige z nikomer deliti (razen ce ne delis tudi gizmota, s katerijm knjigo prebiras), da si odvisen od razpolozljivosti stroma (kar vecinoma nebi smel biti problem, razen ko si na kaksnem daljsem transportu kjer veliko ljudi bere knjige), itd.

In zakaj bi primerjal nujno ravno z računalništvom? Gre za problem nudenja medijskih vsebin, ne toliko za tehnični problem. Razen ustreznih bralnikov, ki so se mimogrede vmes bistveno pocenili in izboljšali, ni na eknjigah nič takega, kar bi lahko tehnologija pocenila ali izboljšala.
Razen prozviodnje, hranjenja in distribucije? Pripeljat eno ladjo papirja je se vedno mickeno drazje kot pa nalozit pol mega podatkov na en server, od kjer jih potem ljudje dostopajo. Tud posamezen download je verejtno cenejsi kot pa da ti nekdo stvar zapakira, odda na posto in jo postar prinese do tebe.
Tehnologija je ta korak mocno pocenila in izboljsala.

Vzemimo raje bolj sorodno primerjavo, ki dejansko zadeva spremembo formata vsebine - prehod iz audio kaset na CD-je; vsem se je zdela višja cena slednjih normalna in upravičena glede na izboljšano kakovost ter boljšo uporabniško izkušnjo. Enako tudi s prehodom iz DVD na Blu-ray. Pa je tudi v teh primerih bil nakup ustreznega predvajalnika poseben strošek za kupca.
Predvsem se ljudje ne strinjajo z nabijanjem cen za nove koscke plastike, kar se precej jasno kaze v nizanju prodaje okrogle plastike in strmem visanju prodaje downloadable/streamable vsebin. Te imajo vecinoma nizjo ceno, ali pa delujejo kar na principu pavsala (narocnine za doloceno casovno obdobje). Kar pomeni da je tvoja celotna trditev ubistvu navaden BS. To velja tako za glasbo, kot tudi videote in igre (verjetno tudi za ves drug SW).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

zeleni ::

Manu je izjavil:

S tem, da se Amazon odreče svojih 3$ (na račun prodaje kindla) in cena pade na 10$, kar pa je povprečna cena e-knjige.
...


Ali so v "povprecno" ceno e-knjige vstete tudi brezplacne knjige? V kakem razmerju?

ales85 ::

antonija glede razpoložljivosti elektrike imaš sicer prav ampak moraš biti res dolgo kjer ni nič elektrike pa zelo veliko brati, da ti bo zmanjkalo. Ampak takrat ti bo ugasnil tudi laptop in mobitel. Res pa je, da boš knjige (več kg) še vedno lahko brala.

antonija ::

Nazadnje ko sem se z busom vozil po maleziji je trajalo prekleto dolgo preden sem prisel do stroma (infrastrukture). Baterije za mp3 player (hvala kurcu za mp3 playerje ki delajo na AA baterije) sem imel na zalogi in sem jih menjal vmes, ampak knjige so pa laufale brez problema celotno voznjo. Mobitel je bil ugasnjen.

Ubistvu sem blizu stroma samo takrat ko sem v "civiliziranem" svetu, ampak takrat pa hodim v sluzbo, pa po hobijih, pa s kolegi, pa ni tolk casa za brat knjige. Takrat ko pa je cas (ker se ne da pocet prakticno nic drugega) pa stroma na zalost ni.

Da ne omenjam da lahko vmes v hostelih knjige zamenjas za druge, tako da ti materiala za branje na zmanjka, pa se drugi lahko preberejo tvoje knjige.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

bojsi ::

Kindle ti ob neki normalni uporabi drži kakšnih cca. 14 dni, tako da štrom ni neka ovira.
Glede posojanja se stvari tudi premikajo na bolje - določene knjige lahko že zdaj posodiš.

frudi ::

Uporabniska izkusnja je taka, da moras vsebino konzumirat preko ekrana (kar pri e-ink baje ni taka polomija kot pri LCD zaslonih), da ne mores knjige z nikomer deliti (razen ce ne delis tudi gizmota, s katerijm knjigo prebiras), da si odvisen od razpolozljivosti stroma (kar vecinoma nebi smel biti problem, razen ko si na kaksnem daljsem transportu kjer veliko ljudi bere knjige), itd.

