» »

LCD TV in prikaz črne barve..

LCD TV in prikaz črne barve..

SkyEye90 ::

Kot vemo, imajo skoraj vsi LCD televizorji problem s prikazom črne barve. V trgovinah nam prikazujejo bleščeče svetle slike in nas vabijo k nakupu kristalno jasne slike. A ko LCD televizor pripeljemo domov in se odločimo za ogled BluRay filma, kmalu ugotovimo, da v temnih prizorih slika ni temna, ampak siva!

Temo sem odprl, ker me zanimajo vaše izkušnje s prikazom črne barve posameznih LCD oz. LED LCD televizorjev, predvsem mnenja tistih, katerim vam je to pomembno (kot meni).

Nekateri zagovarjajo novo LED LCD tehnologijo, vendar sam nekoliko dvomim o napredku glede črne barve. Starejši LCD televizorji imajo CCFL osvetlitev, ki je v ozadju stalno prižgana, tako da je prikaz črne barve odvisen le od kvalitete LCD matrike, ki preprečuje prehod svetlobe skozi plast (bolj ali manj uspešno). LED LCD pa ima namesto klasične neonske osvetlitve LED osvetlitev, večinoma samo po robovih televizorja (zato je debelina le nekaj cm). Vendar tudi ta osvetlitev stalno sveti, tako kot CCFL osvetlitev.

V glavnem, prosim za vaše komentarje in izkušnje pri kvaliteti ene ali druge tehnologije, predvsem v prikazu temnih prizorov.

S
  • spremenil: SkyEye90 ()

kremenko1 ::

Kupiš plazmo pa je stvar rešena

roCkY ::

Točno to.
Če ti je črnina pomembna kupiš Panasonica V ali VT in si zmagal tudi glede naravnih barv in še pri čem.

Pri gornjih serijih LED je črna veliko bolj črna kot pri nižjih. To je dejstvo. Sony NX, LX. Samsung pa od C7xxx dalje. A je šele C8xxx tisto kar tehnologija trnutno lahko ponudi.
Sharp tudi ni slab a le 820 in 925.

SkyEye90 ::

Drži, plazma ima črno črno, vendar ima svoje slabosti in ne bi zdaj o tej tehnologiji, omejimo se samo na LCD.

Sam sem med seboj primerjal Sony serije EX500 in LG serije 750 (oba imata CCFL osvetlitev). Sony ima črno res presenetljivo temno za LCD, lg pa bolj sivo, poleg tega ob gledanju pod kotom takoj izgubi globino in se preliva v svetlo sivo.
Nisem pa še imel možnosti primerjati LED LCD, ampak sam dvomim da je kaj bolje, kajti osvetlitev je enako močna in enako ves čas aktivna.
Mi lahko kdo iz prve roke pove razliko v črni barvi med LCD in LED LCD?
(obstajajo sicer tudi full aray LED, ampak zaenkrat presegajo cene za normalne uporabnike).

roCkY ::

Kar sem gledal je EX kar se slike tiče nekaj podobnega kar imam pred sabo (W3000). Ostalih funkcij je seveda kar nekaj dodanih. Torej predgornji Sony model 2007 v preobleki.

janezJ ::

Philips pfl9705h, naj bi bil "referenca" za lcd-je, eisa award je dobu za najboljši lcd, samo cena je pa huda.
Test: http://hdtelevizija.com/2010/09/25/rece...

Glede črne pa seveda še vseeno plazma zmaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: janezJ ()

fpbs ::

Z nekoliko boljšimi karakteristikami od Pfl9705h,(edino ne sprejema S2) dobiš LG 47LX9500 za cca 700 Evrov ceneje.

DarwiN ::

No ja, tole glede plazem bo imho prej ko slej bolj mit kot pa kaj zares oprijemljivega. Panasonic neopdp tehnologija plazem definitivno ja, ostali modeli pa dvomim da kaj bolj konkretnega.

