» »

Dvoterabajtni Samsungov disk ima hrošča

Dvoterabajtni Samsungov disk ima hrošča

smartmontools v Linuxu

Heise - Samsungov trdi disk SpinPoint F4 EcoGreen HD204UI s kapaciteto 2 TB ima tovarniško napako, ki v točno določenih okoliščinah vodi do izgube podatkov, so ugotovili v nemški reviji c't. Če je disk na računalnik priključek prek vmesnika SATA, ki deluje v načinu AHCI, in uporabnik hkrati zapisuje podatke na disk in z orodjem smartmontools poizkusi prebrati podatke o kondiciji disk SMART, se zapisovani podatki lahko izgubijo. Napaka se pojavlja tako v operacijskem sistemu Windows kakor tudi Linux in je za zdaj omejena le na dvoterabajtni model, medtem ko ostali diski iz iste družine delujejo brez težav. Samsung in razvijalci smartmontoolsa že preiskujejo težavo.

Dodatek 11. 12. 2010: Samsung je objavil popravek.

43 komentarjev

filip007 ::

Ja cajt bi bil Samsung, da se malo bolj pogleda stvari...vsi takoj testirat! :|
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

mtosev ::

zelo lep bug. preverjas zdravlje diska in ostanes brez podatkov. win:))
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

69charger ::

Zato pa sem raje vzel WDjev disk,nič ne verjamem Samsungu in njihovim diskom.

nocutius ::

Samsung ga malo serje zadnje čase, najprej problemi z 1.5tb sedaj pa še 2tb diski.
Tudi jaz sem zamenjal samsung z WD za mojo primarno znamko diskov, čeprav imam trenutno še pol pol.

VolkD ::

Jaz se že lep čas držim morskih vrat.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Pyr0Beast ::

Nič posebnega, če je imela DFI nf4 znano težavo uničevanja eeproma pomnilnika, če si ga prebral s CPUzjem.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Isht ::

Če, če, če, če, če...
Hm, veliko če-jev.
Koliko ljudi si lasti ta disk? Koliko od teh jih ima disk priklopljen na opisan način? Koliko od teh uporablja program smartmontools? In koliko od teh bo ravno v pravem trenutku izvedlo ravno pravo kombinacijo operacij na PCju?

Ja, mislim da sledi pogrom človeške rase, saj bo zaradi tega hrošča konec civilizacije, kot jo poznamo.

Pyr0Beast ::

Vsak ki ga kupi si ga verjetno lasti ?
In sistem uporablja SMART monitoring skoraj ves čas. ubuntu ga, pravtako ga verjetno 7ica.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Dr_M ::

Ajooojj... Zgleda, da so premestil folk iz oddelka mobilnih telefonov na HDDje. :)):))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

LordPero ::

VolkD je izjavil:

Jaz se že lep čas držim morskih vrat.

Meni so tudi Morske Gate kar všečne zadeve (sploh .12 serija).

Sicer pa, taki bugi se zgodijo, pač :). Je pa mogoče ta res mal lepši -kako se obnese v RAIDu?
LordPero

Dami ::

medtem ko ostali diski iz iste družine delujejo brez težav

V tej družini/seriji (torej F4) ni drugih diskov kot ta 2tb model. 1.5tb je F2/F3, ki ma za razliko od F4 še 500gb plate.

nocutius je izjavil:

Samsung ga malo serje zadnje čase, najprej problemi z 1.5tb ...

Kaki problemi to? Mam 12 teh F2 in delajo ok.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

jest10 ::

VolkD je izjavil:

Jaz se že lep čas držim morskih vrat.

A .10 in .11 serije se tudi z veseljem držiš?:P

urban99 ::

14 dni nazaj sem ga kupil 8-O imam ga pa kot exsterni disk na esata...

LeQuack ::

Tudi WD-ji niso več to kar so bili, čeprav so še vedno moja priljubljena firma, v preteklosti predvsem zaradi zanesljivosti. Sem pa imel pred tem tudi Seagate, IBM, Hitachi...
Ampak kot sem rekel tudi pri WD-ju se pojavlja zadnje čase veliko težav z zanesljivostjo, pametno je brati kakšne reviewe kupcev na Newegg ali Amazon.
Quack !

axee ::

Mah drek, pa ravno sem ga hotel kupiti, WD10EARS si pa ne upam kupiti ker ga morda nekoč dam v kašno bolj specifično napravo..

k4vz0024 ::

Žal so diski postali potrošno blago. Žal. Če bi proizvajalec odgovarjal za izgubljene podatke ne bi delali tako nekvalitetne robe. Seveda bi bila cena diskov višja...

LeQuack ::

Trenutno imam v kišti WD Blue 400GB, ki deluje že več kot 3 leta brez težav, 1TB WD Black, ki deluje že 2 leti (to je moj drugi, prvega sem kupil in ob priklopu se je samo pokadilo iz njega).

