» »

Nizozemsko računsko sodišče: Prehod na odprto kodo bi prihranil zanemarljivo

1
2
3

MrStein ::

Poldi112 je izjavil:

MrStein je izjavil:


Zakaj pa v naši policiji zadeve z zaprto kodo delajo kot je treba?
Zakaj pa v naši davkariji zadeve z zaprto kodo delajo kot je treba?
Zakaj pa v našem parlamentu zadeve z zaprto kodo delajo kot je treba?
Get the picture?


Kako pa ti veš da delajo, kot je treba? Ker za policijo sem slišal, da dosti stvari škriplje.

Kako pa ti veš da na sodišču delajo, kot je treba? Ker za sodišče sem slišal, da dosti stvari škriplje. (na primer gargantuanski zaostanki)

PS: A v davkariji potem vse lepo dela?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

techfreak :) ::

Kako pa ti veš da na sodišču delajo, kot je treba? Ker za sodišče sem slišal, da dosti stvari škriplje. (na primer gargantuanski zaostanki)

Ti zaostanki so bili tudi pri MSO, torej očitno OOo ni nujno problematičen.

MrStein ::

Ja saj. Vprašanje je kako lahko sklepamo, da je dizel über alles po tem, da je od stotih avtov, ki so prispeli v cilj, eden dizel?
Ne moremo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

kitaj ::

MrStein je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

MrStein je izjavil:


Zakaj pa v naši policiji zadeve z zaprto kodo delajo kot je treba?
Zakaj pa v naši davkariji zadeve z zaprto kodo delajo kot je treba?
Zakaj pa v našem parlamentu zadeve z zaprto kodo delajo kot je treba?
Get the picture?


Kako pa ti veš da delajo, kot je treba? Ker za policijo sem slišal, da dosti stvari škriplje.

Kako pa ti veš da na sodišču delajo, kot je treba? Ker za sodišče sem slišal, da dosti stvari škriplje. (na primer gargantuanski zaostanki)

PS: A v davkariji potem vse lepo dela?

Mislim, da že vrabci čivkajo, da informacijski sistem državne uprave deluje tako, da državljani prenašajo papirje od okenca do okenca.
Sistem je potreben konkretne prenove in ta naj bo izvedena tako, da bo lahko en urad imel Linuxe, drug Windowse, na carini pa lahko uporabijo tudi kak zaplenjen Mac :)
Enako možnost naj imajo državljani.

nekikr ::

Saj je že sedaj tako. Inštaliraj linux, potem Wine, potem zaženi MS Office v njem in pošlji obrazec v docx :D

Poldi112 ::

MrStein je izjavil:


Kako pa ti veš da na sodišču delajo, kot je treba? Ker za sodišče sem slišal, da dosti stvari škriplje. (na primer gargantuanski zaostanki)



Nisem še gledal tistega videa glede uvajanja odprtih formatov na sodišča do konca, ampak afaik je bil prehod uspeh. Plus da ne vidim direktne korelacije med IT sistemom in zamudami.

TI si trdil, da v parlametnu, davkariji in policiji stvari delajo, kot je treba. In očitno se izmikaš vprašanju, kako to veš, tako da je edini logični zaključek, da nakladaš (govoriš na pamet brez poznavanja situacije).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

techfreak :) ::

Najboljše, da vse preselijo na strežnike, ter vse urade skupaj povežejo. Tako si bodo lahko delili iste podatke in državljanom ne bo treba vsakemu posebej govoriti te stvari.

Poleg tega naj omogočijo dostop do tega informacijskega sistema tudi podjetjem, bankam, šolam, ... uporabnikom pa ponudijo dostop do aplikacije, kjer vidijo svoje podatke in določajo kateri urad/podjetje vidi katere podatke.

