» »

BSA še vedno domišljijsko vrednoti piratstvo

BSA še vedno domišljijsko vrednoti piratstvo

Slo-Tech - Organizacija BSA je ta teden objavila novo študijo o razširjenosti nelegalne programske opreme in njenem vplivu na gospodarstvo. Ocenjujejo, da bi z znižanjem deleža piratske programske opreme za 10 odstotkov v štirih letih gospodarstvo pridobilo dodatnih 142 milijard dolarjev, pol milijona novih delovnih mest in 32 milijard dolarjev davčnih prihodkov za države.

V EU bi dobili 61 tisoč novih delovnih mest, 43 milijard dolarjev v gospodarstvu in 13 milijard svežih davčnih evrov. Pri tem poudarjajo, da je 10-odstoten upad stopnje piratstva v dveh letih optimističen, a dosegljiv cilj. Rusiji je to uspelo v letih 2005-2007, Islandija in Ukrajina pa sta v enem letu uspeli piratstvo zmanjšati za pet odstotkov.

Analitiki so manj prizanesljivih do zlikanih številk, ki jih vsako leto pripravi BSA. Michael Geist je poročilo označil kot šokantno zavajajoče. V njegovi domači Kanadi se je lani stopnja piratstva znižala za tri odstotne točke na 29 odstotkov, kar je največji upad med vsemi državami. Je zaradi tega Kanada pridobila tisoče novih delovnih mest in davčne milijone? BSA se je vprašanju spretno izmaknila (odgovor je seveda ne), so pa naposled le pojasnili svojo metodologijo izračuna. Kot smo že pisali, BSA še vedno predpostavlja, da bi v primeru ničelne stopnje piratstva vsi uporabniki programov kupili iste verzije. V resnici se zgodi predvsem dvoje: bodisi se odločijo za odprtokodne alternative bodisi znižajo stroške z ostajanjem na starejših verzijah.

Gly Moody je nanizal še ostale napake, ki jih v svojih izračunih zagreši BSA. Rezultati so enaki kot lani: BSA vrednoti gospodarski vpliv zelo zelo domišljijsko.

35 komentarjev

antonija ::

V EU bi dobili 61 tisoč novih delovnih mest, 43 milijard dolarjev v gospodarstvu in 13 milijard svežih davčnih evrov.

Made me LOL IRL :) Upam da ne bo kdo tega pokazal Pahorju, ker drugace bomo odbili nov svezenj varcevalnih ukrepov :))
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

RejZoR ::

In potem letijo prašiči z reaktivnim pogonom, v parkljih pa držijo svizce zavite v folijo...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

T0RN4D0 ::

Hehe, BSA pač. Just another BullShitAgency :)

Za takšne "raziskave" bi jih bilo potrebno tudi zapret.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

phong ::

Če ne bi objavljali takih številk, ne bi imeli podlage za svoj obstoj.

Seljak ::

BSA se je spet osmešila:)) In še nekaj,njihov(BSA)obstoj je vprašljiv,če ne bodo utemeljili svojih raziskav na pravi način,kajti tole sigurno ni pravi!! Se strinjam z @T0RN4D0 :Just another BullShitAgency

Mr.G. ::

Pa a ne more edn al pa ena skupina ljudi to organizacijo-BSA-, nekako izključit.
Kdo je sploh to združbo kmetov skup spravu?!

Dejmo ustanovit organizacijo, ki strogo nadzira BSA!!!!

Tear_DR0P ::

Kdo je sploh to združbo kmetov skup spravu?!

proizvajalci programkse opreme, ki so ugotovili da jim pirati ogromno škode delajo ;)

in ker jih morajo sedaj ti proizvajalci vzdrževati, morajo nekako tudi opravičiti svoj obstoj
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

opeter ::

Kako izključit?

