» »

NAS(raid 5)+diski

NAS(raid 5)+diski

Good Guy ::

Pozdravljeni,

kupujem nas sistem kateri naj podpira raid 5(bittorent ipd servise),mrežni giga priključek.

zanima me kaj predlagate, poleg tega rabim tudi 3 diske ki bi tekli v tem nasu(predvidevam da je best buy 1 tera)

Hvala in LP!

subby ::

poglej, če bi ti ustrezal kakšen synology

Good Guy ::

Uporablja kdo mogoče DS411j?

se mi zdi da bo še najbolj primeren

levaky ::

Meni zadnje čase zelo diši HP proliant microserver + solaris(ali freeBDS) + nappit(zfsguru) oz. freenas.

Nabašeš notri 4 diske(z malo modifikacije 5), vržeš v RAID5 zpool in gasa:)

Ne vem pa kako je z torrent klientom na solarisu. Bi bilo potrebno preverit.

Matej

Good Guy ::

ne rabim jst komplicirat ;).. rabim enostavno rešitev :)

PRST ::

Letos sem nabavil qnapov NAS podpira vse kar zahtevaĹĄ, mogoĨe je le cena malo višja. V njem imam 4x 2TB Segate ST32000644NS. Iz moje izkušnje ti povem, da je bil največji problem dobit ustrezne diske po zmerni ceni. Najprej sem imel naročene WD RE4, ampak mi jih več¨kot 2 meseca niso mogli dostavit.

SimplTech ::

Se pridružujem priporočilu subby-a za Synology. Uporabljam sicer DS211 (vgrajena 2 Samsung F1 1TB diska), ki je varianta na 2 diska, a po moje z DS411j ne moreš zgrešit.

Glede enostavnosti uporabe, dobrega delovanja in rednih nadgradenj firmwera samo pohvale. Uporabljam ga za centralni server datotek, torrent (dodatno nameščen Transmission - spk paket) in backup vseh pomembnih datotek na Amazon S3. Po pol leta mi ni žal da sem ga vzel.

lopov ::

IMO so sedaj best buy 2Tb diski, tako da bi (jaz) štartal s tem.

Všeč mi je levaky-jev predlog.

Slabe izkušnje imam z Dlink zadevami -- ravno sedaj gledam kje bi dobil menjavo za eno njihovo zadevo v kateri imam 4 diske v raid5 -- nefleksibilno, počasno, slabo dokumentirano :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

gokky ::

Še en glas za Synology, če pa hočeš malo več svobode, pa vzemi FreeNas.

Good Guy ::

najbrž bo potem kar Synlogy... za diske pa gledam wd caviar green.. ma kdo mogoče raid iz njih?

Big_Al ::

Kot alternativa mogoče še kakšen THECUS N4200Pro ali manjši.

SLO

levaky ::

NE vem na kakšen način dela Synergy RAID, ampak če ima strojni raid, potem pozabi WD Green diske... V primeru strojnega RAIDa pridejo v poštev samo RAID diski(WD RE serija, pa tudi ostali proizvajalci imajo svoje linije z TLERjem). Ako je software raid, potem je vseeno.

Matej

trnvpeti ::

synology uporablja kao hybrid sw raid (mdadm)

levaky ::

Če je mdadm, potem ni problema z wd green diski... Vseeno bi šel jaz rajši z Samsung F4 oz. F3 diski... Kaj pa vem, dobro mi delajo:)

Matej

Mavrik ::

NE vem na kakšen način dela Synergy RAID, ampak če ima strojni raid, potem pozabi WD Green diske... V primeru strojnega RAIDa pridejo v poštev samo RAID diski(WD RE serija, pa tudi ostali proizvajalci imajo svoje linije z TLERjem). Ako je software raid, potem je vseeno.


Za domač RAID pa TLER res nima nobene veze, Enterprise diski pa še manj. Obstajajo boljši načini metanja denarja stran kot pa za enterprise diske v domačem NASu.