Zakaj rabim za banko in knjižnico posebno izkaznico? Naj naredijo, da bomo imeli samo npr. osebni dokument s katerim se lahko povsod "prijavimo".
Primer: Greš v knjižnico, položiš dokument na neko podlago in oni dobijo dostop do tistih podatkov, do katerih si jim dovolil (npr. knjižnico zanimajo tvoji osebni podatki in npr. kaj rad bereš).

Zakaj imajo ljudje po deset ali pa dvajset kartic popustov/zvestobe? Odklikaš na aplikacijo za uporabnike, določiš da ima Merkator dostop do ime, priimka, naslova ter opcijsko tudi do mojih nakupovalnih navad.

Še bolje bi pa bilo, da bi se vse države dogovorili za enak sistem in bi bila izmenjava med njimi olajšana (seveda mora za vse te informacije uporabnik dejansko odobriti dostop s strani tuje države). Strežniki bi pa morali biti gostovani v vsaki državi posebej, saj je npr. v primeru vojne izmenjava takšnih informacij nezaželjena.

Poleg tega bi tak sistem omogočal tudi single sign-on ter izmenjavo za spletne servise kot je npr. Amazon. Npr. greš na Amazon, te preusmeri na stran sistema tvoje države kjer Amazonu dovoliš dostop do podatkov o prebivališču, imenu, priimku, telefonski številki in kreditni kartici. Na podoben način kot deluje Facebook Connect.

Malajlo ::

@techfreak: da ne bi!

Da policija v redu dela, potrebujejo torej OO in ne MSO? Ali je problem v aplikacijah, ki tečejo na nekem strežniku oz. v nekem OS?
A ni čisto vseeno, ali ima Mujo lopato iz Merkurja ali pa iz Baubaua? Obe lesen ročaj, železen ploščat kos spodaj.

opeter ::

nekikr je izjavil:

Saj je že sedaj tako. Inštaliraj linux, potem Wine, potem zaženi MS Office v njem in pošlji obrazec v docx :D


A mi boš kupil licenco za MS Office?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

bluefish ::

Jan Stedehouder, znani aktivist na Nizozemskem, pravi, da se je računsko sodišče osredotočilo zgolj na denarne prihranke, ni pa upoštevalo drugih prednosti uporabe odprtokodne programske opreme in odprtih standardov.
In to so?

nekikr ::

opeter: ne bom. Mi boš ti kupil avto, da pridem brezplačno do okenca?

opeter ::

nekikr je izjavil:

opeter: ne bom. Mi boš ti kupil avto, da pridem brezplačno do okenca?


Oprosti, ampak ne moreš primerjati te dve zadevi.

Avto ni nujno potreben za to, da ti oddaš neki obrazec na okencu. Lahko greš z mestnim prevozom (če ta sploh obstaja) ali pa peš. Obrazec oddaš po pošti. Pri nas obstaja celo možnost, da se dogovoriš, da ti na dom pride poštar in odpelje tvoje pismo.

Edina ovira, da ti prispeš do okenca je morda ta, če si priklenjen na invalidski voziček. Pa še v tem primeru ima večina javnih stavb, kjer se nahaja npr. kakšna Upravna enota, narejen dostop za ljudi z vozičkom.

Zato pa bi ogromno ljudem pomenilo zelo veliko, če bi komunikacija z državo lahko potekala v elektronski obliki. Seveda na zelo enostaven in ne kompliciran način (vzor: recimo z enostavnim pritiskom na kakšen gumb ali dva v vmesniku, ki je čisto banalen in ga lahko uporablja 3 letni otrok in 99 letna babica).

Dejansko nobeno današnje orodje, pa naj bo to MS Office ali pa alternativa ni zrela za tole. Zato pa stopicamo na mestu.

Jaz kot državljan od države dolgoročno pričakujem, da bo ponudila elektronske obrazce (če se že gremo elektronsko "poslovanje") katere lakho odprem, obdelam in pošljem neodvisno od uporabljene programske in strojne opreme, pa naj bo to narejeno z mobiteleom, tablico, navadni računalnikom ali pa s hladilnikom.

