» »

Napajanje PCja v avtu

Napajanje PCja v avtu

«
1
2

levaky ::

Odlocil sem se za project vgradnje racunalnika v avto. Za zacetek bo to samo mp3 player kasneje pa morda se kaj drugega:) Imam pa 2 problema:

1.) Kako usposobiti napajanje? Zelo nerad bi imev v avtu 220V, zato je pretvornik 12V->220V zadnja resitev. Razmisljal sem da bi v napajalniku zamenjal transformator za takega da bi imel 12V vhod se prej pa bi 12V DC pretvoril v AC. Ali je to izvedljivo in kaksna bi bila cena ce kdo ve? Napajalnik je ATX.

2.) Ne spada ravno v to sekcijo ampak da ne bom 2 topica odpirov: Kako se obnesejo navadni diski v avtu? Ali kaj radi crkujejo? Bi bilo bolje ce bi disk z vseh strani napev z fedni, da bi ublazili udarce?

LeVaK

IceIceBaby ::

Kar se prvega tiče mislim da je 12 -> 220 pretvornik najboljša varjanta. Slišal sem da stvar ni komplicirana za nardit in kak štromar ti jo naredi za malo denarja.

Za disk bi pa mogoče bilo boljše če bi bil kako zavarovan proti tresljajem. Si že pomislu da bi ga na gumico obesl. Mogoče bi delalo tudi če ga z peno obložiš. Jaz mam tko doma v računalniku in 5400 disk se niti ne greje preveč.

borinho ::

Men je pa kolega elektronik (sam nimam prov velik pojma) rekel da bi te ta pretvornik pršu kr ene 20k, 12>220 seveda iz 220>12 je pa pocen, lahko pa da se motim

levaky ::

No jz sm tud prsu do spoznanja da je pretovnik neizogiben://

Am se eno vprasanje se mi poraja v glavo... Ali se dobijo LCD 4x20znakov displeyi z modro ali belo osvetlitvijo in kje?

LeVaK

madviper ::

No kar se pretvornika tiče ni glih simpl za narest ampak za 20k ga dobiš v Condradu!!! Sam najd enga orng štromarja! Drgač pa men kontaktiri:
Moj mail!
Ti jes s kolegi lahk kaj pomagamo! Več ti povem sam prek mail alo pa na mirc!

Osvetlitev ekrana pa je kolk se men zdi, odvistna od barve LED diod!!! Torej kupiš en ekran poljubnih dimenzij pol ga pa osvetliš tak da okol razporediš diode! Isto ti je pri mobitelih, če se kaj spoznaš!

Ko boš vse skup naredo napiš članek pa ga objav. Bom jes to tud probu skup spravt!!!
I'd like to do something crazy!

Zavo ::

Pretvornik 12V - 220VAC 250W - 8990,00 SIT

HTE d.o.o.

Kaj bluzite o nekih 20kSit!

Pri Conradu kupujejo cepci!

l-note ::

Sam jst ne vem če bo telih 250W dost močnih za en "navadn" comp.
Stvarca bi se znala orenk pregrevat in celo skurt pri takih obremenitvah.

Alfa ::

Saj ti ni treba navidga AMDja not dat. Za v avto maš dost Durona, al pa Celerona, en na izi disk.
Za mp3 pa divx maš dost, več pa ne rabiš.

Lahko tut to narediš: Duron 1300, spuščen recimo na 1000.

levaky ::

Am pomoje bo 250W vec kot cez glavo.. Moj celeron pokuri 200W-300W pa ma notri povno enga sranja. V avtu bom imev plato(ne vem firme in modela, pozabil prasat) in sicer: Micro ATX(17cmx17cm) z 500MHz cyrixom,vga,mrezna,soundblaster pa 1 PCI slot. Plata je FANless, ker je tako narejen da ne potrebuje venta, ker se ne greje tolk. Tk da bomo vidl.. Bom pa dobim plato prej na test, da bom videl kako se obnese.