Pri nas se še SAZAS-a ne moremo rešit. Potem pa je veliko število raznih koncertov (če primerjamo 5-10 let nazaj) v našem kraju v zadnjih letih padlo dejansko na eno ali maks. dve na leto.

Še sreča, da lahko na WC-ju žvižgam med sranjem in mi ne pošljejo naknadno račun tudi za tole.

Če pa gremo nazaj na programske izdelke: le ti postajajo vse dražji in dražji. Isto velja za storitve.

Sam ostajam na Adobe CS3 Design Standard, sem pa načrtoval investicijo v novejšo različico, ker Adobe ne bi bil Adobe, če ne bi onemogočil odpiranje novejših formatov datotek v starejših verzijah programov. Konkretno govorim za InDesign. Le zakaj so odstranili podporo formatu InDesign Interchange (.inx)? Hja, zato, da te prisilijo, da kupiš novejšo različico. Če želim odpreti datoteko CS5 .indd datoteko v stari (npr. CS3 verziji) programa, moraš prej shraniti v Indesign Markup Language formatu (.idml), le tega odpreti v CS4 in potem s pomočjo slednjega shraniti v .inx.

http://answers.yahoo.com/question/index...

Proizvajalci te enostavno prisilijo, da kupiš nov izdelek.

Ravno zaradi tega sedaj preizkušam alternative (tako plačljive kot odprtokodne - Scribus).
Če le Quark ne bi bil tako drag za posameznika.

Da pa ne bo vse off-topic:
zakaj pri BSA ipd. organizacijah vedno predpostavljajo, da bi ljudje, ki dandanes uporabljajo nelegalne programe, poslušajo piratsko glasbo in gledajo piratske filme to dejansko kupili? Če ne bi imeli dostopa do teh virov tega enostavno ne bi počeli.

Tudi mi smo v osemdesetih gledali le tiste filme, ki so jih imeli (seveda prekopirane) v lokalni videoteki oz. če so kaj predvajali na avstrijskem ORF. Tisto kar pač ni bilo pa sploh nismo vedeli, da obstaja oz. smo zanje slišali (dosti) pozneje v raznih časopisih tipa BRAVO ipd.

Smo pa kar dosti hodili v kino. Sicer ni bilo ne vem kakšne izbire, a včasih je bil celo trenutek, ko so kakšen film uspeli prinesti skoraj v istem času kot v zahodnih državah. Konkretno se spominjam Tim Burtonovega Batmana iz leta 1989, katerega smo gledali še isto leto.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

ShowDown ::

Kvečjemu je delovnih mest več, saj se sedaj del programerjev trudi z protipiratskimi zaščitami. :P

Seljak ::

Lahko se trudijo kolikor se hočejo,piratstva se ne bodo rešili nikoli.vedno obstaja rešitev,ki jo računalničar oz. uporabnik izbere,da bo najceneje ali pa zastonj prišel do izdelka,ki ga potrebuje za delo oz.prosti čas z računalnikom.Nekako velja pravilo "oni kradejo nam,mi krademo njim"!!Zakaj bi dal za igro 60EUR,ko pa vem,da nekdo,ki se sploh ni trudil pri samem razvoju pokasira določene procente,da se potem zgovarjajo,da so organ,ki preganja pirate,kar pa sploh ne drži!Naj mi nekdo pove koliko jih sploh dobijo na leto in kolikim so to sploh dokazali?!
Dokler bodo igre,programi in ostalo tako drago se tega ne bo dalo izkoreniniti!
Danes sem šel v Big Bang in malce pogledal po policah z igrami za PC in ugotovil,da igre,ki so stare eno leto in še več,še vedno dosegajo ceno,kot so jo ob izdaji.Potem pa se vprašamo zakaj toliko piratstva :D

joebanana ::

Ta izjava da bi z zmanjšanjem piratsva pridobili na tisoče novih delovnih mest je zelo majava... Recimo da bi ljudeje zares začeli kupovati original programsko opremo. Tako bi jim ostalo manj denarja za druge dobrine. Zato lahko trdimo, da bi v drugih panogah izgubili na tisoče delovnih mest...

