» »

Razalektritev pred menjavo komponent

Razalektritev pred menjavo komponent

dr.Akula ::

Torej zanima me koliko je v resnici pomembna razelektritev preden gremo šarit po kompu in katere komponente so še posebej občutljive na to. Namreč, sam sem pri sebi in pri parih drugih že velikokrat kaj menjal, pa do sedaj še ni bilo nobenih posledic (tok, tok :D)

Za v prihodnje: a je dovolj, da se dotaknem radiatorja ali je boljše naprimer kupit tisto zapestnico?
ni podatka

gendale ::

če si se dotaknil ohišja preden si odklopil napajalnik iz elektrike si se že razelektril

bluefish ::

Da, zadošča dotik ohišja, recimo preventivno še cev radiatorja ali kaka druga ozemljena stvar.

technolog ::

To je še en mit, podobno kot tisti, da moraš DVD pečt na čimmanjši hitrosti, da se bolj kakovostno posname.

M-XXXX ::

technolog je izjavil:

To je še en mit, podobno kot tisti, da moraš DVD pečt na čimmanjši hitrosti, da se bolj kakovostno posname.

Tole pravzaprav ni mit:P Poskusi zapečt Xbox igre (dual layer DVD-ji) ali pa kakšne mape za navigacije in boš presenečen nad rezultatom pri višjih hitrostih.

Je pa res, da razelektritev pred menjavo komponent ravno ni potreba. Nikol v življenju še nisem tega naredu, pa sem OGROMNO komponent premetal, pa ni bilo še nikoli nič. Več možnosti, da ti iz rok pade...

misek ::

technolog, ravno pred nekaj dnevi sem v službi pospravljal stare škatle od HP delovnih postaj in dodatnih komponent za njih. V vsaki škatli poleg komponente je bila razelektritvena zapesnica za enkratno uporabo. Verjetno z nekim namenom.

Highlag ::

Antistatična zaščita ni noben mit. Za rokovanje z določenimi komponentami je nujna, niso pa vse enako občutljive. Sploh pa ni nujno da je poškodba takoj vidna. Komponenta lahko odpove šele čez en čas.

Ene izmed občutljivejših komponent so recimo laserske diode. Dobimo jih v antistatičnih kovčkih, pakirane so v plastične antistatične škatlice, kontakti so skupaj povezani z žico, škatlice so pa pakirane še v antistatične vrečke.
Ko kakšne babuške. Misliš da bi to počeli zaradi lepšega? Danes ko vsi gledajo na zadnji cent?
Never trust a computer you can't throw out a window

element ::

Vzame ti 3s, da se dotakneš ohišja ali radiatorja in si varen. Lahko pa probaš z volnenimi nogavicami po parketu drsat, pol pa golo komponento zagrabit v roke. Bzt. Crk.

Ponavadi res ni nič, ampak zakaj bi tvegal pri komponentah, ki so lahko vredne tud po več sto evrov?

b ::

Jebiga, je še mlad pa mu še nič ni očitno crknilo zaradi statike. Ali pa samo ne ve :)

Osebno se mi sicer zdijo zapestnice overkill, ker ne hendlam hardvera vsak dan. Ko pa ga, vedno poskrbim, da sem na istem potencialu kot komponenta, katero prijemljem. To naredim tako, da se pred brskanjem po računalniku dotaknem ohišja, če pa recimo vgradim kartico, disk ali kaj podobnega, vzamem zadevo iz antistatične vrečke, držim v eni roki, in se z drugo dotaknem ohišja. Samo da se ne iskri po hardveru. S časom se navadiš in postane ta previdnost kar avtomatizem.

M-XXXX ::

Jebiga, je še mlad pa mu še nič ni očitno crknilo zaradi statike. Ali pa samo ne ve :)

Mladec v zadnjih 5 letih montiral ene 50 plat, cca 100 graf, rami, diski, procesorji in vsa ostala krama... Ne rečem, da ne more nič bit, vendar so možnosti za to tako majhne, da niso vredne omembe.

Zanimiv primer je bla Maximus formula: pri prižgani plati sem na zadnjem delu delal s kovinskim škarjam kontakte. Vse se je iskrilo... Rezultat: plata se je pri tem vedno samo resetirala in delala naprej...

