» »

Temperature za nazaj

Temperature za nazaj

godslike ::

Lep pozdrav
Nisem vedel kam uvrstiti to temo , tako da ne bodite jezni :)

Zanima me , ce se da dobiti podatke za temperaturo po slovenskih krajih za zadnje leto ?

Hvala

antonija ::

ARSO ima zagotovo arhiv, ne vem pa kje bi bil dostopen... Verjetno iamjo ap tud druge vremenske strani svoje baze za daljsa casovna obdobja. Polji jim mail pa ti bojo verjetno pomgali.

http://vreme.informacije.si/

Tlele je sekcija "arhiv temperatur" in grejo eno leto nazaj...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

ThinkPad ::

genius11 ::

fosil ::

Na http://www.wunderground.com/ imajo podatke za več let nazaj. Niso pa to "uradni" podatki ampak iz privatnih merilnih postaj. Je pa res da zato najdeš tudi kraje, ki jih v uradnih evidencah ni.
Tako je!

CaqKa ::

meni ni jasno zakaj ti podatki niso javno objavljeni od arsota. javno denar, baza pa ni v neki normalni informacijski obliki dostopna javnosti...

AtaStrudl ::

techfreak :) ::

Od kdaj je pa PDF primeren za takšne podatke?

AtaStrudl ::

Ja saj, ce se komu ljubi tole spravit v kako obliko, primerno za strojno mletje, se priporocam.

Jaz sem malo probal, ampak se kolone pomesajo, ker ne uporabljajo locil kosistentno - na roke popravljat se mi pa ni ljubilo....

Thomas ::

Jaz mislim, da se jih ukine. Če so plačani da merijo, njihovih rezultatov pa ni mogoče prebrati ... ne izpolnjujejo svoje funkcije.

Dol zapret.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

msjr ::

Jaz mislim, da se jih ukine. Če so plačani da merijo, njihovih rezultatov pa ni mogoče prebrati ... ne izpolnjujejo svoje funkcije.

Dol zapret.


Podatke je mogoče prebrati, samo malo se je treba potruditi. Če jih rabiš jih boš že spravil dol.

Sicer pa glede na uporabniško izkušnjo pri tvojih aplikacijah, nisi glih referenca za user friendly.

msjr ::

Sicer pa sem imel zdajle 5 minut in ni noben problem exportat date iz pdf-ja.

Vzameš pdf, extraktaš tekst, explodaš po vrsticah, vsako vrstico najprej odstraniš kakršenkoli double space, potem explodneš po space znaku, če je vrstica[0] > 1 in vrstica[0] <= 31 potem je to vrstica, ki nas zanima, potem pa imaš vrednosti od [1] ... count(vrstica).

Evo, povprečne temperature za Ljubljano, 2009: http://tmp.msjr.net/2009ljubljana.txt

Tako da če se ti ne da, potem ti jaz lahko extraktam kakšen podatek, samo povej kateri, pa je. Kakšno pivo je potem zaželeno, ni pa nujno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: msjr ()

Thomas ::

YYYY;MM;DD;DayName;Temperature;Latitude;Altitude;Town;Hour;Minute

Tko ali vsaj podobno bi blo fino in bova mela pir in party pol.

OK? :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

msjr ::

@Thomas: Vidim, da si len ko fuks in se ti niti ni dalo pogledat, kako podatki zgledajo, ampak spet provociraš kar v en dan. Pa se bom pustil in ti napisal tole:

DayName ne rabiš, ga dobiš iz YYYY;MM;DD

LAT,LONG, Town ne rabiš, imaš zato cross-check (filename oz. sql table proti file krajev oz. sql table krajev)

Vidim, da nisi niti pogledal tabele, minute (pa tudi ure) ne rabiš, ker so vrednosti vedno merjene ob 07:00, 14:00, 21:00, se pravi jih lahko vedno explodaš.

Če kdo konkretno rabi kaj, pa ne zna ekstraktat, naj mi pove, pa mu z veseljem naredim, ti pa moraš znati sam.

Thomas ::

Ojej, ojej. Jasno, da nisem pogledal. Vendar sem verjel AtuStrudlu:

Jaz sem malo probal, ampak se kolone pomesajo, ker ne uporabljajo locil kosistentno - na roke popravljat se mi pa ni ljubilo....


Še zmeraj mu nekako verjamem, da je tako. Sicer bi oni imeli gor XLS.

