» »

Firefox v Evropi prehitel Internet Explorer

Firefox v Evropi prehitel Internet Explorer

engadget - Popularna stran za merjenje statistike uporabe brskalnikov StatCounter poroča, da je v Evropi v Decembru Firefox z 38,11 % prehitel Microsoftov Internet Explorer, ki je zaostajal manj kot odstotno točko s 37,52 %. Po dolgih letih dominacije to označuje prvi primer, ko je Internet Explorer izgubil svojo dominantno prednost na enem izmed večjih teritorijev. V nekaterih območjih se je to sicer zgodilo že pred leti (npr. v našem malem kotičku na sončni strani Alp), le vprašanje časa pa je bilo, kdaj bo Internet Explorer izgubil prevlado na enem izmed večjih ozemelj. Svetovno dominanco Firefoxa nekoliko zadržuje npr. Severna Amerika, kjer ima le 26,7 % deleža v primerjavi z 48,92 % za Internet Explorer in 12,82 % za Chrome. Najbolj verjeten kandidat za teritorialno zmago Firefoxa je bila tako prav Evropa, kjer je popularnost Firefoxa med najvišjimi (če uporabniške deleže istih brskalnikov primerjamo z njihovimi deleži drugod po svetu), a eksplozivna rast Chroma v zadnjem obdobju (v preteklem letu je pridobil skoraj 10 odstotnih točk) napoveduje še zanimivo bitko. Podoben vzorec lokalnega odstopanja ponekod sicer kaže tudi Chrome, ki je v svetu naložen na dobrih 14 % računalnikov, medtem ko je ta delež v Južni Ameriki skoraj polovico večji z 21,69 %.

100 komentarjev

«
1
2 3

Jaffa ::

Po grafu sodeč se mora za to zahvaliti Chromeu. 8-)
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

GupeM ::

Zanimivo da Opera nikakor ne prileze čez tistih nekaj odstotkov. Pa je vsaka verzija boljša. Pa skoraj vse "napredne" funkcije je prva uporabljala. (Speed dial, tabi, "lepljenje" tabov,...)

r0ker ::

za opero pa res lahko brez dvoma rečem, da je vredna več pozornosti in uporabe kot je dobi.
ne razumem in ne vidim prednosti v gestures. to je pa res beyond my reason, zakaj bi se učil nekih premikov miške, edinstvenih samo za moj browser. gestures na multitouch podlagi je še razumljivo..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r0ker ()

FireSnake ::

OK, vsaj enkrat prednjačimo tam, kjer je dejansko pametno prednjačiti :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Izi ::

Zanič ni noben brskalnik, trenutno je celo IE9 več kot odličen. Problem pri IE je edino, da nova verzija pride ven na vsaki 2 leti in v tem času le ta močno zastari, medtem ko ostali nove verzije izdajajo mesečno.

Kljub temu pa ima prav vsak brskalnik nekaj svojih značilnosti od katerih ne odstopa tako da je dejansko zelo težko, da bi zahtevni uporabnik prešel iz svojega priljubljenega brskalnika na katerega drugega.

Nezahtevni uporabniki počasi prehajajo iz IE na Chrome, ostali pa smo kot kaže zadovoljni z tistim kar že uporabljamo.

Firefox je zmogljivo delovno orodje za profesionalce. Varnost, zasebnost, zanesljivost in prilagodljivost je pred hitrostjo.
Chorome pa stavi na hitrost in minimalizem, vse ostalo pa je v drugem planu. Uporabniški vmesnik je lep in enostaven ampak močno okrnjen. Kar se tiče zasebnosti je Chrome samo za največje ekshibicioniste in kljub vsem dodatkom, ki so na voljo je še vedno močno uporabniško neprijazen še posebno kar se tiče dostopnosti, urejanja in organiziranja bookmarkov oziroma favoritesov, ki so za profesionalce z več 100 shranjenimi naslovi najpomembnejša stvar, pri Chrome pa so povsem zapostavljeni.
Opera pa dejansko ne izstopa po ničemer. Nima skoraj nobenega minusa, ampak nima pa tudi ničesar, kar bi jo naredilo boljšo od ostalih. Medtem ko IE, Firefox in Chrome tako rekoč vse strani prikažejo povsem enako se pri Operi včasih zgodi, da je kakšna stran opazno drugače prikazana. Safarija pa nimam.