matejdro ::

pridobilo dodatnih 142 milijard dolarjev, pol milijona novih delovnih mest in 32 milijard dolarjev


:)) Od kod potegnejo te številke? Verjetno so "pozabili" na dejstvo, da če ljudje ne bi imeli možnosti piratiziranja, bi pač posegli po brezplačni alternativi ali pa preprosto softwara ne bi uporabljali. Malo bi jih software dejansko kupilo kupilo.

antonija ::

Konkretno se spominjam Tim Burtonovega Batmana iz leta 1989, katerega smo gledali še isto leto.

Prvi film ki sem ga sam sel gledat v kino brez atija in mamice!! Good memories...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

FireSnake ::

Tear_DR0P je izjavil:

Kdo je sploh to združbo kmetov skup spravu?!

proizvajalci programkse opreme, ki so ugotovili da jim pirati ogromno škode delajo ;)

in ker jih morajo sedaj ti proizvajalci vzdrževati, morajo nekako tudi opravičiti svoj obstoj


S tem, da ima ta banda zastonj oglase .... ces, da so neprofitni .... a kazen, ki jo naprtijo krsiteljem je tudi neprofitna?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Relanium ::

Če bi vsi kupovali svoje programe, potem ne verjamem da bi Hardware bil tako razvit.
Enostavno zmanjka denarja za vse skupaj (treba je ne pozabit jest pa pit, mogoč še kakšno hišo zazidat al pa najemnino plačat)
Tako da samo nek % ostane še za računalništvo in druge stvari pri povprečnih uporabnikih.

Mi pa tako kot opeterju tudi meni osebno gre ZELO na živce s temi formati nezdružljivimi za nazaj.
Tako MS, kot Autodesk, Dassault, pa še kateri drugi kdaj.
Res te stvar razjezi ko imeš 2 različni verziji.
Kolikokrat sem imel na faxu problem, ko je bilo treba seminarsko predstavit ali oddat,
pol pa je vse skupaj nezdružljivo - v kritičnem trenutku ko se gre za oceno!!

Zakaj nekdo ne uredi tega? EU ali pa kdorkoli s takšnim vplivom

antonija ::

Zakaj nekdo ne uredi tega?

Zato ker se to smatra kot krsenje svobode za firme. Kako naj pa drugace izvajajo vendor lock in kot na ta nacin? (mogoce je kdo pomislil da bi bila boljsa praksa zadrzat svoje stranke s tem da proizvajas superioren produkt, ampak to danes ne spada v kategorijo "common sense")
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Tear_DR0P ::

mogoce je kdo pomislil da bi bila boljsa praksa zadrzat svoje stranke s tem da proizvajas superioren produkt

seveda so, ampak v svetu kjer so vsi prepričani da si ne zaslužiš toliko denarja kot ga zahtevaš, je brezveze razvijati superiorne produkte, ker te bo konkurnca z brezveznimi ampak močno cenejšimi produkti povozila, ali pa te bodo pohrustali pirati.

ljudem je težko dati 150 EUR za operacijski sistem, pa so današnji operacijski sistemi že kar superiorni. prav tako je ljudem težko plačati za office, ali pa za photoshop, ne glede na to kako zelo dobro te palikacije delajo.

edit: pa še obvezen "ne me narobe razumeti"
to kar počne BSA z navajanjem izmišljenih številk je bedarija, ampak BSA obstaja samo zato, ker se želijo založbe in programerske hiše zaščititi pred piratstvom, ne zato, da stisnejo še kje kak EUR več od ljudi
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Zgodovina sprememb…

antonija ::

seveda so, ampak v svetu kjer so vsi prepričani da si ne zaslužiš toliko denarja kot ga zahtevaš, je brezveze razvijati superiorne produkte, ker te bo konkurnca z brezveznimi ampak močno cenejšimi produkti povozila, ali pa te bodo pohrustali pirati.

