» »

Smer(kot) gibanja nevihte

Smer(kot) gibanja nevihte

pure00 ::

Pozdravljeni,

Naredil bi rad aplikacijo, ki bi ugotovila smer gibanja posameznih neviht, ki jih prebere iz slike arso radarja. Do zdaj sem računal kot med centri posamezne nevihte med gibanjem(pri vsakem premiku sem dolocil center, nato pa izračunal kot med novim in starim centrom nevihte.). Problem pri tem je, ker se nevihta lahko poveča ali zmanjša, kar vpliva na center nevihte, ozioma smer. Zanima me, ali kdo od vas pozna še kakšen način, s pomočjo katerega bi izračunal(ugotovil) kot(smer) gibanja neke nevihte?

Gif animacija(s krogom je obdana nevihta, za katero bi rad ugotovil smer gibanja(preden se zdruzi z veliko nevihto)):
 Gibanje neviht

Gibanje neviht



Lp, Elis
...

energetik ::

Supercelične nevihte se gibajo glede na vetrovne vektorje v različnih plasteh ozračja. Lahko se 1 nevihtna celica razcepi v 2 in vsaka zavije v svojo smer.
Tako da natančno napovedat, kam se bodo gibale nevihte je težka naloga.
Več si lahko prebereš na: https://www.meted.ucar.edu/training_cou...

krispe ::

Ta radar kaže lokacijo kjer se pojavljajo padavine, ni nujno da so nevihte. Včeraj zagotovo to niso bile nevihte, ampak zgolj jesenski dežek.

Poleti so padavine večinoma konvektivne (nevihte, plohe), ki lahko spreminjajo smer, se krepijo, slabijo itd, zato boš zelo težko določil smer gibanja. Pomladi, jeseni in pozimi, ko je konvektivnih padavin manj ali jih sploh ni, bi izračunana smer gibanja padavin lahko bila bolj točna.

P.S. Ta ARSO radar pogosto crkuje.
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

energetik ::

Če ne boš natančneje preštudiral zgoraj omenjenega linka, ti bo najbolj enostavno, da ektrapoliraš dosedanje gibanje nevihte iz radarske slike.

EDIT: tukaj imaš izračune za gibanje neviht, glej pod "Storm-Relative Hodograph Map (GFS)", na karti imaš vektor "Storm motion".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

RejZoR ::

Probaj dobit še podatke o vetru. Slovenija je majhna in ti bo že to načeloma veliko povedalo v katero smer bo šla nevihta. Vsaj sam že leta tko ugotavljam al nas bo zadel dež ali ne. Pogledaš smer vetra oz kam se gibajo oblaki in običajno pri tem pol tud ostane.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

energetik ::

Sama smer vetra pri tleh ti nič ne pove. Nevihte se gibajo v smeri povprečja vektorjev 0-6km višine.

noraguta ::

EDIT: tukaj imaš izračune za gibanje neviht, glej pod "Storm-Relative Hodograph Map (GFS)", na karti imaš vektor "Storm motion".
gfs na tej resoluciji nima kej praskat. kak INCA je načeloma namenjena temu.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

pure00 ::

Hvala za dosedanje odgovore. Mislim, da bo kar težko kombinirati podatke o vetru. Za začetek bi rad naredil to, da bi s pomočjo preteklih in sedanje slike radarja računal povprečno smer gibanja padavin. Rad bi naredil nekaj podobno temu:

 Gibanje s pomocjo centra padavin

Gibanje s pomocjo centra padavin



Tukaj sem oznacil(priblizno) center padavin med gibanjem. Med dvema centroma v posameznem časovnem intervalu, sem potegnil crto, ki prikazuje priblizno smer gibanja(kot). Smer gibanja bi bila povprečje vseh smeri na sliki. Ta način se mi ne zdi dovolj natančen, zato iščem precej podoben način, ki bi vključeval tudi druge dejavnike, kot je sprememba velikosti padavine(sprememba velikosti padavine, spremeni položaj centra določene padavine, zato lahko pride do odstopanja pri računanju smeri).


Lp, Elis
...

by00 ::

Zanimiva ideja in uporabna pri odločanju o rekreaciji na prostem, pa tudi za laično napovedovanje - "a bo toča al ne" :)

Če je napovedovanje nadaljnje smeri težavno, bi mogoče lahko aplikacija risala preteklo smer. Naklon vrisanega vektorja pa bi dal približno informacijo, kam bi se lahko nevihta gibala naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: by00 ()

pure00 ::

Na nek način sem tako tudi razmišljal. Edino kar me zanima je, če obstaja še kakšen način za ugotavljanje gibanja na podlagi preteklih sličic. Trenutna ideja je ta, da bi smer gibanja določil s pomočjo kota med trenutno pozicijo(centrom) določene padavine in pozicijo(centrom) padavine iz preteklega časovnega intervala. Tako bi dobil pot in smeri, po katerih se je v preteklosti gibala neka padavina.