Je pa razen neopdp tisto kar iščete LED z lokalnim zatemnjevanjem, kar je ob boljšem kontrastu namenjeno skoraj izključno črnim barvam. Torej diode zadaj po celem zaslonu, ki pa ne svetijo vse ves čas, ampak so tiste skupine diod kjer je treba prikazati črno barvo izklopljene, rezultat pa logično povsem črna barva.
Ostale skupine diod pa tudi svetijo po potrebi in jakosti.

Ta philips Pfl9705h ima naprimer local dimming, ali pa LG8500 model.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

SkyEye90 ::

Koliko pa so velike LED sekcije pri full led z local dimming? Če so prav velike, se mi zdi, da ni najbolje, ker ne dobiš lepih prehodov naprimer med črno in belo.. nisem še videl takega LCD-ja, ko ga kje opazim si moram malo bolj podrobno ogledati zadevo če je korak v pravo smer. Je pa takoj 500evrov dražji. Ga kdo ima, mi mogoče zna povedati primerjavo proti SONY EX500 seriji, ki ima kot pravijo zelo dobro črno, čeprav ima CCFL osvetlitev..

Izi ::

SkyEye90 je izjavil:

Koliko pa so velike LED sekcije pri full led z local dimming? Če so prav velike, se mi zdi, da ni najbolje, ker ne dobiš lepih prehodov naprimer med črno in belo.. nisem še videl takega LCD-ja,...

A si sploh videl kakšen Full LED z local dimming? Zaenkrat so precej redki in še precej dragi so (nad tisočaka)
Ni popolnoma nobenih sekcij, prehod med popolnoma ugasnjeno črnino in najbolj svetlo belino je do piksla natančen, ne vem kako jim je to uspelo.
To kar ti opisuješ je problem Edge LED televizorjev, ker imajo premalo individualnih območij, ki se lahko samostojno ugašajo.
Imam doma LG-jev LE8500, v nastavitvah kontrasta ti poda bele črte na popolnoma ugasnjeni podlagi in nikjer prehod ne odstopa niti za en sam piksel.
Je pa res v specifikacijah omenjeno, da so ledice razdeljene na 240 "addressable zones", ampak to ne pomeni kaj dosti, ker v praksi se ne opazi nobenih območij ali kakršnihkoli svetlejših območij okoli belih površin.

Je pa to verjetno odvisno od števila teh individualnih območij. LG ima namreč trenutno največje število teh con in sicer 240.

Edge LED imajo med 8 in 12 teh individualnih območij, ki jih lahko samostojno ugašajo in prižigajo.
Full LED pa jih imajo med 120 in 240. Za 240 lahko potredim da jih je več kot dovolj, za 120 pa še nisem testiral, če se kaj opazi ali ne.

SkyEye90 ::

Na youtubu sem našel dva posnetka, tale prikazuje neke probleme pri full led, verjetno slučajno software-ska težava, ampak se vidi sekcije LED področij: video

Tale video pa je predstavitev Full LED tehnoligije: video

Kot praviš je verjetno to to, 240 sekcij, tudi na videu zgleda nekaj podobnega. To pomeni recimo 10 vrstic in 24 stolpcev, kar pa ni veliko, kaj šele na pixel natančno. Kako se vidi v praksi sam nevem, zato ne morem trditi da slika ni dobra. Mogoče polarizatorji zgladijo te prehode in so lepo zabrisani.

Me veseli za komentar iz prve roke :) bi poskusil dati na TV eno sliko, na kateri imaš na sredini debelejšo belo črto, okoli pa črno in slikal v popolni temi? Se mogoče vidi, da tik ob beli črti črna še ni povsem črna in je počasi z oddaljenostjo temnejša?

naprimer tole:


Če ima kdo Sony LCD serije EX500, lahko naredi test s tole sliko? Zanima me kakšen je rezultat. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako ugotoviti ali ima LED TV FULL LED tehnologijo

Oddelek: Zvok in slika
193262 (2797) Izi
»

LED LCD TV

Oddelek: Kaj kupiti
184585 (4282) vanjapok
»

sony ali samusng

Oddelek: Kaj kupiti
191875 (1542) Dromar
»

Kateri LED LCD?

Oddelek: Kaj kupiti
183159 (2191) fpbs
»

Kateri LCD LED TV?? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10069829 (55961) seljo

Več podobnih tem