» »

Ohranjanje kulturne dediščine

Ohranjanje kulturne dediščine

WarpedGone ::

Zbogom in hvala za vse ribe

Lion29 ::

ja se bos mogu navadit na risanke... sej ko enkrat pades notri pol ni problem... je pa res, da majo italjani malo boljso sinhronizacijo... ampak tudi tam se glasovi ponavljajo vsepovsod...

in ja, tut jaz sem za, da bi se govoril vsepovsod 1 jezik... angleščina je kul... lahko pa tut esperanto ;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

galu ::

Prehod na ANG bi bil dost lažji..:D
Sicer naši preljubi dompljubi tega seveda ne bojo nikoli dopustili, ker so tisti Brižinksi spomeniki bolj pomembni kot pa modernizacija...
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

Lion29 ::

jah tko pac je... valda tudi kakih kulturnih (razpadajocih) stavb ne bomo podirali inmenjali z novimi (varnimi), modernimi.... ker pac moramo ohranit kulturno dediscino :8)

mah... cez 50 let se bomo sele resno zaceli pogovarjat o tem... stvar je itak neizogibna...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

galu je izjavil:

A je kako pravilo, da nekako opredeliš samostalnike z Der/Das? Die, vem da ima večinoma na koncu samostalnik črko -e, za Das/Der pa ne... Pa tudi če ni 100% pravilo, sem srečen že, če dela v 75% primerih. :D
Plz? :$$

Ni pravila spljoh oz. je edino pravilo: piflaj se.

Čak čak, po celem svetu en jezik? To se ne bo zgodilo nikoli, tudi zaradi nacionalne samozavesti. In prav je tako. Mar bi bli rajš veseli da govorimo slovensko. Daleč od lahkega jezika, ampak to je tukaj point (eden redkih z dvojino npr. ki pa itak umira).

Govorte slovensko, mater!

Zgodovina sprememb…

black ice ::

PrimozR je izjavil:

Govorte slovensko, mater!

Točno tako. Kaj manjka slovenščini?
Slovensko res govori bore malo ljudi, ampak ni to dejstvo, zaradi katerega je naš jezik toliko lepši?

Zgodovina sprememb…

Lion29 ::

lol in zakaj bi naj bil vesel, da govorim slovensko?

bolj bi bil vesel, da bi govorili vsi anglesko... tak ko sem zdaj miljardokrat bolj vesel, da imamo evre, kot prej svoje tolarje...


meni je ves ta bulshit okoli kulturne dediscine, kulture in obivajev natanko to... bulshit... zaradi tega se zavira razvoj... na svetu je polno balasta in svinjarije, ki je tam samo zato, da se ohranja neka kulturna dediscina... wtf...

posnet vse s super kamero, aparatom.. naredit kake 3d modele, popisat kolkr se da.. zarhivirat in PODRET/zamenjat/nadgradit


lol, sem skoraj umru od smeha, da so sandro poslali (kot tino na filipine) na finsko v narodni nosi.... dejte no.. kaksna narodna nosa neki...ne stekam, zakaj bi "castili" neko noso, ki se je nosila 100+ let nazaj in ni ne lepa in niti prakticna...

mah...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

whatever ::

Mhm, delo pomembnih ljudi in njihovi dosežki izpred 100, 500, 1000 ali 2000 let pa niso nič vredni, kaj? Ti bi podrl 1000 let staro cerkev? Ki je nastala v znoju, krvi in žrtvovanju takratnih ljudi in se obdržala skoraj nedotaknjena vse do danes? Misliš, da bo Interspar še stal čez 1000 let? Pa to, da je cerkev nima nobene veze. Lahko je tudi akvedukt ali kolosej. Pa pretekli dosežki nikakor niso prispevali k temu, da ti danes greješ svojo rit na toplem in ješ hamburger ter drkaš na pron? S kulturo je podobno, ne gre samo za arhitekturne in gradbeniške podvige, ampak tudi znanost, tehniko, jezik, literaturo in tako dalje. Tiste, ki so dali življenja v vojnah bi tudi kar pozabil, ane? Pokaži malo spoštovanja.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

PacificBlue ::

:|

Lion29

tvoj post me je navdal s pesimizmom. Sicer je tvoje mnenje, samo... Človek, če ne cenis sebe, ne cenis svoje identitete, potem si vreden bolj ali manj nič.

Vrzi se z mosta.

I dont care.

A ne?

Mislim, jaz ti povem, da je se kako pomembno da se ohranja kulturna dediscina. Kaj bos svojim vnukom kazal na laptopu slike Potocke Zijalke(ali kaj drugega), namesto da bi jih peljal tja?

IN kako se lahko sploh zavira razvoj z kulturno dediscino, če je če je le ta zelo privlacna za nekatere v smislu turizma in imajo od tega nekateri zasluzek, pa ne samo nekateri..cela drzava. Pa to je samo en tak primer, ne bom ti recimo na dolgo in siroko govoril, da je ohranjanje obicajev zelo pomembno tudi v drugih panogah, recimo sadjarstvu, kjer se z ohranjanjem starih sort( za nekatere prakticno ni imen) pripomore k temu, da te sorte sadja ne izginejo.

Tako razmisljanje, kot ga imas ti je znacilno za ljudi, ki v zivljenju se niso kaj ustvarili in se raje zabavajo ob BB in podobnem sranju, ki žali inteligenco ljudi.

Zgodovina sprememb…

whatever ::

@Lion29 Verjetno tudi za umetnost nimaš nobenega občutka, smisla in preferenc, kajne? To kaže samo nizko inteligenco ali mentalno nerazvitost desne polovice možgan; žal, nisi intelektualec, če za umetnost nimaš okusa (filmska, glasbena, likovna, arhitekturna, literarna,...). To ne pomeni, da moraš ustvarjat na tem področju, dovolj je, če področja spremljaš in te kaj od tega sprošča ali inspirira. Misliš, da bi morali vsi občudovati samo, kar je tebi všeč? Ti bi pa naravno in kulturno dediščino uničil, ker pač TI je ne maraš, mnogim pa predstavlja zabavo, delo, navdih in podobno. Ti bi pa to ljudem odvzel in jim ponudil Big Brotherja?
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

Lion29 ::

wtf... ne vem, kako je tebi ratalo pridet iz starih obicajev na to, da jaz ne cenim sebe... wtf..

jaz sebe zelo cenim, cenim svojo druzino, svoj kraj in svojo drzavo...

razvno zato sem za RAZVOJ... (tudi osebnostni)... po tvojem, bi mogli vsi bit in se obnasat enako kot celotna tvoja druzba... se drzat obicajev... govoriti v slengu, obnasati se otrocje, etc...ker moras pac ohranjat dediscino? ne rabis odrast in se ne rabis prilagajat drugim lokalnim skupnostim? Verjet moras v Boga, hodit v cerkev, zvecer vedno molit, zenske pa morjo skoz bit za stedilnikom..... daj no... tolko crapa na kupu pa ze dolgo ne...

