» »

Težave z digitalnim zemeljskim signalom

Težave z digitalnim zemeljskim signalom

Lightyear ::

Pozdravljeni! Čeprav je ostala Slovenija prešla pri zemeljskih oddajnikih na digitalni signal že z novim letom, smo ga v Selški dolini dobili šele pred kratkim. Toda zdaj nam slika nenehno zmrzuje. Posebej na POP TV in A kanalu. Na ip-tv ali kabelsko televizijo ne nameravamo prestopiti, ker so plačljive, in tudi o satelitski televiziji ne razmišljamo. Imamo 6 let stari samsung s katodno cevjo (55 cm) in digitalni pretvornik Digi iz Mercatorja.
Rekli so mi, da kakšen boljši televizor s katodno cevjo ne bi imel težav z zmrzovanjem slike in da je v našem primeru sploh boljša rešitev tv s katodno cevjo, ne pa LCD-tv, ker ti še bolj zmrzujejo, posebej tisti cenejši. Razmišljam o nakupu kakšnega boljšega rabljenega televizorja s katodno cevjo podobne velikosti (55cm).
Bi mi lahko prosim potrdili, ali pri boljšem televizorju s katodno cevjo slika res manj zmrzuje in kateri televizor bi priporočali? Hvala :)

misek ::

To dvoje po moje sploh ni povezano. Slika ti zmrzuje zaradi slabega signala. Kašno anteno sploh uporabljaš - notranjo ali zunanjo? Zunanja ti lahko precej izboljša sprejem.

Lightyear ::

Antena je nova, zunanja, in je na podstrešju, pod streho. Domnevam, da strešniki niso posebna ovira?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Lightyear ()

refosk ::

Problem je v digitalnem pretvorniku, se mi zdi da imajo vsi občutno slabši tuner kot ga pa dobiš pri novem lcd-ju. Ali pa kupi kakšen dražji digitalni sprejemnik.

Lightyear ::

Po čem vidim, da kakšen digitalni sprejemnik bolje "vleče" od drugega?

fpbs ::

Lightyear je izjavil:

Pozdravljeni! Čeprav je ostala Slovenija prešla pri zemeljskih oddajnikih na digitalni signal že z novim letom, smo ga v Selški dolini dobili šele pred kratkim. Toda zdaj nam slika nenehno zmrzuje. Posebej na POP TV in A kanalu. Na ip-tv ali kabelsko televizijo ne nameravamo prestopiti, ker so plačljive, in tudi o satelitski televiziji ne razmišljamo. Imamo 6 let stari samsung s katodno cevjo (55 cm) in digitalni pretvornik Digi iz Mercatorja.
Rekli so mi, da kakšen boljši televizor s katodno cevjo ne bi imel težav z zmrzovanjem slike in da je v našem primeru sploh boljša rešitev tv s katodno cevjo, ne pa LCD-tv, ker ti še bolj zmrzujejo, posebej tisti cenejši. Razmišljam o nakupu kakšnega boljšega rabljenega televizorja s katodno cevjo podobne velikosti (55cm).
Bi mi lahko prosim potrdili, ali pri boljšem televizorju s katodno cevjo slika res manj zmrzuje in kateri televizor bi priporočali? Hvala :)

To, kar so ti rekli v v vezi z LCDjem in TVejem s katodno cevjo je čista traparija in nima nobene veze z zamrzovanjem slike.
Slika ti zamrzuje:
1. Ker imaš slab signal.
2. Digitalni pretvornik iz Merkatorja je bil verjetno zelo poceni in ima slabo občutljivost.
3. Anteno (verjetno kakšno z manjšim pojačanjem) imaš pod streho.
Kakšen imaš antenski ojačevalec, če ga sploh imaš?

Kratko po kmečko, če se živini pri gobcu streže , se TVeju pri ANTENI.

Lightyear ::

fpbs, hvala za odgovor.
Antenski ojačevalec je od Iskre. Na njem piše:
Antena G-3235 ME
Napajalnik VHOD 220V~, 50Hz
IZHOD 12V + 10%, 90mA

fpbs ::

To je širokopasovna antena z dobitkom cca 7,5dB, kar je zelo skromno. Taka antena se lahko uporabi samo, če imaš blizu oddajnik in da sprejemaš idealen signal. Na katerih kanalih pa sprejemate signal?

Lightyear ::

Sprejemamo kanale SLO 1, 2, 3 in POP TV ter Kanal A. A je potreben močnejši antenski ojačevalec?

todman74 ::

Mogoče je boljše, da probaš anteno malo prestavljat, kot pa, da kupuješ novo...digitalni signal ima drugačne "lastnosti", kot analogni, tukaj lahko loviš tudi odboje od hribov...

fpbs ::

Lightyear je izjavil:

Sprejemamo kanale SLO 1, 2, 3 in POP TV ter Kanal A. A je potreben močnejši antenski ojačevalec?