Slika:
 Pot premikanja

Pot premikanja



Nevem, ali je dobro gledati vse barve(zeleno, rumeno, oranzno in rdeco) za določitev centra, al samo rumeno, oranžno in zeleno, ki se pomojem najmanj spreminjajo.
...

pure00 ::

Če ima še kdo kakšno idejo o tem, kako slediti nevihtam, jo lahko tukaj napise.


Lp, Elis
...

korenje3 ::

namesto da generaliziraš celo nevihto v eno točko, predlagam da segmentiraš nevihto v kvadrante in ustvariš vektorski pomik za vse kvadrante in nato recimo potem še te združiš v večje kvadrante z neko rezultanto vseh smernic. velikost vektorja določiš recimo s hitrostjo giba.

prvo bi moral nevihto kvadrantirat. tukaj je sicer problem predvsem v frekvenci osveževanja.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

by00 ::

Kaj pa, če namesto vektorja izrišeš celotno padavinsko območje?, saj lahko približno smer premikanja nevihte oceniš že brez posebnih pripomočkov.

pure00 ::

@korenje3

Bi lahko prosim malo bolj podrobno opisal? Mogoce kaksno slikico skiciral na hitro, da si bom lažje predstavljal.

Lp, Elis
...

korenje3 ::

emm...
na sm na hitro skiciral sam en košček.



pač z identifikacijskim logaritmom za slikice identificiraš pomik kvadrantov (rdeči), jim daš smer, nato generaliziraš neko število kvadrantov (modro) in mu daš vektorsko rezultanto. vsak kvadrant ima neko smer in hitrost, kar je lahko recimo ponazorjeno z dolžino puščice.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

pure00 ::

Identifikacijski logaritem za slike? Mogoce ves za kakšno literaturo? Še vedno mi namreč ni jasno, kako določim smer rdečih vektorjev.

Lp, Elis
...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pure00 ()

korenje3 ::

sej pravim. potreboval bi večji framerate in več barv. lej če fotoaparat lahko sledi objektu, potem lahko narediš tudi te kvadratke, ki sledijo paternu z največjo podobnostjo v naslednjem frejmu. sicer je to že bolj za fpga procesorje...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

pure00 ::

Ubistvu, če bi bil dovolj velik framerate, bi lahko uporabil korelacijo, da bi identificiral podobnost med padavinami iz trenutne in pretekle slike(podobno kot se gleda podobnost zvočnih posnetkov). Na podlagi tega bi postavil tiste vektorje smeri in hitrosti? Moram pogledat, če obstajajo kje radarski podatki, ki se bolj redno osvežujejo.
...

jest10 ::

Zadeva drugače že obstaja

Duhec ::

Bolj kot ima Arso svojega Aladina boš težko zadel.
Lahko slediš simulaciji vetru pri tleh, na 700 in 1500m.
http://meteo.arso.gov.si/met/sl/app/web...

pure00 ::

Sem opazil, da je že narejeno. Probal bi narediti neko svojo verzijo.

Jutri bom pogledal, kako je s spreminjanjem barv, ko se padavine premikajo. Imam občutek, da se rumena barva(blizje centru padavin) manj spreminja, medtem ko padavine potujejo. Verjetno je to odvisno tudi od velikosti padavin.
...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pure00 ()

Bellatrix ::

People are quick to judge and slow to correct themselves.

noraguta ::

ma aladin še zmer dokaj groba napoved nekje na resoluciji tega kar proba pure naredit je INCA http://journals.ametsoc.org/doi/abs/10....
http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&...

sedaj me pa ne za besedo držat, mislim pa da je pokritost z radarjem del problema pri tem modelu.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

pure00 ::

V prihodnjih dneh bom prestudiral se za kaksno varjanto.
...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

vreme za nazaj

Oddelek: Loža
1013682 (12655) Mavrik
»

Vreme..nenatančnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9921308 (18480) matijadmin
»

Anomalija v SIRAD / sliki radarja padavin (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8419781 (12297) Valentin
»

Kje je vreme najbolj točno?

Oddelek: Loža
63768 (2357) Tilen

Več podobnih tem