No ce je tist pretvornik res samo 9000SIT pol bomo pa kr pretvornik dal notr:)

Ja za ekran pa vem da se ledice menat samo sem mislil da so ze serijski beli alpa modri, ker ceneje pride pa manj zajebancije.. Ampak sej mamo cas:)

LeVaK

mile ::

A to mas VIA EDEN z 500 MHz procesorjem. Inti mislis Divx gor plejat? :\

SkIDiver ::

Jz sm najdu ene načrte za AT in ATX napajalnik, ki se napaja na 12V. Nima nobenega pretvornika na 220V. Ko zadevo najdem na enem od mnogih cd-jev bom vrgu na en server, pa si boste ogledal, če vam paše al pa ne.

alien-w ::

xbite je naredu tako, da ne potrebuje pretvarjanja iz 12V na 220V - direkt ma napajalnik, ki mu naredi primeren tok za computer, samo ima neke probleme. Kontaktirajte njega.

darh ::

xbite je samo user in zadevo zna le uporabljat (pa še to ne najbolj), ker ni ne vem kak štromar :D

Uglavnem... tip k je to zadevo naredu.. sem mu že na začetku pokazal link in mu reku če se mu da pomagat... pa je odklonu.. bom probu načrte zrihtat...
Excuses are useless! Results are priceless!

Loki ::

xbite bi se dal dobit kake fotke instalacije?
kaki so pa specsi? (disk, procesor, OS - slack 8.1 baje, kajne?)

darh ::

p200mmx, plata je ena shutlka... afaik :), 32mb rama, en isa s. blaster, 20gb diska z slackom (verzije pa ne vem, ker je blo z enga imagea samo posneto gor, pa sem pozabu ker je že :( )

So pa manjši problemi.. z štromom in tem..
fotke pa dobite... k dobim fotoaparat..


kar se pa škatle tiče.... višina je ~6cm, širina in dolžina pa malenkost več kot plata.. tko da vse skupej pride fino stisnjeno (odrezan raiser kart (ISA smrekica), tako da pride ravno zvočna notr, disk je na položen na PCI portih) in to je to...
Excuses are useless! Results are priceless!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: darh ()

wishmaster ::

jaz mam nek ančrt AT/ATX napajalnika ki ga priključimo na 12 V napajanja.Ima pa izhod za AT/ATX matično in dva priključka za diske.
Vezja še nisem sprobal.Če pa koga zanima mu ga pošljem.email

totimato ::

Glede diska. Razna mehka vpetja in gumice se ne obnesejo najbolje. Sem en 850M disk tako že uničil - pač nisem nežen voznik.

Disk bo deloval brez problemov samo, če ga vpneš pokončno. To pa zato, ker diski zdržijo kar nekaj G, ampak pri manjših nežnih udarcih sile za trenutek presežejo tistih 20 G in se glava dotakne plošče - in zdravo bad sectorji. Sile, ki pa jih dosežeš pri močnih ovinkih pa niti približno niso nevarne za glave diskov.
Pri pokončno pritrjenem disku se zadeva pri makadamu obnaša podobno kot CD player - začne iskat track in ko se avto umiri igra od tam dalje. Tudi to se da rešiti tako da nastaviš večji buffer.
Najboljši rezultat, ki sem ga dosegel, je bil minuta in pol vertikalnega tresenja preden je začel preskakovati.

lp

totimato

alesrosina ::

pa se eno vprasanje iz moje strani: kaj pa glede software? ker os mate gor?

jst osebno sem neki probavu z dosom (ja, dobri stari MS-DOS) pa je blo kr uredu, ampak sem vsakic mogu posebi zagnat program za spilat mp3je (damp mp3 player) ker ce sem ga dal u autoexec.bat se je program zagnal in tudi (navidezno) igral, a muzike ni blo iz zvocnikov. Drgac sm pa jst zadevco laufu na p166, 32mb rama in za test 80mb disk (vse sem sestavu iz enih starih kist).

darh ::

linux all the way ;)
Excuses are useless! Results are priceless!

levaky ::

ASPmaster: linux distribucija CMMS ( Car multimedia player) na http://cmms.sourceforge.net/.

Zelo lepi napisan software za kontrolo mp3jev. Vse kar rabis je numericna tipkovnica.. pa se LCD podporo ma..

LeVaK

alesrosina ::

evo, pa se eno vprasanje .... kje se da kupit samo numericno tipkovnico?

levaky ::

Baje da obstaja neka USB varianta..

LeVaK

darh ::

poslikano... končno :)

objavim zvečer enkrat al pa jutri...
Excuses are useless! Results are priceless!

Kaboom ::

... al pa pojutrišnjem, al pa drugi teden... :D
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

darh ::

Kabooom... če bi blo od mene odvisno.. bi blo že gor... sicer se pa lahko zmeniva... zdej bo kmal dedek mraz in ostala nižja božanstva tega ranga, tko da se lahk zmenva za kakega digitalca, bo šlo ? >:D

Tipu morim 220 na uro.. .tko da... dobite ko dobim.. :8)
Excuses are useless! Results are priceless!

darh ::

BoxBoxBoxBox od zunaj


BoxBoxBox od znotraj



BoxBoxDisplay



BoxBoxIR & Napajalnik (se opravičujem za extremno slabo kvaliteto :\ )



BoxBoxŠkatl'ca za display, power button in IR



BoxBoxSkupna slika komponent in remote-controla (modifikacija je čist huda...) za receiver Yamaha RX-V396



BoxBoxBoxŠe pripravljen prostor v prtlazniku... če koga zanima... :8)

Excuses are useless! Results are priceless!

amper ::

Ej fantje kje se pa dobi takle kotni adapter za isa slot ali smrekca kot bi temu nekateri rekli.

