» »

IBM praznuje 100 let

IBM praznuje 100 let

Slo-Tech - Običajno omenjamo številke 10, 20 ali tam nekje do 50, ko pišemo o okroglih obletnicah igralcev na trgu računalnikov. Toda IBM ni običajno podjetje, zato ni presenetljivo, da praznuje 100. obletnico obstoja. Štiri podjetja - Tabulating Machine Company, International Time Recording Company, Computing Scale Corporation in Bundy Manufacturing Company - so se 16. junija 1911 združila v novo podjetje z imenom CTR (Computing Tabulating Recording Company), ki je odtlej pa do danes nepretrgano poslovalo. Vmes so se še leta 1924 preimenovali v International Business Machines in pod tem imenom ali pa akronimom IBM jih poznamo še danes.

Predhodniki IBM-a so poslovali že od 80. letih 19. stoletja, saj so se šele pozneje povezali v CTR (IBM). Ta je v prvih letih svojega življenja izdeloval in prodajal marsikaj: od tehtnic in ur do rezalnikov sira in seveda luknjanih kartic. Te so se v žargonu imenovale kar IBM-kartice. Kasneje se je IBM skoraj izključno posvetil razvoju luknjastih kartic in naprav za njihove branje (tabulatorjev). Njihova uporaba je recimo bistveno pospešila in olajšala popis prebivalstva v ZDA.

Luknjaste kartice so z nami ostale do 70. let preteklega stoletja, IBM pa ni zaspal na lovorikah, ampak je ves čas pridno delal v razvoju. Razvil je programski jezik FORTRAN (ki je pred kratkim praznoval 50-letnico), enega prvih osebnih računalnikov IBM 5150 PC (leta 1981), vmes so sodelovali z NASO pri vesoljski misijah, in letos predstavili zmagovalca Jeopardyja Watsona (ki se imenuje po predsedniku IBM-a Thomasu Watsonu, ki je v podjetje prišel leta 1914 in tlakoval pot k uspehu za IBM. Njegova osebna mantra je bila beseda THINK (Razmišljaj), ki je bila dolga leta IBM-ov slogan), če jih omenimo le nekaj. Res je, da so imeli tudi zgrešene poteze, kot je bil prepozen vstop na strežniški trg, a pozitivnih je bilo več negativnih.

IBM je turbulentno stoletje preživel v dobri kondiciji, čeprav so imeli v 80. letih kar precej težav z držanjem glave nad vodo. Danes je podjetje po meritvah revije Fortune 18. največje podjetje v ZDA in 7. najbolj dobičkonosno. Zaposlenih imajo več kot 400.000 ljudi po celem svetu, lanski prihodki so znašali 100 milijard dolarjev, čisti dobiček pa skoraj 15 milijard dolarjev. Zdi se, da bo IBM ostal z nami še lep čas. In če imate čas, si poglejte spodnja filma o zgodovini Velikega modrega.



20 komentarjev

BaToCarx ::

Čestitke IBM! :D

p.s. Pisano na IBM tipkovnici, brez windows tipke ;D

Sergio ::

OT: Dejte spell-checker pognat, Matejeve novice so zadnje case polne tipkarskih napak.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Matako ::

Kaj se je zgodilo z vsemi tistimi še kar zabavnimi IBM reklamami? :D

/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

mtosev ::

Vse najboljše IBMu:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Highlag ::

Res, čestitke. Mogoče bi morali naši vodilni malo pogledat tele filmčke, da bi videli kako se vodi firme. ;)
Never trust a computer you can't throw out a window

zmaugy ::

Kasneje se je IBM skoraj izključno posvetil razvoju luknjasti kartic in naprav za njihove branje (tabulatorjev). Njihova uporaba je recimo bistveno pospešila in olajšala popis prebivalstva v ZDA.

Pa tudi kakšno manj lepo stvar so spravili v tek s pomočjo IBM tehnologije in podpore. Dehomag anyone?