Kenpachi ::

r0ker je izjavil:

za opero pa res lahko brez dvoma rečem, da je vredna več pozornosti in uporabe kot je dobi.
ne razumem in ne vidim prednosti v gestures. to je pa res beyond my reason, zakaj bi se učil nekih premikov miške, edinstvenih samo za moj browser. gestures na multitouch podlagi je še razumljivo..


Nije žvaka za seljaka. Nekateri imamo enotne gesture za cel OS.
Zaraki Kenpachi.

Lion29 ::

@Izi, se salis, ne? Chrome je veliko vec, kot si napisal...

jaz sem po vecletni uporabi FFja za browsanje in razvoj presel na Chrome-a, vsaj za browsanje... za razvoj se vedno uporabljam FF in se to samo zaradi firebuga... (ja vem, da ima crome developers tools in firebug lite)... ce bi se firebug z vsem svojim sijajem vkljucli v chrome, bi FF odpru le max 3x mesecno....

po mojih izkusnjah ima chrome vse kar mora browser imeti.. je hiter, uposteva standarde, vmesnik je mega (torej cimvec prostora za dejansko vsebino)...hiter razvoj (tudi pri vticnikih) pa se nekaj drugih bombonckov...

pr IE me moti cel kup stvari, med drugim tisti sound pr njihovem klikanju, pa tudi vmesnik mi ni pretirano, pa se zdaj ne podpira zaobljenih css3 robov

FF 4ke se nisem nalozil, oz. sem jo pred parimi meseci, tisto beto, pa se mi je sesuval skozi...

torej tako, moja ocena je, da bo chrome v naslednjih mesecih zelo mocno dobival na delezu, trend FFja bo padal...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

subby ::

jaz se pa popolnoma strinjam s tem, kar je napisal Izi.. za razliko od nekaterih tu, se mi ne gre za minimalizem, na račun katerega potem trpi prijaznost uporabniškega vmesnika.. tako da je zame firefox še vedno alfa in omega

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: subby ()

Lion29 ::

subby je izjavil:

jaz se pa popolnoma strinjam s tem, kar je napisal Izi.. za razliko od nekaterih tu, se mi ne gre za minimalizem, na račun katerega potem trpi prijaznost uporabniškega vmesnika.. tako da je zame firefox še vedno alfa in omega


in kaj trpi recimo pri chromu uporabniska izkusnja? kaj je rewcimo pri chrome-ovemu vmesniku, kaj bi ti rad imel dosegljivo in je dosegljivo recimo pri FF?

pa sorry, ni misljeno kot flame-anje
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

gruntfürmich ::

chrome & opera nista po mojem okusu. ostajam na FF.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Izi ::

Pri Chrome recimo hočeš onemogočiti shranjevanje zgodovine, piškotke pa bi vseeno hotel shranjevati. Pri vseh brskalnikih je to čisto samoumevno in enostavno za vsak del posebej naštimati kaj naj shranjuje in kaj ne, pri Chrome ni mogoče. Shranjuje vse, ali pa nič če uporabljaš Incognito mode, da ne omenjam, da je tisti Incognito mode zelo nepraktična zadeva saj sploh ni predvideno, da bi ga vklopil za stalno, pa piškotki so tudi bolj ali manj nujni če si hočeš kaj nastaviti na kakšni strani. Že samo zaradi tega je Chrome neuporaben za vsakega bolj naprednega uporabnika.
Potem so tu Bookmarki, ki jih ima vsak browser na najbolj vidnem in najbolj dostopnem mestu, le pri Chrome jih na začetku sploh ni nikjer najti. Moraš se precej potruditi, da jih sploh uspeš vklopiti tam na tisti slikici ključka in potem omogočiš prikaz bookmarkov. Potem pa na svojo grozo ugotoviš, da se za stalno pojavi kar cela vrstica Bookmark, ki stalno po nepotrebnem jemlje prostor, ki bi moral bili namenjen brskanju.
V vsakem browserju lahko po svoje prestavljaš prav vse gumbke kamor ti srce poželi, le pri Chrome je vse fiksno in tako tistega Bookmark gumbka sploh ne moreš prenesti nikamor drugam, da bi lahko potem zaprl tisto nepotrebno Bookmark vrstico. Da ne omenjamo, da Bookmark gumbek odpre čisto majhno okno, ki sega dol komaj do polovice ekrana. Zakaj ne more segati čez cel ekran kot pri vseh normalnih browserjih. Potem je zadeva na desni strani, čeprav jo imajo vsi browserji na levi strani kjer je dosti bolj uporabno.
Da o kakšnem avtomatskem odpiranju in zapiranju bookmark liste ko pripelješ miškin kurzor na roba ekrana niti ne začnemo razmišljati.

