» »

Trdi disk se ne odziva - prosim za pomoč

Trdi disk se ne odziva - prosim za pomoč

Redkister ::

Pozdravljeni,

na vas se obračam v nevednosti in obupu kaj narediti. Imam trdi disk znamke Western Digital, 320 GB, star okoli 6 let. Do nedavnega je deloval brezhibno, zdaj pa :

- popolnoma neodziven
- ne morem ga najti pod My Computer ali pod odstrani strojno opremo, čeprav je disk prižgan ( lučka gori )
- Lučka gori tudi ko se računalnik že izklopi, kar se prej ni dogajalo
- Resetiranje seveda ne pomaga
- Vsi kabli so priključeni pravilno, tukaj se ni nič spreminjalo, sem pa preveril če se je kaj zrahljalo, iztaknilo, vendar se ni
- Če pogledate na sliko spodaj, ima disk en velik gumb, s katerim si lahko prej disk manualno izklopil ali prižgal. Tudi ta gumb se ne odziva več.

Izgleda tako, točnega imena ( številke ? ) diska ne poznam :

slika




Resnično prosim za pomoč in nasvet kaj naj naredim, oziroma kaj sploh lahko naredim.

Hvala
  • zavaroval slike: bluefish ()

krispe ::

Daj ga v zamrzovalnik, se zna zgoditi da bo pomagalo.
Tukaj je postopek:
http://www.lockergnome.com/blade/2006/1...

Kratki prevod:
Daš trdi disk v neko antistatično vrečko in ga daš v zamrzovalnik za nekje 30 minut - lahko tudi dlje. Potem ga vzameš ven in počakaš da se segreje nazaj na sobno temperaturo (par minut) in potem ga enostavno nazaj priklopiš.

P.S najbolje bo, če vzameš trdi disk ven iz te plastike preden ga daš v zamrzovalnik

Vso srečo

LP
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krispe ()

fosil ::

Zamrzovalnik je zadnja možnost, pa še to samo v primeru, da ti ni kaj dosti do podatkov gor.

Prva stvar, ki jo naredi je, da ga vzemi iz tega zunanjega ohišja in priklopi direktno v računalnik. Možno da je šla samo elektronika v zunanjem ohišju.
Tako je!

matonson ::

Meni je crknil točno tak. Bilo je zanič ohišje. Disk deluje še sedaj.

Redkister ::

Hvala vsem za odgovore.

@ Krispe : pa to ne more biti res, da bi pomagalo :O

@ fosil : disk vzemi iz ohišja... Torej naj vse to razšraufam, umaknem plastiko in potem disk priklopim v računalnik kot "navadni" trdi disk ?

@ matonson : kaj pa si potem naredil ?

BRBR ::

1. a si probal dat na drug usb vhod, drug računalnk, drug usb kabel ?

2.Na enem, sice ne zunanjem disku, mi tudi vindows ni več ničesar našel. Izkazalo se je, da se je zbrisal nekašen header al nekaj takega , to je ona reč ki skladišči podatke od npr NTFS formata,
zato windows pod strojno opremo ne vidi nič.

Zadevo sem potem lahko prebral s file scavenger programom in ven izbrskal datoteke. Probaj najprej to.

Mam enega podobnega kot je tvoj. Mi je delal pol leta potem pa je začel zvonit. Podatki so bili še vseno dosegljivi. So mi dali novega , in zdaj je že par let OK. Drugače pa, če ga imaš postavjenega tako kot na sliki, je to bedarija, s tem zapreš 1/3 rež za hlajenje. Nimam pojma zakaj take zavajujoče slike kažejo.
Never underestimate the power of idiots in large groups.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

revvs ::

Jaz sem imel 3 take, vendar večje in pri enem mi je kabel začel delati klik klik ko sem poslušal od blizu, drugi pa se je tudi temu približeval in ta kilk kilk ni deloval dokler nisem zamenjal kabel. Ti diski so neprimerni za ekstremne downloade in so po mojem najslabši izmed vseh diskov ki sem jih imel, še tisti 4 gb diski so mi bolje delovali. Ker sem jaz v enem letu dostikrat napolnil 500 gb in izbrisal in to ponovil 5 do 10x in je disk dobil probleme. Dostikrat je problem v kablu, ko pa disk corruptira volumen zaradi počasnega oz. dolgega zaganjanja potem je pa še problem.

mr1two ::

Najbolj nardiš, če ga vzameš ven iz ohišja(ker obstaja še kar velika možnost, da je v bistvu crknilo vezje, na katerega je disk priklopljen). Nato vgradiš disk v računalnik kot vsak drugi, in če je bila napaka le na vezju, potem bi moral dostopati do podatkov na čisto običajen način. To je najbolj ziher varianta, da izločiš enga posrednika vmes(v tem primeru usb vmesnik in vse kar gre lahko tam narobe).
Če tudi po tem ni haska, poskusi s kakšnim rescue softwareom- lahko da je nepravilno delovanje posledica več slabih sektorjev ali kakšne druge napake, ki ni nujno kritična za reševanje podatkov.
Od tu naprej pa postanejo zadeve malo bolj komplicirane(prvo je menjava vezja na disku), vse kar sledi pa je lahko zelo zelo drago.