V trznem gospodarstvu (to je baje to kar furamo zdej) je tvoje delo vredno natanko toliko kolikor so potencialne stranke pripravljene placati zanj, in ne toliko kot si avtor/proizvajalec izmisli. Vedno je tako bilo, se celo pregovore na to temo imamo ("customer is always right", itd.). Tale nenavaden mood swing ki se pojavlja zadnje case in po katerem je storitev/proizvod vredna (in to brez pogojev, ultimat bi se reklo) toliko kot si izmisli avtor/proizvajalec mi je rahlo nerazumljiva.

Ce ti folk noce placat 150EUR za tvoj OS ga prodajaj za manj. Al ga pa nehaj prodajat pa pejd delat nekaj kjer bos zasluzu vec. Seveda lahko se naprej proizvajas svoj OS za kerga folk ne bo placeval 150EUR (ker se jim ot zdi prevec), bojo ga pa uporabljal ce ga lahko po nizji ceni/zastonj (ker tako zanic se jim pa tud ne zdi). Tle mas spet moznost da na omenjen folk pritisnes z pravnimi sredstvi (pa pomoznosti vmes se zlobiras zakonodajo v svojo korist), ampak potem se zna zgodit da ti uspe izkoreninit zastonj uporabo tvojega OSa, folk ga pa se vedno ne bo kupoval za 150EUR. Razen seveda ce nisi monopolist in si z izkoriscanjem monopola unicil konkurenco (*cough*illegal*cough*), pol pa folk nima drugih sans kot da:
1. bend over and open wide
2. go medieval on your ass

Zgodovina nas uci da se opcija #2 vedno zgodi ko presezes kriticno maso.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Tear_DR0P ::

antonija ne bit smartass - mamo tud pregovor da se podarjenemu (al pa skopiranemu v tem primeru) konju ne gleda v zobe, pa je še vseen poln forum kritikov :D in večina teh kopiranih konj s seboj nosi vendor lock in ter BSA - zdej pa bodi mož beseda in upoštevaj pregovor

med tem pa lahko ostali pametujemo, kako BSA prikazuje nerealne rezultate potencialno uspešnega boja proti piratstvu - in jih hvalimo, ker jim vseeno uspeva pri zmanjševanju piratstva in pomagati programerskim hišam pri razvoju boljše opreme. Posledično pa lahko vidimo, da Microsoft zmore izdajati čedalje boljše izdelke - kjer Win7, IE9 ali Office 2010 dejansko veljajo za superiorne produkte, vredne svojega denarja
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Zheegec ::

samo dejansko bi MS imel še boljše izdelke, če piratstva ne bi bilo - odprtokodna konkurenca bi bila bistveno močnejša.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Pyr0Beast ::

Win7 IE9 Off10 so superiorni ? Od česa ?

Toliko zajeb* ki sem jo doživel z menjavo sistema ni bilo iz Win98SE->XP & Off97->XP
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

antonija ::

BSA izvaja ekvivalent (v sodelovanju s svojimi ustanovitelji seveda) pretepanja otrok z namenom da se bojo nehal dret.

Ti lahko mirno izpostavljas forum trolle kot referenco za uspeh BSAja, ampak dejstvo je da se muzike filmov, iger, etc. ne kopuje vec, kljub temu da baje piratsvo pada.

Mas razlago za to situacijo? Al si samo smartass?;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Spock83 ::

To je to. Kapitalistične menedžerske svinje stojijo za BSA. Če upade piratstvo za 10% bodo avtoriji oz. programerji zaradi tega dobili večjo plačo? K**** v zvedzico in živžgi. Pridobijo samo tisti, ki so na največji piramidni lestvici. (Razen kakšni neodvisni razvijalci, kjer malo ljudi).

