» »

ADSL router

ADSL router

markz ::

Zivjo...

ali si je kdo za domaco uporabo privoscil adsl router?
kaksnega, za koliko in ce se vam da, opisite se kako vam dela...

gledal sem neke variante za cca. 30000 vendar ne vem kako to dela v praksi...

markz

brebos ::

adsl router je že prava stvar, vedeti pa moraš ali rabiš samo router ali rabiš zraven tudi ethernet stikalo za priključitev večih računalnikov na ADSL. Ko enkrat skonfiguriraš povezavo, lahko na vse skupaj kar pozabiš, ker se povezava vspostavi avtomatsko ko naprimer zaženeš explorerja, outluka ali kak drug program ki želi povezavo v internet.

markz ::

saj ima vecina routerjev ze vgrajen vsaj 4-portni 10/100mbit switch... potem pa lahko itak stackas hube in switche naprej...

aleksander10 ::

Ne vem zakaj bi rabil kupiti router. Kup si eno staro "kišto" pa linux dej gor.

Primeri dobrih firewall-ov baziranih na linuxu:
ipcop - www.ipcop.org
clarkconnect - www.clarkconnect.org


Primer routerja bazirega na linuxu:
Freesco - www.freesco.org

Delujejo pa zadeve na 486 processorju in malo RAMa (glede na distrubucijo tudi primerno)
Za ipcop 486/16MB ram, clarkconnect mal več

Posebi pa kupiš levelone switch (15.000 SIT) ali pa tistega pri smrtcomu ki je pa za 11.000 samo ne vem kako se imenuje.

To je vse kar porebuješ in za veliko manj kot 30000 SIT.


:D
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

Chessman ::

aleksander10: kaj pa tišina ki ti jo računalnik ne nudi. Pa še kakšna prednost bi se našla.

Najcenejši ruter brez stikala sem našel za cca 18 sit, firma GENIUS
Drugače sem pa že par TrendNetovih (4x10/100Mbit) )priklopil. cena cca 25sit

aleksander10 ::

Chessman: Zdeva je ta, da če mal modiciraš staro 486 ti ta dela zelo potiho.



:D
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

-MiS- ::

a se da router za kabel tud porabit ?

kaj pa bistvu nardi router boljše od switcha ?

Gandalfar ::

-MiS-: fwja/routa ti podatke naokoli po netowrku..

Tiger ::

Ampak pri 486 mašini uporabljeni kot router je treba upoštevat še sledeče:
- poraba elektrike je precej višja od routerja; okoli 4.000 SIT/leto
- življenska doba 486 procesorja je ene 10 let, torej ni primeren za daljše časovno obdobje.
- glasnost, četudi modificiraš 486 kišto kvečjemu tvegaš da ti prej crkne. Da ne omenjam ventilatorja na napajalcu.
- zavzame ogromno prostora napram routerju

McNato ::

Če lahko nadaljujem Tigerjeve argumente:

- za priklop 4 računalnikov še vseeno rabiš HUB ali Switch, kar je polovica cene solidnega ADLS routerja (Dlink DI-604)

- konfiguracija in vzdrževanje sta bistveno enostavnejša

J.

aleksander10 ::

Fantje vse kar ste povedal drži do neke mer.

Npr. da želiš spodobno urejen firewall ali pa IDS, kaj ti bo potem tak router, ki ti le do neke mere omogoča Firewall pa še to bi se jaz vpršal kakšnega.

Če bi že govorili bi se odločil za Cisco SOHO router (sicer je drag) amapk prinaša firewall, kot se šika in seveda tudi VPN IPSEC lahko terminira.
Vrašati se moraš kaj resnično rabiš.

Mislim, da z 486 modificirano ... nisem rekel navito in z spremenjenim napajanjem lahko narediš zelo dobr router oz. še bolje firewall z IDS sistemom.

:D
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

mile ::

Jest sm tud za FREESCO-ta. Pa še užitek se je z linuxom igrat. Sam uporabljam p200 brez aktivenga hlajenja in zadeva je tiha. Pa še pocen je.