Imam pa še WD 2TB Elements zunanji disk za backup, s katerim sem kar zadovoljen, poleg tega pa še enega WD 1TB 2.5" za prenašanje zadev sem in tja (tudi moj drugi primerek, prvi je dobil bad sektorje po enem letu in so ga zamenjali).
Tudi s tem sem načeloma zadovoljen, moti me predvsem to, da se zaradi varčevanja z energijo plošče nehajo vrteti po okoli 30 sekundah. To pomeni, da ko hočeš po 30 sekundah nekaj prebrati, traja 3-4 sekunde, da se plošče zopet zavrtijo in dejansko prebere podatek. To je zaradi funkcije APM (advanced power managment), ki je nastavljena na teh diskih preveč varčevalno.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Wox ::

LeQuack je izjavil:

Trenutno imam v kišti WD Blue 400GB, ki deluje že več kot 30 leta brez težav,

Počasi ti bo prišel v kristusova leta.
Commodore 64

levaky ::

Problem WD Greenov je tudi v tem, da ne delajo v HW raidu... Vsaj z RAID5 in RAID6 imajo težave.

Matej

LeQuack ::

Wox je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Trenutno imam v kišti WD Blue 400GB, ki deluje že več kot 30 leta brez težav,

Počasi ti bo prišel v kristusova leta.


Sem popravil :)

levaky je izjavil:

Problem WD Greenov je tudi v tem, da ne delajo v HW raidu... Vsaj z RAID5 in RAID6 imajo težave.

Matej


Tudi novi WD Black ne delujejo več v HW Raid. To je zato, ker so pri WD izklopili TLER (Time-Limited Error Recovery @ Wikipedia) in zato diski padejo ven iz arraya, ta funkcija je na voljo samo še pri njihovih RAID-edition diskih, ki pa so seveda dražji. Dejansko bolj marketinška poteza, da bi več ljudi kupilo njihove dražje modele.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Dr_M ::

Sem imel ze vse znamke HDDjev in v tej novejsi zgodovini gredo nekako tako.
1. Seagate, Samsung
2. Hitachi
.
.
.
666. WD
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

RejZoR ::

Caviar Black 2TB ne bi menjal za nič na tem svetu. Mogoče za array SandForce based SSD diskov, ki bi mi jih šenkal. Ogromen, hiter in cenovno dost dostopen za to kar ponuja. Če ne rabiš RAID pa je tle situacija ravno obratna. Po praktično vseh lastnostih so identični RAID modelom vključno z dual actuatorjem, 2 vpetjem motorčka itd. Samo pač ne izvedejo intenzivnega burn-in testa na vsakem disku preden gre v pakiranje, kar pa delajo pri RE modelih.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

LeQuack ::

RejZoR je izjavil:

Caviar Black 2TB ne bi menjal za nič na tem svetu. Mogoče za array SandForce based SSD diskov, ki bi mi jih šenkal. Ogromen, hiter in cenovno dost dostopen za to kar ponuja. Če ne rabiš RAID pa je tle situacija ravno obratna. Po praktično vseh lastnostih so identični RAID modelom vključno z dual actuatorjem, 2 vpetjem motorčka itd. Samo pač ne izvedejo intenzivnega burn-in testa na vsakem disku preden gre v pakiranje, kar pa delajo pri RE modelih.


Kako je kaj glasen, sam si ga hočem omisliti? Kot je zgoraj napisano imam trenutno WD blue 400GB (28dB idle) in WD Black 1TB (24dB idle), redvsem mi je pomembno da je v idle čim tišji, ker bo mišljen bolj za data, ampak vseeno mi je pomembna zanesljivost in 5 letna garancija, ki jo ima Black napram Green.
Quack !

driver_x ::

Isht je izjavil:

Koliko ljudi si lasti ta disk? Koliko od teh jih ima disk priklopljen na opisan način? Koliko od teh uporablja program smartmontools? In koliko od teh bo ravno v pravem trenutku izvedlo ravno pravo kombinacijo operacij na PCju?


Na novejših platah diske vedno tako priključujem, s smartmon tools preverjam diske v cron-u enkrat tedensko. Naročena imam dva taka Samsunga! Samsunge sem naročil zaradi treh zelo hitrih odpovedi WD-jev.