Glede podatkov pa takole:

Za javno upravo in predvsem pa državo pa je pomembno, da bodo podatki dostopni danes in čez nekaj desetletij. Microsoft ti tega ne garantira. Če dobro premislimo, nobeno podjetje ti to ne garantira. Zato pa bi bilo pametno, da se uporabijo takšni odprti formati, ki so neodvisni od podjetja/proizvajalca/vladajoče garniture. Ker drugače drvimo proti prepadu.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

MrStein ::

Poldi112 je izjavil:

MrStein je izjavil:


Kako pa ti veš da na sodišču delajo, kot je treba? Ker za sodišče sem slišal, da dosti stvari škriplje. (na primer gargantuanski zaostanki)



Nisem še gledal tistega videa glede uvajanja odprtih formatov na sodišča do konca, ampak afaik je bil prehod uspeh. Plus da ne vidim direktne korelacije med IT sistemom in zamudami.

TI si trdil, da v parlametnu, davkariji in policiji stvari delajo, kot je treba. In očitno se izmikaš vprašanju, kako to veš, tako da je edini logični zaključek, da nakladaš (govoriš na pamet brez poznavanja situacije).

Opa, smo že pri ad hominem.

Ko se pomiriš preberi moj post nad tem tvojim.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

noraguta ::

...:TOMI:... je izjavil:

MrStein in gx86, *.doc ni STANDARDNI FORMAT, lahko si pogledata filmček in sama presodita kaj in kako.

je pa defacto standard v državi katera plačuje sodišča. koga briga kako oni zapišejo , JAZ MORAM prebrat zadevo. saj jih jaz plačujem ne ona mene.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Ales ::

Ne samo ti, mi vsi jih plačujemo.

Relevanten standard je samo tisti, ki je uradno priznan, vse ostalo so deviacije. Te so nastale med drugim tudi zaradi monopolnih, torej neregularnih, pogojev na tržišču. To se pač spremenja, saj ni konec sveta zato...

Icematxyz ::

JAZ MORAM prebrat zadevo.


Seveda moraš in tukaj nastopi problem.

noraguta ::

ja in odf je uporaben toliko kot vozila na etanol. od njega profita pač ni.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

jype ::

noraguta> JAZ MORAM prebrat zadevo.

In si prisiljen podjetju iz neke tretje države plačati za nek polizdelek ki ga v bistvu ne potrebuješ, samo zato da lahko opraviš svojo državljansko dolžnost. Tako stanje je seveda nesprejemljivo, zato se gre na odprte standarde, ki jih lahko prebere tisti, ki je kupil Microsoft Office, pa tudi tisti, ki ga ni.

noraguta ::

jype je izjavil:

noraguta> JAZ MORAM prebrat zadevo.

In si prisiljen podjetju iz neke tretje države plačati za nek polizdelek ki ga v bistvu ne potrebuješ, samo zato da lahko opraviš svojo državljansko dolžnost. Tako stanje je seveda nesprejemljivo, zato se gre na odprte standarde, ki jih lahko prebere tisti, ki je kupil Microsoft Office, pa tudi tisti, ki ga ni.

odprte licence niso pri nas definiran standard, OO ni naš izdelek , na trgu je zanemarljivo malo časa. moji partnerji se mu upravičeno semejo , saj je konstantno kak korak zadaj za mso, po dolgih mukah so vlkučili celo difitalni podpis v tatako napreden "standard".
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Icematxyz ::

noraguta je izjavil:

ja in odf je uporaben toliko kot vozila na etanol. od njega profita pač ni.


Link?

P.S.

Jaz sicer ne potrebujem linka ampak pač vidim, da je v teh razpravah to popularno. Drugače pa ODF podporo nudijo tudi Microsoftovi izdelki, tako da v nobenem primeru ODF standard za naročnika ne more biti več ovira, če pa ga že uradno podpirajo praktično vsi. Razen da naročnik zahteva, da ne sme biti ODF podpore v izdelku?