Dehomag @ Wikipedia
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Omen3 ::

Mogoče ni toliko znano,IBM je izdeloval tudi bančne avtomate in SW,ki je poganjal le te.Leta 1990 je šel v partnerstvo z podjetjem Diebold in skupaj sta izdelovala bančne avtomate pod imenom Interbold (do leta 1997).
Nekaj teh še sedaj deluje po Sloveniji. :|

IBM,happy birthday.
Nobody Is Perfect,I'm Nobody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Omen3 ()

gruntfürmich ::

velik je tale ibm...8-)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

filip007 ::

In naj bi laufali OS/2, že pokojni os, edina konkurenca M$ bilo kdaj na namiznikih.

Imajo pa tud svoj ofis LINK

Pa diske so delali, DeskStar.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

MrStein ::

Po kratki izkušnji z OS/2 (Warp verzija, če se ne motim) mi je najbolj ostalo v spominu, da si lahko kadarkoli pritisnil reset tipko ali izpulil napajanje, pa je po restartu bilo vse lepo nazaj. (kako točno je delovalo, se ne spomnim več, planiram enkrat "simulirati" v virtualki)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

filip007 ::

Se ne splača mučit, zelo nepraktičen OS, samo za premikanje ikon rabiš skoraj viličarja. No je pa res da je imel dototečni sistem brez fregmantacije, ga je napisal celo M$.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

opeter ::

Čestitke ob stoletnici. So zelo pomagali nacistom pri uresničanju njihovih projektov. Kapitalizem FTW!
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

poweroff ::

Symphony je malo predelan OpenOffice.

Sicer pa:
https://slo-tech.com/novice/t222135

sudo poweroff

ThinkPad ::

naj bi izjavil:

So zelo pomagali nacistom pri uresničanju njihovih projektov. Kapitalizem FTW!


No, saj imajo še kaj drugega pokazati...

FireSnake ::

Hmmmm, sem "frak" in veliko stvari preberem ... ampak tale novica me je presenetila.

OK, 40 let bi jim takoj dal!

100? Še včeraj bi stavil, da NE! ;)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Macketina ::

IBM holds more patents than any other U.S.-based technology company and has nine research laboratories worldwide.

Ob trenutni zakonodaji se jim se naslednjih 100 let ni kaj za bati.:))

Riff ::

lepa obletnca :), se spomnim moje prvega računalnika: IBM/386/20MhZ/120Mb disk/4Mb ram-a/ hmm grafika pa ne vem :D

http://imageshack.us/f/74/ibm2mx6.jpg/ IBM 386]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Riff ()

Matako ::

FireSnake je izjavil:

Hmmmm, sem "frak" in veliko stvari preberem ... ampak tale novica me je presenetila.

OK, 40 let bi jim takoj dal!

100? Še včeraj bi stavil, da NE! ;)


Se hecaš??? Pred 40 leti so po mojem že tazadnje 360-ke počistili :D

IBM 360

/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

BaToCarx ::

Riff je izjavil:

lepa obletnca :), se spomnim moje prvega računalnika: IBM/386/20MhZ/120Mb disk/4Mb ram-a/ hmm grafika pa ne vem :D

http://imageshack.us/f/74/ibm2mx6.jpg/ IBM 386]


Mislim da uporabljam isto tipkovnico kot je na sliki, nism pa čist sigurn.

Riff ::

men je tud ostala je bila na ps2 prikluček še zmeri dela ampak jo je zamenjal logitech :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IBM ne bo več proizvajal čipov

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
3211574 (9548) bMozart
»

IBM Watson doniral bazo farmacevtskih podatkov javnosti, naslednji korak IT-patenti?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
175957 (4668) Gregor P
»

IBM praznuje 100 let

Oddelek: Novice / Ostale najave
205014 (3304) Riff
»

IBM praznuje stoletnico

Oddelek: Novice / Ostale najave
205471 (4100) poweroff
»

Največje računalniške napake v zgodovini

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4715268 (11895) MrStein

Več podobnih tem