» »

Je mogoče vezati upor pred vzporedno vezane LED diode?

Je mogoče vezati upor pred vzporedno vezane LED diode?

JasonXtreme ::

Takole je, delam mrežo led diodic, ki jih napaja arduino čip. Torej mam 5V pine, z 20mA izhoda. Ker je padec na diodah le okoli 3,7 se mi zdi, rabim predupor. Ker pa mora vse skupaj pasati na zelo majhen prostor, ne bi vsaki diodi deval svojega predupora. Torej, je možno narediti takšno vezavo: PIN-(zaporedno)UPOR-(zaporedno)(3 ali štiri vzporedno vezane diode)? To seveda ni celotno vezje ampak upam da je jasno kar me zanima. Če od ozvora do tistega kupa vzporedno vezanih diod vežem nekje vmes zaporedno upor, drži ta za vse diode enako, ne? Se dom še potrudu s shemo, če bo uredu izpadla...
dioda-|
dioda-|----upor---5V pin
dioda-|

Highlag ::

Nebi bilo dobro. KO je prižgano več diod se maksimalen tok porazdeli med vse tri diode, ko sveti samo ena gre ves tok skozi njo. Če te pa nižja svetilnost ne moti je pa tudi v redu. Upor 270R bo omejil tok na 18mA, kar pomeni, da bo v skrajnem primeru tok skozi posamezno diodo omejen na približno na 6mA. Če daš upor manjši je možnost da uničiš arduinota, pa tudi diodam običajno tok večji od 20mA ne ustreza.
Never trust a computer you can't throw out a window

Aljaz1980 ::

Kaj pa če uporabiš smd upore?

TESKAn ::

Na vsaki diodi je rahlo drugačen padec napetosti (zaradi variacij v procesu), tako da bo ena dioda bolj obremenjena kot ostale. Lepo pred vsako diodo svoj predupor, pa bo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

int47 ::

Če bi rad za priključitev LED-ic uporabil večino pinov, pazi, da ne presežeš max. dovoljenega toka za napajalne pine (za Atmega8 je 300mA).

JasonXtreme ::

To je bilo pa hiter! Hvala vsem =) Da pogledam...

Aljaz1980 je izjavil:

Kaj pa če uporabiš smd upore?

Mmm sem bolj nov v teh zadevah, kaj sploh so smd zadeve? Ker če so približno kar mislim da so ne pride v poštev...

Če bi rad za priključitev LED-ic uporabil večino pinov, pazi, da ne presežeš max. dovoljenega toka za napajalne pine (za Atmega8 je 300mA).


Ni panike, ker delam matriki podobno zadevo, in nimam namena naenkrat prižigat več diodic. Vsaka od tistih na shemi ima svoj low priklopljen na svoj pin, tako da naenkrat ne bo gorela več kot ena dioda, več prižganih pa bom najverjetneje simuliral z deset-milisekundnim preklaplanjem med diodami. Tako da kakor jaz vidim zadevo je naenkrat aktiven 5V pin, en low pin, vmes pa upor ter ena od vzporedno vezanih diod - glede na aktiviran low pin. Tako bi šlo?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Led v racunalniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
252306 (1779) Primorec
»

Predupor za LED diodo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
278930 (7501) cucolino
»

Knight rider led (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
17615487 (10278) T0RN4D0
»

Zakaj se rabi upor pri led diodah?

Oddelek: Pomoč in nasveti
239538 (9275) BluPhenix
»

LED diode na skuterju

Oddelek: Na cesti
235732 (5044) Sadida

Več podobnih tem