» »

Zloraba pametnih števcev električne energije na Škotskem

Zloraba pametnih števcev električne energije na Škotskem

Pametni števec

vir: Schneier.com
Schneier.com - Na Škotskem se je razširila nova vrsta prevare, ki izkorišča naivnost in pohlep odjemalcev električne energije ter pametne števce za elektriko, piše na svojem blogu Bruce Schneier. Del gospodinjstev v Veliki Britaniji namreč že uporablja pametne števce električne energije, kjer morajo, zlasti uporabniki s slabšo boniteto, elektriko plačati pred uporabo. Predplačilni sistem temelji na pametnih karticah, na katere v trgovini naložijo dobroimetje, in jih nato vstavijo v števce, ki registrirajo kredit.

Nepridipravi se pojavijo na vratih in ponujajo različne ugodnosti, kot je na primer nakup dobroimetja po polovični ceni. To lahko storijo, ker so uspeli razbiti sistem ključev za zapis dobroimetja, tako da lahko generirajo potrebne ključe kar sami. Sistem za elektrodistribucijo zazna zlorabo šele, ko uporabniki naslednjič legalno kupijo elektriko. To izkoriščajo tudi zlikovci, ki stranke prestrašijo s kazenskim pregonom, ki jih čaka v primeru odkritja, in jim nato po dražjih cenah prodajajo nadaljnjo električno energijo. Odjemalci se znajdejo med tnalom in nakovalom, saj izsiljevalcev ne morejo prijaviti policiji, ne da bi pri tem priznali lastno krivdo.

24 komentarjev

kuglvinkl ::

Pa to ko skuriš kartico, se izvede shutdown elektrike? Kristus...
Your focus determines your reallity

zlobcek ::

Podobno kot Mr. Bean, ko je kovance metal v števec v svojem stanovanju :D

Hardstyle ::

Sistem za elektrodistribucijo zazna zlorabo šele, ko uporabniki naslednjič legalno kupijo elektriko.


Zakaj bi hotel še kdaj legalno kupit elektriko? :)

mkoco ::

@Hardstyle
Ne bereš članka? Potem jih izsiljujejo in jim zlikovci dobroimetje prodajajo dražje kot bi plačali, če bi kupovali legalno.
Money will say more in one moment than
the most eloquent lover can in years.

Bor H ::

Mislim da je bilo vprašanje bolj: zakaj bi geek hotu plačevat elektriko?

Sokrates ::

Nič novega take števce imamjo tudi v Ljubljani in se ni še nihče spomnil tega razbijat ..Mogoče pa kdo..
LP
Baracuda

Looooooka ::

"ja dober dan...tlele mi je en VAS gospod zadnjic prodal kartico zdaj pa sistem tezi, da je prislo do zlorable.Kaj je zdaj to."
In potem gospoda izsiljevalca lepo prijavis na policijo.Karkol si zmisli pac zanikas.
Da se bos za tistih 100 eur sel pustit nategvat...heh.

#000000 ::

Ne verjamem da imam take števce pri nas, v UK imajo te zadeve že od pamtiveka, vse na kovance, plin, voda, štrom. Edino tko so se lahko borili proti neplačnikom, računaj da si distributer štroma in imaš za eno slovenijo odjemalcev ki ne plačujejo, lepo uvedeš predplačniško elektiko in problem je rešen. Ne vem zakaj tega ne naredijo pri nas, pač če maš denar se boš grel če ne si v mrzlem ipd. tko bi se izognili 50% izvršbam in sodnija ne bi bila zabezecana na polno.

Lonsarg ::

Elektronski števec ni problem, kakor tudi ni problem predplačništvo, saj lahko po položnici predplačniško plačuješ...

Elektronski števci v SLO pošiljajo porabo po GPRS sproti, ni nobenih kartic, ki bi ble za zlorabit.

kopernik ::

Pri nas v bloku imamo elektronske števce, pa se še vedno plačuje po pavšalu, enkrat na leto pa je obračun (elektro primorska). Ni mi jasno, ker naj bi ravno elektronski števci sproti pošiljali stanje na centralo ... v glavnem, na elektru so mi rekli, da tako je in pika :-) Nobenih obrazložitev.

#000000 ::

Lonsarg je izjavil:

Elektronski števec ni problem, kakor tudi ni problem predplačništvo, saj lahko po položnici predplačniško plačuješ...


Ja in pride nedelja teb se je pa izpraznu račun za štrom :)

Lonsarg ::

Saj dobiš pred koncem meseca že opomin po pošti, če si tok lev, da niti položnice niti opomina ne uspešplačat boš pa pač brez elektrike, dokler se na elektro ljubljana ne zapaleš pa osebno plačaš:)

#000000 ::

ja samo pol to ni predplačniško, pač predplačniško naj bi bilo da plačuješ kolko porabiš, recimo imaš stanovanje na obali in zakaj bi plačeval pavšal čez celo leto, ko pa lahko plačaš samo tisto kar si porabil ?
Ja seveda poptem nas elektro nebi mogel odirat tko kot nas sedaj :)
Aja pa predplačniško jaz razumem da pač vržeš notri kovanec ali vneseš kodo kot pri mobičukih, in da je vnašanje dobroimetja na voljo 24/7, tisto ko greš na banko in plačaš je samo brezvezna birokracija in še banka bi ti pobrala provizijo.

Bakunin ::

škotske škrtice pač ;]

Phoebus ::

Lonsarg je izjavil:

Elektronski števci v SLO pošiljajo porabo po GPRS sproti, ni nobenih kartic, ki bi ble za zlorabit.