Uporabljam vse browserje, ker pač moram vedeti kako se kakšna stran prikaže v kakšnem brovserju in Chrome je brez dvoma najbolj uporabniško neprijazen brskalnik.
Izgled vmesnika si pa naprimer pri Firefoxu, z datoteko "userChrome.css", lahko naštimaš enako ali še lepše kot ima izgled Chrome. Jaz imam pri FireFoxu tudi zavihke popolnoma do vrha ekrana in mi vmesnik zavzame manj prostora kot pri Chrome, pa imam na njemu kljub vsemu vse potrebne gumbke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Looooooka ::

Dokler se po novem baje vsi drzijo nekih standardov in microsoft in mozilla vec ne izumljata lastnih html tagov za borderje in podobne bedarije niti ni vazno kdo je glavni browser.Ko bo eden spet zacel srati(google grozi z nekimi ukinitvami ssl-ja) bo vse ok.

techfreak :) ::

Pri Chrome recimo hočeš onemogočiti shranjevanje zgodovine, piškotke pa bi vseeno hotel shranjevati. Pri vseh brskalnikih je to čisto samoumevno in enostavno za vsak del posebej naštimati kaj naj shranjuje in kaj ne, pri Chrome ni mogoče. Shranjuje vse, ali pa nič če uporabljaš Incognito mode, da ne omenjam, da je tisti Incognito mode zelo nepraktična zadeva saj sploh ni predvideno, da bi ga vklopil za stalno, pa piškotki so tudi bolj ali manj nujni če si hočeš kaj nastaviti na kakšni strani. Že samo zaradi tega je Chrome neuporaben za vsakega bolj naprednega uporabnika.

Saj lahko v nastavitvah izbereš kaj se shranjuje in kaj se ne. Če bi si rad bolj prilagodil si pa prenesi kodo Chromiuma, odstrani kar te moti in sam prevedi.

PARTyZAN ::

Ne, ne bom si zmodal FFja (kar je otročje lahko), grem rajš svoje builde Chromiuma delat!

Riigght.

FF4 je na obzorju, brace for awesomeness.

mtosev ::

cool. FF je zacel svojo dominacijo:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

JaVonTech ::

Preberite si 1. komentar in potem poglejte na graf. Potem pa pisite!

PrimozR ::

JaVonTech je izjavil:

Preberite si 1. komentar in potem poglejte na graf. Potem pa pisite!

Dejmo pustit FF fanom vsaj neki veselja no ;)

Jst ::

Kritka Crhome-a je popolnoma na napačnem mestu. Na prvi pogled je super brskalnik, ki je uvedel nekaj inovativnosti po desetletnem spanju in nekaj teh prijemov so takoj pograbili vsi ostali.

Ampak moramo pogledati kdo skrbi za Chrome. Podjetje, ki služi z prodajo podatkov oglaševalcem. Tu je problem, ne pa da se uporabnike Chroma obtožuje neprofesionalnosti, no!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

SkipEU ::

Da IE izgublja, je kriv predvsem IE8, ker tako klumpastega brskalnika že dolgo ni bilo.

techfreak :) ::

Jst je izjavil:

Ampak moramo pogledati kdo skrbi za Chrome. Podjetje, ki služi z prodajo podatkov oglaševalcem. Tu je problem, ne pa da se uporabnike Chroma obtožuje neprofesionalnosti, no!

Saj če pri namestitvi izbereš, da ne želiš pošiljati statistike obiskov in v nastavitvah onemogočiš kontaktiranje Googlovih strežnikov jih brskalnik ne bo kontaktiral. Kot rečeno, lahko sam prevedeš Chromium in se prepričaš, da ne bo pošiljal informacij Googlu.

Jst ::

Samo CHromium je pod BSD licenco in sploh ni nujno, da sta Chrome in Chromium compiled enaka.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

techfreak :) ::

Saj nista enaka. Chrome ima dodano še kodo za sledenje uporabnikov (če se uporabnik za to odloči) ter še nekaj kodekov za predvajanje videa. Vse ostalo je enako.

Sploh pa ni potrebno, da sta enaka, če boš uporabljal Chromium.

