» »

V Mozambiku obvezna registracija predplačniških mobilnih telefonov

V Mozambiku obvezna registracija predplačniških mobilnih telefonov

Slo-Tech - Portugalsko govoreča afriška država Mozambik ima šest milijonov uporabnikov mobilnih telefonov, izmed katerih jih je mnogo predplačniških. Vlada je sprejela uredbo, da se morajo vsi njihovi uporabniki registrirati do 15. novembra, tako da po tem času ne bo več možno anonimno telefoniranje.

Povod za tako odločitev so bili septembrski izgredi v glavnem mestu Maputo zaradi naraščajočih cen osnovnih življenjskih potrebščin. Policija je takrat nad izgredniki uporabila tudi smrtonosno silo, tako da je pod streli iz policijskega orožja življenje izgubilo več kot ducat ljudi. Vlada je obljubila subvencioniranje kruha, zamenjavo kmetijskega ministra in prepoved anonimnega telefoniranja, da bi, tako neuradni viri, preprečila dogovarjanja o tovrstnih zborovanjih v prihodnosti. Uradni razlog za ukinitev anonimnosti je zaščita prebivalcev pred nigerijskimi prevarami in nadlegovanjem.

Izvedba registracije je podobna slovenskemu fiasku z nepremičninami. V celotnem Mozambiku je le 15 točk, kjer se lahko opravi prijava, ljudje pa še vedno čakajo v stoglavih vrstah po več ur, čeprav registracija poteka že cel mesec.

19 komentarjev

iggy ::

To je v Španiji, in drugih evropskih državah (Rusija itak!) aktualno že več let!
Hey, you're fat!

MrStein ::

Pri nas ni?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Sims ::

A nisi samo šel na Petrol, kupil paket mobi reglja:) in je bilo to to? Se ne spomnim, da bi kdaj kake osebne podatke podajal za tisto sim kartico ...

BlueRunner ::

Enak korak je bil uveden tudi v Italiji. Vsi obstoječi in novi uporabniki so se morali registrirati z njihovim ekvivalentom davčne številke (codice fiscale). Vse, kar je bilo anonimnega, se je odklopilo.

Zadnji - no, sedaj je to predzadnji - meni znan takšen primer pa je bila Mehika.

Nekaj podobnega si želijo in forsirajo tudi inšpektorji Tržnega inšpektorata RS, ki bi radi na takšen način preganjali delo na črno - beri "(pre)prodajo preko bolha.com". V splošnem je potrebno imeti naše domače inšpektorje še posebej pod lupo, saj so to ljudje, ki z minimalnim strokovnim znanjem o komunikacijah in človekovih pravicah, grabijo vedno več moči in se začenjajo obnašati kot peta veja oblasti - tako vsemogočna in tako brezprizivna, da se še sodišča težko primerjajo z njimi. Zadnji naš takšen primer uspešnega in hkrati zgrešenega lobiranja inšpektorjev je famozni popravek Zakona o igrah na srečo, kjer je inšpektorjem brez sodnega nadzora ali možnosti pritožbe dana pravica cenzure poljubnih spletnih komunikacij.

Včasih imam občutek, da v raznih inšpektoratih, kot inšpektorji pristanejo tisti študenti, ki predstavljajo odpadek našega VŠ sistema s tem, da so prišli skozi faks in pri temu še kaj pozabili, namesto, da se bi kaj novega naučili. Pridni glancarji ritne kože, ki znajo pravemu človeku lesti v rit in sposobne okoli sebe potunkati v drek. Razen za nekaj svetlih izjem (IP-RS, ZIRS, PIRS, IRSNZ, ... tisti pač, ki ne delajo pod okriljem MF) imam za to populacijo javne uprave zelo nizko mnenje.

Pa, če rečem, da imajo inšpektorji pri nas samo minimalno znanje o komunikacijah in človekovih pravicah, želim s tem povedati, da jih je morda nekaj, ki poznajo kaj več kot ZUP, ZIN in ožje strokovno področje (tipično je to ekonomija). Pa še ti, ki so kdaj slišali za Ustavo, ZEKom, ZEPT, ZEPEP in podobne stvari, jih poznajo nekako na nivoju "slišal sem, ne mi težiti." Večina pa jih je za karkoli izven ekonomije in pisanja glob tako ali tako zabitih kot noč. Milo rečeno. Na žalost preverjeno z rednimi in neposrednimi osebnimi izkušnjami.

