» »

Kje dobit elektromotorcek, ki se pocasi vrti...

Kje dobit elektromotorcek, ki se pocasi vrti...

Geo ::

Rabil bi en elektromotorcek, ki se po moznosti vrti z manj kot 3000 rpm (cim manj boljs je), in rabil bi se ene reduktorcek ki bo primeren za tak motorcek. Recimo ce se vrti z 3000 vrtljaji na minuto bi moglo bit razmerje 3000:1, seveda najboljs bi blo da bi se se z majnso hitrostjo vrtel, da nebi rabil reduktorja s takim veleikim razmerjem. Skratka vse bi se moralo cim bolk pocasi vrtet.

Gledal sem to, samo ta motorcek je pre hiter, saj se vrti z 6000 vrtjaji in se prevec trese.
SHIT!!! I did it again...
  • spremenil: Geo ()

upirna ::

Poglej v kakšne odslužene naprave najprej, da ne boš kupoval po nepotrebnem. Priporočam ogled kakšnih cd-romov, disketnikov itd. :)
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

iskra ::

Za počasen elektromotor ti svetujem ogled starih kasetarjev. Noter dobiš kup jermenskih prenosov in elektromotorčkov. Ko sem se lotil izdelave "disco kugle" za pod strop sem preprosto razdrl walkman in obesil kuglo na "gred", ki vrti kaseto. Walkman se je napajal preko 5V zunanjega napajanja in vse je bilo super. Z voltažo lahko tudi kontroliraš vrtljaje. :D

Če rabiš večjo moč pa... Bog ti pomagaj v okviru tvojih finančnih zmožnosti :)
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

twarlock ::

odvisn za kaj ga rabiš... zlo počasn je motorček za raženj v štedilniku :D

iskra ::

No, še ta opcija:

Vsake toliko se dobijo kake kartonaste reklamne stalaže v trgovinah, ki imajo na vrhu kak super lep fancy vrteč se napis. Tudi ti mehanizmi znajo biti uporabni. Pa še kake stare igrače preglej.

Lahko tudi sam na preprost način izdelaš jermenico iz lesa. Ta velika se bo itak počasi vrtela, zato ne potrebuje neke natančnosti. Na os elektromotorja pa uporabiš kar plutovinast zamašek, ki ga malce postružiš kar na elektromotorju. Vse skupaj povežeš z elastiko - pazi na napetost.

Smemo izvedet še za kaj potrebuješ to? :)
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

Lio ::

tudi iz kakega starega videorekordeja bi dobil kak primern motorček

Ndrej ::

Mislim da bi ti navaden servo motor zadostoval (predelan, tako da se vrti 360 stopinj)

Geo ::

Hja predelan servo motor mogoce sploh ni tolk slaba ideja :D , dugace pa rabim motor taksne velikosti, ki se uporabljajo pri modelih. Zadeva pa more bit kar mocna zato pa reduktor.
SHIT!!! I did it again...

upirna ::

Zakaj maš to? Bomo laži pomagal. ;)
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

stromar ::

Motor od avtomobilskih brisalcev? Moč je nekje 100w, napetost 12 do 14V
DC motor iz printerja za premik glave ima kar majhne vrtljaje in velik navor


Nimam več idej :D

Geo ::

Hmm, sej ni nujno, da so iz razlicnih naprav, lahko so tudi iz trgovnine ;). Drugace pa rabim za motorizacijo stojala za teleskop (CG-5), moglo se bi pa na koncu vrtet s hitrostjo 0.1 rpm :(. Tako, da bom uporabu dva reduktorcka, samo vseeno mora bit motorcek cim pocasnejsi, da se cim manj trese. Drugace bit tudi slo z motorcki od brisalecev :D, bom malo pogledu ce se kje dobi.
SHIT!!! I did it again...

Brane2 ::

Jaz bi raje vzel stepper iz kakega starejšega, večjega, "heavy duty" igličnega tiskalnika.

Je treba sicer kanček elektronike, zato pa prišparaš pri prenosih itd.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Aja, pa še NATANKO željeno hitrost lahko dosežeš tako, ne pa nek približek, kot bi ga z navadnim motorjem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Geo ::

Prešvoh bi biu, zato tudi reduktor.
SHIT!!! I did it again...

upirna ::

Mislm da je zate daleč najboljša rešitev koračni motor. Pa jih prodajajo tudi v trgovinah;)
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Brane2 ::


Prešvoh bi biu, zato tudi reduktor.