Se pravi se ti eknjige zdijo inferiorne papirnatim. Prav, potem razumem, da nočeš plačevati več $ zanje. Ampak lahko bi tako odgovoril že na moje originalno vprašanje, se ti ne zdi? Zdaj si samo še daj dopovedati, da pa vsi ne delimo tvojega mnenja in se nam nekaterim eknjige zdijo boljše od papirnatih.
Mimogrede, vsi tvoji argumenti držijo samo nekako na pol, če toliko. Kot prvo, branje na e-ink zaslonu zaslonu ni nič slabše, kot branje na papirju - prej bi rekel, da je zaradi ergonomičnosti celo udobnejše, kot branje papiranatih knjig, sploh kakšnih masivnejših. Kot drugo, bralniki zdržijo po par dni intenzivnega branja, kar je dovolj za vse, razen najbolj ekstremnih primerov uporabe. In kot zadnje, tudi eknjige se v določeni meri da posojat - dokaj neroden proces s čudnimi omejitvami (vsaj na kindlu), ampak za prvo silo je.
Še en mimogrede - glede na tvoj 'baje' pri omenjanju e-ink zaslonov, se mi poraja vprašanje... a sploh imaš kakšne konkretne izkušnje z e-ink bralniki?

Razen prozviodnje, hranjenja in distribucije? Pripeljat eno ladjo papirja je se vedno mickeno drazje kot pa nalozit pol mega podatkov na en server, od kjer jih potem ljudje dostopajo.

Eh, govoriva o povsem različni stvari, zato nesporazum. Ti očitno o prehodu iz papirnatih knjig na elektronske, jaz pa o tem, da se distribucija elektronskih s časom in razvojem tehnologije ne ceni bistveno, vsaj ne toliko, da bi zaradi tega cene eknjig s časom padale. Tu me je pač zmedla tvoja originalna analogija z računalništvom...

Predvsem se ljudje ne strinjajo z nabijanjem cen za nove koscke plastike, kar se precej jasno kaze v nizanju prodaje okrogle plastike in strmem visanju prodaje downloadable/streamable vsebin. Te imajo vecinoma nizjo ceno, ali pa delujejo kar na principu pavsala (narocnine za doloceno casovno obdobje). Kar pomeni da je tvoja celotna trditev ubistvu navaden BS. To velja tako za glasbo, kot tudi videote in igre (verjetno tudi za ves drug SW).

Spet se očitno ne razumeva. Moj argument je bil a.) da so eknjige superiornejša oblika ponujene vsebine, v primerjavi s papirnatimi knjigami in b.) da so potrošniki pripravljeni plačati višjo ceno za takšno superiornejšo obliko - kot se je zgodilo tako pri zamenjavi audio kaset s CD-ji in kasneje še pri menjavi DVD za Blu-ray.
Razumem sicer, da se sam ne strinjaš s točko a.), ampak spet, daj ti razumi, da vsi ne delimo tvojega mnenja.

Prehod na downloadable video/audio vsebine zadnjih par let pa vsaj po mojem mnenju ni toliko po zaslugi nižjih cen, kot zaradi bistveno večje praktičnosti. Dejansko je v marsikaterem primeru digitalna distribucija dražja od 'klasične', pa vseeno vedno bolj popularna (kaj je ta 'klasična' distribucija, je odvisno od vsebine - CD-ji za glasbo, DVD-ji za za igre, DVD/BR/kino za filme, TV za serije...).
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

antonija ::

Še en mimogrede - glede na tvoj 'baje' pri omenjanju e-ink zaslonov, se mi poraja vprašanje... a sploh imaš kakšne konkretne izkušnje z e-ink bralniki?
Ne. Vsaj ne cez kaksno daljse obdobje in pri razlicnih svetlobah, polozajih, itd. Zato je tam tisti baje.

Spet se očitno ne razumeva. Moj argument je bil a.) da so eknjige superiornejša oblika ponujene vsebine, v primerjavi s papirnatimi knjigami in b.) da so potrošniki pripravljeni plačati višjo ceno za takšno superiornejšo obliko - kot se je zgodilo tako pri zamenjavi audio kaset s CD-ji in kasneje še pri menjavi DVD za Blu-ray.
Razumem sicer, da se sam ne strinjaš s točko a.), ampak spet, daj ti razumi, da vsi ne delimo tvojega mnenja.
Ubistvu je tvoj argument, da so ljudje pripravljeni placevati vec za CDje, DVDje in BRje, nekako nicen ker to ni res. Prodaje plastike padajo, visa pa se stevilo downloadov in streamov (za katere se vecinoma racuna mesecni pavsal ali pa se jih dobi po nizji ceni kot plasticne kopije). Tukaj gre za enak prehod iz zastareklega medija (papir/plastika) na novejsi medij (prenosi preko interneta), pri čemer je cena video vsebinam in glasbi padla, knjigam pa ne. Zakaj ze?