Tako, da ja... če se kdo boji takšnih ukrepov v Sloveniji, naj gled pod prste neusposobljenim in nevednim inšpektorjem s kompleksom, ki je pol napoleonov, pol pa od Louija XIV. Ti mali bogeci so nevarni. Ostali organi pa bolj ali manj vedo kaj delajo. Inšpekotratom pod MF pa g. Križanič nekritično omogoča pisanje blesavih zakonov, vse samo zato, da bi poskusil še bolj napolniti proračunsko blagajno. Če pa ti zakoni ne gredo skozi lepo, gredo pa z manipulacijami.

Hvala g. minister. Nas iz vaše strani v prihodnjih mesecih tudi še čaka kakšno podobno blesava ideja s katero boste znova tacali po človekovih svoboščinah in v imenu pobiranja denarja za vsako ceno tako, kot taca slon po porcelanu.

Zgodovina sprememb…

Izi ::

Tudi pri nas se splača registrirati, ti zastonj napolnijo kartico, pa še v primeru, da izgubiš vse skupaj, kar se je meni že dvakrat zgodilo, ti pošljejo SIM z enako številko kot prej.
Smo pa kolikor je meni znano ena redkih držav na svetu kjer je nakup SIM kartice mogoč popolnoma anonimno. Jaz sem po različnih državah po svetu kupoval SIM kartice, ker je tako telefoniranje neprimerno ceneje, in sem prav povsod do sedaj moral pokazati osebni dokument, pa čeprav sem zadevo kupil v trafiki.

Monster ::

pa sej, itak nimamo nic za skrivate ne ;)
Ka zaboga...

Pyr0Beast ::

Točn tak, zato nas tudi ni treba nadzorovati ker itak ne bodo nič našli :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Monster ::

samo ziher je ziher :)
Ka zaboga...

techfreak :) ::

Tudi pri nas se splača registrirati, ti zastonj napolnijo kartico

Očitno imajo dober poslovni model - večina ljudi za 5EUR proda svojo anonimnost.

MrStein ::

Za 5 EUR bi večina še dušo prodala...

Zanimivo, za 5 000 EUR pa bi razmišljala, če naj ali ne... (oziroma niti to, bi gladko zavrnila)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tarzan ::

Kar se mene tiče, več ali manj to zadevo izkoriščajo izključno le barabe. Sicer ne kupujem rabljenih zadev, ampak, če bi jih, bi imel pomislek že, če bi telefonska številka bila izključena iz telefonskega imenika. V teh časih je nategovalcev enostavno preveč, da bi si lahko privoščil hazardiranje z raznimi halo/mobi nateguni.

Kar se tiče pa prodajalcev, ki na črno prodajajo robo s kitajske po 100% dražji ceni pa,... Prej ko se to konča, bolje bo. Mi gre že pošteno na živce, ko vidim kako se nekateri nategnejo na račun barab, ki prosperirajo.

Vseeno kljub vsem barabam, ki to izkoriščajo, upam, da najdejo zanje druge mehanizme in pustijo anonimnost na miru. Čeprav bo verjetno to kar hitro šlo papa.

Pyr0Beast ::

Vse kar počnejo je da omejujejo pridne in delavne. Barabe bodo itak vedno imele možnost nategovanja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

borisk ::

Tarzan je izjavil:



Kar se tiče pa prodajalcev, ki na črno prodajajo robo s kitajske po 100% dražji ceni pa,... Prej ko se to konča, bolje bo. Mi gre že pošteno na živce, ko vidim kako se nekateri nategnejo na račun barab, ki prosperirajo.



Njih boli patak če kdo koga nateguje, glavno je da se od razlike plača DAVEK!!!

MrStein ::

Kaj sploh ima anonimnost mobija z bolho?

Špicelj kupi nekaj od osumljenca in mu pol minute pozneje zapiše kazen.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

KoKi ::

Tarzan je izjavil:

Sicer ne kupujem rabljenih zadev, ampak, če bi jih, bi imel pomislek že, če bi telefonska številka bila izključena iz telefonskega imenika.

