» »

Izšel je Drupal 7

Izšel je Drupal 7

Slo-Tech -

Luč sveta je ogledala že sedma različica priljubljenega sistema za urejanje vsebin (CMS) Drupal 7 in je na voljo za prenos. Predhodnik Drupal 6 je bil vsekakor zaslužen za uveljavitev platforme, saj po meritvah Drupal uporablja kar 1% vseh svetovnih spletnih mest.

Drupal 7 prinaša kar nekaj novosti, najbolj pomembne so izboljšave uporabniške izkušnje, vgrajeno upravljanje slik, okolje za testiranje kode, izboljšave v učinkovitosti in skalabilnosti, vnosna polja za vse entitete (vsebina, uporabniki, kategorije, itd) ter abstrakcijska plast za podatkovne baze, ki omogoča uporabo številnih podatkovnih zbirk, kot so Maria DB,  Microsoft SQL Server, MongoDB, Oracle , MySQL, PostgreSQL ali SQLite.

K razvoju nove verzije Drupala je neposredno prispevalo 1000 ljudi in še 1000 jih sodeluje pri razvoju modulov in tem. Konec tedna bodo po celem svetu potekala praznovanja ob izidu nove verzije. Slovenski skupnosti se lahko pridružite v petek, 7. 1. ob 19:00 v prostorih Kiberpipe, kjer bo potekala tudi predstavitev novosti v Drupalu 7. Na voljo bodo tudi dostopi do demonstracijskih Drupal 7 strani.

16 komentarjev

Nevro^ ::

Zakon! Gre za res zahteven in kompleksen CMS sistem, ampak ko zadevo enkrat zaštekaš, ni več ovir za kakršnkoli projekt! 8-)

Koliko obiskovalcev slotech-a, vas uporablja Drupal za web projekte?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nevro^ ()

CvEtKo ::

Evo mene. Uporabnik Drupal CMS že od samih začetkov. :)

Morda bi lahko naredili anketo?

Nevro^ ::

Mislim, da bi si celo zaslužili kakšno temo na forumu, ne samo ankete! Kar nekaj nas je Slovencem, ki se redno ukvarjamo z Drupalom in je škoda, da ne delimo znanja/problemov nekje v eni temi na forumu! :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nevro^ ()

AmokRun ::

Ravno včeraj sem si prvič namestil Drupal 6.2, danes pa že verzija 7.:D

Djuro ::

Kakšne pa so prednosti pred Joomlo?

Kurzweil ::

Res bi lahko bila za Drupal posebej tema, zelo bi je bil vesel sam in še marsikdo.

Imam pa mimogrede vprašanje glede licence Drupala za tiste, ki ste mu blizu in sicer, koliko stane Drupal za nekomercialno uporabo (verjetno zastonj), koliko za komercialno uporabo?, predvidevam da velja samo za eno stanko/page?, in koliko bi prišel da ga kupim kot oblikovalec strani, ki ga ponudi zraven kot CMS za vse stranke, torej kupim enkrat in lahko uporabljam pri vseh strankah?

...za odgovore, vem da bi lahko iskal sam, ampak raje vprašam vas iz prve roke, HVALA

CvEtKo ::

Morda bi res bila tema posebaj za to, kjer bi si izmenjali izkušnje in morda še koga navdušuli nad uporabo. :)

Kolikor je meni poznano, je drupal močno naprej od Joomlje in Wordpressa. Stvar je v tem, da Drupal ni le spet en CMS, je malo korak naprej. Bolj se mi zdi, da je nekakšen framework kjer imate zelo široko paleto možnosti, kako svoj projekt izvesti na Drupalu. Med drugimi vam omogoča precejšno razširitev z dodatnimi vnosnimi polji, ki jih je sedaj že kar nekaj vrst. In še in še...morda kaj več v petek. :)

Drupal je licenciran pod GNU General Public License. Kaj več o tem tu.

Načeloma velja, da ne moreš računat za "Drupal" tak kot je. Seveda sama postavitev, konfiguracije, dodatni moduli in drugo so pa sevede storitve, ki jih po mojem mnenju lahko računaš.

alessio2 ::

AmokRun je izjavil:

Ravno včeraj sem si prvič namestil Drupal 6.2, danes pa že verzija 7.:D

Najbrž si mislil na Drupal 6.20, ki je izšel pred tremi tedni. Drupal 6.2 je namreč še iz leta 2008.
Sedma verzija Drupala pa se je razvijala skoraj 3 leta in je danes končno ugledala luč sveta.