Si ziher, da ne pošiljajo čez električno omrežje?

madmitch ::

Tudi naši distibuterji bi akoj uvedli tak hec, samo kaj, ko smo socialna država, kjer je treba kdaj tudi komu skozi prste pogledat pri takih stvareh in prav je tako. Po vašem radikalnem mnenju is polno ritjo, bi bilo edino pravilno, da vsem tistim šiviljam in vegradovim delavcem, ki že pol leta niso denarja videli, odklopijo elektriko. Ko jih jebe, kar naj plačajo, če se hočejo gret, aneda.

PS: res je tudi, da nas z vso obrabnino, tokovino, distribucijo... El distributerji odirajo do kosti. Bog ne daj odklopiti, kot je nekdo omenil, na vikendu, po moje je ponovni priklop hudo drag in sila zapleten postopek - nalašč, da se razumemo.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

guest #44 ::

Po eni strani se mi zdi zanimiva ideja o plačaj tolk kot porabiš, sam pač če se ti ugasne ravno ko si sredi dela je mal bedno.

MrStein ::

Looooooka je izjavil:

"ja dober dan...tlele mi je en VAS gospod zadnjic prodal kartico zdaj pa sistem tezi, da je prislo do zlorable.Kaj je zdaj to."
In potem gospoda izsiljevalca lepo prijavis na policijo.Karkol si zmisli pac zanikas.
Da se bos za tistih 100 eur sel pustit nategvat...heh.

Psihologija pravi, da se folk pusti nategovat tudi za precej manj.
Mogoče ne vsi, ampak dovolj, da lopovi to furajo.

PS:
, ki jih časa v primeru odkritja, i

čaka ?

kopernik je izjavil:

Pri nas v bloku imamo elektronske števce, pa se še vedno plačuje po pavšalu, enkrat na leto pa je obračun (elektro primorska). Ni mi jasno, ker naj bi ravno elektronski števci sproti pošiljali stanje na centralo ... v glavnem, na elektru so mi rekli, da tako je in pika :-) Nobenih obrazložitev.

A ni zdaj tak, da če ti elektro1 ni všeč, lahko greš k elektro2 ?
Sicer ne vem, če je obračunavanje ločeno ali ne...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Spock83 ::

#000000 je izjavil:

Ne verjamem da imam take števce pri nas, v UK imajo te zadeve že od pamtiveka, vse na kovance, plin, voda, štrom. Edino tko so se lahko borili proti neplačnikom, računaj da si distributer štroma in imaš za eno slovenijo odjemalcev ki ne plačujejo, lepo uvedeš predplačniško elektiko in problem je rešen. Ne vem zakaj tega ne naredijo pri nas, pač če maš denar se boš grel če ne si v mrzlem ipd. tko bi se izognili 50% izvršbam in sodnija ne bi bila zabezecana na polno.


Je bilo testno že leta. Pred kratkim so ukinili. Zanimivo je, da si s predplačniško kartico precej ceneje prišel skozi.

guest #44 je izjavil:

Po eni strani se mi zdi zanimiva ideja o plačaj tolk kot porabiš, sam pač če se ti ugasne ravno ko si sredi dela je mal bedno.


Ne ugasne. Dela še nekaj časa, če se prav spomnem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

techfreak :) ::

Ne bi bilo bolje, da ima odjemalec dostop samo do škatle, kamor da kartico, potrditev kartice se pa izvaja na strežniku?

Matako ::

madmitch je izjavil:

Tudi naši distibuterji bi akoj uvedli tak hec, samo kaj, ko smo socialna država, kjer je treba kdaj tudi komu skozi prste pogledat pri takih stvareh in prav je tako. Po vašem radikalnem mnenju is polno ritjo, bi bilo edino pravilno, da vsem tistim šiviljam in vegradovim delavcem, ki že pol leta niso denarja videli, odklopijo elektriko. Ko jih jebe, kar naj plačajo, če se hočejo gret, aneda.


To se mi zdi tak zmeden pogled na vse skupaj. Ničesar socialnega ni v dopuščanju neplačništva. Sociala naj se zagotavlja tako, kot je treba.
/\/\.K.

poweroff ::

Ja, samo ene stvari spadajo med osnovne življenjske potrebščine.

Danes je standard nekoliko višji kot "klopca" pa "cajteng" za pokrit.
sudo poweroff

madmitch ::

Matako je izjavil:

madmitch je izjavil:

Tudi naši distibuterji bi akoj uvedli tak hec, samo kaj, ko smo socialna država, kjer je treba kdaj tudi komu skozi prste pogledat pri takih stvareh in prav je tako. Po vašem radikalnem mnenju is polno ritjo, bi bilo edino pravilno, da vsem tistim šiviljam in vegradovim delavcem, ki že pol leta niso denarja videli, odklopijo elektriko. Ko jih jebe, kar naj plačajo, če se hočejo gret, aneda.


To se mi zdi tak zmeden pogled na vse skupaj. Ničesar socialnega ni v dopuščanju neplačništva. Sociala naj se zagotavlja tako, kot je treba.

Ampak, dokler se ne, je treba kje malo ukriviti.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

OttoParts ::

Ha ha...
Je moj deda rad pravu: Pametne iznajdljivi vedno okrog prenesejo!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametni števci elektrike - zasebnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8622108 (9215) forplan
»

Prihajajo pametni števci električne energije in nove možnosti napadov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
7130619 (16560) k4vz0024
»

Določanje uporabniških navad s pomočjo števca električne energije

Oddelek: Novice / Zasebnost
3711018 (9140) Jst

Več podobnih tem