Če pa ti že maš OK datoteko msjr, te pa ponižno prosim zanjo. V zameno dam semle gor en derivat. (Na pir greva pa tko enkrat, pa če daš ali ne daš te datoteke.)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

msjr ::

Evo, imam za Ljubljano od 2000 do 2009, tab separated fajle: http://tmp.msjr.net/ljubljana.zip

Vsak file ima 365/366 vrstic za vsak dan posebej, če vrstico explodamo po tabih dobimo:

[0] => dan v mesecu (1...31)
[1] => zračni pritisk 07:00
[2] => zračni pritisk 14:00
[3] => zračni pritisk 21:00
[4] => temp. 07:00
[5] => temp. 14:00
[6] => temp. 21:00
[7] => temp. povprečna
[8] => TM
[9] => Tm
[10] => vlaga 07:00
[11] => vlaga 14:00
[12] => vlaga 21:00
[13] => ppr povprečna
[14] => oblačnost 07:00
[15] => oblačnost 14:00
[16] => oblačnost 21:00
[17] => smer vetra 07:00
[18] => hitrost vetra 07:00
[19] => smer vetra 14:00
[20] => hitrost vetra 14:00
[21] => smer vetra 21:00
[22] => hitrost vetra 21:00
[23] => količina dežja(if any)
[24] => količina snega (if any)
[25] => oblika padavin(if any) * = sneg • = dež

Mislim, da je treba pri smeri in hitrosti vetra pogledat, če slučajno umanjka kakšen tab (če ni vetra - ni smeri) in se zamešajo kolone od 17 naprej, ampak to ne bi smel biti problem.

CaqKa ::

nisem ravno programer, ampak v kater jezik lahko tak narediš da boš imel input dato iz pdf?

pa drugo vprašanje... zakaj zadeva ni live?

tako kot je tole: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynext?l...
in tole:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?l...

pa če se že usajaš kak smo leni da ne znamo teh podatkov vun izluščit, bom vprašal nazaj, zakaj pa bi porabi javnega denarja za lenobo delal potuho? glede na to da se vsi strinjamo, da je zadeva trivialna za sprogramirat, zakaj zadeva ni recimo v nekem csv ali pa xml formatu?

če hočem podatke za 2010 ali pa za recimo včeraj jih ne morem dobit.

msjr ::

Recimo tole je en pdf parser http://pdfbox.apache.org/, ampak ni problem v tem. Problem je v miselnosti današnjih (predvsem mlajših) script kidijev, da jim je treba vse pod nos prinest. Noben si ne vzame 5 minut in malo poštudira. V zgornjem primeru sem samo pokazal, da se z minimalnim trudom da dobit vse podatke, če jih rabiš. Gre za statične podatke, ki se ne bojo več spreminjali, zato po moje ni potrebe da bi bili podatki live.

Sicer pa se ne usajat čez naše meteorologe kar tako, ker so zelo fejst fantje in se da z njimi dobro sodelovat. Če kdaj rabiš več podatkov, pokličeš tja in ti jih pripravijo, govorim iz lastnih izkušenj. Seveda je za današnjo miselnost to preveč in raje pljuvamo po forumu, namesto da bi si vzeli 5 minut in si zadevo malo naštudirali.

CaqKa ::

glede na to da je psf tak lastniški format, si niti nisem mislil da bi šel iskat kak odprotokodni parser...

AtaStrudl ::

(če ni vetra - ni smeri) in se zamešajo kolone od 17 naprej, ampak to ne bi smel biti problem.


Ja, to se mislil (V Ljubljani pa zgleda vedno piha :-)

Priznam, da se takrat nisem kaj dosti trudil - potegnil ven tekst in importal v spreadsheet, brez da bi specificiral format.

Ampak ce ze dajo podatke, zakaj ne bi bil kak CSV, da bi slo brez dodatnih postopkov?

Thomas ::

Super, msjr, hvala!

Smo počesali mau dato in jo dali na Spector-iranje. Prav nikoli v teh letih, ni bila maksimalna dnevna temperatura takšna kot ob 7. uri zjutraj. Kar je za vsak dan posebej sicer pričakovano, za vseh 3653 pa presenetljivo.

Verjetnost, za sneženje in deževanje na isti dan, pa se ob sobotah kar podvoji. Da bi bilo to naključje, ni misliti. Je nek "sistemski razlog" zadaj, vprašanje kakšen.

Tisoče takih regularnosti se je že nageneriralo. Nekatere so dobro znane - smer vetra v decembru in maju, recimo - druge niti niso.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

msjr ::

Verjetnost, za sneženje in deževanje na isti dan, pa se ob sobotah kar podvoji


Ha ha ha, sej sem vedel, da boš prišel do kakšnega pametnega podatka!

