» »

Preselitev na drugi kontinent

Preselitev na drugi kontinent

Temo vidijo: vsi
««
5 / 11
»»

metalc ::

zigomar10 je izjavil:

kako je pa s pokojninskim zavarovanjem? katera država ti plačuje pokojnino če si bil npr. po nekaj let zaposlen v 5 različnih državah?


Praviloma ti te države plačujejo sorazmeren del pokojnine, kolikor si pač tam vplačal. In od vsake takrat, ko se po tamkajšnjih zakonih lahko upokojiš (primer moja teta, ki je nekaj let živela v Švici: pred leti se je upokojila po naši zakonodaji (ki zaenkrat še omogoča dokaj hitro upkojitev) in prejema sorazmeren del naše pokojnine, zdaj bo pa dočakala tudi švicarsko upokojitveno starost in bo prejemala še švicarski del). Če bi Bajuk bil še živ, bi ti lahko povedal svojo štorijo, kolikor vem, pa je dobival nekaj iz Argentine, nekaj od ZPIZa, nekaj od internega pokojninskega sklada tiste banke, kjer je delal pred prihodom v Slovenijo... No, če nekje delaš manj kot določeno obdobje (pol leta, leto...), tamkajšnji "ZPIZ" kar avtomatsko vse prispevke nakaže našemu, ki ti to upošteva kot delovno dobo pri nas... No tu so še razni meddržavni sporazumi (države ex YU), posebno poglavje pa so mednarodne ustanove (npr. EU): če tam delaš vsaj 5 let, morajo državni "ZPIZi" brez nadaljnjega tvoje prispevke nakazati pok. skladu te organizacije.

residual ::

vsa cast Zee, da si naredil ta korak, upam da ti znese tudi vnaprej.

@loki3000
meni si ti malo sumljiv, da nisi ti njegov bivši šef. Anonimno in forum namreč ne gre skupaj, za to so zasebna sporočila. 5 minut na netu in že veš koliko sicris točk ima Zee in njegovi bivši kolegi v laboratoriju :)
/sarkazem of

Isotropic ::

nehi trolat:D
jst sem strojnik, for starters. sem pa slisal, da znajo mr fajn izkoristit, pa me zanimajo mal detajli, k tistih meni znanih ne vidim vec.

Zeberdee ::

zee: Pred letom 1991 (verjetno okoli leta 1985) je bila "dol" slovenska ekspidicija, ki se je takrat že zelo pripravljala na osamosvojitev. Ne bi vedel, če mi ne bi nekdo, ki je bil takrat zraven, vedno govoril o njihovem (takrat?) dokaj zanimivem sistemu pokojnin.

Namreč, po mojem spominu, 10% prispeva zaposlen, 10% njegova firma. Vse se steka na račun, ki je neuporaben do "penzije", razen v primeru kakšnih hudih bolezni, šolanju v tujini etc. Po smrti uporabnika se ta račun deduje.

Je še temu tako?

mrTwelveTrees ::

Zee: kok casa pa mislis ostat dol, mas delo za dolocen cas ali kako ?
-kaksne so kej cene elektronike (sej ne mislim da bi da bi mi kej posiljal) si kaj kupil za svoje potrebe, primerjas cene ?
-www.rtvslo.si ti dela ali je blokrirano kers si v tujini ?
- kako kaj z dopustom ? menda ne mislis delat skoz ? (se dela v soboto /nedeljo?)
- tudi radio (slo) ne mores poslusat na delu preku interneta ?
- torrenti delajo (omejitev kolicine prenosa?)

lepo se imej

ps: tukaj imas tv postaje preko neta, tudi SLO
http://wwitv.com/television/187.htm

Zgodovina sprememb…

jype ::

mrTwelveTrees> -www.rtvslo.si ti dela ali je blokrirano kers si v tujini ?

Zakaj bi pa to kdorkoli blokiral?

mrTwelveTrees> - tudi radio (slo) ne mores poslusat na delu preku interneta ?

Aja, v službi? Precej težko bi dovolj plačali, da bi človek šel v tako službo.

mrTwelveTrees> - kako kaj z dopustom ? menda ne mislis delat skoz ? (se dela v soboto /nedeljo?)

