» »

Kamnik dobil turistične table s kodo QR

Kamnik dobil turistične table s kodo QR

Slo-Tech - Koda QR (quick response) je dvodimenzionalna črtna koda, ki podobno kot običajne kodira podatke, ki jih lahko ustrezni bralniki odčitajo. Medtem ko črtne kode zapisujejo številke, lahko v dvodimenzionalni kodi zapišemo tudi besedilo, na primer spletni naslov. Kamnik je postal prvo slovensko mesto, ki je tovrstne kode uporabilo v turizmu.

Informativne table v mestu in okolici so opremili s kodami QR, tako da jih lahko turisti s telefoni posnamejo in odčitajo. Pametni telefoni kodo avtomatsko odšifrirajo in poiščejo spletni naslov, od koder prenesejo podatke o znamenitosti in dogajanju v mestu. Postaviti nameravajo deset tabel, za kar bodo skupaj z vzdrževanjem elektronskega sistema odšteli 1000 evrov. Tri že stojijo, še sedem pa jih bo stalo v kratkem. Z uporabo te tehnologijo želijo mesto približati turistom, hkrati pa bodo obiskanost in uporabo teh kod enostavno merili s spletno aplikacijo.

64 komentarjev

«
1
2

kronik ::

Super. Upam, da je zraven tudi kak free hotspot.

blackbfm ::

ampak, tole komot prelepiš s svojo kodo, pa obiskovalca lepo preusmeriš na neko tujo stran..po možnosti s kakšnim exploitom:P sicer malo verjetno, ampak problem ni pa noben tak napad izvest

Arto ::

Zakaj pa enostavno ne dajo tabel z informacijami o znamenitostih?

s1m0n ::

Meni osebno totalna bedarija :) Imam raje table kot so jih postavili pri nas zemljevid,opis,kolesarske poti... ne pa to!

bluefish ::

Zanimiva ideja za prikaz dodatnih oz. razširjenih informacij. Poleg kode bi pa lahko prikazali vsaj nekaj osnovnih faktov.

Furbo ::

Odkar imamo komedijanta za župana, si izmišljujejo samo še neumnosti.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

techfreak :) ::

s1m0n je izjavil:

Meni osebno totalna bedarija :) Imam raje table kot so jih postavili pri nas zemljevid,opis,kolesarske poti... ne pa to!

Ne moreš imeti neomejeno velikih tabel, na spletni strani pa lahko imaš besedilo v 20 jezikih, če želiš.

Keyser Soze ::

Ja, tako kot bi lahko prelepil običen URL s svojim, exploitanim.

Tale QR koda samo olajša vpisovanje povezave, kar podpiram. Morda bi lahko le malo razmislili o kakšnih 5:1 tablah, kjer bi bil večji del namenjen splošnim info, manjši pa bi vseboval QR kodo. Pač, mal mehkejši prehod za tiste mal bolj lesene.

Ampak, začetek je in vsak je bolj ali manj težak.
OM, F, G!

LuiIII ::

Kdor koli je tole delal zadeve ni dobro premislil, vsaj če je stvar taka kot je na sliki. Premalo direktnih informacij. Sam bi naredil tablo s splošnim opisom in vodnikom v skrajšani obliki in zraven napopal QR z linkom na multimedijske vsebine in razširjeno različico. Seveda zraven pa odprt Wifi dostop.

errhec ::

+1

Koda bi lahko bila manjša, na tabli pa vsaj nekaj zanimivosti.

Pa obvezen freespot bi moral biti zraven.
dd

Alec999 ::

+1 za uporabo, -1 za izvedbo

fosil ::

Če nimaš tapravga telefona pa ne zveš nič.
Fino to.
Tako je!

bluefish ::

To zmore vsak java telefon s fotoaparatom. Ni neke znanosti. Zatakne se le, če spletna stran na povezavi ni ustrezno prilagojena.

borut_p ::

Pa še dela celo :) iz tele slikce mi potegne levo kodo, desne ne

gruntfürmich ::

zakon. vsaj malo inovativnosti (čeprav seveda upam da bo zraven še klasični opis).

dandanes ko se že vsak na veliko igračka s svojim 'pametnim' telefonom je tole praktično nuja...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

technolog ::

Fino, potem pa kja pride nekdo z mobitelom z 1.3 mp kamero brez java podpore pa si lahko to kodo nekam zatakne.

gslo ::

fino, al pa pride en slepec s telefonom, ki podpira javo, ampak ne vidi, da gor sploh je QR koda! in si lahk vse skup spet nekam vtakne. :'D

PaX_MaN ::

Al' pa pride en in reče Tle ni nč informacij? WTF? Gremo drgam!