V dalmaciji pravijo: "Jugo od petka nikad ne traje do nedjelje."

Kaj pravijo podatki o tem? Jugo se v ljubljani kaže bolj kot SW in ne kot SE na jadranu.

Ampak ce ze dajo podatke, zakaj ne bi bil kak CSV, da bi slo brez dodatnih postopkov?


Sej dobiš, samo poklicat je treba, oz. mail napisat. Meni so še vedno poslali kar sem rabil (jest rabim večinoma dolgoročne meteograme).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: msjr ()

Thomas ::

if DAYNAME == 'SUN' --> TEMP21 == '5.3' (7 515 0.01341 0.00274 E-0004*6.830373131933610 regularity)
if DAYNAME == 'SUN' --> TEMP21 =E '[5.2,5.3]' (10 512 0.01916 0.00547 E-0004*7.361773912785980 regularity)

Tudi temperature so nekoliko odvisne od dneva. V nedeljah zvečer ob 21. uri je temperatura raje med 5.2 in 5.3 stopinje, kakor ob drugih dneh ob isti uri.

Kolikor vem, so za mnoge kraje na Zemlji že opazili takele odvisnosti lokalnega vremena od dni, saj transport in industrija tečeta drugače ob delavnikih.

Tudi tistile dalmatinski pregovor mi je všeč, bo treba pospektorirat kakšno hrvaško dato. Kaj bi bil tukaj lahko vzrok, pa seveda nimam pojma.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CaqKa ::

huh. še več podatkov te analize bi bilo kul :)

jah ne, pravo veselje ko človek dobi kak vlki dataset :)

Thomas ::

Simpson%27s paradox @ Wikipedia

Simpsonov paradox tudi večkrat udari v teh podatkih. Kaj to pomeni? Zgodovinsko pojasnilo:

Ženske so se nekoč pritožile, da jih na Berkly univerzi ob vpisu zavrnejo 44%, moških pa zavrnejo "le" 33%. U, pa res, so rekli pristojni in šli gledat, katera njihova podružnica je najbolj diskriminatorska do lepšega spola. Ugotovili so, da VSI njihovi faxi so do žensk vsaj tako galantni, kakor do moških. Kako je to mogoče? Izkazalo se je, da so se ženske hotele vpisati na vpisno bolj kompetitivne oddelke. To je bila torej "confounding variable", oziroma prežeča spremenljivka, po naše.

V primeru vremena v Ljubljani jih je skoraj 1000. Najbolj zanimiva je oblačnost, kako vpliva na temperaturo. Če je popolnoma oblačno zjutraj in zvečer, potem se temperatura "klasterizira" na nekem intervalu bolj, kakor na vseh oblačnostih ob 14. uri. Očitno, tudi temperatura določa jasnost, ne samo obratno. Lahko pa da gre za še kakšno "prežečo spremenljivko".

Računa se ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fave ::

Thomas, a je Spector public, tako kot Critticall?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Thomas ::

Ne, ne bo. Samo ga še sprobavamo, še ni za trg.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

Očitno, tudi temperatura določa jasnost, ne samo obratno.

jasn de en tak primer je že recimo nastanek megle oz. nizke oblačnost.
te klasterizacije so zanimiv štos. čeprov si je znimi v praksi večinoma hudičevo težko pomagat.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Thomas ::

BTW, leta 2003 je zrasla verjetnost za povprečno dnevno temperaturo v Ljubljani preko 27 stopinj - z dobrih 6 promil na slaba 2.5 procenta.

Dtugih toplogrednih odstopanj Spector ni zaznal, pa tudi ta je prej antitoplogredna stvar.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

karafeka ::

antonija je izjavil:

ARSO ima zagotovo arhiv, ne vem pa kje bi bil dostopen...


Tu http://meteo.arso.gov.si/met/sl/app/web...
Povezava na arhiv je desno zgoraj,

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

Zheegec ::

saj se zavedate, da so to že vse obdelani podatki z "neznano metodo", neobdelani pa so se "izgubili", ker ni bilo "prostora na disku"?!
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Thomas ::

Se zavedamo. Meni so samo benchmark data. Mau nazaj sem se igral napimer z gregorijanskim koledarjem. Če smo trinajstega v mesecu, je od vseh dni najverjetneje, da je petek! Še bolj pa, da če smo enaintridestega v mesecu, je najneverjetnejša sreda!