Če je mdadm, potem ni problema z wd green diski... Vseeno bi šel jaz rajši z Samsung F4 oz. F3 diski... Kaj pa vem, dobro mi delajo:)


Problema res ne bo. Argumentiraj zakaj bi raje vzel točno tadva Samsunga in stran vrgel denar za nič razlike.

najbrž bo potem kar Synlogy... za diske pa gledam wd caviar green.. ma kdo mogoče raid iz njih?


Ja, delajo. Diski pač. 2TB (EARS) izvedenke so trenutno hudo poceni in daleč najboljši best-buy, sam poskrbi da bo RAID stripe mnogokratnik 4KB.

Drugače pa Synology uporablja Linuxov software RAID za podlago svojega proprietary RAID sistema, zato da maš potem lahko diske različnih velikosti s polnim izkoristkom prostora in redundanco. Konkurenca, ki še to zna je Drobo, s katerimi imajo eni ljudje probleme (glasen, počasen po LANu) ter Windows Home Server.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

levaky ::

Mavrik je izjavil:

NE vem na kakšen način dela Synergy RAID, ampak če ima strojni raid, potem pozabi WD Green diske... V primeru strojnega RAIDa pridejo v poštev samo RAID diski(WD RE serija, pa tudi ostali proizvajalci imajo svoje linije z TLERjem). Ako je software raid, potem je vseeno.

Za domač RAID pa TLER res nima nobene veze, Enterprise diski pa še manj. Obstajajo boljši načini metanja denarja stran kot pa za enterprise diske v domačem NASu.


No, še enkrat preberi kaj sem napisal. Pravim, da če BI imel synergy HARDWARE raid, potem na žalost moraš metati denar stran in kupiti diske z TLERjem, sicer imaš kup problemov z odletavanjem polj.

Mavrik je izjavil:


Če je mdadm, potem ni problema z wd green diski... Vseeno bi šel jaz rajši z Samsung F4 oz. F3 diski... Kaj pa vem, dobro mi delajo:)

Problema res ne bo. Argumentiraj zakaj bi raje vzel točno tadva Samsunga in stran vrgel denar za nič razlike.


Saj pravim, meni dobro delajo(in to je tudi edini argument:P) pa tudi sicer so se, vsaj F3-ke, izkazali kot odlični diski. Cena je pa enaka, niso Greeni nič cenejši.

Edit: kolikor vidim, so F3 če celo kakih 10-15EUR cenejši od WD Greenov.

Matej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: levaky ()

antonija ::

Imam Synology DS1511+ s petimi 2TB Seagate ST2000DL003 (tle pazi ker stari "zeleni" 2TB diski od seagate so imeli probleme, tele DL003 pa delajo ko urca). Zaenkrat (po nekaj mesecih zadeva deluje odlicno, RAID je IMO SW RAID na eni sorti linuxa. Kar se tice hitrosti je glede na smallnetbuilder je DS1511+ (ubistvu enak kot DS1010+ samo z mickeno hitrejsim CPUjem in enim eSata prikljuckom vec) precej hiter. Po mojih izkusnjah (prej sem imel star comp z linuxom in diske brez RAIDa) zdaj zadeva leti ko hudic.

Sam NAS sem kupil v SI (naj se slisi se tako cudno, pri nas sem nasel tocno eno trgovino ki je imela omenjen NAS po normalni ceni, takrat nizji od evropskih cen s postnino), diske pa narocil iz DE (se kar pozna razlika v ceni pri petih diskih, tukaj sem jih vzel zaradi najbolj ugodne cene+postnine. Pri nas jih je imel pomojem najceneje Funtech, ampak so bli se vedno relativno dragi pa niso hotli dat cisto nic popusta ce jih vzamem pet. Kljub transportu vsi delajo BP, nobenih realociranih sektorjev ali kaj podobnega pri SMART testih).

Je pa NAS hkrati se torrent server, pa DLNA server, squeezebox (ce ga imas) server, webserver(cek), mailserver, ker laufa linux se lahko z njim malo igras in gor nalozis tud kaksno drugo zadevsno.

