» »

Internet Explorer 9 Beta na voljo javnosti

Internet Explorer 9 Beta na voljo javnosti

Slo-Tech v Internet Explorer 9 Beta z iskanjem po Wikipediji

engadget - Prva javna beta različica Internet Explorer 9, nove različice Microsoftovega spletnega brskalnika, je končno prispela, z njo pa tudi nov vmesnik, ki so ga napovedovali pri Microsoftu. A vmesnik ni edina nova stvar, poleg obilice izboljšav. Sprva lahko omenimo kar hitrejše delovanje, saj je prvi zagon brskalnika in samo brskanje hitrejše kot v IE8 ter celo hitrejše od Firefox 3.6. Chrome 6 je od trojice še vedno hitrejši, tako v primeru zagona, brskanja, kot v sintetičnih testih, npr. v SunSpider Javascriptu. V testu Acid3 IE9 Beta doseže spodobnih 95 točk.

Mnogi od nas smo pogosto Internet Explorer uporabili le pri sveži namestitvi sistema, da smo oddeskali na spletno stran Firefoxa, Chrome-a oz. Opere (ali katerega drugega brskalnika, ki ga uporabljate), medtem ko so kupci računalnikov z že prednaloženim sistemom pogosto ugledali še obilico orodnih vrstic, ki naj bi olajšale brskanje, a le upočasnijo zagon in delovanje brskalnika. Ob prvem zagonu IE9 se bo pojavilo okno, ki vam bo povedalo, koliko časa boste ob zagonu pridobili z odstranitvijo vsake izmed teh orodnih vrstic, ter vam to možnost seveda tudi ponudilo.

Pobegla slika vmesnika izpred nekaj dni se je izkazala za resnično, kar pomeni, da je vmesnik eden izmed drznejših na trgu spletnih brskalnikov. Zagovorniki čistega in kompaktnega vmesnika Googlovega Chrome-a so zdaj namreč dobili močnega konkurenta. Vrstica z zavihki in vrstica za vnos naslova sta namreč združeni, z zavihki na desni. Polje za vnos spletnega naslova med tipkanjem prikazuje še rezultate iskanja, kjer je kot ponudnike mogoče uporabiti Bing (prednastavljen), Google, Wikipedijo ter nekatere druge, obenem pa se ob rezultatih prikazujejo še zadetki iz zgodovine. Združeno polje so pri Microsoftu poimenovali One Box.

Uporabniki Windows 7, ki imajo eno in isto stran odprto po več dni skupaj (Twitter, Facebook, GMail, Slo-Tech?), lahko le-to prilepijo kar v opravilno vrstico, kjer boste namesto ikone Internet Explorerja ugledali favicon spletne strani, kot da bi bila le-ta svoj program. Tako jih ne boste zaprli ponesreči. Po zgledu Chrome-a je IE9 dobil t.i. funkcijo sandboxa, kjer se vsak zavihek obnaša kot svoj proces in v primeru težav ne sesuje celotnega brskalnika. Še ena pomembna novost, ki jo je Internet Explorer pogrešal, je upravljanje s prenosi datotek. Po novem je namreč dodan upravitelj prav za to, ki je podobno kot v drugih brskalnikih dosegljiv z bližnjico Ctrl+J.

Nad novim brskalnikom so navdušeni celo v popularni skupini The Killers, ki so včeraj, na dan izida bete, predstavili novo spletno stran, izdelano v HTML5. Povedali so, da jih je IE6 močno omejeval, saj so želeli zanimivo, bleščečo stran, a za to niso želeli uporabiti Flasha. HMTL5, ki je dokaj dobro podprt v IE9, jim je to omogočil. Brskalnik si lahko prenesete in namestite z Microsoftovih strežnikov.

40 komentarjev

KaRkY ::

Očitno bo IE postal kar spodoben brskalnik.

Mogoče pa bo končno IE6 umrl z izidom IE9(upajmo da bo).
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

trnvpeti ::

kako je z IE9 v winXP?

r0ker ::

ga ni.
looks promising

SLO_Matej ::

Zgleda obetavno tole. Očitno bo IE spet konkurenčen, kot bi moral biti že s prejšnjo oz. sedajšnjo verzijo 8. Opazil, pa sem, da ima kar nekaj podobnosti z Google Chrome. 1. minimalističen izgled, 2. združena vrstica, 3. strani kot samostojni programi in 4. vsak zavihek ima ločen proces. Sicer pa mi je uporabniški vmesnik Internet Explorerja 9 zelo zanimiv.

RoSeR ::

Ni ga nad Chromom...Pri Googlu redno nagrajujejo tiste, ki najdejo napake v razvojnih Chromih.