Tarzan ::

Pride japonc in reče, hei to pa znam brat! In brez jave odtipka URL.

technolog ::

Ta nekdo sem jaz. :O

In si recimo ful želim neki vedet o tem malem gradu, vsaj višino recimo...

Naslednje leto bodo inovacije moje, naredil bom pa tako, da se bo dalo informaije prebrat samo če boš preko ssh povezan na tekstovni brskalnik lynx. :D

Zgodovina sprememb…

PaX_MaN ::

Tle bi bil majka en solarno polnjen dotikabilni e-ink, da bi lahko vsak mimohodec pogledal kar bi hotel.
(Za te tri alineje bi bil čist dost. Razen če so na spletno stran napokal flasha in stuffza. Sam pol je siljenje obiskovalcev, da to gledajo na telefonih en tak mičken fail. Z vidika priročnosti, uporabnosti in cuzanja gnara (podatkovni prenos, gostovanje pri našem priljubljene monopolistu)).
Aja, nej kdo prilima URL, ki ga izpljune ta koda, bi pogledal, kako šalabajzarsko so začel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

NorK ::

uros_m ::

Meni iz slike lepo prebere obe kodi. Tudi vsebina je prilagijena mobilnikom. Morda bi želel le malce večji font. Drugače pa je zadeva brez free hotspota za turiste iz tujine neuporabna. Kdo bo pa plčaeval prenos podatkov? Poleg tega se strinjam, da je (vsaj trenutno) QR koda dober dodatek klasičnim tablam, ne pa še nadomestek. Vsekakor pa velika pohvala za pogum in izvedbo projekta.

Furbo ::

Pa tudi (skoraj) vsak starejši občan si lahko samo rit obriše s tem.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

OK.d ::

ja naj še zraven dajo še navodila za uporabo, pa link do free java aplikacije z brezplačno wi-fijem, potem bi bilo bolj uporabno:P
LPOK.d

Pyr0Beast ::

Bravo. In operaterji bodo veseli ko bodo tujci (ali pa domačini) kurili data link :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

RejZoR ::

Uporabno če bojo v okolici tudi brezplačni hotspoti. Ravno iz razloga datalinka, ki bo za tujce preklemano drag. Tud nekateri od nas recimo nimamo naročnine, ki bi vključevala kakšne posebne ugodnosti za prenose podatkov.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

[D]emon ::

Potem pa nalima en svojo nalepko cez s kodo, ki vsebuje povezavo do zlonamerne strani. Can you say paper-driven XSS attack?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Otzi ::

Se mi zdi, da sem prebral v članku da so to prve tovrstne označbe pri nas. Pa sem šel raziskovat pa je naenkrat ta pionirska oznaka izginila. V Lovrencu na Pohorju sem nedavno pred kolesarjenjem videl 3m x 1.5m panoramsko turistično tablo s QR kodami za kolesarske in pohodne poti. So velikosti cca 5cm in prav dobro čitljive.

panoramska turistična tabla



Tele kamniške pa bi res lahko imele nekaj besedila.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

technolog ::

Lahko bi dal sohrtened link (max 10 znakov, naprimer kam.si/1 za prvo tablo), potem bi si pogledal stran.

Pa spet ne na tak način, narejeno vse z ajaxom... To ni nobene podpore.

p.s.: + Vse pravopisne in slovnične napake, se vid da je en šalabajzer tole delu. Kot župan ne bi dal 100EUR za tole.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Zanimiva implementacija bi bila z GPS-om, kjer bi si samodejno izbral željene možne poti
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Ashrack ::

odlicna ideja
....

techfreak :) ::

technolog je izjavil:

Pa spet ne na tak način, narejeno vse z ajaxom... To ni nobene podpore.