Ni poceni ampak dela pa ko urca, je tih, placa dovolj tud ce velik snemas HD videe in rabis za nekaj casa arhiv. Pa se nadgradit se ga da z dodatnimi diski v DX510-kah, sam ta opcija baje no tolk super kot zgleda na papirju; je pa krasna backup opcija. Priporocam.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Good Guy ::

Ja, delajo. Diski pač. 2TB (EARS) izvedenke so trenutno hudo poceni in daleč najboljši best-buy, sam poskrbi da bo RAID stripe mnogokratnik 4KB.

wd

tole torej bo optimalno....
Drugače pa Synology uporablja Linuxov software RAID za podlago svojega proprietary RAID sistema, zato da maš potem lahko diske različnih velikosti s polnim izkoristkom prostora in redundanco.


stripe je torej lahko že 4KB ali more bit 4*X KB

Mavrik ::

stripe je torej lahko že 4KB ali more bit 4*X KB


Lahko je karkoli kar je 4KB ali večkratnik. Namreč ta disk ima 4KB bloke in če se stripei ne poravnajo z bloki na disku (ker niso večkratniki števila 4) potem bo zadeva delovala nekoliko počasneje.

Je pa res da Synology dosega (zaradi CPUja in mreže) tam ~50MB/s tako da tudi če je to narobe verjetno razlike ne boš opazil.
The truth is rarely pure and never simple.

zee ::

Lahko je karkoli kar je 4KB ali večkratnik. Namreč ta disk ima 4KB bloke in če se stripei ne poravnajo z bloki na disku (ker niso večkratniki števila 4) potem bo zadeva delovala nekoliko počasneje.


Zadeva deluje *zelo* pocasi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

levaky ::

Jaz imam v NASu 3x Samsung F4 2TB v RAID5(ZFS raidz) in so prenosi naslednji:
Write speed: 183MB/s
Rewrite: 95MB/s
Read: 212MB/s
IOPS: 502/s

Solaris zaenkrat še ne podpira 4k block align, tako da so to hitrosti "nepravilno" formatiranih diskov.
Matej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: levaky ()

JurcaG ::

Jaz uporabljam Thecus NAS, 3x500g diska, raid 5. Zaenkrat sem zelo zadovoljen
Nihče ne ve vsega, tudi jaz ne

torson ::

Mene pa zanima kaj narediš če ti crkne ena taka NAS namenska naprava z RAID1 poljem.
RAID1 particijo se lahko normalno mounta ker gre samo za dodaten label in ne celoten layer.. ampak kako se pa NAS naprave znajdejo v takem primeru ? A moram skopirat vsebino na tretji disk, ponovno vzpostavit RAID1 na novem NAS in skopirat vsebino nazaj ? A je nevarnost , če diska s clean RAID1 poljem premaknem v nov NAS , da zgubim vse podatke ?

antonija ::

Za synology naj bi veljalo da lahko prestavis diske v drugo synology napravo in naj bi RAID deloval naprej (mogoce je fino da obe napravi laufata isto verzijo FWja). Pomojem da dokler gre za MDADM na linuxu bi RAID deloval na vsaki drugi skatlici (PC included) ki lahko poganja MDADM.

Pri kaksnih netgearih in drugih, ki pa furajo svoje proprietary RAID-like resitve pa verjetno deluje samo na istem proizvajalcu ali pa mogoce celo samo na istem modelu NASa.

Ce pa gre za HW RAID controler potem pa rabis nov controler od istega proizvajalca.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

torson ::

se mi je zdel. Ja to je precej lame, kaj mi pomaga da lahko crkne en disk če mi pa NAS naprava ne sme.
Torej je PC z linux+mdadm edina vsestranska rešitev ; če karkoli crkne sem v 1 dnevu up&running z minimalnimi stroški . S tem da imajo poceni PC komponente več garancije kot poceni NAS naprave.

antonija ::

Ne razumem te najboljs... Ce sezidas über RAID server s tanajdrazjimi HW controllerji ti tud nic ne pomagajo diski kot ti crkne kontroler, dokler ne kupis nov kontroler. Ce kupis NAS skatlico je nekak logicno da ce crkne NAS skatlica bos rabil novo. Edino pri NAS skatlicah imas to sreco, da ce je RAID na osnovi MDADM, lahko poskusis s skoraj vsakim PCjem z linuxom, ce pa gre za proprietary resitev se pa to pac ne da.