Dejansko je v marsikaterem primeru digitalna distribucija dražja od 'klasične', pa vseeno vedno bolj popularna (kaj je ta 'klasična' distribucija, je odvisno od vsebine - CD-ji za glasbo, DVD-ji za za igre, DVD/BR/kino za filme, TV za serije...).
Kje tocno si zasledil to razliko v ceni? Da je downloadable vsebina drazja od plasticne?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

jype ::

MrStein> TPB je dokaz, da je cena digitalne distribucije praktično ničelna.

Kar pa nič ne pove o produkciji vsebin.

Manu ::

zeleni je izjavil:

Ne vem. Meni koristi. Vzamem tistega, ki mi ponudi najvec, drugi se pa bojo morali bolj potruditi, ce me zelijo videti pri njih.


Na primer: Knjiga The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

cena Amazon 12.04 $

cena Kobo 10.29 $

e-books.com 11.01 $

Waterstones.com 6.67 £ ..... 10.55 $

Če imaš Kindla ne moreš kupit poceni e-knjige drugih ponudnikov zaradi nepodprtega formata. Za mene tu ni nobene koristi za potrošnika, ker je omejen. Bistvo svobodnega trga, ki je toliko promoviran, je v svobodni izbiri med ponudniki.


Ali so v "povprecno" ceno e-knjige vstete tudi brezplacne knjige? V kakem razmerju?


Brezplačne knjige niso vštete. Cene e-knjig se vrtijo tam okoli 10$. Zgoraj je en primer. Ta cena je povzeta iz članka (povezava zgoraj), ki pa je žal plačljiv.

Zanimivo pa je to, da obstajajo brezplačne e-knjige, ki jih je precej. Toliko potem o stroških e-knjig. Videl sem pa zelo malo brezplačnih papirnatih knjig (ponavadi so to kakšne knjige z versko vsebino).
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

GregiB ::

Sem mnenja, da so (oz. bodo) e-knjige pravtako podvržene ekonomskim zakonitostim, kot vsa osatla consumable roba. Prej ali slej bo prišlo do tega, da bodo potrošniki smeli izbirati, pri komu kupiti in bodo cene padle na malo nad mejne stroške.
PMSM pri e-knjigah (dodatnih) produkcijskih stroškov ni, ni stroškov distribucije, skladiščenja, ni nekorantnih zalog ob koncu življenskega cikla. Edini strošek, ki ga vidim, je strošek administriranja, marketinga in seveda avtorja. Na trgu se bo pojavil ponudnik, ki bo pripravljen svojo maržo postaviti tako nizko, da bo ob večjih količinah limitirala k 0, s tem pa bodo knjige naprodaj po mejnih stroških.
Pa @ frudi... tu ne govorimo o luksuznih artiklih, da bi opravičeval višjo ceno s uporabnostjo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

frudi ::

Ubistvu je tvoj argument, da so ljudje pripravljeni placevati vec za CDje, DVDje in BRje, nekako nicen ker to ni res.

Ne, moj argument ne primerja plastičnih ploščkov z digitalno distribucijo. Govorim o prehodu iz audio kaset na CD-je - takrat je večina potrošnikov veselo kupovala dražje CDje, ker so bili pripravljeni za boljši izdelek plačati več. Enako, ko so se pojavili Blu-rayi (in HD-DVD) - dražji od DVD-jev, pa vendar ni manjkalo kupcev, ki se jim je razlika v ceni zdela vredna boljše izkušnje.
In enako je sedaj z eknjigami - ogromno kupcev jih ima za superiornejše in so pripravljeni zanje plačati več.

Kje tocno si zasledil to razliko v ceni? Da je downloadable vsebina drazja od plasticne?

Si kdaj slišal za Steam? Ali za nakup filmov in serij preko iTunes? Ali preko Amazon Instant Video? Povsod so cene digitalne distribucije tipično primerljive s plastičnimi ploščki, pogosto pa celo nekaj višje. Vraga, še pri glasbi, če gledaš kakšne starejše albume, se jih običajno dobi ceneje na ploščku, kot v iTunes & co.

GregiB: se strinjam, sčasoma bo cena eknjigam padla. Ampak to bo zaradi konkurence drugih ponudnikov eknjig, ne zato, ker so cenejše za distribucijo od papirnatih.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: frudi ()

GregiB ::

frudi je izjavil:


GregiB: se strinjam, sčasoma bo cena eknjigam padla. Ampak to bo zaradi konkurence drugih ponudnikov eknjig, ne zato, ker so cenejše za distribucijo od papirnatih.