Edit: Res pa je tudi, da je tudi zdaj veliko šodra na trgu, ki ni vredna parih evrov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

zmaugy ::

Na svojih računalnikih uporabljam izključno legalno programsko opremo, kar vem da bom rabil, kupim skupaj z računalnikom, saj je tako veliko ceneje.
Ampak če pogledaš na moje računalnike, so živi dolgčas, na dveh imam M$ Office, na vseh antivirus in to je to. In tisto kar je bilo že v Win$ih zraven.
Me mika Photoshop ampak se mi zdi norost metat toliko denarja za moje amaterske potrebe, zato imam na eni mašini Gimp in še to na Ubuntu particiji, kjer uporabljam tudi nekaj drugih programov, ki so zastonj na voljo. Pa mi ne bi bilo tako težko reskirat npr. za Photoshop, ampak enostavno se mi zdi neumno.
Torej, ker so nekateri programi tako brezvezno dragi, jih enostavno ne uporabljam ali pa uporabljam legalne brezplačne alternative in si lahko BSE svojo študijo nekam vtakne.>:D

madmitch ::

Zmaugy, Photoshop in podobni programi so prvenstveno namenjeni služenju denarja - profesionalni rabi zato so tudi dragi (OK, to je itak mal mem, pa kaj pol, tko je). Tudi bagra nihče ne kupi, ker mu je hecno se z njim vozit, ampak, da služi.
Ravno zato so tele BSA študije take kozlarije. Jaz imam na svoji mašini par nelegalnih programov, kar nekaj filmov in nekaj muzike. Niti enega od teh programov ne bi kupil, filma ne bi šel gledat v kino, niti ne bi kupil DVDja, niti slučajno. To pomeni, da dejansko nisem naredil nikomur nobene škode, ker itak ne bi imeli z mano profita.

PS: Pacific Media & Entertaiment produkcijska hiša ocenjuje, da je pri njihovih projektih (filmih - Hide and Seek, MIB2...) internetno piratstvo pobralo manj, kot so nekoč nelegalne videoteke.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Pesimist ::

Jep prisparali bomo tak da bom jaz placal programsko premo, vendar z kerim dnarom? Tistim iz banke, ampak direktno iz banke in z pistolo?

Vglavnem podpiram izkrcanje piratsva na vseh platformah in vseh straneh. Z tem se bodo vsej storitve kot Onlive in Gametap razvile boljse.

OK.d ::

joebanana je izjavil:

Ta izjava da bi z zmanjšanjem piratsva pridobili na tisoče novih delovnih mest je zelo majava... Recimo da bi ljudeje zares začeli kupovati original programsko opremo. Tako bi jim ostalo manj denarja za druge dobrine. Zato lahko trdimo, da bi v drugih panogah izgubili na tisoče delovnih mest...


se popolnoma strinjam
LPOK.d

roli ::

ljudem je težko dati 150 EUR za operacijski sistem, pa so današnji operacijski sistemi že kar superiorni. prav tako je ljudem težko plačati za office, ali pa za photoshop, ne glede na to kako zelo dobro te palikacije delajo.

Ja je! Zelo težko. Jaz sem naprimer kupil original Mac OS Snow Leopard - zato, ker je bil pač 30EUR. In to se mi je za OS zdela čisto spodobna cena. Če bi bil 50EUR verjetno sploh nebi razmišljal o tem, da bi zadevo kupil. Iz takih primerov lahko sklepam, da bodo cenejše zadeve bolj uspešne.
http://www.r00li.com

techfreak :) ::

30EUR je bil zaradi tega, ker je to nadgradnja Leoparda. Polne verzije Mac OS Xa so pa okoli 150EUR.

pss-m ::

...z znižanjem deleža piratske programske opreme za 10 odstotkov v štirih letih gospodarstvo pridobilo dodatnih 142 milijard dolarjev, pol milijona novih delovnih mestin 32 milijard dolarjev davčnih prihodkov za države


hahaha pa jih sploh kdo vpraša od kje vlečejo te cifre al je po "default-u" tko, da kar rečejo že mora bit prav, saj so "strokovnjaki" na tem področju.
od kje pa mislijo dobiti dodatne miljarde? če jih ne naprintajo jih nimajo od kje dobit.

roli ::

techfreak :) je izjavil:

30EUR je bil zaradi tega, ker je to nadgradnja Leoparda. Polne verzije Mac OS Xa so pa okoli 150EUR.

