» »

ASUS a7n8x-x

ASUS a7n8x-x

Enron x86 ::

Pozdrav. Kolega mi je v popravilo prinesel računalnik z naslednjimi komponentami:

- matična ASUS a7n8x-x link
- procesor AMD Athlon (Barton, verjetno najšibkejša varianta 2500+ (166 x 11). Default voltaža je 1,650 V. Množilnik je 11, za FSB pa ne vem, ker se vsakič ponastavi na 100 MHz. Pri 166 x 11 računalnik ne posta. Uspešno posta pri: 100x11, 133x11, 200x11 (z dvignjeno voltažo). Poleg 11 je uporaben samo še množilnik 10,5; pri ostalih je tema.
- grafična kartica ASUS GeForce FX 5200 AGP 8x
- 2 x 256 MB RAM (2,5 CL @ 166 MHz, matična podpira samo single-channel način).
- IDE HDD
- 1 CD enota in 1 DVD enota
- PCI 56k modem

Problem: Spremembe nastavitev v CMOS-u se ne ohranijo po izklopu računalnika iz el. omrežja in se ponastavijo na privzete. Če računalnik samo izklopim, pustim na štromu, in potem vklopim nazaj, je vse OK.

Poskusil sem naslednje:
- nadgradil BIOS na najnovejšo verzijo 1010 (prej 1007)
- opravil Clear CMOS
- uporabil samo 1 palico RAM-a + v drugi reži
- zamenjal baterijo
- preizkušal razne "Power Management" nastavitve v BIOS-u
- spremenil mostiček za "CPU FSB" s položaja 1-2 (default, 133/166 MHz) na 2-3 (100 MHz) in nazaj, ampak brez učinka (CPU še vedno deluje na 100 x 11).
- prebral odpravljanje težav, odpravljanje težav pri zagonu in FAQ na ASUS-ovi strani link
- napihnjenih kondenzatorjev ni opaziti

Sicer kolega računalnik uporablja predvsem za internet in filme, ampak se mi zdi škoda, da mu procesor deluje veliko počasneje, kot bi moral. Če ima kdo kakšne izkušnje/predloge; na dan z besedo! :)

Lp
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

69charger ::

Skoraj gotovo je zanič baterija na plati.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

Enron x86 ::

Tudi sam sem tako mislil, ampak:
- med POST-om ne napiše nobene napake v smislu "CMOS Checksum Error" itd
- zamenjal sem jo z drugo (sicer je bila verjetno prazna, ampak sem pustil računalnik prižgan pribl. 10 minut, tako da se je gotovo vsaj malo napolnila)

lp
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

b ::

Na matičnih ploščah so baterije (CR2032), ne akumulatorji :) Pojdi k urarju in pljuni par evrov za novo baterijo, pa te težave ne bo več.

Je pa čudno, da ti ne dela 11x166, ker jaz imam dve taki plati (eno a7n8x in eno a7n8x-x) in imata obe enake simptome, če ju izključim iz napajanja (napiše mi, da imam 1100MHz Athlona), ampak po spremembi v BIOS-u na 166MHz pa dela tako kot mora (zazna 2500+). Jaz bi še snel hladilnik in preveril, kakšen CPU imaš zares.

Enron x86 ::

@b: Se pravi, ko je prazna baterija, ni druge, kot da kupiš novo? OK. Ampak potemtakem tudi tebi ne deluje baterija ali kako? Če izklopiš iz napajanja bi se te nastavitve MORALE ohranit (1 mesec minimalno). Meni sicer ne bi bil problem vsakič znova nastavit, ampak kolega se ne spozna preveč.

BTW, bi blo mogoče, da se z interneta sname BIOS (1010) in se ga modificira tako, da bi "povozil" default nastavitve? Se pravi, tudi ko bi ga izključil iz napajanja, bi se potem ponastavilo na te nastavitve? (I wish...) :)

lp
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

Duhec ::

Preveri nekaj drugega, ker sem imel ene 2x že tak primer, da je crknila dioda na plati, ki preprečuje, da bi tok tekel proti bateriji ...
Izštekaj 220V kabel, odstrani baterijo, vštekaj 220V kabel in vklopi komp ter z voltmetrom pomeri + kontakt v ležišču baterije. Ne sme imeti nobene napetosti!!! Če ima, te to heca in četudi vstaviš novo baterijo ne narediš nič.

b ::

Če izklopiš iz napajanja in je baterija OK, zdrži krepko čez en mesec :) Če je pa fuč, se nastavitve pobrišejo po par sekundah. Nastavitve se ohranijo tudi brez baterije, dokler ima plošča stand-by napajanje.

BIOS se zihr da modificirat, ampak ne vem čemu bi zapravljal čas... razen če bi to delal zato, ker lahko :) baterija stane manj kot 5 EUR.

Ko boš imel to, pa glej naprej. Morda bo pa čudežno delalo tudi 11x166 :) Morda pa nimaš bartona 2500+.

Enron x86 ::

@Duhec: OK bom. A potem se to da na easy odpravit al ne?
@b: Saj baterijo sem zamenjal z drugo (s plošče SOLTEK SL 75 MRN-L), pa je blo isto.
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

b ::

A nisi rekel, da je tudi baterija z druge plošče verjetno prazna? Poskusi s tako, ki je 100% OK, če že nočeš menjat, še prej pa preveri to, kar ti je Duhec napisal.

Pravzaprav boš voltmeter rabil v vsakem primeru in lahko pred nakupom preveriš stanje baterij, ki jih imaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: b ()

Duhec ::

@Enron_x86, ni ravno na izi, če nikoli nisi imel spajkalnika v roki in če tista dioda ni ravno kaka smd varianta. Kot je dejal že @b, preveri tudi kakšen cpu dejansko imaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hočem več!

Oddelek: Navijanje
442114 (1071) tiborrr
»

Kako ugotoviti če je nov procesor navit

Oddelek: Strojna oprema
111064 (846) SodVina
»

Navijanje AMD 2500+ Barton

Oddelek: Navijanje
332924 (2195) c3R4R
»

"težava" z NF7-S in AthlonXP 2500+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
735332 (4073) Tilen
»

asus a7nx8!!!

Oddelek: Strojna oprema
131134 (997) boštjan

Več podobnih tem