Zakaj pa ne? Vsi pametni telefoni podpirajo AJAX. Za ostale je pa tako fallback.

joebanana ::

technolog je izjavil:

Lahko bi dal sohrtened link (max 10 znakov, naprimer kam.si/1 za prvo tablo), potem bi si pogledal stran.

Pa spet ne na tak način, narejeno vse z ajaxom... To ni nobene podpore.

p.s.: + Vse pravopisne in slovnične napake, se vid da je en šalabajzer tole delu. Kot župan ne bi dal 100EUR za tole.


Šorthand url-ji zmedejo ljudi, predvsem pa niso toliko zaupljivi, ter ne vsebujejo informacij.

Narejeno je z jQuery mobile... kar pomeni da je prilagojeno za vse mobilne naprave, tablete, mobilce, v okviru jQuery mobile frameworka... Podpora: http://jquerymobile.com/gbs/ Za mobilce kjer ni ajaxa je html fallback.

Pravopisne napake... verjetno vsebine vnaša naročnik preko CMS-ja

Zgodovina sprememb…

technolog ::

Bolje shorthand URL kot pa nič, če nimaš bralnika QR kod. Res velik dela je treba, da pod QR kodo napišeš še url, magari s http:// zraven, da se takoj ve, da je link. In manj informacij kot ima, manj je treba vnašat v mobitel, če imaš še tiste stare črke (da morš trikrat pritisnit 8 za črko V)...
Pa še vsaj za en odstavek osnovnih informacij tudi ne bi bolelo, sej ne morš kr privzet, da imajo vsi pametne telefone z nameščenim QR bralnikom. Sploh kaki stari ljudje. Ali pa tujci, ki si ne želijo odštet nevem 2 evrov za videt en page.

Ja, jQuery mobile, s kratkim seznamom podprtih telefonom. Meni ne dela.

CMS ali ne CMS, meni ni pomembno. Šteje se celotna izvedba. Prevodi so tudi taki, da nas je lahko samo sram.

Zgodovina sprememb…

techfreak :) ::

Ja, jQuery mobile, s kratkim seznamom podprtih telefonom.

Kdo te sili uporabljati javascript?

technolog ::

Kaj? Kdo te pa sili uporabljat njihov butast sistem?

Nihče, ampak Kamniku je v interesu, da čimveč ljudi ve informacije, ane? To je tako, kot bi jaz delal spletne strani samo za Opero, potem pa bi vsakogar, ki bi se pritožil vprašal, kdo jih sili uporabljat IE ali Firefox. Ne gre to tako.

Sploh pa je vsebine tako malo na tem web pageu, da bi jih komot napisal na isto tablo v obeh jeziki, pa bi še ostalo prostora.

Zgodovina sprememb…

Blazz ::

meni levo in desno prebere.

techfreak :) ::

@technolog: Povej mi kdo ne more prebrati te strani?

technolog ::

Misliš te QR kode? Vsi z less-than-perfect telefonom. Vključujoč mene.

Sploh pa je vsebine tako malo na tem web pageu, da bi jih komot napisal na isto tablo v obeh jeziki, pa bi še ostalo prostora.


Kar hočem rečt, tole je siljenje tehnologije nekam, kamor ne paše.

Predlagam pa naslednjo slo tech anketo:

Imate telefon, ki podpira branje QR kod?
- Da
- Ne
- Kaj so to QR kode?

in potem bomo sešteli zadnji dve, pa boš dobil konkreten odgovor, koga bi taka tabla pustila na suhem. Pa še to moraš upoštevat da smo na tehnološkem forumu, procent v realnosti bi bil pa še ene parkrat višji.

Zgodovina sprememb…

techfreak :) ::

Ne, kdo ne more uporabljati spletne strani? Glede tega in javascripta se že cel čas pritožuješ, pa čeprav imajo html fallback.

technolog ::

Sej ni važno, spletna stran gor al dol, če sploh do nje ne moreš pridet, če nimaš bralnika QR kod. Prvenstveno kritiziram to, pustmo spletno stran zdej.

Ker če imaš bralnik QR kod imaš po vsej verjetnosti tudi brskalnik, ki zna prikazat tole stran, obratno ne velja. Spletna stran je OK, ma sicer še možnost za izboljšavo.