Ljudje se razvijamo, drizba se razvija, razvija se znanost in vedno vec imamo znanja in izkusenj...in moramo iti naprej...

ZGODOVINA spada v ARHIV.

Zato, da od te zgodovine poberemo najboljse in z nasimi izkusnjami, znanjem , tehnologijo to nadgradimo in naredimo BOLJSE!

To velja tako za nas osebno, kot za naso druzino, lokalno druzbo, obcino, regijo, drzavo in SVET.


velja pa tudi za vsa ostala podrocja. Ce karikiram, bi lahko paralele vasega ohranjanja kulturne dediscine potegnil z medicino in rekel... nekoc so pri nas zaradi gnilega nohta rezali celo nogo... dejmo to ohranit, ker je bil to nas obicaj...

a razumes absurd, ki ga hocem povedat?

NIKAKOR ne izrazam nespostovanje do nase kulturne dediscine, kot nekateri to razumete. Ampak kot omenjeno zgoraj, ce je kulturna dediscina dotrajana, se jo da v arhiv in nadgradi/zamenja/izboljsa karkoli... v primeru neke stavbe (kolizej) se jo podre in namesto nje naredi boljso, varnejso, uporabnejso in lepso, ce gre...

whatever je izjavil:

@Lion29 Verjetno tudi za umetnost nimaš nobenega občutka, smisla in preferenc, kajne?


no, vsaj verjetno si napisal... nimam pojma od kot vam ideja, da jaz za umetnost nimam smisla. SEVEDA da ga imam, in to veliko. Spostujem vsa umetnostna dela, nasplosno spostujem vsako clovesko kreativnost..bodisi gre za umetnostno delo ali kakrsno koli drugacno delo....

Ce spet malo ponazorim kaj mislim...ce nek arhitekt naredi fantasticno umetniski vhod v eno mesto... tak v gotskem stilu... in se skozi desetletja in stoletja mesto razvije...in siri... modernizira...tisti vhod nikakor vec ne pase v urbanost in celostno podobo mesta... in sploh ne sluzi vec svoji namembnosti... zakaj in cemu bi zavoljo ohranjanja tistega vhoda in zaviranja nadaljnega razvoja mesta.. tisto ohranjevali... namesto da bi tisto podrli in zgradili kaj boljsega in bolj uporabnega....

sam vhod pa ARHIVIRAT, ker ga pac ne mores fizicno, ga elektronsko


PacificBlue je izjavil:

Kaj bos svojim vnukom kazal na laptopu slike Potocke Zijalke(ali kaj drugega), namesto da bi jih peljal tja?


ja itaq. svojim vnukom bom lahko kazal ze 3d realisticne posnetke dolocenih delov, ki jih zaradi oddaljenosti nebi nikoli videli... enako bi lahko kazal zgodovinske dogodke / predmete, etc...

Seveda bi jaz rad videl zdaj stari London, kaksen je bil pred 400 leti ampak London se je moral v tem casu razviti... ker ga pac ne bom mogel videti fizicno ga bom pac videl elektronsko.... strinjam se, da ni isti feeling stati dejansko na enem starinskem mostu (ko upas, da se ne bo vsakicas podrl) kot pa ta most (ze zdavaj podrt in zamenjan z modernejsim, varnejsim) virtualno gledati na racunalniku...

upam, da stekate kaj hocem povedat....
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

whatever ::

Lion29 je izjavil:



Ce spet malo ponazorim kaj mislim...ce nek arhitekt naredi fantasticno umetniski vhod v eno mesto... tak v gotskem stilu... in se skozi desetletja in stoletja mesto razvije...in siri... modernizira...tisti vhod nikakor vec ne pase v urbanost in celostno podobo mesta... in sploh ne sluzi vec svoji namembnosti... zakaj in cemu bi zavoljo ohranjanja tistega vhoda in zaviranja nadaljnega razvoja mesta.. tisto ohranjevali... namesto da bi tisto podrli in zgradili kaj boljsega in bolj uporabnega....

sam vhod pa ARHIVIRAT, ker ga pac ne mores fizicno, ga elektronsko


PacificBlue je izjavil:

Kaj bos svojim vnukom kazal na laptopu slike Potocke Zijalke(ali kaj drugega), namesto da bi jih peljal tja?


ja itaq. svojim vnukom bom lahko kazal ze 3d realisticne posnetke dolocenih delov, ki jih zaradi oddaljenosti nebi nikoli videli... enako bi lahko kazal zgodovinske dogodke / predmete, etc...

Seveda bi jaz rad videl zdaj stari London, kaksen je bil pred 400 leti ampak London se je moral v tem casu razviti... ker ga pac ne bom mogel videti fizicno ga bom pac videl elektronsko.... strinjam se, da ni isti feeling stati dejansko na enem starinskem mostu (ko upas, da se ne bo vsakicas podrl) kot pa ta most (ze zdavaj podrt in zamenjan z modernejsim, varnejsim) virtualno gledati na racunalniku...

upam, da stekate kaj hocem povedat....


Ti predvidevaš, da bo to kmalu možno. Ni pa rečeno, da bo res. In ni rečeno, da boš lahko doživel izkušnjo 400 let starega Londona v nekem virtualnem svetu tako pristno, kot če bi bil res tam. Jaz pravim, da ne vemo, kam se bo tehnologija razvila in kakšno bo življenje čez 100 ali 500 let, če sploh bo. Če karikiram, ti bi recimo enega Commodoreja (PC iz "1980" let ali kdaj) poslikal iz vseh možnih zornih kotov, in notranjosti in naredil emulator delovanja na sedanjem računalniku, še delujočega Commodoreja bi pa namesto v računalniški muzej poslal na odpad na stiskalnico na reciklažo, ker bojo iz današnjih posnetkov čez 50 let itak naredili 3D model ali pa ga celo do potankosti replicirali. Ali pa bi naredil 3D posnetek grand canyona, če bi rabil plac bi pa vse tisto zasul. Jaz se s tem ne strinjam, ker so se VSA predivdevanja razvoja tehnologije v preteklosti izkazala za napačna. Bolj detajlna in daljnosežna predvidevanja kot so bila, za tem bolj napačna so se izkazala. Ne vidim nobenega razloga, da se z dandanašnjimi predvidevanji ne bi zgodilo enako. Saj še zase ne moreš vedeti, kje in kako se ti bo godilo čez 10 let. Zato pa moramo ohranjat in ne uničevati kulturno in naravno in tehnološko dediščino, v obliki, kakršno jo poznamo danes in se ne naslanjati na trhla predvidevanja o prihodnosti.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

whatever ::

