» »

Symbian ni več odprtokoden

Symbian ni več odprtokoden

vir: Heise
Heise - Nokia je spremenila licenco operacijskega sistema za svoje pametne telefone Symbian, ki odslej ne bo več odprtokoden, ampak zaprtokoden lastniški, licenciran pod Nokia Symbian License. Konec marca so namreč po ukinitvi Symbianovih strani kodo znova postavili na internet, a je pregled licence pokazal, da ta ne ustreza odprti kodi. V sporočilu za javnost so sedaj potrdili, da se beseda odprt, ki so jo uporabili za predstavitev nove prihodnosti Symbiana, ne nanaša na odprtokodnost, ampak odprtost za sodelovanje s podjetji. Symbian je tako zaprtokoden.

Povsem nedostopna koda le ne bo, saj bodo dostop do nje še vedno imeli registrirani razvijalci. Nokia za vsakega posebej odloči, ali ustreza kriterijem za pridobitev dostopa do kode. Trenutno se nekoliko v zaostanku, zato se vloge za registracijo obdelujejo z zamudo. Na internetu je še mogoče najti kodo in dokumentacijo Symbiana pred spremembo licenčnega modela.

34 komentarjev

Good Guy ::

symbian je itak mrtev.. kdo bi se sploh še trudil ukvarjat s kodo ki ne služi ničemer..

FireSnake ::

Tale zadeva bo tak potonla ... nima veze, kaj z njo počnejo :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Brane2 ::

Zanimivo. Točno ta vprašanja sem imel za Nokiinega človeka, ki je prišel v MONS blebetat o Symbianu mogoče 6 mesecev nazaj.

Pa me je obravnaval, ko da sem zaostal...
On the journey of life, I chose the psycho path.

KoMar- ::

Pametno. Naj že enkrat umre.

Ales ::

Nokia se obnaša kot da ji je nekdo odrezal glavo in s selotejpom prilepil tri ali štiri malo butaste. Symbian še ni mrtev in tudi najbrž nekaj časa še ne bo. Žal pa je zaradi same Nokie veliko ljudi dobilo tak vtis.

Kar je bilo do sedaj izdano pod odprtokodno licenco (EPL) ne morejo zapreti nazaj, dvomim pa da ta koda privablja ravno veliko razvijalcev. Škoda.

Khamul ::

Počasi bomo morali (tako američani kot mi in ostali) začeli uporabljati alternativne besede pojmu "odprtost", ker predvsem v zadnjem času na mobilnem področju okol tega pojma prihaja do veliko zmede.

Drugače pa @Ales: +1
Symbian ni in še dolgo ne bo mrtev, celo upam, da bo še dolgo živel, ker ne bom za prekleti telefon plačeval 600 evrov!
Pomagajmo Microsoftu v boju proti piratstvu - namestimo si Linux!

opeter ::

Khamul je izjavil:

Symbian ni in še dolgo ne bo mrtev, celo upam, da bo še dolgo živel, ker ne bom za prekleti telefon plačeval 600 evrov!


Zakaj bi? Saj mobilni telefon dobiš že od 1 evra, ki je za SMS in klicanje čisto dovolj.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

driver_x ::

Brane2 je izjavil:

Zanimivo. Točno ta vprašanja sem imel za Nokiinega človeka, ki je prišel v MONS blebetat o Symbianu mogoče 6 mesecev nazaj.

Pa me je obravnaval, ko da sem zaostal...


Sedaj ga vprašaj za mnenje.

WhiteAngel ::

Zakaj za vraga bi šli pa zapirat že enkrat odprt sistem?! Spet neka M$-jeva bolna logika al kaj.

hamax ::

Zakaj bi? Saj mobilni telefon dobiš že od 1 evra, ki je za SMS in klicanje čisto dovolj.

Ampak na symbianu za 130eur lahko dokaj nomalno brskam po spletu, berem in pisem maile ter na daljavo upravljam z linux masinami.
Zraven pa lahko posluam musko in podcaste, ter gledam youtube videe.

Torej skoraj vse kar zmorejo veliki samo dosti ceneje in malo pocasneje.

dbevfat ::

hamax je izjavil:

Ampak na symbianu za 130eur lahko dokaj nomalno brskam po spletu, berem in pisem maile ter na daljavo upravljam z linux masinami.
Zraven pa lahko posluam musko in podcaste, ter gledam youtube videe.