Lion29 ::

meni se ikonce za refresh in stop ne zdijo vredu postavljene... prevec majhne... sicer za refresh uporabljam f5, ampak vseeno...

najbolj pogresam funkcijo od katere sem si najvec obetal...

podpora za XP in compatibility mode za ie6, ie7 in ie8...tako bi v veliki meri uspeli zmanjsati potrebo po ie6

strojno pospesevanje pa anredi svoj del!
najlepse preverim na strani ajaxian.com + malo zooma (povecana stran)... firefox strani ne more prebavit... scrollanje gor pa dol je grozno pocasno... tudi opera ima nekaj problemov.... crhome dela zelo lepo... ie9 pa povsem tekoce!

sem pa recimo pogledal gmail... in ne zgleda kot bi moralo... slikice na gumbkih so malo zamaknjene.... torej ocitno ni vse po standardih (webkit, gecko in presto prikazujejo tako kot morajo)


razocaral me je tudi na projektu, ki ga sedaj razvijam... vkljucu sem jquery UI sliderje.... in....... ne delajo... draganje ne dela :'(


skratka... velik korak naprej... a se vedno ni tako kot bi moralo biti...se zdalec ne


chrome bo kar ostal moja izbira, backup pa ff
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

mtosev ::

RoSeR je izjavil:

Ni ga nad Chromom...Pri Googlu redno nagrajujejo tiste, ki najdejo napake v razvojnih Chromih.

like?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

amigo_no1 ::

To imaš ti nekaj bad, preveril sem na FF 3.6.9, Operi 10.62 in ChromePlus 1.4.1.0, na vseh 3 browserjih dela stran brez grozno počasnega scrollanje gor pa dol pri 130% zoomu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

boolie ::

Izolacija tabov je bila predstavljena že v IE8 in v IE9 ni nič novega.
Problem IE6 bo še naprej ostal, saj IE6 deluje le še na Windows XP, IE9 pa deluje od Windows Vista naprej.

filip007 ::

Wide screen bo rešil problem z izolacijo tabov, IE manjka še kar dosti akcije.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

PARTyZAN ::

Tabi v isti vrstici kot adress bar? Not my cup of tea :P

subby ::

boolie je izjavil:

IE9 pa deluje od Windows Vista naprej.


tudi za visto? ko sem ga jaz dljal, sem imel na izbiro samo za win7 x86 ter x64

MrStein ::

KaRkY je izjavil:


Mogoče pa bo končno IE6 umrl z izidom IE9(upajmo da bo).

- IE6 obstaja samo na XP (in starejših, irelevantnih)
- XP ima 50-60% market share
- IE9 ne bo za XP

Vsota: Ta novica ne vpliva na morebitno smrt IE6 ama baš ništa.

(ah, je že boolie napisal)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

klemenSLO ::

ie6 bo umru šele ko bodo umrli xp-ji
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

slitkx ::

Meni njihovo stran prikaže normalno, tudi podstrani.

Bistri007 ::

Kdo ve, ali se da imeti naslovno vnosno polje in zavihke v dveh vrsticah? Tako kot v IE8?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

MrStein ::

Hmm, ona stran od Killers dela meni čudno.
Najprej za 5 sekund zmrzne vse.
Potem navidez dela, ampak če skrolam levo desno, je pol slike popačeno.
Imam FF 3.6.9 na XP
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

slitkx ::

Hja, bo treba iskati razloge v aplikacijah na vaših mašincah. ;)
Sem pa za IE9 namestil beta flash (nov Adobe Flash v razvoju), ki deluje tudi v 64bit 9ki. Najs najs. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

Jaka83 ::

Vse lepo in prav, ampak na zgornjem screenshotu izgleda nadvse ogabno. Sploh Aero okvir in izgled tab-ov vse pokvari ... bljah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jaka83 ()

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

KaRkY je izjavil:


Mogoče pa bo končno IE6 umrl z izidom IE9(upajmo da bo).

- IE6 obstaja samo na XP (in starejših, irelevantnih)
- XP ima 50-60% market share
- IE9 ne bo za XP

Vsota: Ta novica ne vpliva na morebitno smrt IE6 ama baš ništa.

(ah, je že boolie napisal)

Seveda vpliva, sorazmerno s padanjem tržnega deleža XP-jev.

MrStein ::

Ne-XP sistemi itak nimajo IE6.
S padanjem deleža XP pada delež IE6, neodvisno od IE9.
Kje ti vidiš vpliv?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Windows 7 zadnje čase precej pridobiva, sicer zaenkrat predvsem na račun Viste, Corporate svet je pa še na XPjih. Ampak naj bi se to začelo kmalu spreminjati.

Icematxyz ::

Dobra zadeva je da je IE9 napram starejšim verzijam torej kot kaže hitrejši, bolj stabilen, bolj podpira odprte standarde in verjetno bo zaradi strojnega pospeševanja tudi "varčnejši". Izgled samega vmesnika pa naj vsak subjektivno presodi sam. To ni neka splošna enota. Kaj je OK in kaj ni.