Prešvoh ? Za teleskop ? Pa kaj maš to za eno overclockano zadevo ? Je treba vrtet tudi bajto, v kateri se nahaja ?

Določeni stepperji, ki sem jh fasal, so zelo spoštljivo veliki in premorejo konkreten navor.

ker gre za nizke frekvence steppanja, ne rabiš komplicirane elektronike.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


Mislm da je zate daleč najboljša rešitev koračni motor. Pa jih prodajajo tudi v trgovinah;)


NE hodit po stepper v trgovino. Bo predrag.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Geo ::

Ne, slaba ideja so koracni motorcki po moje... Jaz bi najrajsi normalne motorje ali pa servo motorcke, ceprav nevem kako to modificiras, da se vrti...
SHIT!!! I did it again...

stromar ::

Tisti motorček za vrtenje odojka je vredu ideja, , vendar bi obdržal samo mehaniko, elektromotor pa bi zamenjal s kakšnim dc motorjem, ker se original vrti samo v eno smer.

Koračni motor je tudi vredu ideja. Jaz imam enega 0,9 stopinjskega viška

Lp

Geo ::

Jaz nebi dal koracnih, ker se za to ne uporabljajo, za to nastavitev, ko jo mam jaz se drugace dajo kupit motorcki za pogon in so cist navadni... Najjjboljse nastavitve pa imajo neke cudne servo mehanizme (ne me sprasevat).

Kje bi se dali dobit navadni motorcki za modele?
SHIT!!! I did it again...

Brane2 ::

Uporabljajo se navadni, ker so dosti cenejši od koračnih.

Če pa na odpadu dobiš koračnega velikosti pesti ali večjega za 1 kSIT, potem se enačbe obrnejo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Geo ::

Zdajle sem bolje pogledu vse skup, prej sm see zmotil in se opravicujem, vecinoma se uporabljajo stepper motorcki... Zej bi pa fuul rabu dva motorcka tam nek do 15k en lahko tudi vec... Morta bit mocna pa cim manj rukat med koraki, cim bolj gladko morata delat.
SHIT!!! I did it again...

Brane2 ::

JAz sem jih svojčas prodajal za 2-3 kSIT (večje) ampak če ravno insistiraš, bova že zglihala za 15 kSIT... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

stromar ::

Kot sem že omenil imam enega 0,9 stopinj, to je 400 korakov za en obrat. Mislim, da je več kot dovolj točen. Je 5,1VA, navor je verjetno okrog 1Nm, imam še enega 1,8 stopinj (200 korakov/obrat) približno iste moči. Oba sta unipolarna

Za 10k ti dam oba:D

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

Geo ::

LOL! Sej sm pricakoval taksen odgovor :D. Brane2 kaj mas se kaksnega, pa kako to izgleda? 15k sem pa rekel, ker to mora bit fuuul natancno in ne sme niti mal rukat... ker to pri 300X + povecavi full pozna.
SHIT!!! I did it again...

Brane2 ::

Bom poiskal. Če ti je 200 korakov/obrat premalo, lahko:

-narediš mehanski prenos. ŠE vedno je bitvena razlika, če rabiš prenos recom 1/10 ali 1/6000
- si omisliš microstepping. V bistvu gre za kriljenje, kjer z različnimi fazami različno močno vlečeš rotor, ki se ustavi nekje vmes in tako korake razdeliš na manjše razdelke...
On the journey of life, I chose the psycho path.

stromar ::

Mislim, da koračnih motorjev pod 0,9 stopinj ne boš dobil. Uporabiš pač motor 1,8 ali 0,9 stopinj in uporabiš krmilnik ki podpira polkoračno ali 1/4 korakanje. Mislim da sem nekje videl tudi 1/8.

Samo nekaj me zanima. Kako pa ti na roko obračaš za 1/10 stopinje, brez da bi slika trzala? A nimaš nobene ročice z reduktorjem? Če imaš, potem namesto ročice pritrdiš kak koračni motor. 1,8 stopinj bi bilo čez glavo dovolj natančno

Lp

Geo ::

Sej se ni treba prevec trudit pa gledat okol, ker sploh nevem vec kaj nardit... Aj ko opazujes das objekt na en koc polja, najbolje vn, pocakas da se neha trest in potem itak samo pridet not v polje, ker se zemlja vrti:P...
SHIT!!! I did it again...