Torej skoraj vse kar zmorejo veliki samo dosti ceneje in malo pocasneje.

Saj pa so nekateri Androidi že precej poceni.
nvr2fat

hamax ::

Sem opazil, ja.
Ce delujejo kolikor toliko solidno, se symbianu slabo pise :)

Ko sem kupoval telefon je bil najcenejsi slabih 400eur z narocnino.

edit: Obstajajo kaksni poceni Androidi s fizicno tipkovnico?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

mjk ::

uff ... symbian je izgubil edino prednost, ki jo je še imel ... odprtost.
Sedaj pa je edina rešitev kaka enlitana verzija za telefone, ki so namenjeni telefonom ... samo bo cena sedaj lahko odločala kdaj bo stvar umrla ... nokia lahko ubije symbian že samo tako da dvigne ceno :P

beda ... telefon za telefonirat je bi dober --- za kaj več bo pa tud wp7 ok :)

usoban ::

@hamax Motorolin Milestone, zelo vredu zadeva, nisem pa siguren, če podpira več kot 2.1 brez rootanja. Prodajajo ga pa trenutno samo pri SiMobilu, Mobitel ga je že vrgel iz prodaje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: usoban ()

Icematxyz ::

It says that despite it describing its new model for Symbian smartphone operating system development as "open and direct" the "open" part did not refer to "open source" but to being "open for business".


To pa je res razlaga 1A: "We are Open" (for business). Kaj pa pomeni "direct" (da so "podjetje"), če slučajno kdo ne ve?

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

usoban je izjavil:

@hamax Motorolin Milestone, zelo vredu zadeva, nisem pa siguren, če podpira več kot 2.1 brez rootanja. Prodajajo ga pa trenutno samo pri SiMobilu, Mobitel ga je že vrgel iz prodaje.


Milestone je bil posodobljen na 2.2.
The truth is rarely pure and never simple.

RejZoR ::

Za 250 EUR v prosti prodaji dobiš Android telefone kot je Optimus One in Wildfire. Imajo manjše felerje ampak skupno gledano pa so izjemno zmogljive žverce. Ne rabiš dajat 600 eur čeprav logično za tak denar dobiš še superiornos trojno opremo, ki je pri teh cenejših pač malce bolj okleščena.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Bor H ::

Sam žal optimus one dela počasneje od 2 leti stare nokie 5800. Nokia ima s pocen symbiani vseeno boljši P/P kot Androdi

StratOS ::

RejZoR je izjavil:

Za 250 EUR v prosti prodaji dobiš Android telefone kot je Optimus One in Wildfire. Imajo manjše felerje ampak skupno gledano pa so izjemno zmogljive žverce. Ne rabiš dajat 600 eur čeprav logično za tak denar dobiš še superiornos trojno opremo, ki je pri teh cenejših pač malce bolj okleščena.


Manjše felerje?
Se podpišem pod nadaljevanje.

Tudi sam mislim in vidim, da so simbianu dnevi šteti, Android pridobiva na popularnosti vsak dan, tudi WM.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

Gregor P ::

Icematxyz je izjavil:

It says that despite it describing its new model for Symbian smartphone operating system development as "open and direct" the "open" part did not refer to "open source" but to being "open for business".


To pa je res razlaga 1A: "We are Open" (for business). Kaj pa pomeni "direct" (da so "podjetje"), če slučajno kdo ne ve?

Drži, kakšna nesprejemljiva izjava; zakaj sploh vlečejo te poteze? Kar na vsake toliko se nečesa spomnijo povsem brez repa in glave, potem se pa sprašujejo, zakaj ne dohajajo konkurence;((
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Bistri007 ::

Če že govorimo o open source: koliko podjetij ali posameznikov pa je razvijalo Symbian OS? Kaj ti bo odprtost, če moraš skoraj ves razvoj narediti sam?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

RejZoR ::

StratOS je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Za 250 EUR v prosti prodaji dobiš Android telefone kot je Optimus One in Wildfire. Imajo manjše felerje ampak skupno gledano pa so izjemno zmogljive žverce. Ne rabiš dajat 600 eur čeprav logično za tak denar dobiš še superiornos trojno opremo, ki je pri teh cenejših pač malce bolj okleščena.