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

ODF dokumanti so standardizirani po mednarodnem standardu ISO/IEC 26300:2006, mednarodni standardi ponavadi veljajo tudi v EU in Sloveniji. Lahko si prebereš članek ODPRTA KODA - NE V CENI, V UPORABNI VREDNOSTI JE BISTVO!, ali pa samo ta naslov, ki je več kot zgovoren. Gre se za neodvisnost od ponudnika, gre se za dolgoročno zagotovitev, da bodo dokumenti uporabni in berljivi, izmenljivi ter arhivsko ustrezni. Šele nato pride na vrsto druga lastnost: brezplačna uporaba.
Tomi

noraguta ::

ti bom jst povedu kaka je uporabna vrednost v praksi , promil , dva v najbolšem primeru. če , dokumenti ne nastajajo v tem formatu je format povsem irelevanten.
ti bom še drgač povedu , odf je uporaben kot goretex hlače za na skret. pride prav če se poščiješ po nog , ker noga še zmeri diha.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

revvs ::

Nizozemci imajo finančno krizo, vendar z nami se to ne more primerjati.

nekikr ::

opeter: seveda, absolutno (3-99 let in odprti formati itd.). Ampak problem nastane že, ko si moraš za eno banalno zadevo vzeti celo dopoldne časa, ker te sprehajajo od okenca do okenca. In tu ni problem v IE ali FF (MSO ali OO itd.) ampak v sami zasnovi javne uprave. Zasnovana je bila pred 50 leti, za tehnologijo in mentaliteto tistega časa. Kar resnično rabimo je generalna posodobitev javne uprave, kamor pa potem spada tudi prehod na odprte standarde (beri: lahko je Microsoft, lahko je Slo-tech Linux, lahko pa tudi OSX). Ampak v prvi vrsti ni problem programska oprema (zato sem tudi proti temu, da za vsako ceno zamenjamo MSO z OO itd.). Zdraviti simptome je neumno, raje pozdravimo bolezen.

kitaj ::

noraguta je izjavil:

ti bom jst povedu kaka je uporabna vrednost v praksi , promil , dva v najbolšem primeru. če , dokumenti ne nastajajo v tem formatu je format povsem irelevanten.
ti bom še drgač povedu , odf je uporaben kot goretex hlače za na skret. pride prav če se poščiješ po nog , ker noga še zmeri diha.

Pred kratkim sem reševal nekoga, ki je hotel odpreti dokumente spisane v Wordu leta 1996. Odprl jih ni ne Office 2010, ne 2007, ne 2003. Odprli smo jih šele z Open Office.
Na take stvari mora misliti javna uprava, kajti takih dokumentov bo vedno več.

Icematxyz ::

Kar resnično rabimo je generalna posodobitev javne uprave, kamor pa potem spada tudi prehod na odprte standarde (beri: lahko je Microsoft, lahko je Slo-tech Linux, lahko pa tudi OSX). Ampak v prvi vrsti ni problem programska oprema (zato sem tudi proti temu, da za vsako ceno zamenjamo MSO z OO itd.). Zdraviti simptome je neumno, raje pozdravimo bolezen.


Potem morajo standardi biti tudi "royalty free". Kot je to recimo HTML ali ODF in oba v praksi dajeta dobre rezultate. In to bi tudi bilo verjetno najbolšje zdravilo za bolezni imenovane (ne)interoperabilnost, vezava na enega monopolnega ponudnika, kjer ne napišeš v naročilu kaj bi rad kupil ampak ime proizvajalca...

noraguta ::

Pred kratkim sem reševal nekoga, ki je hotel odpreti dokumente spisane v Wordu leta 1996. Odprl jih ni ne Office 2010, ne 2007, ne 2003. Odprli smo jih šele z Open Office.
Na take stvari mora misliti javna uprava, kajti takih dokumentov bo vedno več.

ker nisi imel nameščenega ustreznega uvoznega filtra ali ker je odf superioren zapis? kaj pa TI misliš?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Icematxyz ::

ODF je "odprt, dostopen, dodelan in royalty free zapis". Po teh karakteristiki je zagotovo superioren zapisom, ki nimajo takšnih lastnosti in smešno je, da se o tem sploh pogovarjamo v smislu nekih "tektonskih" razlik v mnenju!