Sicer pa si lepo ponazoril - rad bi doživel izkušnjo 400 let starega Londona. Se strinjam, jaz tudi. Ali pa starega Rima ali Grčije. Kaj ti to onemogoča? Napredek seveda, ker so stvari šle naprej, se je marsikaj porušilo in na novo zgradilo. Ampak - ostale so vsaj minimalne temeljne značilnosti in zapisi o takratnem času, ki jih danes ne bi bilo, če ljudje ne bi bili nanje ponosni in bi jih uničili. Tako da napredek uničuje stare stvari v čisto dovoljšnji meri, ni pa treba vsega starega znanja in vseh starih dosežkov uničit, in ravno zato se zavzemamo za ohranitev MINIMALNEGA znanja o nekdanjih civilizacijah.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

Lion29 ::

seveda se lahko zavzemas za to.. tudi jaz se, pa ne za minimalno znanje... ZA VSE znanje, kar se da!

zaenkrat se tehnologija ne omogoca 3d pogledov, bilo je govora za moje vnuke... torej cez 20-30 let... ziher bo to zelo v redu nareto...

kot receno, nikoli ne bo enako kot ce bi bil dejansko tam (mogoce pa bo kdaj, ali celo bolje)... ampak bo vseeno close eough, da dobid obcutek, kako je bilo....

in valda bi jaz vse komodorje eradikiral... niti enega nebi pustil v muzeju... najbolje, da vse nase racunalnike, gadgete, telefone od prve verzije, do zadnjega popravka damo v muzej... ma dej nehaj...

zadosti so slike, posentki, nacrti, manuali v elektronski obliki...zakaj bi moral imeti se en tak crap v fizicni obliki (crap lahko poljubno zamenjas z comodorom, amigo, mobi regljo, etc, etc)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

galu ::

To kar vi govorite, da bi morali spoštovati običaje in ves ta larifari, je to, da so vam dedeki in babice oprali možgane. Če bi lepo vse delali po običajih itd, bi še vedno plačevali tlako, in delali samo na kmetijah, ter se bojevali z meči in imali samurajski samomor... Ok mal pretiravam, but you get my point. Taki kot ste vi, so do zdaj še vedno bili v zgodovini, ampak vedno se je na koncu uveljavila revolucija/evolucija... It's only a matter of time!

Lion for president! :P
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

whatever ::

Lion29 je izjavil:

seveda se lahko zavzemas za to.. tudi jaz se, pa ne za minimalno znanje... ZA VSE znanje, kar se da!

zaenkrat se tehnologija ne omogoca 3d pogledov, bilo je govora za moje vnuke... torej cez 20-30 let... ziher bo to zelo v redu nareto...

kot receno, nikoli ne bo enako kot ce bi bil dejansko tam (mogoce pa bo kdaj, ali celo bolje)... ampak bo vseeno close eough, da dobid obcutek, kako je bilo....

in valda bi jaz vse komodorje eradikiral... niti enega nebi pustil v muzeju... najbolje, da vse nase racunalnike, gadgete, telefone od prve verzije, do zadnjega popravka damo v muzej... ma dej nehaj...

zadosti so slike, posentki, nacrti, manuali v elektronski obliki...zakaj bi moral imeti se en tak crap v fizicni obliki (crap lahko poljubno zamenjas z comodorom, amigo, mobi regljo, etc, etc)


Je bla pred kratkim novica, da so današnje formate datotek vse po vrsti zarhivirali in specifikacije zaprli v železobetonski bunker. Le zakaj, če bo napredek šel naprej, bi rabil nek .doc format reader iz leta 1990? Zakaj bi hranil ves ta crap? Ja, jaz sem za to, da se ohrani vsaj po en primerek amige, commodoreja, ZX spectruma, 286tke, 386tke, 486tke, mobi reglje, mobi čukeca, Nokie N95, Opel Astre A, B, C, D, E, F, G, H in tako dalje. Boš videl, da vsega skupaj, če ohranimo en sam primerek vsega, bo ravno za en večji muzej 21. stoletja. Sploh ni toliko, pomisli raje, v koliko tisoč ali milijonih izvedbah jih imamo danes, pa nam še ni zmanjkalo placa! Tako da si v nasprotju s svojo izjavo, da bi rad ohranil vse. FYI, obstajajo indici o tem, da naj bi imeli stari Egipčani stike z vesoljci ali da naj bi Sumerci že imeli letala. Nekateri temu ne verjamejo, nekateri verjamejo, drugi to raziskujejo. Ali pa kakšno znanje, ki bi nam prišlo prav še danes. Zakaj? Ker nimamo virov, ker je marsikaj starega bilo uničeno ali pozabljeno.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

black ice ::

dc: Jasno, da napredek mora biti nihče tega ne zanika. Fajn je, če vsaj nekaj zgodovine ohranimo.
Tole z dedki in babicami pa milo rečeno pretiravaš.

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

whatever je izjavil:

Mhm, delo pomembnih ljudi in njihovi dosežki izpred 100, 500, 1000 ali 2000 let pa niso nič vredni, kaj? Ti bi podrl 1000 let staro cerkev? Ki je nastala v znoju, krvi in žrtvovanju takratnih ljudi in se obdržala skoraj nedotaknjena vse do danes? Misliš, da bo Interspar še stal čez 1000 let? Pa to, da je cerkev nima nobene veze. Lahko je tudi akvedukt ali kolosej. Pa pretekli dosežki nikakor niso prispevali k temu, da ti danes greješ svojo rit na toplem in ješ hamburger ter drkaš na pron? S kulturo je podobno, ne gre samo za arhitekturne in gradbeniške podvige, ampak tudi znanost, tehniko, jezik, literaturo in tako dalje. Tiste, ki so dali življenja v vojnah bi tudi kar pozabil, ane? Pokaži malo spoštovanja.

Spar ne. Viadukt Millau oz. že tale čez Črni Kal pa precej verjetno da. To so npr. moderne katedrale.