Kurzweil je izjavil:

Imam pa mimogrede vprašanje glede licence Drupala za tiste, ki ste mu blizu in sicer, koliko stane Drupal za nekomercialno uporabo (verjetno zastonj), koliko za komercialno uporabo?, predvidevam da velja samo za eno stanko/page?, in koliko bi prišel da ga kupim kot oblikovalec strani, ki ga ponudi zraven kot CMS za vse stranke, torej kupim enkrat in lahko uporabljam pri vseh strankah?

Drupal in ravno tako vsi moduli so zastonj tudi za komercialno uporabo. Enkrat, ko ga naštudiraš, ga lahko brezplačno uporabljaš pri vseh projektih in strankah.

AmokRun ::

Najbrž si mislil na Drupal 6.20, ki je izšel pred tremi tedni. Drupal 6.2 je namreč še iz leta 2008.
Sedma verzija Drupala pa se je razvijala skoraj 3 leta in je danes končno ugledala luč sveta.

Ja, 6.20 ne 6.2.;((

Seljak ::

Kaj mi lahko razložite kaj je Drupal in nasplošno(če se da)za kaj se uporablja.Če se bo komu za razložit,se mu že vnaprej zahvaljujem :)
LP

Ps.: In ja,ustvarite na forumu temo,saj si jo zaslužite,kot strokovnjaki iz tega področja ;)

CvEtKo ::

Seljak je izjavil:

Kaj mi lahko razložite kaj je Drupal in nasplošno(če se da)za kaj se uporablja.Če se bo komu za razložit,se mu že vnaprej zahvaljujem :)

Drupal je oprtokodni sistem za upravljanje vsebine. Njemu podobni so tudi Joomla, Wordpress in drugi. Uporablja se lahko tako za enostavno kot zahtevne spletne projekte, saj je zelo modularen in prilagodljiv ter vam pušča vedno odprte poti, da k sami funkcionalnosti dodate še svoje dodatke. :) To bi blo na hitro. :)

In še v manj kot minuti: Youtube Video

Putr ::

Z drupalom se ukvarjam že od samega začetka (agencija za katero sm delu ima izkušnje z joomlo, wordpresson in drupalom in absolutno prisegajo na drupal). Jest ga obožujem. Praktično vse se da naredit z že obstoječimi moduli, če pa je treba kej specifičnega napisat je pa API odličen! Zdele sm odfriznu dva projekta, ki že 1 mesec čakata na izid Drupala 7!

Se vidimo v petek!

Seljak ::

Hvala za odgovor,sem pa tudi sam malo pobrskal po spletu in našel kar nekaj zanimivih informacij o tem programu,kot recimo,da ti ni "muz" znanje iz HTML-ja,da bi ustvaril spletno stran,saj za to poskrbi drupal :)

Iztok Smolic ::

benji: poglej (in ustvari si free) Drupal stran na http://www.drupalgardens.com/create-site. Kar ustvariš si lahko dejansko naložiš na svoj strežnik!
-----------/------------

Seljak ::

Ja super :) Samo jaz nimam svojega strežnika,me pa to zelo veseli,za to bom tudi o tem razmislil ;)
Najlepša hvala za info!!
LP

CvEtKo ::

Party je za nami. Nekaj foto gradiva on Flickr.
Do one thing every day that scares you.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Drupal pomoč prosim

Oddelek: Izdelava spletišč
232672 (1783) Kurzweil
»

V Kiberpipi ta teden

Oddelek: Novice / Kiberpipa
52615 (2260) cholt45
»

Drupal 6 & 7

Oddelek: Izdelava spletišč
192370 (2092) Vice
»

V Kiberpipi ta teden: Optični pickup za bas kitaro, Vinopiri, Drupal 7

Oddelek: Novice / Kiberpipa
103619 (2257) Nevro^
»

Izšel je Drupal 7

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
167125 (5337) CvEtKo

Več podobnih tem