Zgodovina sprememb…

Malajlo ::

In? Word, Excel podpirata ODF. Office 2003 mi odpre Microsoft Word 6.0/95 Document iz leta 1997 (pravzaprav 1996). Kje je problem?
In če govorimo o starih dokumentih, kaj vraga pa naj naredimo z dokumenti, spisanimi v WordStaru? Microsoft v tem primeru ni imel nič zraven.
JU pa če gre na papir in svinčnik, ne bo nobene razlike. Mogoče bo kak dan kasneje urejeno, ampak tega ne porajtaš v enem mesecu ;)

kitaj ::

noraguta je izjavil:

Pred kratkim sem reševal nekoga, ki je hotel odpreti dokumente spisane v Wordu leta 1996. Odprl jih ni ne Office 2010, ne 2007, ne 2003. Odprli smo jih šele z Open Office.
Na take stvari mora misliti javna uprava, kajti takih dokumentov bo vedno več.

ker nisi imel nameščenega ustreznega uvoznega filtra ali ker je odf superioren zapis? kaj pa TI misliš?

In kaj ima ODF pri tem, da MS Office ne zna odpret dokumenta napisanega v starejšem MS Word-u?

Icematxyz ::

In? Word, Excel podpirata ODF.


Microsoft podpira ODF da.

kitaj ::

Malajlo je izjavil:

In če govorimo o starih dokumentih, kaj vraga pa naj naredimo z dokumenti, spisanimi v WordStaru? Microsoft v tem primeru ni imel nič zraven.

Ravno zaradi je potrebno uporabljati odprte formate. Dokument shranjen v odprtem formatu kasneje veliko lažje "dešifriraš". Zaprti formati pa bodo kot hieroglifi.

nekikr ::

Ker bodo čez noč izginile VSE fizične in virtualne kopije prejšnjih sistemov? "U trenu oka" bo propadel Microsoft, v naslednjem "trenu" pa izgine še vsaka sled za njihovim programjem?

Kje spite, da vas ne ugrabijo?

jype ::

nekikr> "U trenu oka" bo propadel Microsoft, v naslednjem "trenu" pa izgine še vsaka sled za njihovim programjem?

Zakaj je pa pomembno, koliko časa to traja?

Ko ne bo več na voljo, boš imel težave.

nekikr ::

Zato, ker sem že zgoraj napisal, da bi bilo potrebno iti na standardizirane formate. Ampak postopoma in po potrebi (skupaj z generalno prenovo sistema, ki je zastarel in ne deluje), ne pa čez noč, ker "bo jutri Microsoft propadel in z njim vsaka sled za Office programom". Kdor misli tako, je navaden bedak.

Malajlo ::

In kaj in koga zavezuje, da bo današnji odprti format podprt tudi čez 15 let in več?
Ali pa želiš povedati, da boš lahko kakšen add-in inštaliral pa bo. (in zdaj je kako drugače?)

Edini odprti format je navaden txt. Zavit v XML. Office Open XML @ Wikipedia

Sploh pa, saj nikjer ne piše, da moraš shranjevati dokumente v M$O formatu. Eni ste res obsedeni. Nekaj podobnega, kot da MORAM VEDNO voziti vsaj 300 na uro, če imam Ferrarija...

Icematxyz ::

In kaj in koga zavezuje, da bo današnji odprti format podprt tudi čez 15 let in več?