Lion29 je izjavil:

wtf... ne vem, kako je tebi ratalo pridet iz starih obicajev na to, da jaz ne cenim sebe... wtf..

jaz sebe zelo cenim, cenim svojo druzino, svoj kraj in svojo drzavo...

razvno zato sem za RAZVOJ... (tudi osebnostni)... po tvojem, bi mogli vsi bit in se obnasat enako kot celotna tvoja druzba... se drzat obicajev... govoriti v slengu, obnasati se otrocje, etc...ker moras pac ohranjat dediscino? ne rabis odrast in se ne rabis prilagajat drugim lokalnim skupnostim? Verjet moras v Boga, hodit v cerkev, zvecer vedno molit, zenske pa morjo skoz bit za stedilnikom..... daj no... tolko crapa na kupu pa ze dolgo ne...

Ljudje se razvijamo, drizba se razvija, razvija se znanost in vedno vec imamo znanja in izkusenj...in moramo iti naprej...

ZGODOVINA spada v ARHIV.

Zato, da od te zgodovine poberemo najboljse in z nasimi izkusnjami, znanjem , tehnologijo to nadgradimo in naredimo BOLJSE!

To velja tako za nas osebno, kot za naso druzino, lokalno druzbo, obcino, regijo, drzavo in SVET.


velja pa tudi za vsa ostala podrocja. Ce karikiram, bi lahko paralele vasega ohranjanja kulturne dediscine potegnil z medicino in rekel... nekoc so pri nas zaradi gnilega nohta rezali celo nogo... dejmo to ohranit, ker je bil to nas obicaj...

a razumes absurd, ki ga hocem povedat?

NIKAKOR ne izrazam nespostovanje do nase kulturne dediscine, kot nekateri to razumete. Ampak kot omenjeno zgoraj, ce je kulturna dediscina dotrajana, se jo da v arhiv in nadgradi/zamenja/izboljsa karkoli... v primeru neke stavbe (kolizej) se jo podre in namesto nje naredi boljso, varnejso, uporabnejso in lepso, ce gre...

whatever je izjavil:

@Lion29 Verjetno tudi za umetnost nimaš nobenega občutka, smisla in preferenc, kajne?


no, vsaj verjetno si napisal... nimam pojma od kot vam ideja, da jaz za umetnost nimam smisla. SEVEDA da ga imam, in to veliko. Spostujem vsa umetnostna dela, nasplosno spostujem vsako clovesko kreativnost..bodisi gre za umetnostno delo ali kakrsno koli drugacno delo....

Ce spet malo ponazorim kaj mislim...ce nek arhitekt naredi fantasticno umetniski vhod v eno mesto... tak v gotskem stilu... in se skozi desetletja in stoletja mesto razvije...in siri... modernizira...tisti vhod nikakor vec ne pase v urbanost in celostno podobo mesta... in sploh ne sluzi vec svoji namembnosti... zakaj in cemu bi zavoljo ohranjanja tistega vhoda in zaviranja nadaljnega razvoja mesta.. tisto ohranjevali... namesto da bi tisto podrli in zgradili kaj boljsega in bolj uporabnega....

sam vhod pa ARHIVIRAT, ker ga pac ne mores fizicno, ga elektronsko


PacificBlue je izjavil:

Kaj bos svojim vnukom kazal na laptopu slike Potocke Zijalke(ali kaj drugega), namesto da bi jih peljal tja?


ja itaq. svojim vnukom bom lahko kazal ze 3d realisticne posnetke dolocenih delov, ki jih zaradi oddaljenosti nebi nikoli videli... enako bi lahko kazal zgodovinske dogodke / predmete, etc...

Seveda bi jaz rad videl zdaj stari London, kaksen je bil pred 400 leti ampak London se je moral v tem casu razviti... ker ga pac ne bom mogel videti fizicno ga bom pac videl elektronsko.... strinjam se, da ni isti feeling stati dejansko na enem starinskem mostu (ko upas, da se ne bo vsakicas podrl) kot pa ta most (ze zdavaj podrt in zamenjan z modernejsim, varnejsim) virtualno gledati na racunalniku...

upam, da stekate kaj hocem povedat....

Arhiv je sorry excuse za real thing.

Zgodovina sprememb…

galu ::

black ice je izjavil:

dc: Jasno, da napredek mora biti nihče tega ne zanika. Fajn je, če vsaj nekaj zgodovine ohranimo.
Tole z dedki in babicami pa milo rečeno pretiravaš.


Zamenjaj dedke in babice z politiki, in našimi hudo podpovprečnimi šolami, and you'll get the idea.
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

Lion29 ::

PrimozR je izjavil:

Arhiv je sorry excuse za real thing.


se strinjam, da ni isto.. ampak zakaj bi pa rabil isto?

ce bi zdaj imel video posnetke, nacrte, postopek izdelave... posneto izdelavo, posneto uporabo neke čotole (posodice) iz 5000 let nazaj, oprosti, ne rabim tudi fizicnega primerka... s slikami in posnetki vidim zadosti dobro kaksne izdelke so imeli takrat... ce pa bi res fizicno mel, pa jo grem izdelat po predlozenem posnetku in vseh nacrtih...

enako velja za vse amige komodorje spektrume in se kaj...isti ste kot moja mama, ki v omarah in skatlah hrani neke stare obleke izpred 20-30 let, ki jih nebo noben nikoli vec mel... namesto da bi vse hitila na rdeci kriz ali kam...

zgodovino JE TREBA spostovati, saj smo zaradi tega razvoja danes tu kjer smo... ampak to ne pomeni, da hranimo ves crap ki obstaja...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

whatever ::

je razlika al gre za neko posodico, ki jo je skup zbil Francelj, al pa gre denimo za antično amforo, ki je bila takrat v masovni uporabi in proizvodnji - torej produkt, ki je zaznamoval takratno družbo v taki meri, kot nas danes mobilni telefon.

zato ravno res ne rabimo hranit mobi reglje in mobi čuka ter ostalih 5000 vrst mobilnih telefonov, čeprav načeloma tudi to ne bi bil nek problem, kot sem rekel, ves elektronsko-mehanični šrot 21. stoletja bi lahko komot strpali v en velik muzej pod pogojem, da od vsakega mobilca vzameš en primerek, ali od vsakega avtomobila, stružnce, bagra ali operacijske mize.

nikakor se ne gre bati, da ne bi napredek šel naprej in povozil staro šaro, ampak ravno obratnega se je treba bati - da bomo kaj relevantnega izgubili. a ni škoda, da so skorajda uničili egipčanske piramide, ki so se prej 1000 let svetile v soncu in bile gladke skoraj kot steklo, v 17. stoletju ali kdaj že pa so velik del tega zunanjega dela uničili? ja, ni ga uničila erozija ali kaj podobnega, ampak naj bi ga uničila človeška pohlepnost.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

black ice ::

galu je izjavil:

Zamenjaj dedke in babice z politiki, in našimi hudo podpovprečnimi šolami, and you'll get the idea.

