» »

Računalniško kontroliran potenciometer

Računalniško kontroliran potenciometer

Sergio ::

V sobi imam dve stikali, ki skupaj kontrolirata 4 luči.

Obstaja kakšno stikalo/potenciometer, ki se ga da upravljati računalniško?

S tem mislim to: če jaz prižgem luč, stikalo opazi spremembo ter to računalniku sporoči.

ter:

če želim, lahko z računalnikom nastavim stanje luči (on/off) ter jakost svetenja. Doable? Not? Yes? Brane? :D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

gumby ::

doable.
1. kupis I/O kartico, ki ima vhode in izhode (digitalne in/ali analogne) - imajo jo pri conradu, če se dobro spomnim
2. narediš si en preprost vmesnik za paralelni port - za analogni izhod (kao potenciometer) daš gor en D/A pretvornik

Sergio ::

ob koliko denarja bom?
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

SkIDiver ::

Ni bolš stikalo v merkurju za 6k pa maš lepo on/off+zatemnjevanje na dotik plus na daljinca+izklop na ter tako imenovan protect mode, ko se luč sama prižiga, ko svetlobni senzor zazna da se je v prostoru stemnilo?

gumby ::

odvisno, koliko komplicirano stvar hočeš...
sem pogledal tisto kartico pri conradu: 8 relejnih izhodov, priklop na serijski port, 13690 SIT (št. 967720) - to je cena samo za kartico, rabil boš še napajalnik in ohišje...

Highlag ::

Pa programska oprema??

Sergio ::

rad bi naredil zadevo preko racunlanika zarad tega, ker imam eno hudo idejo. ampak zadeva MORA iti preko racunalnika...
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Sergio ::

še nekaj: bi potem lahko na isti kontroler povezal še elektronsko ključavnico? :D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

zlobcek ::

Tisto kartico k jo conrad prodaja se da nardit doma za man dnarja. Nacrt je bil pa v eni stevilki Elektronike. Prkluc se na LPT, u conradu pa dobis zravn se programcic k ti omogoc upravljanje sam s klikanjem u winsih. Jest sm u conradu to kupu zarad programa, kartico sm pa prodal naprej ker sm meu svojo. Zadeva se kr obnese posebi ce mas vec luci v sobi. Sicer po pravic povedan se obnese taprvih neki dni, k pol rata brezveze...

gumby ::

Sergio: če misliš delat kaj bolj kompliciranega (več vhodov in izhodov, analogni in digitalni signali...), potem razmisli o kakem enostavnem PLC-ju (siemens, omron, ...). priključiš gor vse senzorje in izhodne naprave, ga sprogramiraš in konec.

Matek ::

Kupi si claperja:D
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Kaboom ::

sem mel praktično seminarsko pri poklicni maturi... atmel mikrokontroler je meril dve temperaturi (zunanjo notranjo), vklapljal/izklapljal je luč, ventilator in grelec. na računalnik je bil priključen preko COM porta, program sem napisal v delphiju (važna je RS232 com port komunikacija) in je lahko držal željeno temperaturo v sobi, luč si lahko izklapljal vklapljal... meril je svetilnost v sobi, ampak slab fotoupor ni kaj dosti omogočal (nisem imel karakteristike)

na manjšem atmelu AT89C2051 ko sem vse to priključil sem imel še tri indikacijske diode gor priključene in ostalo mi je še nekaj vhodov izhodovo prostih.

torej atmel 600sit, temp senzor 260sit, fotoupor 600sit, releji ~300sit, vezje za komunikacijo ~400sit, kanček znanja za programiranje pa je...

večino vezij sem pogledal v neki seminarski iz velenja, priredil zase, pa pomoč (vezja) v programu BascomLT (basic programski jezik za atmela) je precej pomagala. za delphi sem dobo na netu en dober vmesnik ki je imel komunikacijo s COM portom že rešeno in sem naredil samo uporabniški vmesnik.

zatemnjevanje luči na tak način tudi verjetno ni težko, sicer ga še nisem videl, ampak v elektroniki: nima da nema

sem v šoli (doma trenutno nimam neta) in ne najdem linkov na seminarsko in tisti program. tak da ko bom mel šanso ti bom pokazal kak to zgleda...

samo strosim se ko pomislim kake možnosti so še, če imaš daljinec pa girder...

ps - napajanje vsega tega pri tebi ne bi bil problem, vzameš 12V pa sam zgladiš (7805) na 5V, ker senzorji in atmel potrebujejo napajanje brez nihanj...
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaboom ()

Sergio ::

se bom pozanimal še, kakšna je cena ključavnice, ki jo lahko odkleneš tudi elektronsko (poleg ključa).

to mam že od nekdaj v glavi... odklepanje vrat ter regulacijo svetlobe v sobi... orgasmique ;)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Mercier ::

En megalomanski predlog. Ampak, če mora biti povezano z računalnikom...

