» »

Kako do izpita za voditelja čolna?

Kako do izpita za voditelja čolna?

Napoleon II ::

Lep pozdrav,

odločam se opraviti za izpit. Ker pa sem v tem bolj nov me zanima kako zgleda potek opravljanja izpita. Prvo je teoretični del in izpit pred komisijo. Glede praktičnega dela pa nisem nič zasledil kako zgleda, če sploh je.

LPl

Janac ::

mislim da paraktičnega dela ni

tx-z ::

Lahko se prijaviš na tečaj ali pa ne. Če se prijaviš na tečaj, se ponavadi zraven še na izpit prijaviš. Lahko se pa samo na izpit.

Sam izpit zgleda tako, da ko pridš na vrsto, greš najprej k prvemu spraševalcu, kjer te sprašuje splošno teorijo in mu morš narest razne vozle. Pol greš k drugmu, k te sprašuje en drug del teorije ter vpraša dnevne in nočne oznake, ter prednosti. Pol greš pa k tretjemu spraševalcu kjer morš razne stvari odčitat na zemljevidu, al začrtat, al zračunat, te vpraša še kaj kej pomen na zemljevidu in to je vse kar je potrebno za pridobitev izpita.

Če boš šu delat prek tečaja, boš tm več zvedu, če te pa še kej zanima pa vpraš.
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

Napoleon II ::

Aha, samo to me je zanimalo. Sem mislu da je tudi kaj praktičnega dela na vodi.

Hvala!

St235 ::

Kot rečeno praktičnega dela ni.

ČE se prijaviš sam delaš izpit v kopru in te pride okol 20€, drugače pa te pride skupaj z tečajem kakih 120€.

Invictus ::

S tem je tako.

Večinoma so predavatelji zmenjeni z izpitno komisijo, da njihovi slušatelji naredijo ...

Poznam kar precej primerov ko so se ljudje sami pripravljali na izpit, pa so 3x-4x popušili. Skoraj vsi, ki hodijo na tečaj naredijo. Razen če je folk res len in butast.

Seveda lahko narediš tudi brez tečaja. Ampak boš moral res znat ...

BTW. na hrvaškem potrebuješ za najem čolna še GMDSS izpit (radijska postaja). Seicr te agencije ne vprašajo, če ga imaš, vendar v primeru nesreče zavarovalnice ne krijejo škode če ga nimaš >:D.

LP I.

St235 ::

Sam sem imel v Kopru ravno obratno izkušnjo. S punco sva se prijavila sama in so naju sicer namučili ampak sva oba naredila. Potem je bilo pa tam ene deset manjdelcev, ki so prišli z tečaja in sta naredila dva.

Predvsem pa moraš bit hudičevo talentirat da 3-4 pušneš, ker se točno ve kaj moraš znat in ni kaj dosti filozofiranja.

borutz ::

Nekje sem slisal da izpit pri nas opravljen ne velja na hrvaskem. je to res ali je bilo to vcasih?
Kolega vem da ga je sel ravno zaradi tega v Rijeko delat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borutz ()

gzibret ::

Jaz sem to delal 2 leti nazaj. "Predmetov" je 5:

- vreme
- motoroznanstvo
- predpisi
- karte
- mornarske veščine (beri: vozli)

Sicer obstaja neka krajša verzija izpita, samo pol maš neke hude omejitve, kaj lahko voziš. Takrajša verzija je namenjena bolj ali manj za skuterje in ostala sranja.

Najtežje mi je bilo se naučit predpise, predvsem zaradi nočnih oznak, kjer imaš milijon nekih luči na ladjah, ki ti povedo, kam se pelje, kako je velika, kakšno prednost ima ipd.., ti moraš pa vse to vedet. Tudi vozlov je kar nekaj (mislim, da 8), samo tisto malo povadiš, pa še kar gre. Karte pa niso bile noben problem, saj se z njimi že poklicno precej ukvarjam ;)
Vse je za neki dobr!

St235 ::

borutz je izjavil:

Nekje sem slisal da izpit pri nas opravljen ne velja na hrvaskem. je to res ali je bilo to vcasih?
Kolega vem da ga je sel ravno zaradi tega v Rijeko delat.


Naš izpit normalno velja, edino hrvati zahtevajo še ločen izpit za VHF postajo.

Janac ::

pri katerih letih se sme opravljati izpit?

l.p

St235 ::

16, s tem da za gliserje in čolne večje od 12m ti začne veljat z 18.

Janac ::

a ni tko da pri 15?

l.p

tx-z ::

a ni tko da pri 15?

Ne.

Nekje sem slisal da izpit pri nas opravljen ne velja na hrvaskem. je to res ali je bilo to vcasih?

Če si slovenc in delaš na hrvaškm izpit, ti velja povsod po svetu, razen v sloveniji. (ne vem sicr če obratno tut velja, torej če si hrvat in delaš na slovenskm, da ti povsod razn na hrvaškm, ampak prvo je tko)

Sicer pa ne padš, če znaš. Snovi je pa res kar velik, tko da če hočš vse dobr znat si morš kr kšn tedn cajta uzet pa resno naštudirat...Lah maš pa tut srečo če se bl mal učiš..
tx-z

projektor ::

Opravil sem ga v četrtek. Nisem šel na tečaj, sem bil pa že na začetnem in nadaljevaljnem jadralskem tečaju.

Tudi odziv tečajnikov je bil, da se nebi še enkrat odločili za obisk tečaja, ker so jim samo brali iz skripte in se niso naučili nič dodatnega.
Po moje je res pametneje investirat tistih 150 € v jadralski tečaj, kjer se naučiš pravil, izogibanja in navigacije v praksi, na vodi.

Skratka, zadeva ni noben BAV BAV, snovi je sicer kar precej, vprašajo pa te dejansko samo čiste osnove. (npr za motoroznanstvo: Za kaj služi svečka pri bencinskem motorju...).
Če dvakrat prebereš skripto, se naučiš lučke, zavezat pašnjak in znaš pokazat azimut na karti, potem narediš 100%, razen če si tup.

Prijavil sem se tudi na VHF, opravljal ga bom septembra.

Oktobra pa rentam eno elanko 333 in upam na ugoden veter... :)

projektor ::

Edit:
vse o prijavi je tukaj:
http://www.up.gov.si/si/storitve/izpiti...

Pa še to, sodelavec trdi, da bo v prihodnjem letu prišlo do zakonskih sprememb, ki bodo uvedle obvezno prakso pri pridobitvi izpita za VČ.... podobno kot za avto, kar bo nedvomno ZELO podražilo zadevo.

Invictus ::

O tej obvezni praksi govorijo že kar nekaj let ...

Pa še ni bilo nič.

LP I.

projektor ::

thja, sej kdove če/kdaj bo dejansko kaj iz tega, čeprav nemara niti nebi bilo narobe da bi uvedli praktični preizkus.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varna vožnja, potekel izpit itd.

Oddelek: Na cesti
267279 (5970) MonoPattern
»

Izpit za voditelja čolna (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12630791 (17254) Invictus
»

Morje + čoln

Oddelek: Loža
113950 (3265) SaXsIm
»

wingsuit padalstvo

Oddelek: Šport
143216 (2833) perci
»

Izpit za voditelja čolna

Oddelek: Loža
174946 (4706) madmitch

Več podobnih tem