Zakaj maš lastno glavo? A zato, da ti v primeru dežja ne teče voda v želodec? Kar se tiče politike in mainstream mnenj(a) mi lahko verjameš na besedo, da sem daleč od tega.

V vsaki dobi enostavno obstajajo določene stvari vredne ohranitve. Tega se sedaj mogoče ne zavedamo, zavedli se bomo šele takrat ko bo prepozno. Tipično za našo vrsto.
No, priznam, obenem je v vsaki dobi tudi veliko balasta vrednega izbrisa. (Da ne bo kdo rekel, da brezveze nakladam).

Pyr0Beast ::

whatever je izjavil:

Mhm, delo pomembnih ljudi in njihovi dosežki izpred 100, 500, 1000 ali 2000 let pa niso nič vredni, kaj? Ti bi podrl 1000 let staro cerkev? Ki je nastala v znoju, krvi in žrtvovanju takratnih ljudi in se obdržala skoraj nedotaknjena vse do danes? Misliš, da bo Interspar še stal čez 1000 let? Pa to, da je cerkev nima nobene veze. Lahko je tudi akvedukt ali kolosej. Pa pretekli dosežki nikakor niso prispevali k temu, da ti danes greješ svojo rit na toplem in ješ hamburger ter drkaš na pron? S kulturo je podobno, ne gre samo za arhitekturne in gradbeniške podvige, ampak tudi znanost, tehniko, jezik, literaturo in tako dalje. Tiste, ki so dali življenja v vojnah bi tudi kar pozabil, ane? Pokaži malo spoštovanja.


Z največjim veseljem pritisnem na sprožilec.

Pretekle dosežke smo sprobali in pobrali kaj je dobrega od njih.

Če ti misliš vzrževati cerkev jo daj. Z lastnim, ne mojim denarjem.

Mislim, jaz ti povem, da je se kako pomembno da se ohranja kulturna dediscina. Kaj bos svojim vnukom kazal na laptopu slike Potocke Zijalke(ali kaj drugega), namesto da bi jih peljal tja?

Ne.
Vnuke tista potočka zijalka sploh ne zanima. Edini razlog da se sili otroke tja je neka narodna nezavest.

IN kako se lahko sploh zavira razvoj z kulturno dediscino, če je če je le ta zelo privlacna za nekatere v smislu turizma in imajo od tega nekateri zasluzek, pa ne samo nekateri..cela drzava. Pa to je samo en tak primer, ne bom ti recimo na dolgo in siroko govoril, da je ohranjanje obicajev zelo pomembno tudi v drugih panogah, recimo sadjarstvu, kjer se z ohranjanjem starih sort( za nekatere prakticno ni imen) pripomore k temu, da te sorte sadja ne izginejo.

Ker namesto da gradimo nove objekte vzdržujemo neke starine ki so popolnoma neuporabne.


Tako razmisljanje, kot ga imas ti je znacilno za ljudi, ki v zivljenju se niso kaj ustvarili in se raje zabavajo ob BB in podobnem sranju, ki žali inteligenco ljudi.

Tako razmišljanje kot ga imaš ti je značilno za ljudi kateri še niso imeli opravka s spomeniškim varstvom, ko je bilo treba kaj obnoviti in kateri ne trpijo ropotajočih kock na trgu, ker je to 'zgodovinsko'.

Zgodovinsko je zato ker je to propadla zadeva ki se nikjer več ne uporablja in sodi na smetišče zgodovine, ne pa da se jo hvali kot največji narodni dosežek.

Če se ti tako toži po starih časih pa se začni briti z nožem in se kopaj z mrzlo vodo.

Arhiv je sorry excuse za real thing.

Ta sorry excuse ne potrebuje keša za vzdrževanje in ne propada sproti in ne zaseda nepotrebnega prostora.

zgodovino JE TREBA spostovati, saj smo zaradi tega razvoja danes tu kjer smo... ampak to ne pomeni, da hranimo ves crap ki obstaja...

Word.

nikakor se ne gre bati, da ne bi napredek šel naprej in povozil staro šaro, ampak ravno obratnega se je treba bati - da bomo kaj relevantnega izgubili. a ni škoda, da so skorajda uničili egipčanske piramide, ki so se prej 1000 let svetile v soncu in bile gladke skoraj kot steklo, v 17. stoletju ali kdaj že pa so velik del tega zunanjega dela uničili? ja, ni ga uničila erozija ali kaj podobnega, ampak naj bi ga uničila človeška pohlepnost.

Piramide so ponucali za gradbeni material - reciklirali po domače.

V vsaki dobi enostavno obstajajo določene stvari vredne ohranitve. Tega se sedaj mogoče ne zavedamo, zavedli se bomo šele takrat ko bo prepozno. Tipično za našo vrsto.
No, priznam, obenem je v vsaki dobi tudi veliko balasta vrednega izbrisa. (Da ne bo kdo rekel, da brezveze nakladam).

Umm .. na primer kaj je treba ohraniti ? :)

Moj kriterij za ohranitev zadev je:
Ohrani vse kar trenutno uporabljaš in zavrzi vse česar ne boš več uporabljal in leži pozabljeno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

PacificBlue ::

po tvojem, bi mogli vsi bit in se obnasat enako kot celotna tvoja druzba... se drzat obicajev... govoriti v slengu, obnasati se otrocje, etc...ker moras pac ohranjat dediscino? ne rabis odrast in se ne rabis prilagajat drugim lokalnim skupnostim? Verjet moras v Boga, hodit v cerkev, zvecer vedno molit, zenske pa morjo skoz bit za stedilnikom..... daj no... tolko crapa na kupu pa ze dolgo ne...

velja pa tudi za vsa ostala podrocja. Ce karikiram, bi lahko paralele vasega ohranjanja kulturne dediscine potegnil z medicino in rekel... nekoc so pri nas zaradi gnilega nohta rezali celo nogo... dejmo to ohranit, ker je bil to nas obicaj...