Veliko sreče in povej kako zadeva napreduje.
LP

matonson ::

Redkister je izjavil:


@ matonson : kaj pa si potem naredil ?

Vzel iz ohišja ter vtaknil v računalnik.

krispe ::

Redkister je izjavil:

Hvala vsem za odgovore.

@ Krispe : pa to ne more biti res, da bi pomagalo :O


Jaz sem na tak način oživil baterijo za prenosnik. Pred tem baterija sploh ni delovala (ni je šlo polniti).
Po opravljeni metodi "freezerja" pa dela skoraj tako kot nova.

LP
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

Redkister ::

Hvala vsem za odgovore, cenim vašo pripravljenost pomagati. Zaradi izpitov sem sicer to dal na stranski tir, zato zdaj par dni ni bilo odgovora.


@ BRBR : ne, česa takega še nisem poskušal, zato ker sem enkrat v preteklosti zamenjal usb vhode ( imam več diskov ) in potem niso hoteli pravilno delovati, oziroma je javljalo neko napako in prikazovalo rdeč X. Pa tudi sicer, to ni razlog da bi lučka od diska ostala prižgana še po izklopljenem računalniku ?

Well... Jaz ga imam postavljenega točno tak :S V bistvu ne vem kak drugač bi ga lahko postavil. Na bok ?


@revvs : v USB kablu misliš ? Kablu s katerim je disk priključen v računalnik ?

@fructal : malo me je v bistvu strah probat, lahko kaj pokvarim če bom disk narazen šraufal, lol ? :P

p.s. - ravnokar pogledal disk, pa nikjer ne vidim vijakov, da bi ga vzel iz ohišja :S Razen če je ohišje preprosto snemljivo ?

connel ::

Samo sestavljeno je ohišje, brez vijakov, kot ovoj od knjige na kratko ;) Na zadnji strani napni stranico pa boš videl da bo šlo ;)

Opkow ::

Tukaj imas video v katerem je na zacetku razlozeno kako raztavis ohisje... In kot avtor videoposnetka pravi, je vec verzij oz revizij ohisja, tako, da bos vseeno moral biti malo previden. :)

Ko dobis iz ohisja disk, ga priklopi direktno na maticno plosco v racunalniku in sprobaj.

Redkister ::

Sem počakal, da se je ata vrnil iz dopusta, da se oba skupaj lotima zadeve.

In se že pol ure trudima, matrama, narazen trgama disk z izvijačem, ampak ga NE dobima iz ohišja. Pogledal sem vse posnetke, ampak ne gre ven, kot da niti ne gre razstaviti, ker zgleda kot da je disk z zalotanim vijakom pritrjen na ohišje. In gre polovica ohišja lepo vstran, druga stran s tem prekletim vijakom pa seveda ne.

Edit : rezanje z vojaškim nožem spodletelo, zato sma zunanji del ohišja enostavno odlomla.
Edit2 : vstavljanje v računalnik...
Edit3 : vstavljanje spodletelo, ker nimam :

- PVC nosilca za trdi disk
- Kabel IED ( vtič + vtikač )
- Podatkovni kabel za IED

Comtron in BigBang tega tudi nimata.

Operacija preložena.

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Kakšen kabel pa naj bi bil to IED?
Pri 3,5" diskih ne rabiš nobenega pvc nosilca, ga direkt v ohišje našraufaš.
Pa tudi sicer za probat če dela ne rabiš nosilca, lahko tudi kar na kablu visi, na dolgi rok pa to seveda ni priporočljivo.
Tako je!

Riff ::

kabl je ide po mojem


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trdi disk crknil

Oddelek: Strojna oprema
151258 (645) BivšiUser2
»

Problem z zunanjim trdim diskom

Oddelek: Pomoč in nasveti
151765 (1122) Han
»

Zunanji trdi disk problem!!

Oddelek: Strojna oprema
245483 (4354) Bye
»

Zunanji trdi disk-problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
111694 (1466) hanibal08
»

Zunanji trdi disk - O:\is not accessible. The parameter is incorect

Oddelek: Pomoč in nasveti
132861 (2683) solatko

Več podobnih tem