Jaz sem že večkrat kaj prodajal na bolhi, pa nimam telefonske v imeniku (imam naročnino). Razlog je bil preprost. Motili so me anketarji, zato sem dal številko brisat iz imenika. Sedaj več teh "problemov" ni.
# hackable

BlueRunner ::

MrStein je izjavil:

Kaj sploh ima anonimnost mobija z bolho?

Špicelj kupi nekaj od osumljenca in mu pol minute pozneje zapiše kazen.

Pojma nimam zakaj tega ne počno tako... Kakšen pravnik, ki se bolje spozna na parafe, bi verjetno vedel povedati, če to sploh smejo početi. Zaenkrat pa mi samo nekajkrat mesečno dokazujejo, da je trdota njihovih stališč primerljiva s pohorskim granitom (to vem sam), smiselnost zakonskih podlag, ki jih citirajo, pa nekako na nivoju diplomanta kurje fizike (neposredno citirano iz ust uni.dipl.iur.).

Pušlc rožic pa je samo to, da resno delajo na temu, da bi lahko pregledovali vse telefonske klice in lastništva IP naslovov (to so sicer podatki o prometu) ter imeli vsak tak podatek povezan z davčno številko. Glede na to, da jim na MF (zgodba UNPIS in ZIS) manipulacije in podtikanje v vseh korakih usklajevanja zakonodaje niso niti najmanj tuje, bi te kljukce še kako držal na očesu. Da ne bo potem Mozambik kar nenadoma prispel v Slovenijo.

Zgodovina sprememb…

keber ::

Ne vem no, tale novica ...

V Tanzaniji si se lahko (moral) registriral(-ti) v vsaki podružnici mobilne telefonije (3 operaterji) pa še na pouličnih štantih (ki so posejani zelo na gosto, poudarek na "zelo"). Pa je bilo v popoldanskem času vsak dan gužva po 10 in več ljudi na štant. Tako da če v Mozambiku po 100 ljudi čaka na enem izmed samo 15 štantov po celi državi, potem temu sploh ne bi rekel gužva, ampak nezainteresiranost

#000000 ::

Ne bo dolgo ko bom še tega ki ima naročnino odjavu, ker imam počasi poln K tega telefona ki zvoni ob vseh najbolj neprimernih trenutkih. Največkrat ko se usedem za mizo da bom v miru pojedel, takrat obvezno zazvoni, al pa ko me tolk scat tišči da grem kr po en nog do wc-ja, ipd. V Italiji pa že od uvedbe prepay kartic zahtevajo osebno al pa dovoljenje za bivanje, mislm da so bili prva država na svetu ki je zahtevala podatke, pač zarad mafije, to da so cigančki z dovoljenji za bivanje imel prijavljenih po 30 kartic je pa druga pesem :)

BlueRunner ::

Takšnim se (zakonito in s sodnimi odredbami) prisluškuje in sledi lokacije. Za te ne rabiš vedeti imen, ker jih za njih itak kupi nekdo 10 členov dol po verigi.

Bistveno je bilo ugotavljanje za nazaj v primeru kakšnih mafijsko/terorističnih napadov, če se je npr. za proženje uporabil mobilni telefon, da so lahko za nazaj iskali kje je ta telefon "potoval", iz katerega se je klicalo, od kje se je klicalo, ... No, sedaj, ko so se kriminalci temu prilagodili (kdo to dela in kako se to dela, pač niso skrivnosti, ki bi dolgo trajale), pa to ostaja samo še "deterrent", da se stvari ne vrnejo v staro stanje.

Pri nas je bolj problem, da se s temi podatki išče izgubljene aparate, kurje tatove in osebke, ki prodajo več kot 2 artikla preko Bolhe. Za resen kriminal pa gl. prvi odstavek, kako se to dela.

Za težave z non-stop zvonenjem pa je zelo enostaven recept. Telefonski predal in odklop, ko gre človek na kosilo, v kino, sede za volan, na skret, ... Deluje 100% zanesljivo. Izklopljen telefon mi ni še nikoli pozvonil. >:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Simobil postaja A1 Slovenija (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6120988 (17017) matijadmin
»

Kitajska daje staršem več nadzora nad početjem otrok v internetnih igrah

Oddelek: Novice / Varnost
62406 (1621) BaToCarx
»

V Mozambiku obvezna registracija predplačniških mobilnih telefonov

Oddelek: Novice / Zasebnost
193793 (2944) BlueRunner

Več podobnih tem