Nisem to mislil. Čeprav je v glavi slovenskega človeka, da obicaje povezuje z cerkvenimi segami in prazniki. Govorim o tem, da ne bi izgubili spomine, vrednote določenih obicajev, ki bogatijo nas kulturni prostor. Ki bogatijo nas kot pripadnike tega naroda in nam dajejo pečat. Pa naj si gre za gorenjsko čebelarjenje ali pa ptujsko kurentovanje. V Sloveniji je tezko govorit o nekem specificnem obicaju, kulturni vrednoti, ker se od kraja do kraja razlikujejo. In prav v tem je Slovenija tako posebna. Ravno kulturna raznovrstnost je tista, ki dela Slovenijo zanimivo.
Mladi pač ne razumejo teh obicajev, nimajo zelje po ohranitvi..vam pa povem, da seje v teh obicajih skozi stolejta nabralo veliko znanja/zavedanja, in če tega ne bomo/ne zelimo ohranit bomo samo na slabsem. Kdo bo znal čez sto let postavit kozolec, če ne bomo ohranjali znanja o tem? Bodo arhitekti nardili načrt? Valda.

Mislim, jaz ti povem, da je se kako pomembno da se ohranja kulturna dediscina. Kaj bos svojim vnukom kazal na laptopu slike Potocke Zijalke(ali kaj drugega), namesto da bi jih peljal tja?

Ne.
Vnuke tista potočka zijalka sploh ne zanima. Edini razlog da se sili otroke tja je neka narodna nezavest.


Ja, otroska narodna nezavest:)

IN kako se lahko sploh zavira razvoj z kulturno dediscino, če je če je le ta zelo privlacna za nekatere v smislu turizma in imajo od tega nekateri zasluzek, pa ne samo nekateri..cela drzava. Pa to je samo en tak primer, ne bom ti recimo na dolgo in siroko govoril, da je ohranjanje obicajev zelo pomembno tudi v drugih panogah, recimo sadjarstvu, kjer se z ohranjanjem starih sort( za nekatere prakticno ni imen) pripomore k temu, da te sorte sadja ne izginejo.

Ker namesto da gradimo nove objekte vzdržujemo neke starine ki so popolnoma neuporabne.


Zakaj so neuporabne, ker jih ne znamo izkoristit? Marsikdo govori,da je ceneje porusiti star objekt in postaviti novega. Jaz pravim ravno obratno. Pa se kulturno dediscino ohranjas:)

poweroff ::

Lion29 je izjavil:

Ljudje se razvijamo, drizba se razvija, razvija se znanost in vedno vec imamo znanja in izkusenj...in moramo iti naprej...

ZGODOVINA spada v ARHIV.

Šala stoletja. Seveda zgodovina spada v arhiv, ampak ne tako, da jo pospraviš v škatle ter zapakiraš. Zgodovino je treba tudi poznati, negovati, se iz nje učiti... ampak kar mi govorimo tukaj je kultura. Zgodovina je samo DEL kulture. Kultura je mnogo mnogo več.

Lion29 je izjavil:

Zato, da od te zgodovine poberemo najboljse in z nasimi izkusnjami, znanjem , tehnologijo to nadgradimo in naredimo BOLJSE!
To velja tako za nas osebno, kot za naso druzino, lokalno druzbo, obcino, regijo, drzavo in SVET.

No, saj v bistvu štekaš. Kultura ne izključuje znanja in tehnologije. Če so te v šoli učili, da je kultura "narodna noša" pa "žganci v nedeljo", so se motili. Kultura je jezik, način dojemanja sveta, zgodovina, izkušnje,... Beri in se čudi: http://anthro.palomar.edu/culture/cultu...

Jezik pa je pač pomemben del identitete. Osebne in skupinske (narodne).

Po moje si malo zamešal pojme.
sudo poweroff

Lion29 ::

ne vem, kako mi lahko tako polagate besede v usta, ko pa sem skozi zadnjih nekaj postov zelo jasno povedal moja stalisca...

nikjer nisem rekel, da kultura izkljucuje znanje ali tehnologijo... ravno nasprotno, kultura skozi zgodovino nas je naucila ogromno.. napisal sem, da je potrebno vse znanje vzeti in ga nadgraditi...

spostujem vse dosezke in vso kreativo

in nikjer nisem rekel, da se arhivira - spravi skatle in pozabi na to! Ravno nasprotno... spravi se v elektronsko obliko, multimedijsko zrihta in predstavi VSEM... znanje, dediscina.. vse mora biti dostopno vsem, vedno in povsod..

torej sem ZA ohranjanje dediscine... ampak v elektronski obliki in NISEM ZA ohranjanje obicajev ampak jih nadgraditi z sodobnimi, uporabnimi, modernimi
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Thomas ::

Kulturn(išk)i memeplex je močan in dominanten. Vendar stare bajte se bodo slejkoprej podrle same. Boljš da jih mi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Ja, samo na začetku si nekaj hudo bluzil okrog jezika... ;)

Thomas je izjavil:

Kulturn(išk)i memeplex je močan in dominanten. Vendar stare bajte se bodo slejkoprej podrle same. Boljš da jih mi.

Se strinjam. Zastarele ideje neoliberalizma (ki so se že pokazale za zgrešene) na smetišče zgodovine, zgrešene fantazije okrog Protokolov pa v zbirke pravljic. :D
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

Thomas ::

Morš pa pazit, da ne rušiš boljšega za slabše. Za razne tvoje ultralevičarske projekte naprimer, bi blo škoda podret en kofin ob cesti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

galu ::

black ice je izjavil:

galu je izjavil:

Zamenjaj dedke in babice z politiki, in našimi hudo podpovprečnimi šolami, and you'll get the idea.

Zakaj maš lastno glavo? A zato, da ti v primeru dežja ne teče voda v želodec? Kar se tiče politike in mainstream mnenj(a) mi lahko verjameš na besedo, da sem daleč od tega.

V vsaki dobi enostavno obstajajo določene stvari vredne ohranitve. Tega se sedaj mogoče ne zavedamo, zavedli se bomo šele takrat ko bo prepozno. Tipično za našo vrsto.
No, priznam, obenem je v vsaki dobi tudi veliko balasta vrednega izbrisa. (Da ne bo kdo rekel, da brezveze nakladam).


In ravno ta balast je problem! Saj nihče ne govori da bi podrli StoneHenge, pa tam nardili enih par stalpnic, ampak kakšne na pol podrete hiše XY pisateljev, kjer je živel svojih prvih 7 let svojega življenja, pa milo rečeno ne potrebujemo.. In ravno takih 'hišic' je največ, ne pa stonehngov.
P.S. Naša glava je overrated.. Glede na to, da je trajalo par miljonov let, da smo pogruntali da so ženske enakovredne moškim, nismo lih logični misleci, a?
Tako to gre.