Če bo po tem potreba, s tem ne boš imel težav. Se pravi to je prihodnost, sedanjost pa prinaša boljšo interoperabilnost in manjši "vendor lock-in". In pa ne vem zakaj se sploh o tem toliko pogovarjamo, če tudi Microsoft podpira ODF. Se pravi, če kupiš Microsoftove izdelke dobiš s tem tudi privzeto ODF podporo in ni to neka razprava o licencah in ideologijah, ampak gre za eden preprost standard z odličnimi lastnostmi za izdelavo dokumentov, ki ga podpira industrija. Se pravi tudi Microsoft!

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Če bo potreba, boš tudi kaj drugega brez težave konvertiral. Brez skrbi, da ne bo potrebno vsakega listka, ki je bil v zadnjih 15 letih sproduciran, na roke pretipkat. In ja, ni potrebno shranjevati v .docx format. Imaš ODF, ki čisto v redu dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

...:TOMI:... ::

Malajlo je izjavil:



Sploh pa, saj nikjer ne piše, da moraš shranjevati dokumente v M$O formatu. Eni ste res obsedeni. Nekaj podobnega, kot da MORAM VEDNO voziti vsaj 300 na uro, če imam Ferrarija...



Ha, tale je pa huda, me prav zanima koliko javnih uslužbencev zna spremenit npr. da MSO shrani v doc ali v drugem formatu in ne v docx, kar je privzet format v novejših verzijah.
Tomi

noraguta ::

kitaj je izjavil:

noraguta je izjavil:

Pred kratkim sem reševal nekoga, ki je hotel odpreti dokumente spisane v Wordu leta 1996. Odprl jih ni ne Office 2010, ne 2007, ne 2003. Odprli smo jih šele z Open Office.
Na take stvari mora misliti javna uprava, kajti takih dokumentov bo vedno več.

ker nisi imel nameščenega ustreznega uvoznega filtra ali ker je odf superioren zapis? kaj pa TI misliš?

In kaj ima ODF pri tem, da MS Office ne zna odpret dokumenta napisanega v starejšem MS Word-u?

to se jez sprašujem na tvojem postu , ampak mso odpira word 6 dokumente. ti pa trdiš da jih ne, meni jih v primeru nekje več kot 10k dokumentov.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

nekikr ::

Ha, tale je pa huda, me prav zanima koliko javnih uslužbencev zna spremenit npr. da MSO shrani v doc ali v drugem formatu in ne v docx, kar je privzet format v novejših verzijah.


Am, si slišal morda za privzete nastavitve? 15 klikov in hop, vsi računalniki povezani v eno gručo imajo nastavljen odf format za privzet format shranjevanja. Čudo tehnike res. Priporočam obisk inštituta Jožef Štefa, tam so pogruntali to (zraven raziskav nano delcev). Eni ste pa res omejeni na svoj mali vrtiček, ki se konča pri netbooku s piratskimi windowsi (in bližnjico do Partisa na namizju).

noraguta ::

nekikr je izjavil:

Ha, tale je pa huda, me prav zanima koliko javnih uslužbencev zna spremenit npr. da MSO shrani v doc ali v drugem formatu in ne v docx, kar je privzet format v novejših verzijah.


Am, si slišal morda za privzete nastavitve? 15 klikov in hop, vsi računalniki povezani v eno gručo imajo nastavljen odf format za privzet format shranjevanja. Čudo tehnike res. Priporočam obisk inštituta Jožef Štefa, tam so pogruntali to (zraven raziskav nano delcev). Eni ste pa res omejeni na svoj mali vrtiček, ki se konča pri netbooku s piratskimi windowsi (in bližnjico do Partisa na namizju).

netbooki so kul !!!
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

kitaj ::

noraguta je izjavil:

kitaj je izjavil:

noraguta je izjavil:

Pred kratkim sem reševal nekoga, ki je hotel odpreti dokumente spisane v Wordu leta 1996. Odprl jih ni ne Office 2010, ne 2007, ne 2003. Odprli smo jih šele z Open Office.
Na take stvari mora misliti javna uprava, kajti takih dokumentov bo vedno več.

ker nisi imel nameščenega ustreznega uvoznega filtra ali ker je odf superioren zapis? kaj pa TI misliš?