Kaboom ::

xbite - lepo si to sporihtal ni kaj. pohvaljen, dosti prijatlov bi rado naredlo neke takega pa se ne spravijo poleg...

edino upam da bas (magnet in tresenje) ne bojo pustli kakih trajnih posledic na računalniku...
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

pro2c ::

res fina zadeva, ni kaj
btw: ojacevalec enaki kot moj :)
--- www.DrinkProg.com ---

bostjan11s ::

hja se strinjam, že dolgo časa hočem neki takega narest.... hmn kak si pa z diskom uštimal, ti ne dela nobenih težav??

darh ::

kakšnih težav? >:D

sej vidiš kako je položen... gor je še anti-static bag pa ena pena, pa pokrov čez.. da fino stisne.. in to je to...

upedenat morm samo še ono črno škatlco, display lih sede notr - nič šraubanja - še power knof pa IR je treba dat gor in to je to..
Excuses are useless! Results are priceless!

Binji ::

Kje bi se pol dobil tisti kotni adapter?
Nameravam tudi jst kej tazga narest sam malo bolj preprosto... Kako si pa prklopu iz zvocne na radio?
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Azrael ::

"Smrekco" dobiš v slim PC ohišjih (običajno kakšen 286 ali 386, redki 486), kjer so kartice montirane vzporedno s plato. Druge možnosti so še mali oglasi in bolšji sejem. Obstaja ISA in PCI smrekca.
Preizkus tudi ni odveč, nekoč sem imel eno v kateri so pravilno delali samo VGA in IO kartice, (8 bitno vodilo) HDD kontroler in zvočna pa ne (16 bitno vodilo).
Nekoč je bil Slo-tech.

gorjanc ::

Xbite ene par vprasanj. Kje si dobil skatlico za lcd predvidevam da gre to na vrh armatur zelo lepo narejeno. Poleg tega me zanima kako imas speljan kabel iz lcdja na računalnik glede na to da je računalnik v prtljažniku ali deluje lcd tudi na tako dolgem kablu.

stromar ::

če vas zanima kako naredit atx ali pa at napajalec za v avto, počakajte, ga bom naredil med počitnicami čez en teden, pa bom dal sheme gor.

Binji ::

Koliko pa bi hotel za ze narejeno stvar?:\

Sm pa najdu drgac tudi tole
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

gorjanc ::

ZA vse ki bi radi naredili pretvornik priporočam ogled tele teme
http://www.elektro-n.com/forum2/viewtop...
Sošolec je zadevo naredu prslo ga je okol 8 jurjev delal je super. Tranzistorji se niso grel skoraj nič.

kovse ::

če koga zanima bom jaz zdaj začel delat ATX napajalnik za PC, je brez ventilatorja, ni velik, pa skoraj nič se ne greje!

Za informacije kovse@yahoo.com

pirpy ::

Mene zanima!
Pravkar testiram 12 220 pretvornik v navezi z atx 200 w in via epia. Pretvornik dela na 150 Hz da je lahko toroid manjsi.Vse lepo in prav dela 2 dni potem pa bum elektrolit kondenzatorji v atx napajalniku in elektrolit vsepovsod (Verjetno so konice previsoke).ker epia ne rabi veliko stroma (pri igranju mp3 z pretvornikom vred 2.6A na 12 V) bi se dalo nardit kar navaden linearni regulator napetosti za 5 in 3.3 V vendar ce imas boljso zamisel bi jo rad videl.
LP Borut

kovse ::

moj napajalnik ima za vse napetosti za prav to narejene čipe, ki se skoraj nič ne segrevajo, tako da delajo brez ventilatorja!
Je 130w, takšnih problemov kot jih imaš ti pa je tu zelo težko najdit:)))

BREZNKAR ::

Enkrat sem sem studiral nekaj podobnega.... S profesorjem za štrom sva teoretično preštudirala usmernik za računalnik- z dodatnim vezjem, bi lahko izkorisščal pol računalniškega usmernika kot pretvornik.... Stvar je cenena...

dal ::