Tle pa tud ... za testiranje je okay. Nič toplogredno zanimivega ali toplogredno signifikantnega ni not. Predelana data ali ne, nothing to see.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

Zanimiv program, misliš da se bi dalo če bi imel dovolj podatkov obdelat tudi kake vzorce obnašanja ljudi, kaj je najbolj vrjetno da počnejo ob tej uri, kam največ zahajajo, al celo napovedovat kake trende,...?

Thomas ::

Ja. To je intenca. Če so kjerkoli kakšne pravilnosti, da jih najde in da se potem pogleda, če imajo kakšno praktično ali teoretično vrednost.

Sej teh softwareov je že kar nekaj, samo tale je (kolikor vem) najmočnejši. Ker najde absolutno vse. Ekstrahira vse regularnosti iz date in jih ovrednoti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

Sicer jz sem čisti programing noob, ampak a program ima svobodo kake vzorce išče ali je to nekako vnaprej definirano?

Thomas ::

Išče VSE vzorce. Če ga je (vzorec) možno izraziti in je ta izraz cenejši ... ga pove.

V bistvu je tole:

http://www.vetta.org/documents/disSol.p...

- v praksi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

hehe, mam že par idej kako bi mi tak program zlo koristu...problem je ker podatkov ni pa še težko jih dobit.

CaqKa ::

karafeka je izjavil:

antonija je izjavil:

ARSO ima zagotovo arhiv, ne vem pa kje bi bil dostopen...


Tu http://meteo.arso.gov.si/met/sl/app/web...
Povezava na arhiv je desno zgoraj,

kul. čeprav je UI taki da najprej misliš da zadeva sploh ne dela (kliknit je treba na lokacijo da dobiš podatke) so končni podatki vsaj kopipejstebl :>

čemu nam služi podatek o zračnem pritisku?

msjr ::

Nič toplogredno zanimivega ali toplogredno signifikantnega ni not.


Deset let je po moje premajhen range, če bi se kaj poznalo potem bi bilo treba ukrepati v smislu "sa panikom počni". Sicer pa Ljubljana ni glih relevantna postaja, ker se je v zadnjih 50 letih ogromno pozidalo ipd. (imamo drugo temo za to)

Če smo trinajstega v mesecu, je od vseh dni najverjetneje, da je petek!


Sej se mi je zdelo! Dej še številke od lota vrž noter, rezultat prosim seveda na private he he he....

čemu nam služi podatek o zračnem pritisku?


Eeee, mogoče bi bilo dobro, da si za začetek razčistiš pojme in prečitaš kakšno knjižico, priporočam "Vremenoslovje za vsakogar", v knijžnici jo lahko dobiš.

Thomas ::

Ma sej veš da smo. Loterija se obnaša blizu korektnosti, igralci so pa pri svojih izbirah salamensko pristranski.

Če je izžrebanost 1 enaka izžrebanosti 11 (=obe ali nobena izžrebana) AND izžrebanost 2 različna od izžrebanosti 24 (je samo ena od obeh izžrebana, ampak ena pa) AND izžrebanost 3 različna od izžrebanosti 39 ... potem skoraj noben ljubi Slovenec nima sedmice. Njihova učinkovitost pade iz cca 20% na cca 2%.

Eni vzorci jih močno "motijo", eni so jim pa "pri srcu". Kar se močno pozna, v zadnjih 20 letih. Takih pravil (tudi močnejših od tegale) je Spector najdu ene par 1000.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

msjr ::

Ma sej veš da smo. Loterija se obnaša blizu korektnosti, igralci so pa pri svojih izbirah salamensko pristranski.


Eh, sem kar random vplačal...

CaqKa ::

karafeka je izjavil:

antonija je izjavil:

ARSO ima zagotovo arhiv, ne vem pa kje bi bil dostopen...


Tu http://meteo.arso.gov.si/met/sl/app/web...
Povezava na arhiv je desno zgoraj,

Še komu tole ne dela? od večraj opažam... ko kliknem sprejmi se nič ne zgodi
/edit
false alarm. na chromeu se nič ne zgodi, na ie9 dela...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

vreme za nazaj

Oddelek: Loža
1013352 (12325) Mavrik
»

Vreme..nenatančnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9921075 (18247) matijadmin
»

Smer(kot) gibanja nevihte

Oddelek: Loža
231913 (1353) pure00
»

Danes ponoči meteorski dež Liridov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
126285 (4591) Tear_DR0P
»

Najlepše vreme

Oddelek: Loža
61041 (564) msjr

Več podobnih tem