» »

Ta suhi škafec pušča

Ta suhi škafec pušča

koyotee ::

Res je žalostno v Sloveniji, da najbrž več kot 50% prebivalstva ne zna uporabljati predloga s/z. Sploh ko naši vrli politiki nekaj komentirajo in niso najbolj prepričani kaj bi povedali, vedno uporabijo z! Sicer ne vem, čemu so sploh uvedli pravilo, ker vsak normalen človek to naredi po posluhu.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Nagi Bator ::

Ce te kaj potolazi socustvujem s teboj, saj tudi mene omenjeno zelo moti.
Pravila nisem nikdar poznal, vendar se moram prav potrudit, da se pri tem zmotim.
Sem pa razmisljal v smeri, da utegne biti problem v narecjih.
Sploh ljubljansko narecje je precej "lomljeno" in izgovorjava precej lena (pocasna),
pa se predlog s/z (roko na srce uporabljajo skoraj izkljucno "z") izgovarja loceno od besede pred katero se pojavi, kar seveda privede do napacne rabe in nuje poznavanja pravila.

Ce seveda poskusas izgovoriti besedo skupaj s predlogom je prakticno nemogoce, da se zmotis, saj z uporabo napacnega predloga dobesedno lomis jezik.

Zgodovina sprememb…

Wox ::

Mene pa motijo pisci, ki ne uporabljajo šumnikov.:D
Commodore 64

BALAST ::

Mene pa taki, ki uporabljajo tujke v podpisih. :|

Nagi Bator ::

Wox je izjavil:

Mene pa motijo pisci, ki ne uporabljajo šumnikov.:D

Poklicna deformacija.
Sem se zdaj spomnil nekega Mazzinijevega teksta iz Mladine tam sredi devetdesetih,
ki ga je namerno napisal brez uporabe sumnikov,
s tem, da je uporabljal zgolj besede, ki sumnikov ne vsebujejo :D

Bellatrix ::

V Vipavski dolini se pogovorno vedno bolj uveljavlja predlog sz ali zs, občasno tudi szi. Tako da, se same črke s in z skoraj ne uporablja več.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

subby ::

BALAST je izjavil:

Mene pa taki, ki uporabljajo tujke v podpisih. :|

Imen se ne prevaja!

Wox ::

Eno je pogovorno v gostilni, drugo pa pogovorno na javni televiziji. Kako pa Vipavci izgovarjate tole čudo? Menda vam gre po kakšnem litrčku refoška lažje z jezika.

@Nagi Bator, Ma ja. Jaz sem se na prelomu tisočletja kar privadil na šumnike. Poklic gor ali dol. UTF-8 je povsod. Res pa je, da se jih izogibam pri imenovanju direktorijev in datotek.

@BALAST, Podpise enostavno izklopiš in imaš božji mir.
Commodore 64

BALAST ::

SAVE THE INTERNET!
aja?

Saladin ::

A je to tisto ko so nas učili: Cene češnje že še je? A je to k/h?

Še danes mi te predloge niso jasne - v šoli sem šel po pravilu "kontra kakor govoriš je pisano prav" pa sem pogodil v 80% primerov.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

jazbec ::

mah js uporabljam zs
ko maš prjatle vipavce, postojnčane, bistrčane ipd. se kr navadiš

guest #44 ::

Mene pa boli kurac za klasičen jezik, tako ali tako bo hmal izumr. "Z" mi všeč zveni. Nekoč sem menil, da "S" uporabljajo družboslovci ker želijo izpasti bolj uglajeno in sofisticirano medtem ko mešajo meglo, "Z" pa prestvalja neko konkretnost, odločnost, natančnost, enostavnost...

Heh

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

darkolord ::

Nekoč sem menil, da "S" uporabljajo družboslovci ker želijo izpasti bolj uglajeno in sofisticirano medtem ko mešajo meglo, "Z" pa prestvalja neko konkretnost, odločnost,..
A tko kot kot Američani, ko so kritizirali Obamo, da jih zaj****va oz. se dela norca iz njih, ker odgovarja v celih stavkih.

guest #44 ::

Če bi vsaj bil dober predsednik, bi mu bilo oproščeno, sam kaj ki je velik fail. Drugače pa se govori, da je bil podpovprečen študent.

Sicer pa leporečje =/= intelligenca

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

koyotee ::

guest #44 je izjavil:

Mene pa boli kurac za klasičen jezik, tako ali tako bo hmal izumr. "Z" mi všeč zveni. Nekoč sem menil, da "S" uporabljajo družboslovci ker želijo izpasti bolj uglajeno in sofisticirano medtem ko mešajo meglo, "Z" pa prestvalja neko konkretnost, odločnost, natančnost, enostavnost...

Heh

v tem primeru je tut inteligenca;)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

guest #44 ::

har har

bauci ::

Franc potuje cele štiri tedne sam čez kranjske hribe.
Pred besedami, ki se začnejo s prvo črko iz navedenga stavka se piše "s". To je skoraj vse, kar se po 40 letih spomnim iz OŠ :).

Bellatrix ::

Wox je izjavil:

Kako pa Vipavci izgovarjate tole čudo? Menda vam gre po kakšnem litrčku refoška lažje z jezika.