Intellution in Wonderware

Mogoče dobiš poleg software-a še štipendijo. :D


PS
V Grosupljem so pa teli malo povezani z onimi iz Maribora (Wonderware).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Brane2 ::

MIslim, da je X10 tisto kar potrebuješ.

Gre za enotke ki ti omogočajo avtomatizacijo stvari doma.

Z njimi lahko vklapljaš in izklapljaš luči, uravnavaš tempearaturo in še mali milijon drugih stvari. Najlepše pa je, da gre za sestavljene sklope, torej ti ni treba biti ravno genij za elektroniko.

Hint:

google "home automation"

google "X10"

JAz sem recimo tako našel :

http://www.smarthome.com/


totimato ::

No, še moj predlog:
Na naslovu Paralel port output imaš marsikaj razloženo in predlagano - čisto na koncu imaš tudi prikazano kako uporabljati vhode. Piše ti kako uporabiš stvar v Cju, Basicu, assemblerju pa tudi v dosu.

Uporabiš lahko 5 vhodov, če pa rabiš več lahko zakompliciraš teh 5 vhodov z kakšnim multiplekserjem in jih dobiš 32.

Če boš sam kaj delal, uporabi Optokoplerje (na tej strani opisani pri izhodih - naslov: Circuit with optoisolation), da ne boš kaj skuril. Tisto vezje bi bilo potrebno malenkost prilagoditi.

Če boš stvar delal po receptu te strani, te bo finančno manj olajšalo, boš pa moral sam programirati.

LPT port je zakon!

lp

totimato

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: totimato ()

totimato ::

V prejšnjem postu sem (po mojem) pokril vprašanje kako računalnik ugotovi če se je kaj zgodilo.

Sedaj pa še predlog kako kontrolirati tvoje 4 žarnice. Na naslovu Elektro-n imaš regulator, ki kontrolira žarnico. Stvar je popolna: zamišljena je, da jo montiraš kar v luknjo od stikala. Kontrola je izvedena preko IR tako, da odpadejo kakšni kontrolni kabli.
Avtor je Silvo, ki je prisoten tudi na S-T forumu, nick ima 16L877 mislim vsaj, tako da glede tega izdelka povprašaj njega.

Potrebno je še narediti IR oddajnik (če imaš IR na rač. potem tako ni preblema) in program, ki bo glede na vhodne signale pošiljal na IR za vsako žarnico svoj signal.

Upam, da ti je v pomoč.

lp

totimato

Sergio ::

Vsem najlepša hvala za informacije. Ko se bom spravil k delu, dobite fotomaterial ;).
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

shock ::

Sergio: BTW ma kaj točno hočeš vse naredit, tako mal za informacijo. Hočeš imet tako bajto ko Bill (interaktivno hišo) :D?

totimato ::

Še en predlog, za izdelavo IR oddajnika, ki ga priklopiš na com ali LPT port:
IR transmitter

Evo, sedaj imaš vse troje: "tipalo", ki bo povedalo računalniku naj reagira, krmilni del (daljinski) in daljinca, preko katerega bo računalnik ukazoval žarnici.

Napiši članek
:D

lp

totimato

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: totimato ()

BoGo ::

Ja, To ti je skoraj obvezno napisati cim obsirnejsi clanek.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametna soba

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
385503 (2079) SonoR
»

Avtomatizacija sobe on the cheap

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
171837 (1155) roli
»

Pedala za narekovanje na COM port

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
161778 (1403) vuego
»

kako krmiliti naprave preko pc-ja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91580 (1452) enTelet
»

Izdelava lastnega programa za...

Oddelek: Programiranje
131762 (1393) Monster

Več podobnih tem