Lion29 ::

Imam 2x 1,5TB od samsunga in 2x2TB od samsunga... delajo BP, sicer so na usb priklopljeni, a vendar.... imam tudi 1TB WD, ki SUXa!

sicer pa kolko sem stekal, je to zelo specificni bug in izgubi se le tiste odatke ki jih takrat zapisujes? no biggie.... itak se na take diske zapisuje v vecini nepomembne podatke.... ce pa jih uorabljate za kaj pomembnega ste sami krivi, ker bi mogli vedet, da za tako ceno ne boste dobili super kvalitete in zanesljivosti
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

simnov ::

Hm imam f3 in boljšega diska še nisem imel.

tonic ::

nazadnje nabavil 2x 2TB samsunga (HD203WI), že od prej mam enga 1.5TB samsunga...

za NAS so pa dobri ;)

za taki dnar kot sem ga dal, dobim največ TB pri samsungu :)

Lion29 ::

hm, zadnji stavek je fail?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

tonic ::

z moje strani ni :)
naš dobavitelj ma včasih kako "hudo akcijo" za kak kos al pa dva...
tak da sta me prišla samsunga najcenej... 78€ po komadu :)

Lion29 ::

tonic je izjavil:

z moje strani ni :)
naš dobavitelj ma včasih kako "hudo akcijo" za kak kos al pa dva...
tak da sta me prišla samsunga najcenej... 78€ po komadu :)


sorry sem jaz narobe stekal... valda trd ku kanta... sem razumel, da za ta denar kot pr samsungu dobis 2tb, dobis najvec (1)TB pr samsunu ... in sem sklepal, da si mislil WD ali kaj drugega :D
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

levaky ::

Ali ima kdo kaj podatkov, ali so mogoče že izdali popravek za FW? Za array bi rad kupil kakih 10 takih diskov in me zdej stvar mal skrbi...
Ali imajo F3 tudi takšne probleme?

RC14 ::

Tudi jaz se zanimam za ta disk,je zelo ugoden in glede na to, da se vrti pri komaj 5400obr/min, je izredno hiter disk, dosti hitrejši od npr WD green 2TB EADS in EARS.

Mogoče kdo ve, če so že popravili to napako ?

Lp
:4770K@4.5GHz @ BeQuiet!Dark Rock Pro2; MSI Z87 GD65 Gaming; 16GB RAM:
::GTX 1060 6GB; SSD Samsung 840 EVO 250GB; SEAGATE 3TB+3TB+1TB; LG 27"IPS::
:::: XFX 850W Black Edition; X-Fi Titanium; Fractal Design ARC R2 ::::

urban99 ::

Nič ne zgleda, da bi jo... upam, da bo update o tem v članku iz novice.

AlienRex ::

Popravek Sem (pozitivno) presenečen da je popravek prišel tako hitro.

Po drugi strani pa pa...
Dropbox: http://db.tt/Jg5BmDw
No brain - No tumors

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AlienRex ()

urban99 ::

Oho, super - big tnx ;)

MrStein ::

Tista stran pa res dobesedno kitajska. To bi še albanec boljšo angleščino imel.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

AlienRex ::

Dropbox: http://db.tt/Jg5BmDw
No brain - No tumors

levaky ::

A lahko nekdo naredi povzetek, ker je moja nemščina bolj slaba:(

Matej

driver_x ::

levaky je izjavil:

A lahko nekdo naredi povzetek, ker je moja nemščina bolj slaba:(


Googlova tudi:
Unfortunately, the new or patched firmware revision of the same name as the old firmware with 1AQ10001. In other words, whether a hard drive now uses the old or the new firmware, can not be distinguished by software. Therefore give the smartmontools, even at a hard drive with patched firmware a warning.

Izi ::

Mislim, da piše, da so izdali nov firmware, ki vse omenjene napake popravi, ampak, ima novi firmware enako številko verzije kot stari in program Smartmontools tudi po updatanem firmwareu še vedno javlja, da je treba firmware zamenjati, ker je pač verzija enaka kot prej, čeprav je firmware drugi.

So pa opazili še eno manjšo "napako", ki ne javlja pravilno, da enota lahko svoje fizične 4 Kilobajtne sektorje emulira kot 512 Bajtne sektorje. So pa dodali, da imajo enako "napako" tudi vse Western Digital enote.

levaky ::

Aha aha... No sej, mal sem se pomatral z google translate in nekaj v tem stilu izloščil.

Glede verzije sem pa bral že nekje drugje, da je jeba, ker ne moreš vedeti, ali je bil update uspešen ali ne.

Matej

B0rg ::

Od nedavna si lastim ta disk (je še nov in neformatiran). Predvidevam da nadgradnjo FW naredim takoj po formatu (preden začnem zapisovati podatke nanj) ali to lahko naredim brez formatiranja?

levaky ::

Nima veze, ali pred ali po...

Matej


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kompatibilnost plošče in SSDja

Oddelek: Strojna oprema
231610 (1133) ziga1990
»

BitLocker windows 7

Oddelek: Informacijska varnost
162259 (1934) fosil
»

Varno odstranjevanje naprave/mobitela Samsung Galaxy s2 iz računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
5783 (679) Xserces
»

Dvoterabajtni Samsungov disk ima hrošča

Oddelek: Novice / Diski
4310773 (8321) levaky
»

isce se TIH trdi disk

Oddelek: Kaj kupiti
221589 (1000) Dr_M

Več podobnih tem