RejZoR ::

Chrome izgleda fajn na prvi pogled, ko pa sem se odločil dejansko živet samo z njim, pa ni šlo. Zadeva deluje preveč nedodelana in nespolirana.
Že res da se hitro zažene ampak je vmesnik včasih mal bugast, extension API je zelo omejen, funkcije, ki bi morale bit not po defaultu moraš naložit po 2 extensiona oz jih moraš imet cel kup da dobiš funkcionalnost Firefoxa s 4 extensioni. Potem se še zatakne ker se search engini in feedi ne syncajo z bookmarki kar je zelo tečno. Vsaj passworde se bo syncalo z verzijo 9.

Čeprav sem recimo solidno uporabljal Chrome, mi enostavno ne ponuja funkcij niti hitrosti Firefoxa. Pa ne skakat v luft češ da to ni res, saj v testih vedno med najhitrejšimi. Pure JavaScript mogoče, ko pa ima ves content pa ne. Sploh zahvaljujoč AdBlock, ki v Firefoxu deluje svetlobna leta bolje in bolj učinkovito kar zelo pripomore k hitrosti nalaganja strani.
Mogoče bo z verzijo 10 ratal to kar je Firefox sedaj...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

PrimozR ::

Kaj pa ce adblock izklopis? Ne vem, meni z okrog 60 tabi chrome dela precej bolje od ff-ja, kjer je pa razlika ogromna, ce ubijes plug-in kontejner. Ampak potem filmcki v flashu ne delajo, ki pa ves cas delajo gladko v chrome.

kopernik ::

Približno kako leto je Chrome moj primarni browser. Pred tem pa kar nekaj let Firefox. Tako da sem tudi jaz sokrivec rasti Chrome-a. Prestop sem naredil predvsem zaradi počasnosti Firefoxa (v vseh pogledih) in tudi zaradi (po mojem mnenju) neumnosti v Mozilla taboru v povezavi z video kodeki. In ja, vem da je tudi Opera odličen browser (ravno tako nove verzije Firefoxa z n extensioni), ampak očitno nisem 'power user', da bi me to kaj preveč ganilo. Ne glede na vse imam tako ali tako stik z vsemi najbolj uporabljanimi browserji zaradi testiranja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Icematxyz ::

Vsak med temi brskalniki ima neke določene lastnosti in naj jih v bistvu vsak uporabnik ovrednoti sam.

Sam načeloma vem za vsakega, kaj mi kot uporabniku prinaša in nimam nekih težav pri izbiri. Oziroma celo pri uporabi ni treba, da je točno eden vedno, ampak gre za nek "nabor" brskalnikov s katerimi nimam težav, ker delujejo dobro in izpolnjujejo kriterije, ki so mi pri uporabi pomembni!

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Icemat QFT, sam vem da pri FF-ju MOČNO pogrešam omnibox (pa mi je popolnoma vseeno če kdorkoli reče, da za to obstaja extension, tisti ki ste mi ga dali enostavno ne deluje), predvajanje flash posnetkov med vlečenjem tabov v drugo okno (v FF-ju se posnetek resetira) ter predvsem samodejno parceliranje ekrana na dve vertikalni okni, ko en tab vržeš na rob. V FF-ju je za to treba povleči ven tab, na srečo z Win 7 pritisneš Win + smerna tipka, nato pa to narediš še z glavnim oknom. Pri Chrome je to narejeno z enim potegom.

Te tri lastnosti, poleg hitrosti (predvsem zagona) so glavne prednosti Chrome-a pred FF-jem (IMO). Sicer je pa pogosto fino imeti več različnih browserjev za različne namene, sam imam FF recimo za delo, čemur so prilagojeni bookmarki, zgodovina brskanja, homepage (Google Reader), itd.

Lion29 ::

mene pri chromovih bookmarkih moti, da ni dividerjev
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

PrimozR ::

Lion29 je izjavil:

mene pri chromovih bookmarkih moti, da ni dividerjev

U, ja, ena izmed pomankljivosti :)

ABX ::

Open source browser ki je uporabniško bolj zaželen od closed source? Zanimivo.

Mogoče bomo le videli Linux desktop year. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

PrimozR ::

Samo ko bo dovolj contenta zanj, torej programske opreme. Zaradi standardizacije na webu to tukaj ni problem.

GizmoX ::

r0ker je izjavil:

...ne razumem in ne vidim prednosti v gestures. to je pa res beyond my reason, zakaj bi se učil nekih premikov miške, edinstvenih samo za moj browser...
Youtube: Ubuntu mouse gestures :) Kdo je rekel, da so premiki miške edinstveni samo za browser?;)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

PrimozR ::

Še kdo naj mi reče da je Firefox dober browser pa ga pošljem nekam. Zadeva se z 80 tabi usuje praktično takoj po odprtju. Totalno neuporabno.