Dela se, dokler ni narejeno. Če te delo veseli, tudi "delat skoz" ni slabo.

amigo_no1 ::

jype
Ne mu hijackat teme.

mrTwelveTrees
Za tvoji prvi dve vprašanji imaš že odgovorjeno - preberi starejše poste.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mrTwelveTrees ::

jype je izjavil:

mrTwelveTrees> -www.rtvslo.si ti dela ali je blokrirano kers si v tujini ?

Zakaj bi pa to kdorkoli blokiral?

mrTwelveTrees> - tudi radio (slo) ne mores poslusat na delu preku interneta ?

Aja, v službi? Precej težko bi dovolj plačali, da bi človek šel v tako službo.

mrTwelveTrees> - kako kaj z dopustom ? menda ne mislis delat skoz ? (se dela v soboto /nedeljo?)

Dela se, dokler ni narejeno. Če te delo veseli, tudi "delat skoz" ni slabo.


hvala, nisem vprasal tebe

zee ::

@Zeberdee:
Temu je se vedno tako. Hvalabogu. Se pa delez postopoma dviguje in v letih pred upokojitvijo znasa do 20%. Ta sredstva lahko uporabis tudi pri odplacilu kredita/hipoteke za stanovanja.

@mrTwelveTrees:
Na prvi dve vprasanji je bilo ze odgovorjeno, ampak ne skodi ponoviti:
- elektronika je do nekje tretjine cenejsa kot v Sloveniji
- dopusta imam 21 dni na leto
- dela se od ponedeljka do petka
- problem slovenskih radijskih postaj je, da imajo tipicno premajhen upload, zato potem preskakujejo
- alternativni nacini pridobivanja video/sliseo vsebin delujejo; mesecnih omejitev nimam...broadband/optika z omejitvami je nekako brezveze

Če te delo veseli, tudi "delat skoz" ni slabo.


Se povsem strinjam s tem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

metalc ::

V Financah se je ravno pojavil članek o "Singapurcu", ki bi zelo verjetno znal biti zee :)

zee ::

Verjetno. ;)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Isotropic ::

jype je izjavil:



mrTwelveTrees> - tudi radio (slo) ne mores poslusat na delu preku interneta ?

Aja, v službi? Precej težko bi dovolj plačali, da bi človek šel v tako službo.

.

wtf? zakaj nebi smel poslusat radia v sluzbi, ce nobenega ne moti?

kmetek ::

Rad bi se vrnil v Slovenijo z nizkimi davki, kjer bi bilo plačevanje davkov samo po sebi umevno in vrlina.
Rad bi se vrnil v Slovenijo z delujočim sodnim sistemom in policijo.

= NIKOLI.

zee ::

Upanje umre zadnje.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kmetek ::

Vidimo kaj se dogaja zadnjih 20 let, same spletke in mafijska posla.

zee ::

Tako crnogledi res ni treba, da smo...dasiravno se zdi, da je Slovenija obstala nekje med "ze" in "se ne".
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

jan_g ::

@zee
Prav zanimiv članek in odlični odgovori. Vsa čast, ker si naredil ta korak. V Sloveniji je pa res težko prodreti na takem nivoju, vsaj kar poznam res dobrih raziskovalcev, so večinoma vsi na tujem (no, eden je 'leteči' in skače med Ljubljano in Nizozemsko).

D3m ::

Čestitke zee.
|HP EliteBook|R5 6650U|

zee ::

Se najvecji minus je, da sem zdaj "razkrinkan".
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kmetek ::

Ti že ukinjajo državljanstvo ;((

zee ::

Sment. Slednje bi znalo biti nerodno, saj ni ravno trivialno priti do singapurskega drzavljanstva.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

D3m ::

Niti ne. Te počakam pri meji, samo v prtljažnik skoči. ;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

zee ::

Slednje bi bil sele hec ... "dobili Slovenca, ki je svercal Slovenca v Slovenijo" :))
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

D3m ::

..za dobrobit Slovenije. :))
|HP EliteBook|R5 6650U|

mtosev ::

da se ne da v Sloveniji uspeti ni res. dam vam tri primera uspešnih ljudi in podjetji: Studio Moderna (Češko), Seaway (Jakopin), Pipistrel (Ivo Boscorol).Tudi v slo je možno uspeti, če imaš prave ideje in znanje. eni pač rad samo jokajo kako vse ni OK in podobno.
Kak je kaj Singapur?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

SkIDiver ::

mtosev sicer nisem seznanjen z vsem, vem pa, da se je Pipistrel boril z marsičem v začetku, da se je sploh lahko razvil in še danes mu naša država ne omogoča razvoja s katerim bi on brzel naprej;).

zee-ju dam povsem prav (čeprav nisem ravno prepričan, da je on avtor članka po njegovem up. imenu), čeprav se včasih zdi kot jamranje bo mogoče njegovo "jamrajoče" vpitje potrkalo na kakšna vrata in glavo.