Če se ne motim imate v Selcah 37 kanal za muxA, za muxB se pa še ne ve, če ga boste sploh kdaj imeli?
Ali imaš vidno linijo do oddajnika? Koliko metrov kabla imaš od antene do TVeja?
Mislim, da je veliko bolj neprimerna ta tvoja antena, kot pa ojačevalec.

HAM ::

Poizkusi spremeniti mikro lokacijo antene. In ne uporabljal logaritemske antene, vzemi
yagico za uhf podrocje. 600Mhz je ze zelo visoka frekvenca in stresniki znajo biti problem.
Ce zivis v kaksni dolini kjer lovis samo odboje uporabi predojacevalec cca 23dB.
Seveda ga zmotiraj cimblizje anteni.
Bilo bi dobro ce bi ti kdo opravil meritve da vsaj vidis kaksen nivo signala je pri tebi kajti
ce si na meji ti ne bo kaj veliko pomagalo pa karkoli naredis...
Najvec bos naredil tako, da bos nasel najbolj primerno mesto za anteno, ki pa vsekakor ni pod streho.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HAM ()

tomko030 ::

Sej bo zdej optika napalana po dolin, tok de se je brez veze še kej ukvarjat z antenam:D>:D.
Se pridružujem HAM-u - malo premikaj anteno.

Lightyear ::

Hvala za nasvete! Malenkost smo preusmerili anteno in zdaj je signal boljši. Zdi se, da zdaj sprejemamo signal, ki se odbija od sosednjega brega. Upam, da ne prinese kakih sprememb v signalu zima, ko je sneg?

Lightyear ::

Še eno vprašanje: pri podstrešni anteni je podobna 'škatla' kot pri digitalnem pretvorniku. Verjetno gre za antenski predojačevalnik. Pri digitalnem pretvorniku pa je antenski ojačevalnik. Razmišljali smo, da bi za vsak primer prej omenjeni antenski ojačevalnik (Iskra Antena G-3235 ME) zamenjali z močnejšim. Kaj predlagate? Hvala.

fpbs ::

Saj ti imaš dovolj močan ojačevalnik (14DB), samo anteno imaš slabo in poleg tega še širokopasovno. Najbolje bi bilo nabavit boljšo jagi anteno za UHF področje. Pa anteno ven iz strehe.

Lightyear ::

Pravzaprav imamo anteno novo. Ne vem pa, kateri model je. Antenski ojačevalec pa je od ta stare antene. Razmišljala sem, da bi morda sliko še bolj popravili, če bi dodali še močnejši antenski ojačevalec. Katerega priporočate? Nisem ravno nek velik tehnični tip, toda razmišljala sem, da bi morda dali še en antenski ojačevalec v niz in bi se potem moč obeh ojačevalcev seštela? Hvala za vsak odgovor.

fpbs ::

Namen ojačevalca je, da pokrije izgube v kablu in delitev signala za več TVejev. Ta ojačevalec, ki je vgrajen krije izgube za cca 60m kabla.

Zvezdica27 ::

lp,

iz izkušenj predvsem premikaj anteno levo desno, gor dol itd. pazi na polarizacijo (antena ne sme ležati). Ni vrag, da ne bi ujela, MUX A ima vrhunski signal (proti B), samo strešnik in les ne bi smela biti ovira, seveda pa bi zunaj bilo idealno. Za DVB.T jepomemben viden oddajnik, odboji so prisotni, a kolikor sem sam probaval, je to kakih 30% šibkeje.

Tudi brez ojačevalca se da dobiti signal, z ojačevalcem seveda lažje. Mercatorjev digi ne poznam, a drugi imajo vgrajen ojačevalec, tako da dejansko rabiš pri anteni samo pasivni ojačevalec, ki pa mislim da stane 5e. Seveda je tudi antena važna, a če imaš kolikor toliko spodobno, veliko in razvejano bi moralo loviti b.p.

Če koga zanima antena, imam odveč eno http://antene-zupancic.si/trgovina/cata...
tudi reveiver Inglar imam (2 komada), ker smo na kablu sedaj.

zz

AštiriL ::

Zdaj ja po mojem sicer že prepozno ampak vem, da je to, da je problem v tvju bullshit!

Antena pa nujno na streho. Sploh pa zdaj DVB-T signal lovi samo še Slo123...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ojačevanje RV antenskega kabla OUT za oddajanje analogne TV

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
242965 (1966) fpbs
»

Sevanje naprav

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
245434 (4103) [D]emon
»

DVB-T (mpeg4) pri nas (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Zvok in slika
26956274 (32986) Alexius Heristalski
»

Home Made Osciloskop

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
115146 (4194) Azrael
»

tv - antena

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193691 (3123) Alexius Heristalski

Več podobnih tem