Manjše felerje?
Se podpišem pod nadaljevanje.

Tudi sam mislim in vidim, da so simbianu dnevi šteti, Android pridobiva na popularnosti vsak dan, tudi WM.


Ja, manjše felerje v smislu da kamerca ni top notch pa da je ekran plastičen in TFT namesto AMOLED ali SuperAMOLED, design felerji da je spominska kartica skrita pod baterijo itd. Da pa je Optimus One počasnejši od Nokie 5800 pa skoraj težko verjamem. Sploh ker imam sam Wildfireja, ki je v praktično vseh pogledih enak kot Optimus One, samo da ima slabši ekran. Pa deluje čist zadovoljivo hitro. Sicer ne tako kot Samsung Wave kjer je vse res letelo super tekoče ampak vseeno se vmesnik tekoče premika, programi deluejjo spodobno hitro itd. Res se ne morem pritoževat nad nobeno stvarjo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

poweroff ::

Blagodejni vpliv Microsofta.
sudo poweroff

pleomax ::

Hvala bogu, da nisem kupil noke n8. Ravno zaradi symbiana sem imel velike dvomeo nakupu in sem se obrnil raje vstran ter zavil h konkurenci. Moja dva sošolca sta si kupila nokii c7, pa moram rečti, da sta v redni ceni kar 480 evrov pri mobitelu, pa slikata bolj slabo, ker nimata samodejnega ostrenja(8, 1 megapikslov), pa malce grd vmesnik je, pa še vedno se mi zdi, da so tista namizja malo prezapleteno narejena in premajhna, nasploh pa skupaj zmetana. Edino pri odzivnosti se mi pa zdi, da je super. :d če me vprašate, zakaj sta si kupila taka telefona... En nima pojma, zakaj so sploh os-ji in kaj to je symbian, android, on gleda samo an ceno, drugi pa že ve več in je hotel, da bi imel pač nekaj aplikacij, predsvem ker je odprtokoden lani postal, so pa ga preveč zavedli megapiskli, ki pa so po kakovosti slabši od mojih 5 megapisklov. Pač, brez carl zeiss optike je to rezultat...

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: gzibret ()

Bug ::

ellow

Budget Android telefoni so ZTE. Blade model nudi za cca 150 EUR solidne performanse, enkran ni zmanjšane rezolucije (Wildfire).
Po kvaliteti izdelave skoraj da ne zaostajajo za HTC (če je sploh slednji lahko kakšen standard - Motorola za moje pojme dela kvalitetnejše naprave samo pač niso pri nas nažalost toliko zastopani). Baterija tudi drži podobno... Se mogoče splača pogledat.... Če bi kupoval sedaj bi vzel Blade-a.

Samo sem z mojo E52 (z cooked FW) čist zadovoljen. Mali, lahek, priročni, ima funkcije ki jih potrebujem (HSDPA/HSUPA, WiFi, DLNA) in baterija traja in traja...

Jaz še v Symbian ne bi pokopaval... Konkurenca je vedno dobrodošla...

lp,
bug
It's a basic truth of the human condition that everybody lies.
The only variable is about what.

nUUb ::

Večjega jajca tako ali tako nebi moglo biti od 5800XM.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

PNG ::

pleomax je izjavil:

HVala bogu,da nisem kupil noke n8. RAvno zaradi symbiana sem imel velike dvomeo nakupu in sem se obrnil raje vstran ter zavil h konkurenci. Moja dva sošolca sta si kupila nokii c7,pa moram rečti,da sta v redni ceni kar 480 evrov pri mobitelu,pa slikata bolj slabo,ker nimata samodejnega ostrenja(8,1 megapikslov),pa malce grd vmesnik je,pa še vedno se mi zdi,da so tista namizja malo prezapleteno narejena in premajhna,nasploh pa skupaj zmetana. Edino pri odzivnosti se mi pa zdi,da je super. :D Če me vprašate,zakaj sta si kupila taka telefona...En nima pojma,zakaj so sploh os-ji in kaj to je symbian,android,on gleda samo an ceno,drugi pa že ve več in je hotel,da bi imel pač nekaj aplikacij,predsvem ker je odprtokoden lani postal,so pa ga preveč zavedli megapiskli,ki pa so po kakovosti slabši od mojih 5 megapisklov. Pač,brez carl zeiss optike je to rezultat...