Geo ::

Drugace pa tukaj pise vse o tem, prosim dejte mi casa do jutri, da vse preberem, izgleda pa da je motorcek z 200 koraki kr vredu... Brane uni za 2-3k mogoce sploh niso tolk slaba ideja :D.
SHIT!!! I did it again...

stromar ::

Če želiš ti dam 0,9 stopinjskega za 2,5k. 1,8 stopinjskega pa vzemi od Braneta

Lp

Brane2 ::

Ker vidim, da nisi elektronik, opozorilce:

Preden se odpraviš po motorje, poizvej, kakšne sploh arabiš (odvisno od elektronike, ki jo boš delal). So lahko štirifazni, dvofazni itd.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Geo ::

Zal morta bit oba motorcka identicna.

Nism elektronik, se pa ukvarjam z elektroniko...od casa do casa ;), samo to je prvic z motorcki.

Rad bi se zahvalil vsem, ki ste mi pomagali pa tako hitro (v enem dnevu) :D :D.
SHIT!!! I did it again...

Geo ::

Amm folk, kolk stane en mikrostep ojacevalnik (fajn bi blo ce bi dealu potem motorcek 64 mikorstepov).
SHIT!!! I did it again...

madboy ::

Ja jst pa mislm da je koračne motorčke brez veze kupvt oziroma se špilat znimi ker rabiš potem še vezje za upravljanje teh koračnih motorjev ker rabi signale. Najbolje bi bilo če kupiš servo motor(prodajajo ga v gasilski opremi mladi tehik, najcenejši je 2600) samo ga moraš malo predelati. Na enem od zobnikov moraš odrezati zavoro in odstraniti vezje ki je v servotu. To poznam ker jih uporablam tudi sam za mobilnega robota ki vozi po labirintu.0:)
js pravm sam buh var da se slama uname!

Geo ::

Hja ce servo motrcku odreyes zavoro in das vn vezje je potem navaden motorcek z redukotrjem.

Drugace sm pa zadnic najdu eno open source microstep vezje in sm ga ze zacel delat.


Mam pa se en problem, v kleti sm najdu dva stara koracna motorcka. Zej problem je, da enemu pokrovcek na zadnji strani motorcka ni bil dobro pritrjen, in zato se je notri nabralo malo oblog in ko ga zroko zavrtis se od casa do casa malo zatakne pa slabse dela. Nevem kaj bi naredu... Js sm razmisljal, ce bo motorcek dlje casa delal se bo ze pocasi omehcal in bo spet normalno delu, sam nism pa sigurn, kaj bi vi naredili?
SHIT!!! I did it again...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Geo ()

stromar ::

Mam pa se en problem, v kleti sm najdu dva stara koracna motorcka. Zej problem je, da enemu pokrovcek na zadnji strani motorcka ni bil dobro pritrjen, in zato se je notri nabralo malo oblog in ko ga zroko zavrtis se od casa do casa malo zatakne pa slabse dela. Nevem kaj bi naredu... Js sm razmisljal, ce bo motorcek dlje casa delal se bo ze pocasi omehcal in bo spet normalno delu, sam nism pa sigurn, kaj bi vi naredili?


Odpri pokrov, pa poberi smeti ven. Večja verjetnost, kot da bi se "omehčal" je, da se bo občasno "zaribal"

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

madboy ::

ja ampak kako se zatika. a tko da dela klk-klk, al sam tko se mal zariba na vsake tok časa
js pravm sam buh var da se slama uname!

madboy ::

Ja ampak ti si itq sprašvou za motorčk z reduktorjem. Sej to pa je servo.:)
js pravm sam buh var da se slama uname!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stepper motor -RPi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121518 (1300) Yacked2
»

Koračni motor od diska

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
274094 (2118) Kamran
»

servo motor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
356867 (6139) perooo25
»

moč elektromotorjev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
194425 (3727) sidd
»

močnostni delilnik za koračne motorje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91810 (1601) VolkD

Več podobnih tem