Lion29 ::

mathaii... nic nisem bluzil okrog jezika... tisto kar ti poimenujes identiteta in kulturna diverziteta, etc, etc... je v mojih oceh zelo dvorezen mec... namrec vzpodbuja zelo mocno tudi negativne vzgibe... zaradi teh kulturnih/verskih in drugacnih identitet prihaja do razlik in predvsem do trenj med temi skupinami...se najbolj zaradi vere...

tak da bom se tukaj izrazil svoje mnenje... sem za INDIVIDUALIZEM, ampak ne v vseh pomenih besede... sem zato, da ljudje razmisjajo s svojo glavo, se odlocajo po svoji presoji in ne da jih zavezujejo kulturni ali verski obicaji, neka brezvezna stroga pravila, ali pa vzajemna nestrpnost, ki jo vcepljajo ze v otroke...

velja tudi za splosna druzbena prepricanja.. spostujem ljudi, ki znajo razmisljati s svjo glavo in se pstaviti zase, ceprav jih druzba in njene norme tiscijo dol...

ker pa to mogoce nekako vlece na anarhijo, se pa strinjam, da morajo neki zakoni in norme seveda obstajati, ampak ne za orpesijo, ampak samo za vzdrzevanje odnosov...

zato sem tudi zato, da se odpravijo vse razlike v nasi cloveski vrsti, da se podrejo meje (tako fizicne drzavne) kot rasne, verske, jezikovne in kulturne... zazivimo skupaj, bolj povezani, manj razlicni... in identitete ne iskati v druzbi ampak v sami sebi!


evo, zadosti filozofiranja, ker ga ne maram
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

w00tnes ::

Glede hiš... tam najebe lastnik, ker mora starejši objekt obnoviti na predpisan način (tisti tečni žličkarji pridejo pa delajo obnove, vse skupaj je 2-3x dražje od modernih materialov, financirajo ti pa 30% obnove... potem te pa ene lesene vrate namesto 200EUR pridejo 800-900EUR z vračunano subvencijo)

Potem pa vidiš stare objekte, ki grdo propadajo, ker pač ni denarja za obnovo... podret pa tud ne smeš pa tam kaj modernega gradit (kupi pa podrtije tako ali tako noben ne).

Lion29 ::

se spomnem v pirnau nismo smeli razsiriti (povecati) stresnega okna zaradi kur... kulturne dediscine... cammon
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

poweroff ::

Thomas je izjavil:

Morš pa pazit, da ne rušiš boljšega za slabše.

Saj to jaz tebi ves čas govorim. Ti pa kar - rušimo, rušimo, vse v imenu "napredka". Pri tem se pa niti ne vprašaš kaj napredek sploh je.
sudo poweroff

poweroff ::

Lion29 je izjavil:

mathaii... nic nisem bluzil okrog jezika... tisto kar ti poimenujes identiteta in kulturna diverziteta, etc, etc... je v mojih oceh zelo dvorezen mec... namrec vzpodbuja zelo mocno tudi negativne vzgibe... zaradi teh kulturnih/verskih in drugacnih identitet prihaja do razlik in predvsem do trenj med temi skupinami...se najbolj zaradi vere...

tak da bom se tukaj izrazil svoje mnenje... sem za INDIVIDUALIZEM, ampak ne v vseh pomenih besede... sem zato, da ljudje razmisjajo s svojo glavo, se odlocajo po svoji presoji in ne da jih zavezujejo kulturni ali verski obicaji, neka brezvezna stroga pravila, ali pa vzajemna nestrpnost, ki jo vcepljajo ze v otroke...

A ti misliš, da ti lahko razmišljaš izven okvirov kulture?

Ne moreš.

Ti recimo zelo zagovarjaš individualizem. Ampak to je zgolj zato, ker je individualizem v naši kulturi visoko cenjen. Če bi se rodil na Kitajskem bi zelo verjetno enako goreče zagovarjal kolektivizem.

Poleg tega se tudi v vsakdanjem življenju ravnaš po pravilih, ki ti jih je vcepila kultura. Recimo - greš ven. S kolegi. Se kdaj držite za roke?

Ziher da ne, ker to počnejo samo geji. Menda.

V resnici je to precej pogost pojav v nekaterih vzhodnih kulturah. Recimo v Afganistanu in Pakistanu se mladi moški, ki gredo malo ven, držijo za roke. Brez gejejvske konotacije.

Če bo pa tebe en kolega v javnosti prijel za roko, se boš verjetno počutil... neprijetno. Kar je posledica kulture.

Se pravi lahko sklepamo, da nisi sposoben razmišljati z lastno glavo in ravnati mimo brezveznih družbenih pravil? :D

Da ne govorim o zadevah kot npr. ko nekoga srečaš. Normalno je, da mu daš roko. V nekaterih kulturah - celo precej pogosto še vedno na Primorskem, pa se poljubijo na lice. Tudi moški, ja. Pa nima to nobene seksualne konotacije. Skušaj tako pozdravit kolegico (ali pa kolega) iz Nemčije. :D
sudo poweroff

Lion29 ::

a mi spet zelis polagat besede v usta?

nikjer nisem rekel, da se ne ravnam po kulturi in obicajih... eno je filozofirat o idealnem svetu, drugo je realnost...

in kot receno, jaz tudi zagovarjam kolektivizem... ampak ne za ceno identitete... ceprav resnicnem svetu zelo tezko shajas v kolektivu, ce se z njim ne poistovetis
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

poweroff ::

Po moje pa zdaj že bolj konkretno bluziš. :D Kolektivizem in individualizem se načeloma izključujeta.
sudo poweroff

Lion29 ::

sej pravim, ne maram filozofiranja...

in kot sem omenjal, sem idividualizem omenjal samo s strani identitete, o presoji, razmilsjanju s svojo glavo..iskati svojo pot...kolektivizem pa kot receno ne za ceno IDENTITETE.... ampak v smislu sloge, vzajemne pomoci..in ne mobbinga, pack sindroma, etc...

smesno mi je, ker vedno in povsod ko naletim na debate, se zadeve razdelijo v dva tabora... kot da je vse crno in bbelo... ion potem folk zagovarja eno ali drugo stalisce... SVET NI CRNOBEL ampak je poln barv...vsaka stvar ima lahko vec plati medalje.. lahko je po eni strani dobra, po drugi slaba.... ni muz, da je samo eno ali samo drugo!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

poweroff ::

Ja, ampak saj ti zagovarjaš črno-bele rešitve.

lol in zakaj bi naj bil vesel, da govorim slovensko?
bolj bi bil vesel, da bi govorili vsi anglesko...


meni je ves ta bulshit okoli kulturne dediscine, kulture in obivajev natanko to... bulshit... zaradi tega se zavira razvoj


zarhivirat in PODRET/zamenjat/nadgradit


Kot da ni možna modernizacija v sobivanju s kulturno dediščino. In kot da se s kulturno dediščino ne da prav fino služit.
sudo poweroff

Lion29 ::

vse ima svoje meje
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

guest #44 ::

Thomas je izjavil:

Kulturn(išk)i memeplex je močan in dominanten. Vendar stare bajte se bodo slejkoprej podrle same. Boljš da jih mi.