Za vse tiste kateri si želite imeti PC v avtu:
Poglejte naslednji link.
Na tej strani najdete program za avto-pc. Dela v WIN-sih.
Ker iščem programsko opremo katero bi lahko uporabil za PC namenjen dnevni sobi, za predvajanje glasbe ter Divx-ov na TV-u,sam sem ga pobral ter naložil na moj domači pc in ga preiskusil. Zelo sem zadovoljn.
LINK.
http://www.mediaengine.org/

K0K0 ::

Še ena dbobra stran na to temo.
http://www.mp3car.com/

stromar ::

Že tri dni ukvarjam s switcherjem za cd-rom iz 13.5 na 5 in 12V. Nikakor ne morem narediti tako, da bi bile izhodne napetosti neodvisne od vhodih, če reguliram 12V vejo in 5V vejo hkrati;(( Nevem kako to uspeva računalniškemu napajalcu. Feed back je narejen preko uporov 560E (iz 5V veje) in 2k7 iz (12V veje), ki napajata optocoupler pc123, na drugi strani pa je stabilizator 8V in na njegov izhod je vezan colector od optocouplerja, emitor gre na trimer... Verjetno bom naredil 12V vejo kar z 7812, saj rabim le 100mA, medtem ko na 5V 2A


Še kaj se mi dogaja:
14V.......4V, 14V
13.5V....5V , 11.5V
12V.......6V, 10V


Ko sem med delovanjem cd-roma malo premikal trimmer, mi je odprlo cd rom in vrglo ven vrteč se cd-rom, tko, da morajo bit napetosti dokaj stabilne :D

Upajmo, da bom danes kaj pogruntal, potem moram naredit še digitalni preklopnik dveh vhodov v avtoradio s kasetnikom in brez line in vhoda. Potem, če mi bo ostalo kaj cajta bom naredil še switcher za mp3 player, vendar bom zaradi manj dela predelal en star AT napajalec. Treba je dat dva feta, nekaj kondenzatorjev in uporov in previti glavni transformator. Vse sheme moram zrisat sam, ker take stvari nevem če je že kdo naredil (digitalni preklopnik vhodov za avtoradio:D )

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

pirpy ::

Kako boš pa previl glavni trafo oz bolje povedano kako ga bos razstavil sem poskusal ze tri razstavit pa sem vsem razbil feritno jedro???
Ali imas kaksno idejo?
drgac pc ma v napajalniku vecvejno regulacijo(vsaj mislim tako)ena je iz 220 na 5 druga 12 V veja pa se prilagaja tej prvi (at ps) zato pa pri nekaterih napajalcih ne deluje samo 12 V veja ce ne das bremena na 5 V vejo ali pa deluje samo nimas polne moci.

stromar ::

Dodal sem še en ovoj okoli transformatorja, tako, da imam na 13.5V vhoda okol 15V na bivši 12V veji, potem pa vodim teh 15V na stabilizator 7812. Celoten pretvornik se ne greje skoraj nič (razen usmerniških diod-malo). Prave napetosti daje od 10 do 15V -naprej nisem probal

stromar ::

transformator razkoplješ tako, da ga segreješ s fenom za odstranjevanje barve (lahko tudi prekuhaš v vodi) ali nad sfriziranim vžigalnikom (tako sem ga jaz >:D )in dokler je vroč ga razstaviš. Jedro je iz negorljive plastike

kovse ::

če rabiš ti jz par čipov prodam,za kakršnikoli napetost hočeš!!!
zraven čipa še samo 2 kondenzatorja in gotovo!!

stromar ::

kakšne čipe maš to? Povej oznako, da mal pogledam datasheet

stromar ::

še shema preklopnika za avtoradio:
Če vidi kdo kakšno napako, naj please napiše kaj je narobe. Danes naredim tiskano vezje, pa nočem, da bo tako kot z napajalcem za cd rom, kjer sem pozabil dat stabilizator za 8V, in sem dobil pri večji vhodni napetosti manjšo izhodno:D , potem sem stabilizator prispajkal s spodnje strani TIV in dal še en kondenzator (tisti, ki ima eno nogico speljano nekam pod vezje

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Gandalfar ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navaden ATX sem predelal da dela na 12V vhodu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
416820 (5071) DimmniBurek
»

voltmod napajalnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
141518 (1241) stromar
»

12v napajalnik za notebook

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81437 (1336) slawc
»

doma spackan računalnik -> car mp3

Oddelek: Pomoč in nasveti
251676 (1144) zvery1
»

Kako priklopiti računalnik v avtu ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193171 (2827) stromar

Več podobnih tem