Drži. Čeprav te v resnici nihče ne ustavlja in lahko narediš fresh install tudi, če prej nisi imel Leoparda. Lahko si ga komot namestil namesto Tigra. Ampak kljub temu tudi Microsoft ni imel tako nizke cene za nadgradnjo.
http://www.r00li.com

techfreak :) ::

EULA te ustavlja, vsaj zdi se mi, da tudi o tem tam piše. Microsoft pa še ni izdal nadgradnje za nobeno od izdaj njihovega operacijskega sistema.

driver_x ::

Opeter: nove verzije, ki izhajajo kot po tekočem traku, vsebujejo relativno malo novosti. Oz. jih ne vsebujejo toliko, da bi se tistim, ki se poklicno ukvarjate s tem, izplačalo vsakič teči v trgovino po nov izdelek. Torej morajo za nadgradnje poskrbeti drugače. Znanec, ki si služi kruh z risanjem, še vedno uporablja Windows XP in AutoCAD izpred petih let. V takih primerih se investicija v nov softver enostavno ne izplača. Pred leti je s podobno prakso začel Oracle. Ker ljudje niso prehajali na nove verzije tako, kot si je zaželel Oracle, so ukinili podporo za starejše verzije. A ne bi bilo zanimivo, da bi mehaniki nehali servisirati avtomobile, ko bi ven prišla nova verzija?

urosh ::

no, eni so malo poskušali: http://www.sophos.com/blogs/chetw/g/201...

lp

Gregor P ::

Ti njihovi domišljijski izračuni so itak že izven zdravih meja domišljije LOL ... Dandanes ne igram več iger ipd. sicer imam željo, a preprosto ni časa ... ko pa sem jih igral kot otrok, se še dobro spomnim, da mi na leto starši zagotovo niso kupili več kot dve igri (npr. za igralno konzolo), če sploh, preprosto ni bilo denarja za "nespametno" trošenje ... zato smo si jih otroci v najboljšem primeru pač sposojali ...

... ko sem pa končno sam začel služiti denar kot najstnik, pa tudi nisem imel ravno denarja, ki bi jih lahko investiral v igre, ampak sem ga rajši v strojno opremo, če že ... to so bili tudi časi, ko sem se pač moral sprijazniti z dejstvom, da ne samo da ni denarja, ampak tudi ni časa za igranje iger (pa si lahko nelegalne dobil vsepovsod) ...

... nekako laično domnevam, da je večini otrok imela nekako podobno situacijo, ali še hujšo, da sploh niso "smeli" igrati iger (iz kakršnegakoli razloga že) ...

... tako da resnično ne vem, po kakšni logiki sedaj ti misijo, da bi kupovali po kar nekaj deset iger letno, če bi "ukinili internet", "vgrajevali čipe v ljudi", imeli "popolno kontrolo" nad vsem ipd. (malo karikiram seveda):|

P.S.: to je bil sedaj primer za igre, a je povsem podobno pri glasbi oz. CD-jih, filmih, DVD-jih, ostali programski opremi itn.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

BSA še vedno domišljijsko vrednoti piratstvo

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
359844 (8067) Gregor P
»

BSA izdala letno poročilo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
12712875 (9893) opeter
»

Najnovejša spletna kampanja BSA v Sloveniji

Oddelek: Omrežja in internet
72565 (2565) whatever
»

BSA obvešča (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
9812150 (8766) Tody

Več podobnih tem