» »

Nokia z nižjim dobičkom in tržnim deležem

Nokia z nižjim dobičkom in tržnim deležem

V zadnjem letu so delnice Nokie izgubile 14 odstotkov vrednosti.

vir: Nokia
Nokia - Nokia je objavila poslovne rezultate za zadnje četrtletje fiskalnega leta 2010, v katerem so poslovali pozitivno, a slabše od četrtletja poprej. Še sredi leta 2009 se je Nokia borila z visoko izgubo, medtem ko je bil zadnji predlanski kvartal pozitiven, saj je dobiček znašal 948 milijonov evrov. V zadnjem lanskem četrtletju se je dobiček skrčil na 745 milijonov evrov, kar je za 21 odstotkov manj kot v enakem obdobju leta 2009. Prihodki od prodaje so se z 12 milijard evrov povečali na 12,7 milijarde evrov.

V Nokii so povedali, da se je njihov tržni delež na področju pametnih telefonov in netbookov znižal s 40 odstotkov na 31 odstotkov. Prav tako se je povprečna cena prodanega pametnega telefona znižala za 16 odstotkov na 156 evrov. Upoštevaje zadnja odpuščanja v razvojnem delu Nokie za Symbian obeti niso rožnati. Globalni tržni delež v segmentu vseh mobilnih telefon se je znižal s 34 na 32 odstotkov.

V celotnem letu 2010 je Nokia zbrala 42,4 milijarde evrov prihodkov (predlani 41 milijard evrov) in dve milijardi evrov dobička (predlani 1,2 milijarde evrov).

15 komentarjev

ales85 ::

Glede tržnega deleža je "poročilo" vsekakor pričakovano vsaj iz moje strani. Neprivlačni telefoni in skorajda neuporaben Symbian (moje mnenje za počasnega dinozavra) pač niso recept za uspeh (vsaj ne več).

r0ker ::

It's going down! Abandon ship!!

l0g1t3ch ::

Sedaj imam kakih 14 dni Nokio C6 in je čist vredu telefon. Mogoče zato, ker nisem mel visokih pričakovanj :)

Byla ::

bo še najbrz kar trajalo, preden se stvar obrne. So ze napovedali se manjse dobicke in slabse rezultate za q1 2011.
www.thirdframestudios.com

rejven ::

dobiček je precej relativna zadeva, važno je kako ceno dosegajo med proizvajalnimi stroški in prodajno ceno na enoto.

Bor H ::

ales85:
Neprivlačni telefoni? C7 mi je osebno lepši od marsikaterega konkurenta, sploh kakšen Desire HD ali pa Xperie so mi ogabni (osebno mnenje of course). Če pa rabiš telefon za klicat (veš, tisto kar da telefonu ime) in SMSe pošiljat, ne pa za neskočno igračkanje je še Symbian overkill.

Key Quest ::

rejven je izjavil:

dobiček je precej relativna zadeva, važno je kako ceno dosegajo med proizvajalnimi stroški in prodajno ceno na enoto.



Ofak. Pa kje ti spis, da te ne ukradejo.

Key Quest ::

Bor H je izjavil:

ales85:
Neprivlačni telefoni? C7 mi je osebno lepši od marsikaterega konkurenta, sploh kakšen Desire HD ali pa Xperie so mi ogabni (osebno mnenje of course). Če pa rabiš telefon za klicat (veš, tisto kar da telefonu ime) in SMSe pošiljat, ne pa za neskočno igračkanje je še Symbian overkill.



Ja ne. Ne mores gledat tle samo po kljucu funkcionalnosti, kjer Symbian definitivno ni problematicen, pac pa se pri njem gre za pomankanje neke cloveke intiutivnosti UIja in odzivnosti. Ce bi to postimali IMO ne bi imeli problemov kot jih imajo.

mtosev ::

Zelo zanimivo kaj se dogaja z Nokijo. Pred leti so sloveli po najboljših mobitelih, skoraj vsak je imel njihov telefon... a sedaj se počasi potapljajo in imajo crap phone.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Wox ::

mtosev je izjavil:

... imajo crap phone.