In kaj ima ODF pri tem, da MS Office ne zna odpret dokumenta napisanega v starejšem MS Word-u?

to se jez sprašujem na tvojem postu , ampak mso odpira word 6 dokumente. ti pa trdiš da jih ne, meni jih v primeru nekje več kot 10k dokumentov.

Še vedno mi ni jasno, kaj si hotel z vpletanjem ODF formata povedati. Jaz sem omenjal le Open Office.

Kot drugo pa nisem nikjer rekel, da ne odpira Word 6 dokumentov. Rekel sem, da ne odpre dokumenta, ki je bil z Word-om napisan leta 1996. Glede na to, da se trenutno (2011) še vedno najbolj uporablja Office 2003, bi lahko sklepal, da je dotični uporabnik tudi takrat uporabljal kako starejšo različico. Velike večine uporabnikov, ki so "izbrali" Windowse in Office, pač ne zanima katero različico uporabljajo. Pričakujejo namreč, da bo zadeva delovala, zato so se tudi "odločili" za MS programsko opremo in jo pošteno plačali.
Dokumenta pa ni bilo mogoče odpreti na kar nekaj različnih računalnikih, zato je pač uporabnik prišel do računalniške podpore.

poweroff ::

kitaj je izjavil:

ričakujejo namreč, da bo zadeva delovala, zato so se tudi "odločili" za MS programsko opremo in jo pošteno plačali.

Si mislil napisati UKRADLI, ne?
sudo poweroff

...:TOMI:... ::

nekikr je izjavil:

Ha, tale je pa huda, me prav zanima koliko javnih uslužbencev zna spremenit npr. da MSO shrani v doc ali v drugem formatu in ne v docx, kar je privzet format v novejših verzijah.


Am, si slišal morda za privzete nastavitve? 15 klikov in hop, vsi računalniki povezani v eno gručo imajo nastavljen odf format za privzet format shranjevanja. Čudo tehnike res. Priporočam obisk inštituta Jožef Štefa, tam so pogruntali to (zraven raziskav nano delcev). Eni ste pa res omejeni na svoj mali vrtiček, ki se konča pri netbooku s piratskimi windowsi (in bližnjico do Partisa na namizju).



Ja, ljudje v javni upravi tega na znajo, zna pa mogoče admin, ki se mu ne da ukvarati s tem. Zaposlenim se enostavno j.e.b.e v kateri format bodo shranili, samo da oni shranijo, kaj več pa ne znajo, čeprav imajo vsi univerzitetno izobrazbo, so računalniško nepismeni. Kaj več od glave in noge, poravnanja besedila in mogoče kazala v javni upravi ne potrebujejo, dokazano z veliko dokumenti na spletu.
Tomi

noraguta ::

kitaj je izjavil:

noraguta je izjavil:

kitaj je izjavil:

noraguta je izjavil:

Pred kratkim sem reševal nekoga, ki je hotel odpreti dokumente spisane v Wordu leta 1996. Odprl jih ni ne Office 2010, ne 2007, ne 2003. Odprli smo jih šele z Open Office.
Na take stvari mora misliti javna uprava, kajti takih dokumentov bo vedno več.

ker nisi imel nameščenega ustreznega uvoznega filtra ali ker je odf superioren zapis? kaj pa TI misliš?

In kaj ima ODF pri tem, da MS Office ne zna odpret dokumenta napisanega v starejšem MS Word-u?

to se jez sprašujem na tvojem postu , ampak mso odpira word 6 dokumente. ti pa trdiš da jih ne, meni jih v primeru nekje več kot 10k dokumentov.