A maš slučajno kej proti nam ?
People are quick to judge and slow to correct themselves.

ivan01 ::

Točno tako, kot je izjavil "bauci"
p,t,h,k,f,s,š,c,č se piše predlog "s"
pred vsemi ostalimi se piše "z".
Samo teh devet črk si zapomniš pa že znaš "slovnično" pisati. :D

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ivan01 ()

Wox ::

Bellatrix je izjavil:

Wox je izjavil:

Kako pa Vipavci izgovarjate tole čudo? Menda vam gre po kakšnem litrčku refoška lažje z jezika.


A maš slučajno kej proti nam ?


Zakaj pa to?
Commodore 64

koyotee ::

ivan01 je izjavil:

Točno tako, kot je izjavil "bauci"
p,t,h,k,f,s,š,c,č se piše predlog "s"
pred vsemi ostalimi se piše "z".
Samo teh devet črk si zapomniš pa že znaš "slovnično" pisati. :D

Lp


si pa ja lažje zapomneš - ta suhi škafec pušča in pobereš ven soglasnike kot pa da bi se zapomnil posamezne črke:)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Meizu ::

Tudi mi v našem narečju od nekdaj uporabljamo sz pa zs kombinacijo. Noben problem. Gre se za posebnosti narečij, ki so ostalim težko izgovorljive. Tako kot ljubljančan ali pa postojnčan ali pa bilokdo od tam gor ne bo nikoli bil zmožen besedo "voda" v narečju izgovorit "wada", ker mu vedno vleče na "woda". Posebnosti pač, jebiga, narečna diverziteta v Sloveniji je velika :)

Sicer pa meni ni nikoli delalo problemov z/s finta, ker je logično, da poskušaš izgovorit besedo z obojim, ter vidiš kaj ne paše skupaj.

Ne boš rekel "Z traktorjem", ker je težko izgovorljivo. Pač pa rečeš "S traktorjem" in problem je rešen.

ivan01 je izjavil:

Točno tako, kot je izjavil "bauci"
p,t,h,k,f,s,š,c,č se piše predlog "s"
pred vsemi ostalimi se piše "z".
Samo teh devet črk si zapomniš pa že znaš "slovnično" pisati. :D

Lp


Seveda je to le 1/1000000000 pomembnih stvari za slovnično pisanje, kot nam to velijo pravila slovenskega jezika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

McHusch ::

S/z je v bistvu eden redkih reliktov načela piši kao što govoriš. V veliki večini ostalih besed pišemo tako, kot sledi iz korena beseda in jo prilagodimo šele v izgovoru. S/z (in pa recimo gristi/grizem) so ene takih redkih izjem. Zato, malo se vam oprosti, da narobe pišete. Nič pa se vam ne oprosti, če narobe govorite :))

Bellatrix ::

Wox je izjavil:

Bellatrix je izjavil:

Wox je izjavil:

Kako pa Vipavci izgovarjate tole čudo? Menda vam gre po kakšnem litrčku refoška lažje z jezika.


A maš slučajno kej proti nam ?


Zakaj pa to?


Mogoče sem narobe razumel tale
Menda vam gre po kakšnem litrčku refoška lažje z jezika.
stavek.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Wox ::

Sej ni nič narobe v litrčku refoška. Mogoče sem ga jaz preveč zvrnil, saj tega sz in zs nisem zaznaval pri domačinih. Pa tudi ob poslušanju Ane Pupendate tega fenomena ne zaznavam.
Commodore 64

Bellatrix ::

Wox je izjavil:

Sej ni nič narobe v litrčku refoška. Mogoče sem ga jaz preveč zvrnil, saj tega sz in zs nisem zaznaval pri domačinih. Pa tudi ob poslušanju Ane Pupendate tega fenomena ne zaznavam.


Sz in zs se uporablja kar pogosto. Pri zs je poudarek na zadnji črki s, medtem ko je pri sz poudarek na prvi črki s.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Ejsi_Disi ::

McHusch je izjavil:

S/z je v bistvu eden redkih reliktov načela piši kao što govoriš. V veliki večini ostalih besed pišemo tako, kot sledi iz korena beseda in jo prilagodimo šele v izgovoru. S/z (in pa recimo gristi/grizem) so ene takih redkih izjem. Zato, malo se vam oprosti, da narobe pišete. Nič pa se vam ne oprosti, če narobe govorite :))


Kako pa se pravilno zapiše pri kraticah? Glede na izgovorjavo, ali glede na zapis?
Rock n' roll ain't noise pollution!

McHusch ::

Na zapis. Smo enkrat v komentarjih na eno novico predelali, pa ne najdem zdajle linka. Je pa bila referenca na SP2001, tako da je to uradna verzija slovenistov.

Ejsi_Disi ::

Ena tema je bila, ja. Samo se tudi jaz ne spomnim katera. Pa če nisi ravno ti to razlagal.
Rock n' roll ain't noise pollution!

whatever ::

Pred Pofukano Tetko, Ki Fafa Samo Švabom, Hrvatom, Ciganom in Čefurjem je S!:))
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

mtosev ::

whatever je izjavil:

Pred Pofukano Tetko, Ki Fafa Samo Švabom, Hrvatom, Ciganom in Čefurjem je S!:))

Slovenščina at its best:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
Enermax Platimax | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raba predloga s/z (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11113779 (11355) jype
»

Googlov tolmač zdaj tudi na telefonih

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
256119 (4563) ales85
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012513 (7851) Meizu
»

Neznanje predloga s in z (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6211538 (9901) nagobčnik
»

Novinarji v Sloveniji in njihova neslovenščina. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6817926 (15706) phantom

Več podobnih tem