St235 ::

SkIDiver je izjavil:

mtosev sicer nisem seznanjen z vsem, vem pa, da se je Pipistrel boril z marsičem v začetku, da se je sploh lahko razvil in še danes mu naša država ne omogoča razvoja s katerim bi on brzel naprej;).

.


Da o tem ,da tako ali tako večji del seli v italijo ne govorimo.

D3m ::

...in potencialno še Kazahstan, Iran in Indija.
|HP EliteBook|R5 6650U|

SkIDiver ::

Lakotnik29 to pa že itaq. Je Boscarol sam obširno in jasno povedal zakaj na TV-ju:). Odkrito rečeno se ne čudim, da je temu tako.

Isotropic ::

čak, glede tistega dovoljenja za trgovanje z USA nima slovenija nic veze tukaj. to nam usa nocejo dat licence za prodajo na njihovem trgu, konkurenca pa to pac.

$%&/() ::

Super članek.

jan_g ::

mtosev je izjavil:

da se ne da v Sloveniji uspeti ni res. dam vam tri primera uspešnih ljudi in podjetji: Studio Moderna (Češko), Seaway (Jakopin), Pipistrel (Ivo Boscorol).Tudi v slo je možno uspeti, če imaš prave ideje in znanje. eni pač rad samo jokajo kako vse ni OK in podobno.
Kak je kaj Singapur?



Tukaj je govora o cutting-edge raziskovanju, ne o podjetništvu. Čeprav bi lahko tudi glede podjetništva marsikaj rekli ...

SkIDiver ::

loki3000 jaz sem med vrsticami govoril o dovoljenju, da bi postavil nov proizvodnji obrat. O trgovanju se nisem kaj dosti zanimal. Verjamem pa, da naleti na precej slabo delovanje države kot pomoč pri tovrstnem udejstvovanju.

Kar pa gre o trgovanju z USA ne vem kakšne so poti. Lahko pa se pozanimam za lastno veselje.
Vem pa, da podjetja iz USA zelo stokajo kako težko pridejo na naše tržišče zaradi prevelike stopnje korupcije pri razpisih.

En dober primer kako zelo se naša država dobro udejstvuje trenutno izkušam na lastni koži, ko čakam na odgovor iz UE že več kot mesec in pol. Poleg prelaganja pristojnosti med oddelki in posameznimi regijskimi UE za nameček niti nihče ne sporoči kaj za vraga sploh počnejo. In potem naj človek nekaj naredi? Mogoče bi moral nekoga, nekje malce podmazati pa bi spravil skozi štemplje celo tisto kar se ne bi dalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

zee ::

@mtosev:
Uspesni slovenski podjetniki, omenil sem jih tudi v intervjuju, si zasluzijo Zlate castne znake RS zaradi: ne-podjetniskih birokratov, butastih zakonskih dolocil in visokih davkov.

Singapur je pa super. Elektronika je v povpecju 30% cenejsa kot v Sloveniji. :D

@SkIDiver:
Namenoma zveni kot jamranje, kajti ni enostavno zaceti povsem nanovo, vendar verjamem, da je dolznost vsakega posameznika, da vsaj poskusi uspeti. Je uspeh priti do sluzbe v Singapurju? Nedvomno. Se vecji uspeh je zaspati vsak zvecer z vedenjem, da si do te tocke v zivljenju prisel z lastnimi mocmi, ne da bi se "udinjal" vodjem ali komisijam.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

poweroff ::

zee je izjavil:

Slednje bi bil sele hec ... "dobili Slovenca, ki je svercal Slovenca v Slovenijo" :))

Logično bi bilo vendar obratno! IZ Slovenije... :))
sudo poweroff

SkIDiver ::

zee se strinjam, da ni enostavno začeti na novo nekje drugje, vendar sam tega nisem imel v mislih.
Komentiral sem prispevek mtosev-a, ki je dejal "eni pač rad samo jokajo kako vse ni OK in podobno". Včasih ti ne preostane drugega, če nimaš dobre veze ali dovolj € da boš nekoga podmazal. Ali pa se odločiš in prestopiš na drugo stran, v tujino.