To je kakšen nov slovenački nalezljivi hype? Kot oni "novinarček", ki na vprašanje voditeljice Dnevnika, kaj je v Podravju povedal Pahor odgovori, da ni povedal nič pametnega.
Sej po eni strani vzpodbudno. Imamo tok pametnih v državi, da je lahko že vsak premier, pa vsak mulc dela boljše telefone od Nokije. Sam ne vem kje se jih lahko kupi.
Commodore 64

Griffith ::

mtosev je izjavil:

Zelo zanimivo kaj se dogaja z Nokijo. Pred leti so sloveli po najboljših mobitelih, skoraj vsak je imel njihov telefon... a sedaj se počasi potapljajo in imajo crap phone.


Mislim, da se kar hitro potapljajo. V navadnih telefonih oz. v nižjem cenovnem razredu se še kar držijo, kar se tiče višjega razreda pa gredo strmo navzdol. Zadnje čase nobenega več ne poznam da bi kupil Nokio.
Moje osebno mišljenje je, da je vztrajanje na Symbianu popolnoma brezglavo in bodo morali iti na Android ali pa WP7. To je namreč tisto kar se trenutno prodaja za vroče žemljice. Danes vsi govorijo o Androidu, nekaj jih omeni še WP7, Symbiana pa že nobeden več.

fpbs ::

mtosev :
Zelo zanimivo kaj se dogaja z Nokijo. Pred leti so sloveli po najboljših mobitelih, skoraj vsak je imel njihov telefon... a sedaj se počasi potapljajo in imajo crap phone.


Odgovor je popolnoma jasen. Pred leti si lahko pri nas kot tudi v celi Evropi (pa morda še kje) lahko kupil samo Nokio, Motorolo in Ericssona. O kakšnih Samsungih, LGjih se nam še sanjalo ni, pa čeprav so se z mobilno telefonijo začeli ukvarjati ravno takrat kot Nokija. V začetku mobilne telefonije so si Evropo delili takrat veliki trije (Nokia, Motorola, Ericsson), ki so sklepali posle z mobilnimi operaterji ( na račun vseh nas) in blokirali dostop ostalih proizvajalcev.

ales85 ::

Bor H vse lepo in prav, se strinjam s tabo. Predvsem glede okusa, vsak ima svojega. Ampak konec koncev pa rezultati povedo svoje. Manj dobička in nižji tržni pač niso znak uspeha. Pa tudi pri telefonih se ne gre ravno za overkill. Če lahko nudi še kaj več kot pa le klicanje in SMS, zakaj ne bi tega izkoristili? Vse tudi ni igračkanje, da se narediti veliko uporabnih stvari.

borča ::

Pozdravljeni. Še pred dvema mesecema sem bil " zagret" lastnik Nokie N95 in Comunikatorja. Po dolgih letih sem se odločil za Android in kupil Samsung Galaxy i9000. Moram rečt, da sem zadovoljen, z Android OS. Samsung...no ja!?
Nekje spodaj sem prebral, da so Nokie "crap" telefoni!? Kdor koli je že to napisal očitno ni imel v roki Nokie N8 kajti sam sem bil zelo navdušen. Symbian 3 ne dela problemov, avtonomija baterije je v primerjavi z i9000 fenomenalna, fotoaparat je neverjetno dober, ohišje je razred zase, kvaliteta zvoka pri pogovoru je občutno boljša...Problem pa nastopi, ko potrebuješ neko koristno aplikacijo za novi Symbian, ki je pa je ne najdeš. To si tolmačim, da Nokia pripravlja nov OS. Upam pa, da ne bodo šli na WM7, ker mi nekako ni všeč.
Upam, da se zrihtajo kar je za nas potrošnike samo pozitivno.

fpbs ::

Android je že prehitel Symbian http://news.yahoo.com/s/nm/20110131/bs_...
Še kakšno leto pa bo imel Samsung večji tržni delež kot Nokia.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Symbian je mrtev, Nokia izplavala iz rdečih številk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
5316766 (12626) Hayabusa
»

Nokia tretjič zapovrstjo z izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6619660 (16635) bluefish
»

Nokia z ogromno milijardno izgubo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
10020143 (15877) Matev
»

Nokia pridelala ogromno izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6022037 (19804) nekikr
»

Sony Ericsson skromno, a dobičkonosno

Oddelek: Novice / Rezultati
104917 (4453) 49106

Več podobnih tem