Jinxy ::

Doma imam Allied Telesyn AR-220E router, vgrajen ima 4 porten 10/100 switch, zanj pa sem dal cca 25000 SIT.

Dostop do Interneta imam prek Telemach kabla, na router pa imam trenutno priklopljene 4 računalnike in moram povedat, da sem z zadevo ZELO navdušen...to je majhna, lahka in predvsem tiha škatlica, vgrajeno ima pa vse kar rabiš (NAT, firewall, static routing, port forwarding,...)!! Definitivno eden najboljših nakupov kar se računalnika tiče.

Pred tem sem imel eno leto in pol Pentium 166, na katerem je laufal FreeBSD in je služil kot server..

prednosti: jih ni (razen cene, ampak moraš biti mazohist)
slabosti: velikost, glasnost, neprenosljivost, !vsako prilagajanje konfiguracije zahteva veliko več časa kot router!


Router all the way!

LP, Jinxy

bosstjann ::

?? a se da z routerjem omejit promet na net na posameznega uparabnika??

hvala

footprint ::

bosstjann:

Teoretično JA če ti usmerjevalnik to podpira.
Praktično NE (razen MIME Sweeper, etc) zato, ker se usmerjevalniku ne predstavljaš kot uporabnik in tak kos čipovja malo briga kater user šari po netu. Lahko pa omejuješ na PC glede na MAC adreso mrežne kartice. Tu pa lahko navedeš kateri protokoli so za določeno mašino dovoljeni in keri ne.

Sam sem testiral eno levo firmo Broadband usmerjevalnika. Zadeva je bla zelo enostavna (kar preveč) in delal je brezhibno. Motil me pa je da je "preveč enostaven" nima telnet možnosti upravljanje (samo HTTP) premalo možnosti za konfiguriranje (čeprav ima NAT, VPN, Intruder detection, tunneling,...). Sedaj pa hočem sprobat D-Link DI805V na prvi pogled je privalčen.
Če kdo kaj ve o njem vas prosim za kako besedo. Poleg tega pa ali je kdo kaj testiral CISCO Pix 501 "tistga ta pocen".

_pobesneli_ ::

koliko mreznih kartic mora bit v routerju ki je narejen iz 486-tke

PaJo ::

Ce zelis ADSL modem direktno priklopit na to 486-tko potem 2 mrezni, lahko pa modem prikopis direktno na swich oziroma HUB in za to uporabis samo eno mrezno karto.:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

footprint ::

Kakšen usmerjevalnik pa je to z eno samo mrežno kartico?
A lahko narediš virtualne mrežne točke za routing?

Menda se da. Jaz tega ne znam vidu pa tud še nisem (se očitno (če se da) ne uporablja pogosto).

PaJo ::

ADSL modem se da direkto priklopit na Swich ali HUB in potem iz tega HUBa ven samo en kabel do routerja(racunlanika), kateri nato usmerja promet na isti HUB in ostalim masinam preko NATa dovoljuje dostop do neta. Stvar preverjeno deluje pri meni doma in pri kolegu:D Bedna fora ampak na nek nacin deluje:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

footprint ::

PaJo: A to pomeni, da eni mrežni dodeliš dve ali več IP naslovov potem pa delaš routing tabelo med njimi? NAT pa je enako IP Masqarade in s tem narediš samo translate IP adress v notranje omrežje s privatnimi IPji.

Mislim da mi je jasn, to maš na Linux-u najverjetneje a si kaj poskušal kaj takega naredit z Winsi (NT ali 2K)?

PaJo ::

Stvar je narejena na winsih, saj se vse da ce se le hoce:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kateri router kupiti

Oddelek: Kaj kupiti
111796 (1484) pijanc
»

Linux na disketi kot firewall/router (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
947022 (5405) Azrael
»

ADSL- dva kompa

Oddelek: Pomoč in nasveti
432445 (1869) Gandalfar
»

Domaci Router

Oddelek: Programska oprema
151785 (1511) alesrosina
»

adsl prek huba samo za 2 userja??

Oddelek: Omrežja in internet
201831 (1355) BAjzl

Več podobnih tem