Ummm, a se ti zajebavaš? Brez zamere, samo ves svet trobi, da HTC dela zanič slike in je svetlobna leta zaostal v primerjavi z nokijinimi flagship modeli (kar se fotoaparata tiče). Malo si zgooglaj reviewe, to bo trajalo cca. 5 sekund da boš ugotovil, da vsi na svetu trobijo isto.

Kar se ostalega tiče pa niti ne bom komentiral, ker ste nekateri resnično ozkogledni oziroma še slabše, identificirate se s predmeti, ki jih posedujete.

r0ker ::

ne moreš rečt, da nokija dela boljše slike od htcja. isto kot bi rekel, da ma špar boljši paradjaz od merkatorja.
dajte si že dopovedat to prosim

PNG ::

V bistvu lahko in v bistvu to pričajo tudi vsi ostali na spletu (reviewerji, ki niti slučajno niso nagnjeni k Nokiam, sploh glede na trenutni trend) in v bistvu sem imel Desire poleg moje C7 in je moja naredila lepše slike, kar je potrdil tudi lastnik Desireja (torej se tu ne gre za neke fanboye ali w/e) in še enkrat v bistvu - zelenjava je hudo, HUDO različna od prodajalca do prodajalca. Ja, Merkator ima nekje najmanj kvalitetno zelenjavo.

EDIT: Je pa res, da ima C7 težave z ostrenjem slike na razdaljah krajših od enega metra - takrat pa dela resnično zanič slike!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PNG ()

KrCbelca ::

hamax je izjavil:

Sem opazil, ja.
Ce delujejo kolikor toliko solidno, se symbianu slabo pise :)

Ko sem kupoval telefon je bil najcenejsi slabih 400eur z narocnino.

edit: Obstajajo kaksni poceni Androidi s fizicno tipkovnico?


Ja, obstajajo :)

Na primer Galaxy 551, ga ravno prodajam, poglej po malih oglasih. :D

Drugace pa je telefon zakon, le za uporabo kot RDP klient ima "malce" premajhen ekran :D
C2Q Q6600, P5W DH Deluxe,6GB 800MHz Rama
GF 8600gt, 2xSataII WD 250GB, LC Power 550W Green Power
----watter in my vains----

roli ::

Če kdo rabi poceni Android mobilnik z qwerty tipkovnico je verjetno kaka Motorola flipout kar dobra izbira:
http://www.expansys.si/motorola-flipout...

Jaz imam sicer Milestona in sem z njim zelo zadovoljen. Flipout pa je precej podoben - razen manjšega zaslona, slabšega fotoaparata in več RAMa.
http://www.r00li.com

amigo_no1 ::

hamax je izjavil:


edit: Obstajajo kaksni poceni Androidi s fizicno tipkovnico?

Definiraj poceni v številkah.
htc desire z ?
http://www.htc.com/www/product/desirez/...

Zgodovina sprememb…

OldSkul ::

Bor H je izjavil:

Sam žal optimus one dela počasneje od 2 leti stare nokie 5800. Nokia ima s pocen symbiani vseeno boljši P/P kot Androdi


Ne verjamem. Že z stock romom, optimus one leti. Če pa daš gor nek custom rom iz xda developers, pol je pa še hitrejši.

pleomax ::

VSak ima najbrž rad svojo "fasado",ampak jaz je v boliki symbiana najbrž ne bom več imel-malce grenke in veliko okusnih izkušenj s sicer še staro nokio n95.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pleomax ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nokia pridelala ogromno izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6022042 (19809) nekikr
»

Pekel je zamrznil, Windows Phone 7 prihaja na Nokie (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
17449272 (43334) Bor H
»

Symbian^3 predstavljen že aprila?

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
184596 (3386) PrimozR
»

Bada se predstavi, Android 2.1 na Droidu

Oddelek: Novice / Android
145591 (4512) Bor H
»

Prihaja Google Android (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
6112215 (8422) strictom

Več podobnih tem