V kolikor misliš dobesedno, se nebi strinjal. Jz sem nek moderate hoarder...ne maram uničevati nečesa, ki je že nekdo sestavu. (lol...imam še neko staro ISA zvočno kartico v omari, nimam pa nobenega PCja z ISA režo).
Če bi bilo po moje nebi nič uničil, vse bi nekam shranu. Vsaj toliko časa, dokler nebi zadeve popolnoma izkoristu.

Mogoče pa je res čas, da vržem stran tisto zvočno!

Preden zrušimo stavbo naj jo vsaj detaljno 3D skeniramo, ter poslikamo vsak kotiček nato pa počasi in postopoma rušimo ter detaljno dokumentiramo sproti. Skratka nikoli ne veš kje se lahk skriva kaka sobica kjer so starodavne skrivnosti shranjene.

Mislim, da je tehnologija dovolj daleč za naredit neko pristno virtualno 3D predstavo katero lahko tudi preučuješ.

laser scan





Seveda, realnost je še vedno boljša ker pač obdeluješ .raw podatke, sam mnogo bolje kot jo kar enostavno sesut. Ni pardona za to IMO!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: WarpedGone ()

Thomas ::

Tiste pajke, črne vdove, isto. Poskeniraš in odluftaš.

Ker by my book, ni moralno opravičljivo pajke držat, dokler je en otrok dnevno pičen. Pa če magari samo letno. In če je odrasel.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Govorili smo o jeziku. Zdaj pa bluzite o pajkih...
sudo poweroff

Thomas ::

Sej je isto. Beseda "dovel" se je mogoče že dovolj rabila, posnameš preden gre v pozabo. Besedo "zgoščenka" pa tudi. Arhiviraj in pozabi.

Stara bajta isto. Arhiviraj in pozabi.

Kaj pa slovenski jezik? Nobene potrebe po nujni uporabi na veke vekov amen - ni.

Kaj pa vse strupenjače in ožigalkarske meduze v Avstraliji? So sveta krava?

IMO nikakor.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pyr0Beast ::


Zakaj so neuporabne, ker jih ne znamo izkoristit? Marsikdo govori,da je ceneje porusiti star objekt in postaviti novega. Jaz pravim ravno obratno. Pa se kulturno dediscino ohranjas:)

Natanko zato. In ker se jih ne da izkoristit.

Stare bivalne objekte je treba analizirati in se odločiti med obnovo in rušitvijo. Tukaj imamo ogromno starih objektov, katere bi se zlahka preuredilo v stanovanja, če bi bila le volja IN denarja ter brez spomeniškega varstva ki samo otežuje zadeve ker si zmišljuje nezamisljive norosti. Samo poglej bedno barvo hotela slon. Keri bedak bi to ohranjal ?

Nobeden pa ne bo šel obnavljati vojaškega hangarja ali pa kakšne zemljanke, ker so zadeve že v osnovi slabe in neprimerne.

Najboljši način ohranjanja zgodovinskih objektov je njihova _uporaba_.



In ravno ta balast je problem! Saj nihče ne govori da bi podrli StoneHenge, pa tam nardili enih par stalpnic, ampak kakšne na pol podrete hiše XY pisateljev, kjer je živel svojih prvih 7 let svojega življenja, pa milo rečeno ne potrebujemo.. In ravno takih 'hišic' je največ, ne pa stonehngov.
P.S. Naša glava je overrated.. Glede na to, da je trajalo par miljonov let, da smo pogruntali da so ženske enakovredne moškim, nismo lih logični misleci, a?

Ravno tisto oklepanje bilk kjer so pisatelji preživeli en mesec svojega življenja in podobne neumnosti so popoloma overrated.

P.S. In še par let ali pa sekund bo trajalo, da bodo moški ugotovili, da jim ženske dejansko niso enakovredne.

Glede hiš... tam najebe lastnik, ker mora starejši objekt obnoviti na predpisan način (tisti tečni žličkarji pridejo pa delajo obnove, vse skupaj je 2-3x dražje od modernih materialov, financirajo ti pa 30% obnove... potem te pa ene lesene vrate namesto 200EUR pridejo 800-900EUR z vračunano subvencijo)

Pa še potem jim ni všeč.

Potem pa vidiš stare objekte, ki grdo propadajo, ker pač ni denarja za obnovo... podret pa tud ne smeš pa tam kaj modernega gradit (kupi pa podrtije tako ali tako noben ne).

Po zaslugi ministrstva za nedelo :)


Kot da ni možna modernizacija v sobivanju s kulturno dediščino. In kot da se s kulturno dediščino ne da prav fino služit.

Ah. Že napeljat elektriko v take objekte zna biti nepopisna muka, kaj šele ogrevanje ali kaj podobnega.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bluefish ::

Ah. Že napeljat elektriko v take objekte zna biti nepopisna muka, kaj šele ogrevanje ali kaj podobnega.
Stvar lastnika take stavbe. Če nezmožnost napeljave ne ovira okoliških stavb oz. razvoja le teh, potem se ne sekiraš.

Pyr0Beast ::

bluefish je izjavil:

Ah. Že napeljat elektriko v take objekte zna biti nepopisna muka, kaj šele ogrevanje ali kaj podobnega.
Stvar lastnika take stavbe. Če nezmožnost napeljave ne ovira okoliških stavb oz. razvoja le teh, potem se ne sekiraš.

Saj ti se ne, te pa sekirajo drugi. :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ukinitev obveznega RTV prispevka (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27662005 (47757) RejZoR
»

Mere hiš?

Oddelek: Loža
263849 (2927) jype
»

Se desničarji pripravljajo na rasno vojno?

Oddelek: Problemi človeštva
335021 (3218) donfilipo
»

[Fork] Golf v Lipici

Oddelek: Loža
211862 (1553) BluPhenix

Več podobnih tem