Še vedno mi ni jasno, kaj si hotel z vpletanjem ODF formata povedati. Jaz sem omenjal le Open Office.

Kot drugo pa nisem nikjer rekel, da ne odpira Word 6 dokumentov. Rekel sem, da ne odpre dokumenta, ki je bil z Word-om napisan leta 1996. Glede na to, da se trenutno (2011) še vedno najbolj uporablja Office 2003, bi lahko sklepal, da je dotični uporabnik tudi takrat uporabljal kako starejšo različico. Velike večine uporabnikov, ki so "izbrali" Windowse in Office, pač ne zanima katero različico uporabljajo. Pričakujejo namreč, da bo zadeva delovala, zato so se tudi "odločili" za MS programsko opremo in jo pošteno plačali.
Dokumenta pa ni bilo mogoče odpreti na kar nekaj različnih računalnikih, zato je pač uporabnik prišel do računalniške podpore.
word in vsi wordi ponujajo dokaj obskurne konverterje. kaj šele za svojo linijo produktov. kjer odprejo tudi word 2.0 wordstar , ali wordperfect. pri powerpointu se ti lahko zgodi , da potrebuješ starješo verzijo za konverzijo pri wordu pač ne.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

nekikr ::

Ja, ljudje v javni upravi tega na znajo, zna pa mogoče admin, ki se mu ne da ukvarati s tem. Zaposlenim se enostavno j.e.b.e v kateri format bodo shranili, samo da oni shranijo, kaj več pa ne znajo, čeprav imajo vsi univerzitetno izobrazbo, so računalniško nepismeni. Kaj več od glave in noge, poravnanja besedila in mogoče kazala v javni upravi ne potrebujejo, dokazano z veliko dokumenti na spletu.


Pa človek, kaj je s tabo? Punce za šalterjem v JU tega ne znajo, ker jim tega ni treba znati. Admini (in ostali "računalničarji") pa to MORAJO storiti, če jim to reče njihov nadrejeni oz. če je sprejeta taka politika. Tu se ne gre komu se jebe in komu se da s tem ukvarjati. To morajo narediti, če je taka direktiva. In to lahko naredijo zelo hitro. Očitno si niti ne predstavljaš kako hitro se bi dalo kaj takega narediti.

noraguta ::

no ja na koncu se izkaže da so prihranki pri programski opremi sploh krvavo potrebni.
http://www.nationmaster.com/graph/cri_j...
res se je za zgledovati po takšnih ...
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Ales ::

Pohvalno, da si za tak utemeljen in izčrpen prispevek odprl 7 mesecev staro temo. Mimogrede, tvoji podatki so iz obdobja 1998 - 2000 in zajemajo presneto majhno število držav. Kako to? Kaj si sploh hotel povedat?

Kakorkoli, kaj če bi odprl novo temo, z naslovom "V Sloveniji je preveč/premalo sodnikov"? Glede na to, da zgoraj nisi uspel napisat niti enostavnega mnenja o navedenem linku, pričakujem da bo nova tema zalegla vsaj za par dni trolanja...

noraguta ::

razmerja so ostala enaka http://www.finance.si/284479/Zalar-Slov...
point je v tem , da se tako razsipen državni aparat z vsaj 50% preveč plačanimi lenuhi nima kaj trkat po prsih o nekih prihrankih. pesek v oči lokalnih IT šerifov.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Torino gre na Linux

Oddelek: Novice / Ostale najave
4418866 (14616) win64
»

Kanarski otoki prestopili na Linux in prihranili (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6818246 (13213) MatejMatej
»

Britanska vlada razmišlja o prehodu na OpenOffice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
7824193 (21108) KoKi
»

Nizozemsko računsko sodišče: Prehod na odprto kodo bi prihranil zanemarljivo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
10825496 (21601) driver_x

Več podobnih tem