IvoJan ::

No ja. Meni se je zgodilo da sem na grafi naredil kontakt ko sem z izvijacem saril po kompu ko je bil prizgan. Rezultat? Rumena slika s crtami, posledicno garancijska zamenjava :)
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

b ::

@M-XXXX si imel pač dosedaj srečo. Ali pa, kot sem rekel, niti ne veš da je kaj narobe, ker se take napake navadno niti ne pojavijo takoj. Veliko sreče še naprej :)

Lahko ti povem še eno anekdotico: včasih nisem verjel, da je kaj narobe, če priklapljaš (PS/2) tipkovnico pri prižgani kišti (vir: sodelavec, ki je prešraufal veliko več kišt kot jaz). Dokler nisem na tak način enkrat skuril porta na plošči in moral kupit USB tipkovnico (takrat še niso bile ravno pogoste).

M-XXXX ::

@M-XXXX si imel pač dosedaj srečo. Ali pa, kot sem rekel, niti ne veš da je kaj narobe, ker se take napake navadno niti ne pojavijo takoj. Veliko sreče še naprej :)

Sreča je pri 5 mogoče 10, pri 200 je pa že vzorec:D

Lahko ti povem še eno anekdotico: včasih nisem verjel, da je kaj narobe, če priklapljaš (PS/2) tipkovnico pri prižgani kišti (vir: sodelavec, ki je prešraufal veliko več kišt kot jaz). Dokler nisem na tak način enkrat skuril porta na plošči in moral kupit USB tipkovnico (takrat še niso bile ravno pogoste).

Da ne bo pomote, ne trdim da ni mogoče tako kaj poškodovat skurit. Vem da je, hočem le rečt da je tako malo možnost, da se ne splača sekirat. Ker je veliko večja možnost, da ti nekaj pade iz rok, se gor kaj polije, ti maček gor skoči, ti komar naredi kratek stik, vstavi po želji:P

Wox ::

Res je. Konec koncev obstaja verjetnost, da pade nate kakšen satelit.:D

Ma fora je tudi v tem, da ne uletiš kar od nekod in začneš šarit po računalniku, ampak ga večinoma morda primeš za ohišje, morda odstraniš prej stranico in se takole spraviš na isti potencial. Skratka, ne delat slona iz miši.

Če pa maš v garaži 100 Kitajcev, ki ti pravkar sestavljajo iPad killer pa jim seveda daš gor antistatično zapestnico.:D
Commodore 64

šernk ::

statična elektrita je pred kratkim sestri uničila računalnik pol leta starega avta. enostavno ko je ključ hotela vstavit v ključavnico jo je streslo, avto pa ni več vžgal, tako da ni le mit.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

r0ker ::

zapestnice so potrebne tam, ko sestavljajo posamezne elemente.
izjave, da se napake pojavijo šele kasneje *facepalm* MOGOČE pri trdem disku.. ampak more bit fajni splet naključij

MIHAc27 ::

M-XXXX je izjavil:

Jebiga, je še mlad pa mu še nič ni očitno crknilo zaradi statike. Ali pa samo ne ve :)

Mladec v zadnjih 5 letih montiral ene 50 plat, cca 100 graf, rami, diski, procesorji in vsa ostala krama... Ne rečem, da ne more nič bit, vendar so možnosti za to tako majhne, da niso vredne omembe.



Nekaj podobnega sem tudi zmontiral. Z komponento v roki se poskušam čim manj gibat naokoli, da se ne bi naelektril. Drugače če je PC ugasnjen nima kaj bit. Drugače je, če je pod napetostjo. Amak tam je treba pazit že na druge stvari.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varnost s statično elektriko?

Oddelek: Pomoč in nasveti
162723 (2050) Markus386
»

Sestavljanje računalnika in statična elektrika

Oddelek: Pomoč in nasveti
122079 (1853) DefSigma
»

Statična elektrika

Oddelek: Pomoč in nasveti
81474 (1196) frucfruc
»

Statika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61752 (1562) VolkD
»

antistatična zapesnica in podloga

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
155356 (5056) 16F84

Več podobnih tem