Velja oboje... zdaj ponudniki pobirajo smetano, ko bo trg odprt, smetane več ne bo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

MrStein ::

jype je izjavil:

MrStein> TPB je dokaz, da je cena digitalne distribucije praktično ničelna.

Kar pa nič ne pove o produkciji vsebin.

Ker je to ločen in neodvisen strošek.

A na stroške snemanja Titanic-a vpliva _poznejša_ odločitev, ali bo distribucija na filmu, VHS, DVD, BD, internet ali drugje?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

neboben ::

jest bom vedno zahtevu sledeče
cena digitalne izdaje bi morala biti polovicna cena tiskane izdaje. 1/2 se seveda razume konceptualno ne me zdej za peclje.
Založnike oz vse tisto, ki ni avtor se prisili, da ponudi več, če hočejo prodajati po visokih cenah, kar bi se poznalo kupcu, ko gre za kvaliteto digitalno pripravljene vsebine. Zdej pa jim to ni treba, ker pač butneš u pdf in prodaš po eneaki ceni kot je tiskana izdaja in je toto. Dejansko imajo zdaj stroškov s digitalno izdajo manj in služijo več, kot pa s tiskano.
Resno sem pričakoval, da se bo s nižjo ceno digitalne vsebine povečala dostopnost vsebine. Da sploh dobim in da si LAHKO proviščim več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neboben ()

zeleni ::

Manu je izjavil:

...
Če imaš Kindla ne moreš kupit poceni e-knjige drugih ponudnikov zaradi nepodprtega formata. Za mene tu ni nobene koristi za potrošnika, ker je omejen. Bistvo svobodnega trga, ki je toliko promoviran, je v svobodni izbiri med ponudniki.


Jaz izbiram komplet! Torej ne samo naprave in sem pri izbiri popolnoma svoboden. Za kindle sem se odlocil, ker je ponudba najboljsa. Ostali bralniki/formati/izbira knjig/cene knjig/... mi ne nudijo toliko kot amazonov komplet.

Ce bom videl, da so knjige drugod cenejse in ce bojo ponudili zraven tudi ostalo konkurencno amazonu, bom sel tja.

Manu je izjavil:

...

Ali so v "povprecno" ceno e-knjige vstete tudi brezplacne knjige? V kakem razmerju?


Brezplačne knjige niso vštete. Cene e-knjig se vrtijo tam okoli 10$. Zgoraj je en primer. Ta cena je povzeta iz članka (povezava zgoraj), ki pa je žal plačljiv.

Zanimivo pa je to, da obstajajo brezplačne e-knjige, ki jih je precej. Toliko potem o stroških e-knjig. Videl sem pa zelo malo brezplačnih papirnatih knjig (ponavadi so to kakšne knjige z versko vsebino).


Ce se vstejejo se brezplacne knjige, ki tudi niso kar tako (te knjige so brali ze miljoni), se povprecna cena mocno spusti. Jaz npr. ne pridem blizu 10 dolarjev.

Jaz sicer nisem nic omenjal stroskov e-knjig, ker ne vem, kaksno vezo imajo stroski in koncna cena.

ales85 ::

GregiB "malo" si se zmotil pri stroških distribucije. Ne bom trdil, da so večji, enako ali manjši ampak vsekakor so prisotni. Strežniki se ne kupijo iz nič, delajo pa tudi ne na zrak... plus internet pipica.

Manu ::

zeleni je izjavil:

Jaz izbiram komplet! Torej ne samo naprave in sem pri izbiri popolnoma svoboden. Za kindle sem se odlocil, ker je ponudba najboljsa. Ostali bralniki/formati/izbira knjig/cene knjig/... mi ne nudijo toliko kot amazonov komplet.

Ce bom videl, da so knjige drugod cenejse in ce bojo ponudili zraven tudi ostalo konkurencno amazonu, bom sel tja.


Saj sem ti zgoraj dal primer konkurenčnih cen e-knjig. Svoboda trga v tem primeru pomeni, da lahko s katerimkoli e-bralnikom kupiš e-knjigo pri katerimikoli prodajalcu.

Ker se pa ponudniki zaklepajo s svojimi formati trpi moč konkurence, ki je izraz ekonomske svobode.

Ovce so zelo dovzetne za striženje. Na eni strani ti dajo za jest, na drugi strani te pa strižejo.

