» »

5x1,5 kabel

5x1,5 kabel

LordTado ::

lp
Ali se lahko tak kabel uporabi za vtičnice, če dve po dve žili vzmeš skupaj (fazo in nulo)?
Ali ozemljitev v tem primeru zadošča 1,5mm?
Sprašujem, ker imam tak kabel že v zemlji in me zenima če ga bo treba manjat...
Gor pa bo 3 luči pa tri vtičnice...
lp

Pyr0Beast ::

Jaz nebi tvegal.

Oz. bi zadeva lavfala, če sta obe fazi in nuli na skupni varovalki.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

LordTado ::

ne vem kako to misliš obe nuli,dve žili bi se uporabili za nulo in dve za fazo...

Pyr0Beast ::

Potem pa ne.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

All ::

če maš fid, potem ni panike da bi prekuru ozemljitev. Drugače pa more biti presek ozemljitvenaga vodnika enak faznemu.

balocom ::

All je izjavil:

če maš fid, potem ni panike da bi prekuru ozemljitev. Drugače pa more biti presek ozemljitvenaga vodnika enak faznemu.


Ja seveda. Kratek stik na obeh fazah (v približno istem času) proti ozemljenemu ohišju -> v najslabšem primeru bo nekoga ubilo, ker bo vodnik za ozemljitev odkurilo.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Pyr0Beast ::

FID je FID, ne varovalka.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

LordTado ::

A nimajo v Nemčiji že prakso,vsaj tak mi en majster govoril da se vse že daje 1,5 po bajti pa 10A varovalke...?
Ker baje ni potrebe po 2,5 oz tak so raziskave pokazale.

balocom ::

Ja normalno da se daje tudi 10A varovalke na 1.5 mm2 kabel, ker je povsem zadosti varovan, 10A pa je dovolj tudi za večje gospodinjske porabnike.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

mr1two ::

1.5 je itak rezerva pri napeljavi in to velika. Če se komu da, lahko pogleda kakšnega preseka so kabli v podalšku, na katerih piše, da gre čez 3kW(=cca 13A), pa dvomim da so 1.5 kvadrat, prej manj.
LordTado: nekateri postavljalci(montažne hiše) imajo tudi to prakso, da vežejo celo sobo z 1.5 kvadrat in eno varovalko 10A za vse skupaj(če malo pomisliš, je v bistvu res dovolj za en računalnik-vprašanje če bo sploh, par luči in radio budilka), le za kuhinjo se vzame v zakup, da bodo tam porabniki večji in se pelje 2.5 kvadrat za recimo pečico in steklokeramično ploščo. Kjer občasno delam pa postavljamo za vtičnice 2.5, luči 1.5 zaenkrat brez izjeme. Rezerva je rezerva, če že delaš se splača dat mal več, pa maš. Če je pa napeljava že v zemlji, potem ponucaj tisto.
Nula je lahko skupna za vse porabnike, vsaka zemlja je boljše kot brez, tako da lahko 5x1.5 kabel porabiš za 3 varovalke- 1 za luči, 2 za vtičnice(lahko ti tudi ena ostane viška, ni treba ponucat vsega, če bo največji porabnik kakšen toaster ali kaj podobnega). Je pa načelo, da se na 1.5 kabel ne stavi varovalk več kot 10A(praksa kaže, da lahko daš tudi 16ko gor, ampak če ne rabiš, daj 10ko)
LP

Pyr0Beast ::

Kabli v podaljšku so taki kot si jih kupil.
Šrot ima 1.5^2, boljši pa 2.5^2

Jaz sicer prek 10A in 1.5^2 furam klimo + kompe , samo vse skupaj konkretno počepne, ko se klma zalavfa.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

LordTado ::

Pa če pogledaš 16 ampersko varovalko kako nitko kot lasek pol vidiš da je 2.5 prava bomba pri 16A varovalki:)

energetik ::

Pyr0Beast je izjavil:

Jaz sicer prek 10A in 1.5^2 furam klimo + kompe , samo vse skupaj konkretno počepne, ko se klma zalavfa.
To je pa zato, ker ne furaš inverterske in ti mašina naredi lep fliker ob zagonu. :D

makaroni ::

No res je da tudi Italijani instalirajo vse objekte z 1,5mm2, vendar imajo tudi vse potratne naprave na plin bojler, štedilnik, ogrevanje itd. Kar pa presega 16a pa imajo diferenčno stikalo rele in ob vklopu npr. štedilnika se izklopi za tisti moment bojler itd. Jaz sem še vedno pristaš vtičnice 2,5mm2 vse, stikala-luči 1,5mm2 vse, bi pa razdelil po sobah in dodal na vsako sobo ETI IZLAKE KZS B16A in si 100% varuje ampersko in omsko občutljivost 30ma.

cukl ::

Pyr0Beast je izjavil:

Kabli v podaljšku so taki kot si jih kupil.
Šrot ima 1.5^2, boljši pa 2.5^2

Jaz sicer prek 10A in 1.5^2 furam klimo + kompe , samo vse skupaj konkretno počepne, ko se klma zalavfa.

Kabli v podaljških so v glavnem 3x1^2, razen če kupiš res kakega specialnega ali pa če si ga sam narediš. On topic: veži normalno, tak da ti 2 žici ostaneta prosti.

Pyr0Beast ::

energetik je izjavil:

Pyr0Beast je izjavil:

Jaz sicer prek 10A in 1.5^2 furam klimo + kompe , samo vse skupaj konkretno počepne, ko se klma zalavfa.
To je pa zato, ker ne furaš inverterske in ti mašina naredi lep fliker ob zagonu. :D


Nope. Zato ker je položeno cirka 100m 1.5mm^2 kabla do sobe in je tak padec čisto upravičen
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

Aja, 100m kabla je pa druga reč.

All ::

balocom je izjavil:

All je izjavil:

če maš fid, potem ni panike da bi prekuru ozemljitev. Drugače pa more biti presek ozemljitvenaga vodnika enak faznemu.


Ja seveda. Kratek stik na obeh fazah (v približno istem času) proti ozemljenemu ohišju -> v najslabšem primeru bo nekoga ubilo, ker bo vodnik za ozemljitev odkurilo.


Zlo mal veš o trofaznih sistemih (nič)

balocom ::

Kje piše da bo uporabil 2 različne faze kjer se bosta toka lahko med sabo malce odštela? Če zataji varovalka ter avtomat ki je namesto pancerk (recimo da se kontakti zalimajo) bo naslednja stvar ki bo odpovedala tista ozemljitev, ki je "futrana" z dveh 1.5mm2 kablov.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava vtičnic (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6721164 (7674) tony1
»

Ločitev elektroinštalacije dveh sob (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6610309 (9066) mirator
»

Spajanje N in PE žic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
182993 (2078) mirator
»

5x1.5 za vticnico in luc (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9916895 (15378) negotiator
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4016886 (15717) imagodei

Več podobnih tem