Zgodovina sprememb…

PaX_MaN ::

NorK je izjavil:

http://www.mguide.si/slo/kamnik/mali-gr...
http://www.mguide.si/eng/kamnik/mali-gr...

LOOOOOOOL, hahahaha.:))
Sem mislil, da so spletno stran ufural ker so mel ful teksta in slik (vsaj v Vodniku bi jih pričakoval za en kamion) kar ne bi šlo na tablo.
Ampak - celi trije stavki?
A ne me jebat no!

Xgeneration ::

vse ok!

razen tega, da še NIHČE razen nas ne ve, kaj tisti kvadrat sploh pomeni, čemu je namenjen in kako the fuck se ga uporabi.

nek geek se bo tak al tak povezal na net, pa našu opis česarkoliže v svojem jeziku. nemška babica pa ne. še ne.

ni pa nič narobe - je napredna zadeva.

vendar majo QR kode veliko pomanjkljivost, zarad katere se na tak način gotovo ne bodo uporabljale. nikoli namreč ne veš, kaj se ti bo odprlo, sploh če je na plakatu (kot se trenutno precej pogosto dogaja) le QR koda, brez opisa, zakaj naj bi jo sploh poskeniral. mislim, a ni očitno, kdo tako kodo sploh poskenira?
LP

marS ::

to je začetek :) zato velik + za idejo.
Skozi pljuvanje tukaj je tudi nekaj dobrih predlogov. Vsekakor zadevo podpiram ker odpira še en nov kanal promocije in povezave resničnega z netom. Tukaj še ni ravno razširjena ta koda, se pa bo, mogoče ne jutri, ma v letu, dveh prav gotovo.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Keyser Soze ::

Xgeneration je izjavil:

vse ok!

razen tega, da še NIHČE razen nas ne ve, kaj tisti kvadrat sploh pomeni, čemu je namenjen in kako the fuck se ga uporabi.

Ja, nekje je treba začet. Če bomo skoz jamral, da noben ne ve kaj je QR in je zato ne bomo uporabljali, bo res en fuck up vse skup.

Xgeneration je izjavil:

nikoli namreč ne veš, kaj se ti bo odprlo, sploh če je na plakatu (kot se trenutno precej pogosto dogaja) le QR koda, brez opisa, zakaj naj bi jo sploh poskeniral. mislim, a ni očitno, kdo tako kodo sploh poskenira?

Jaz jih poskeniram npr. Zato ker zaenkrat zadeva še nima kakšne hujše znane vrste exploita, itak ti pa vedno predhodno poda info kaj odpiraš oz. kaj skriva ta QR koda.

P.S.: Ne vem zakaj ni zadeva malo bolj popularna za kakšne simpl vCarde. Namesto da tapkaš v imenik na roke butneš na zadnjo stran vizitke QR kodo pa je.
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

win64 ::

Res bi lahko bil kakšen kratek opis zraven. Zanimivo bi pa bilo, če bi dobil en e-bralnik na vhodu pa bi preko rfid zaznalo vsebino in ti jo prikazalo.

Keyser Soze je izjavil:


P.S.: Ne vem zakaj ni zadeva malo bolj popularna za kakšne simpl vCarde. Namesto da tapkaš v imenik na roke butneš na zadnjo stran vizitke QR kodo pa je.


VCard lahko prenašaš tudi preko bluetootha(stara tehnologija).

Berserker ::

Kod da bodo avstrijski upokojenci to sploh uporabljali ?

errhec ::

Pohvalno za idejo, vendar mislim da je prevelik preskok, kar direktno na QR kodo.
Sploh pa pri tako malo informacijah, kot jih je na spletni strani, ki jo koda prikazuje.
Na tabli bi bile osnovne informacije in za tiste tehnološko podkovane pa informacije na kilo ( zgodovina, zanimivosti ....)

Tako pa je za večino navadnih ljudi ki obišče to točko zgrešeno.
dd
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Spletni nakup vstopnice - potrditev s QR kodo

Oddelek: Mobilne tehnologije
81535 (1200) Invictus
»

Microsoft prenavlja črtno kodo

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
93538 (3013) darkolord
»

Črtne kode beremo že 35 let

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
306523 (5367) opeter
»

mamo slovenci res najgrše?

Oddelek: Loža
171567 (907) Binji

Več podobnih tem