Ko bo Kindle podpiral epub format in ko bodo drugi e-bralniki podpirali mobi format, potem bom drugače razmišljal. Potem bo to zame kot potrošnika večja ekonomska svoboda.

Do takrat pa bo bom na t.i. "svobodni trg" gledal z realnimi očmi in ga poimenoval reguliran trg, ki se želi prikazat potrošnikom (malim lepim ovčicam z opranimi možgani) kot "svoboda".
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

GregiB ::

@ Manu + 1

@ ales85... I beg to differ... za skladiščenje e-knjige, torej tiste 1 kopije, do katere vsi dostopajo, se porabi izjemno malo prostora za shranjevanje... in če pogledaš svoj račun za "pipco", si verjetno lahko predstavljaš, da amazon distribucija knjige pride približno toliko, kot njihov tedenski email s reklamami... basically, 0$
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

MrStein ::

Eni še ne štekajo, da so časi 1200 modemov davno mimo.
Danes lahko za 0.00 EUR dodatnih stoškov vso svoje življenje skopiraš poljubno kam na internet.
Par mega za eno knjigo pa ni nič.
Toliko ti vsako iskanje na googlu skoraj pokuri.
Pa je zato google iskanje plačljivo? Ni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gandalfar ::

techfreak :) ::

Pa je zato google iskanje plačljivo? Ni.

Seveda je, z oglasi.

driver_x ::

MrStein, ti si verjetno predstavljaš, da ima Amazon strežnik za e-knjige v eni zaprašeni kleti na kakšnem starem, odsluženem PC-ju. Zastonj pa itak ni nič, razlika je le v tem, na kakšen način to plačaš.

Manu ::

Gandalfar je izjavil:

Manu: http://www.antipope.org/charlie/blog-st...


Poglej si povezavo The Wall street journala, ki sem ga že podal (žal je članek plačljiv, ker je objavljenega le ena desetina). Članek je najnovejši in v njem je grafični prikaz razlike cene med e-knjigami in papirnatimi knjigami.

Stroški za e-knjige v primerjavi s papirnatimi so manjši.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Gandalfar ::

Link sem ti podal, ker se dodatno pove te zgodbe in ni placljiv :)

MrStein ::

driver_x je izjavil:

MrStein, ti si verjetno predstavljaš, da ima Amazon strežnik za e-knjige v eni zaprašeni kleti na kakšnem starem, odsluženem PC-ju.

Lahko mutite kak čete. (soočenje z resnico je zgleda res boleče).
E-distribucija je đabe.
In kaj če so zraven na google reklame? Še vedno je zastonj, pa če se na treplanice postavite.
Enako kot TPB.
(če ni, pa me/njih prijavite DURS-u, ker DDV niso odvedli v ceni...)

techfreak :) je izjavil:

Pa je zato google iskanje plačljivo? Ni.

Seveda je, z oglasi.

O moj bog, sprehod do piramide je plačljiv! (ker so ob cesti reklame)

Ja, po tej logiki je Miki Maus predsednik Spodnje kungote.

Po razumni logiki pa ni. (glej tudi prejšnje sporočilo)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

driver_x ::

MrStein je izjavil:


Lahko mutite kak čete. (soočenje z resnico je zgleda res boleče).
E-distribucija je đabe.


Variabilni del stroškov je res majhen (lahko celo ničen), imaš pa še vedno fiksne stroške z opremo, ki je za distribucijo potrebna.

MrStein je izjavil:


In kaj če so zraven na google reklame? Še vedno je zastonj, pa če se na treplanice postavite.


Google živi od reklam. Se pravi, da dobi denar od oglaševalcev. A misliš, da oglaševalci pa tiskajo denar? Marketing je vračunan v cene izdelkov, tako da na koncu tudi ti, ki te izdelke kupuješ, posredno prispevaš Googlu.

antonija ::

Ja, distribucija ni zastonj (as in 0 EUR/USD/GBP/CHF/whateva...). Je pa "zastonj" (za vse prakticne namene). Nuff said.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

frudi ::

1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Biblos.si - slovenska spletna knjižnica z e-knjigami (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
7628278 (11967) GupeM
»

Kindle Unlimited avtorjem porezal prihodke

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
3210491 (8224) thramos
»

Neomejena izposoja knjig na Kindlu

Oddelek: Novice / Ostale najave
1210538 (9009) 111111111111
»

V knjižnjici ni možna izposoja s Kindlom

Oddelek: Loža
173865 (3228) estons
»

Kindle Prime dobil možnost brezplačne izposoje e-knjig

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
76295 (5160) Meizu

Več podobnih tem