Pa ne uporabljat RAIDa namesto backupov... RAID polje samo malo tezje crkne kot posamezen disk, se vedno pa lahko crkne. Ce so ti podatki tako pomembni bos imel ustrezen backup (ali vec njih)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Kron ::

Kako na izi pa je širjenje polja (raid5) na linuxu?
=**=C64=**=

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kron ()

antonija ::

V NASih ki poganjajo linux to ponavadi vkljcuje nov disk in par klikov. Za tako pocetje brez namenskega GUIja je pa na googlo polno tutorialov na voljo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

torson ::

@antonija: ja, ta šibka točka kontrolerja mi sploh ni všeč . Če bi rabil performance, potem bi pač to pojedel, ampak za doma ali pa za kak računovodstvo s.p. mi je pa veliko bolj važno da je čimmanj šibkih točk ; tu mislim šibko točko kot odsotnost cenovno ugodne rešitve v kratkem odzivnem času.

s prenapetostno zaščito in z RAID6 (vem, prej sem govoril o RAID1, ampak če se že odločim za mdadm imam raje RAID6) je verjetnost izgube RAID polja dovolj majhna. Razen če je požar.

@Kron: precej izi , 5 ukazov :

mdadm --add /dev/md0 /dev/sdd1
mdadm /dev/md0 --grow --size=max --backup-file=/tmp/raid5_grow_backup

umount /dev/md0
resize2fs /dev/md0
mount /dev/md0 /mnt/md0

Kron ::

Tnx,

samo baje ne gre pri FreeNas-u. (Brez izgube podatkov)
=**=C64=**=

antonija ::

RAID lahko izgubis zaradi odpovedi diskov, zaradi odpovedi kontrolerja oz. NAS skatlice, zaradi SW napake pri implementaciji RAIDa ali pri pisanju RIDE-like sistemov, ... Se vedno se to lahko zgodi, in ce se gre za zelo zelo pomembne podatke, potem bi jaz dal zdraven se par 100 EUR in postavis magari en JBOD za redni backup.

Jaz imam doma Synology DS1511 ki lahko s 5 diski fura tud RAID6 (sam imam RAID5). Ker so gor samo nepomembne zadeve (kaksen dan bi bil zelo slabe volje ce stvar crkne, hujsega pa nebi bilo) je ot pac to. Ce bi slo za racunovodske podatke racunovodskega s.p.-ja, potem bi pa zadevo 100% priklopil se na UPS, zdraven pa kupil se en NAS (s podobno kapaciteto, lahko samo JBOD, za redni backup) oz. razsiritev za NAS, ki jo nekateri proizvajalci nudijo (pri Synologyju bi to bil tisti DX510 na eSata). Ce bi slo za se bolj vredne podatke, potem pa postavis backup nekam dalec stran (na drugo lokacijo), sam za to rabis pa ze kar dobro mero paranoje ;)

Drugace pa: NASi so precej idiot-proof za nastavitev in administracijo. Vecina stvari je preko klikajocega web-umesnika, ce hoces sicer lahko uporabis konzolo, ampak vecinoma ni potrebe. Pri PCju z MDADMjem moras pa najprej uskladiti ves HW, namestit ustrezen SW, pa boljs je rihtat zadeve preko konzole ker GUIji niso glih najbolj zanesljivi... Pa se NAS skatlice so ponavad lepse za videt kot pa PC ohisja.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MBWE-WL 1 TB nadgradnja na 2 TB

Oddelek: Pomoč in nasveti
151955 (1581) sas084
»

NAS ali DAS ali ... za eksterno shranjevanje podatkov

Oddelek: Kaj kupiti
72366 (2266) levaky
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15316673 (13005) levaky
»

File server in router

Oddelek: Pomoč in nasveti
211496 (971) ABX
»

RAID5 - software, s pomocjo maticne, kako drugace.

Oddelek: Strojna oprema
242083 (1602) Brane2

Več podobnih tem