» »

Prvi 2,5-palčni terabajtni disk s 7200 rpm

Prvi 2,5-palčni terabajtni disk s 7200 rpm

The Register - Seagate je naznanil prvi terabajtni disk, ki se vrti s 7200 obrati na minuto in meri 2,5 palca ter je torej pravšnjih mer, da ga lahko vgradimo v prenosne računalnike (prvi sploh enoterabajtni disk za prenosnike je Western Digitalov Scorpio Blue). Seagtov novinec prihaja iz družine Constellation 2 in je na voljo v kapacitetah 250, 500 in 1000 GB.

Plošče se vrtijo s 7200 obrati na minuto, ima pa 64 MB predpomnilnika. Deklarirana hitrost branja zaporednih podatkov znaša 115 MB/s in 180 MB/s za naključne podatke. Kakor Constellation ima tudi druga generacija vgrajeno šifriranje z algoritmom AES-128 in AES-256. Kasneje bodo predstavili še model, ki je prestal teste pri Federal Information Processing Standards in je zapečaten.

Podatkov o ceni še ni, na voljo pa bo še letos v Dellovih računalnikih.

15 komentarjev

kpkp ::

Seagate je naznanil prvi terabajtni disk, ki se vrti s 7200 obrati na minuto in meri 2,5 palca ter je torej pravšnjih mer, da ga lahko vgradimo v prenosne računalnike...

Višina diska je 15mm in diski so namnejeni (enterprise) za serverje, tako da tisti stavek o prenosnikih je precej zavajajoč...

Izi ::

Deklarirana hitrost branja zaporednih podatkov znaša 115 MB/s in 180 MB/s za naključne podatke.

Ne more držati, naključno branje podatkov je vedno precej nižje od zaporednega branja. Tudi tista 115 MB/s je sumljivo visoka številka celo za 3,5" HDD.
Povprečen SSD zaporedno bere z 250 Mb/s in naključno z 25 MB/s.
Povprečen 3,5" HDD 7200 rpm zaporedno bere z 90 MB/s in naključno z 0,6 MB/s.
Povprečen 2,5" HDD 5400 rpm zaporedno bere z 30 MB/s in naključno z 0,5 MB/s

Tudi če so naredili 2,5" z 7200 obrati še vedno ne bo niti v sanjah dohiteval 3,5", ker so pač plošče manjše.

IvoJan ::

Zakaj je potem velociraptor manjsi ce je 3,5 hitrejsi??
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Izi ::

Velociraptor ima 10000 obratov, tale naj bi pa imel 7200.
In velociraptor ima zaporedno branje 105 MB/s (125 MB/s na zunanjem delu in 75 MB/s na notranjem delu plošče.
Pri CrystalDiskMarku, ki meri bolj hitrost cacha kot samega diska pa ima velociraptor pri zaporednem branju 166 MB/s in pri naključnem branju pa točno 1 MB/s. In poglej si ceno velociraptorja.

borisk ::

IvoJan je izjavil:

Zakaj je potem velociraptor manjsi ce je 3,5 hitrejsi??


Manjša vztrajnost plošč omogoča hitrejši zagon diska...

IvoJan ::

Kar posledicno omogoca hitrejse delovanje(nizje dostopne case).
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Izi ::

Saj disk se med delovanjem nič ne ustavlja, vedno vrti z konstantnim številom obratov, tako hitrost zagona nima po moje nobene veze. Bolj verjetno, da ima glava manjšo delovno površino, saj ji je treba skakati dober centimeter manj naokoli in je zato precej hitreje na pravem mestu, kot če bi bil disk večji. Vsaj jaz si to tako predstavljam.
Nasplošno imajo 2,5" diski boljše (nižje) dostopne čase, ampak imajo pa počasnejši prenos podatkov, ker je logično obodna hitrost na manjših diskih manjša kljub enakemu številu obratov. In ker so dostopni časi mnogo bolj pomembni kot dejanska hitrost branja ima najhitrejši (in najdražji) disk na svetu velociraptor samo 2,5".
Tako pri zaporednem branju sicer nekaj izgubi ampak veliko pridobi pri naključnem branju, kjer je velociraptor skoraj še enkrat hitrejši od navadnih diskov. Proti SSD še vedno nima za burek >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Jst ::

Omenjeni so Seagate, Dell in 7200rpm. Izkušnje: vsi diski crknili kakšno leto po nakupu. Dva Della srednjega razreda in en višjega. Pri meni in kolegu.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

mr1two ::

Dostopni čas je povsm odvisen od hitrosti vrtenja plošč. Če se plošča vrti s 7200 na minuto, pomeni to 120 obratov na sekundo, kar pomeni da se plošča zavrti(celotnih 360 stopinj) enkrat na vsake 8,3 milisekunde. To ti da maksimalni dostopni čas(če bi glava bila na pravi sledi), neglede na to, ali je disk 2,5"; 3,5" ali 100" :). Dostopni čas je v povprečju tolko za 7200 diske-> 8-10 ms. Pri 5400 diskih prideš s podobnim računom do max. dostopnega časa-> 11,1 ms .Spin up time je pa drugo, ker je odvisno od skupne mase plošč, posledično same velikosti, moči motorčka...Hitrost prenosa podatkov je odvisna od same gostote zapisa in hitrosti vrtenja plošč. Random branje ali pisanje je pa vedno zelo zelo slabo, ker se dogaja ogromno premikov same glave, tako da če si malo predstavljate kako zadeva leti sem pa tja, potem veste zakaj random dostop da tako slabe rezultate.

jest10 ::

Izi je izjavil:


Povprečen 2,5" HDD 5400 rpm zaporedno bere z 30 MB/s in naključno z 0,5 MB/s

5 let nazaj mogoče ja...

Jst ::

Moj 250GB 2,5" HDD 5400 rpm gre od ene 90 proti 70 (po spominu) ...čeprav imam nekje screenshot, ko sem ga testiral na stacionarcu, preden sem ga dal v prenosnik.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Spock83 ::

Jst je izjavil:

Omenjeni so Seagate, Dell in 7200rpm. Izkušnje: vsi diski crknili kakšno leto po nakupu. Dva Della srednjega razreda in en višjega. Pri meni in kolegu.


Mogoče 2'5" diski ne zmorejo P2P bremena. :D

mr1two ::

Disk lahko po mojem vsak uničiš, če se malo potrudiš. Meni je uspelo enga nenamerno...:8) Pa je bil čisto nov in sem hvaležen, da so mi ga takrat zamenjali v garancijo..
Koliko se kaj grejejo SSD variante?

nekikr ::

Sobna temperatura tudi če ga goniš cel dan...

Jst ::

>Mogoče 2'5" diski ne zmorejo P2P bremena. :D

Pa še kako. Kolega sedaj laufa tistega Della 24/7 na 500GB (nisem siguren glede velikosti, mogoče je 250GB, ampak dvomim, ker je p2p freak) 2.5" WD 5400rpm disku, torrent v startupu.

Jaz laufam openSuse in p2p uporabljam bolj malo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Seagate širi nabor hibridnih diskov

Oddelek: Novice / Diski
257962 (7032) Jst
»

Novi diski in SSD iz Seagate

Oddelek: Novice / Diski
204733 (3682) Spock83
»

Prvi 2,5-palčni terabajtni disk s 7200 rpm

Oddelek: Novice / Diski
155037 (4324) Jst
»

Novi vitki diski iz Hitachija

Oddelek: Novice / Diski
62909 (2520) Daedalus
»

Samsung izdal zeleni 1,5 TB-disk

Oddelek: Novice / Diski
184998 (3989) r0b3rt

Več podobnih tem