Žal je tako, da če hočeš uspet v določenih panogah, boš povsem legalno zelo težko in to velja tudi za Pipistrela kar bi vam Boscarol ob obisku proizvodnje tudi sam povedal zgodbo o njegovem uspehu ter predvsem o začetku.

zee tebi lahko stisnem roko, čestitam in te ob obisku v Sloveniji povabim na pivo, da mi obelodaniš celoten postopek in predaš znanje in izkušnje kako lahko pridem za tabo;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

zee ::

@SkIDiver:
Konec januarja pridem na rodno grudo na dopust. No, pustovat. :)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

SkIDiver ::

Te popingam, če bom doma;)

Okapi ::

Konec januarja pridem na rodno grudo na dopust.
A rabiš koga, da ti bo tačas rože zalival v Singapuru?;)

O.

BALAST ::

Če jih boš zalil toliko, da bo firma imela dobiček, zakaj pa ne? :D
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

mtosev ::

trenutno je slovenija pred singapurjem na HDI lestvici
List of countries by Human Development Index @ Wikipedia zanimivo ane
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Zanimivo pri HDI listi na Wikipediji je to, da so tabele pri angleški in slovenski verziji različne. V angleški verziji smo pet mest pred Singapurjem, na slovenski pa dve za njim....

LP

Jože

Okapi ::

Na slovenski je lestvica iz 2007/2008, na angleški pa 2011.

Ampak sigurno ima prste vmes murgelski palček, ki je podkupil sestavljalce lestvice. Saj menda nihče pri zdravi pameti ne verjame, da je Slovenija v tem času napredovala iz 27. na 21. mesto.>:D

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

poweroff ::

Čakaj da bo Janez izvoljen. Pol bomo prišli ne samo do 1. pač pa celo do nule! :D
sudo poweroff

mtosev ::

poweroff je izjavil:

Čakaj da bo Janez izvoljen. Pol bomo prišli ne samo do 1. pač pa celo do nule! :D

Levičar misli da je funny:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

-valvoline- ::

zee je izjavil:

@mtosev:
Uspesni slovenski podjetniki, omenil sem jih tudi v intervjuju, si zasluzijo Zlate castne znake RS zaradi: ne-podjetniskih birokratov, butastih zakonskih dolocil in visokih davkov.

Singapur je pa super. Elektronika je v povpecju 30% cenejsa kot v Sloveniji. :D

@SkIDiver:
Namenoma zveni kot jamranje, kajti ni enostavno zaceti povsem nanovo, vendar verjamem, da je dolznost vsakega posameznika, da vsaj poskusi uspeti. Je uspeh priti do sluzbe v Singapurju? Nedvomno. Se vecji uspeh je zaspati vsak zvecer z vedenjem, da si do te tocke v zivljenju prisel z lastnimi mocmi, ne da bi se "udinjal" vodjem ali komisijam.

Pust tole,ti rajš povej a si ga namočil že tam,une azijatke so huuuuude kače.....
:D

DuleKrtola ::

zee, čez en teden se ustavim v singapurju na poti v avstralijo. Se da kaj od te poceni elektronike dobit tudi na letališču, ali bo treba do mesta po kak dobr deal? :)

Invictus ::

duty free na singapurskem letališču je poceni ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Karaya 52 ::

HDI? Hahaha... :)) :))

zee ::

Duty Free na letaliscu. Jaz bom tam v petek, ko bom letel v Phuket. Azijatke so pa sploh svoja zgodba. Lusne in prijazne...skoraj kot tipicne Slovenke (NOT!).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.
««
5 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaposlitev v ZDA

Oddelek: Loža
162104 (820) zee
»

Vprašanja v selitvi v tujino - državo izven EU..

Oddelek: Loža
273819 (2543) Invictus
»

Diploma na vidiku - kako naprej?

Oddelek: Loža
306406 (4862) Isotropic
»

Družine z osmimi otroci (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
938947 (7298) Invictus
»

slovenčki zapuščajo slovenijo? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321869 (16695) Invictus

Več podobnih tem