Žolč izlit.

Kenpachi ::

Firefox je dober browser.
Zaraki Kenpachi.

Poldi112 ::

Firefox je dober browser. Še več kot to, je najboljši. Ni pa še popoln. Če rabiš pa 80 tabov odprtih je pa problem pri tebi, ne pri browserju. :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

subby ::

Saj mogoče se pa PIPI samo heca... res ne vem, zakaj bi kdo potreboval 80 tabov, pa če ma še tako odfukan posel

techfreak :) ::

Če rabiš pa 80 tabov odprtih je pa problem pri tebi, ne pri browserju. :)

Problem je še vseeno pri brskalniku, čeprav meni se niti pri 100 tabih ne usuje, tako da ima očitno nek dodatek, ki mu dela težave.

Firefox je dober brskalnik, ampak Chrome je boljši.

ABX ::

Če ti paše kustomizacija brskalnika je samo Firefox možna izbira.

To je prednost open source programske opreme, jo lahko krojiš po lastni potrebi.


Če pa je tvoja kreativnost omejena, se strinjam da imaš tudi druge izbire.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

techfreak :) ::

Kot že rečeno imaš vedno možnost prenosa kode Chromiuma, ki deluje enako kot Chrome, nima pa vgrajenega H.264 kodeka in Flasha. Tam lahko kostumiziraš kolikor želiš.

PARTyZAN ::

FF tudi. Ampak pazi to, brez da bi znal programirat!

Bor H ::

Tut Chromium maš že preveden na netu.

PARTyZAN ::

Govora je o "prilagojenem" chromiumu, torej z lastnimi modifikacijami.

Dodatki so pri FF pač še vedno svetlobna leta pred konkurenco, in to je razlog, da marsikateri power user ne presedla na konkurenco.

PrimozR ::

techfreak :) je izjavil:

Če rabiš pa 80 tabov odprtih je pa problem pri tebi, ne pri browserju. :)

Problem je še vseeno pri brskalniku, čeprav meni se niti pri 100 tabih ne usuje, tako da ima očitno nek dodatek, ki mu dela težave.

Firefox je dober brskalnik, ampak Chrome je boljši.

Ja, Flash.

Zakaj bi bilo z mano nekaj narobe, če imam odprtih 80 tabov??

techfreak :) ::

Flash ni nikoli bil znan po zanesljivosti, tako da je verjetno težava v tem.

PARTyZAN ::

To, da Flash povzroča težave je FF problem?

ABX ::

PARTyZAN je izjavil:

To, da Flash povzroča težave je FF problem?



Če se zaradi Flash-a sesuje cel FF, potem ja, to je FF problem.

*Sem FF fanboy.

P.S: To z Flashom je cela štala, jaz imam FF sinhroniziran na 4 PC-jih z istimi addoni. FF zaradi Flasha mi redno crkuje samo na enem PC-ju, medtem ko se ni sesul niti 1x na ostalih.
Flash se močno veža na gonilnike OS-a in nikoli ne veš kaj je krivo ko se sesuje.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

PARTyZAN ::

Ko se flash sesuje se mi ne sesuje cel FF. Samo flash vsebina je zamenjana z enim žalostnim smajlijem in opozorilom, da se je flash plugin sesul. Vsebino reloadaš z klikom na ta objekt ali refreshom.

sample

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

ABX ::

Odkar so vgradili plugin container je situacijo dosti boljša, ampak še vedno se zgodi da cel FF gre dol zaradi flasha.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

PARTyZAN ::

Saj pravim, parkrat se mi je že flash usul, ampak nikoli ni za sabo potegnil še FFja.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Chrome lanski zmagovalec, IE poraženec (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7229778 (7811) roCkY
»

Windows 7 je končno prehitel Windows XP

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
319731 (7799) SuperVeloce
»

Izbirno okno v Windows 7 nima večjega vpliva

Oddelek: Novice / Brskalniki
287602 (6619) System
»

Internet Explorer vztrajno izgublja

Oddelek: Novice / Brskalniki
308436 (7405) Mordecai
»

Januar najuspešnejši za Chrome

Oddelek: Novice / Brskalniki
317670 (6873) Bor H

Več podobnih tem