Slabo je da deluje le na eni platformi, da so alternative praktično enako dobre? Se pravi ni sam po sebi nek oh in sploh presežek. Morda le na podpročju strojnega pospeševanja v navezi z OS na katerem je sposoben delovati. To je pa tudi vse? Če ga seveda primerjamo s konkurenco. S tem da konkurenca bo iste sposobnosti OS lahko izkoristila. Ampak vseeno gre tukaj to "novost" na Windows OS pripisati Microsoftu.

Ne glede na kvaliteto pa ne vem če bi si upal napovedati velik uspeh. Premalo tržišče? In prehitro bližina IE10? Posebej še če bo Microsoft res povečal tempo. In bo vsaj na vsaka 3 leta nov OS in brskalnik na voljo. S tem da konkurenca ima razvojni cikel do nove različice krajši kot je za IE? In konkurenca ne zaostaja? To se mi zdi zelo pomemben podatek. In tukaj bo Microsoft moral skrajšati razvojni cikel med posameznimi različicami IE. Moral bo začeti skrbeti za "portabilnost". Ali pa se pač zanaša na dejstvo da njihov OS uporablja veliko število ljudi. In da njim za to to ni potrebno početi. Bomo videli tako ali drugače v praksi kaj bo.

P.S. XP delež bo že padal. Ne verjamem pa da kar naenkrat sedaj z neko veliko strmino.

Zgodovina sprememb…

axee ::

filip007 je izjavil:

Wide screen bo rešil problem z izolacijo tabov, IE manjka še kar dosti akcije.


Eni uporabljamo wide screen oz velike resolucije za to, da imamo odprtih več stvari hkrati, ne pa da imamo browser maksimiran. Škoda prostora.

kopernik ::

> Zagovorniki čistega in kompaktnega vmesnika Googlovega Chrome-a so zdaj namreč dobili močnega konkurenta.

Konkurent ostalim browserjem bo takrat, ko bo na voljo tudi za druge oper. sisteme. Do takrat pa vsaj zame ne bo konkurent, ker ga ne bom mogel uporabljati. Kar je slabo, ker bi ga sicer z veseljem stestiral in tudi redno uporabjal, v kolikor bi bil boljši od ostalih.

Tarzan ::

Looks promising. Izgleda, da bo končno IE spet to, kar bi moral biti že v osmi reinkarnaciji. Strani se končno lepo izrisujejo, standardi so kolikor toliko podprti ima pa še nekaj težav, kar je logično, saj gre za beta različico. Imajo še skoraj pol leta, da vse zakrpajo in da razvijajo zadevo naprej. Chrome in Firefox dolej tudi ne bosta počivala. Končno korak naprej s strani MS, kar se tiče IE. Končno!

zile ::

Ali lahko nekdo, ki ima win7 in ie9b preveri spodnjo sliko in stestira, če je ie9 "color-aware" brskalnik.
(Tagged Adobe RGB (1998)
(Hold mouse over photo to rollover Untagged version.)
If the rollovers look exactly the same your Web browser is not color managed.)

http://www.gballard.net/psd/go_live_pag...

filip007 ::

@axee Jaz mam "bookmarkse" tako da se nafilajo na žez cel LCD pa imam še premalo za Chrome.

Sem pa temu M$ objavil ene par gor na forum in njihov IE blog, samo še enkrat da se ta trapasti shell pokvari od nagradnje Explorerja za brezveze bom nevem kaj...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

darkolord ::

Ali lahko nekdo, ki ima win7 in ie9b preveri spodnjo sliko in stestira, če je ie9 "color-aware" brskalnik.
Je.

Icematxyz ::

Jaz mam "bookmarkse" tako da se nafilajo na žez cel LCD pa imam še premalo za Chrome.


Tiste ko ne uporabljaš vedno razvrsti v mape. Pa bi ena široka vrstica morala zadostovati. Če ne je tako preveč bookmarkov. Ki samo zasedajo po nepotrebnem prostor. Se pravi. V katerem koli brskalniku to velja.

matejdro ::

Ravnokar inštaliral in malo sprobal.

Na začetku me je zmotila že inštalacija. Rabi obupno dolgo da se inštalira, potem zahteva restart in potem še po restartu oni ekran "windows is configuring updates. Please wait...". Zakaj se lahko drugi brskalniki namestijo v nekaj sekundah in brez nepotrebnih restartov?

Tale skupni url+tab bar izgleda OK, ampak nanj nisem navajen in mi ni všeč. Predvsem zato, ker imam pogosto odprtih veliko tabov in tole odžira velik del tab vrstice.

Pri hitrosti pa nimam kaj reči. Strani se naložijo zelo hitro, še posebej pa blesti pri strojnem pospeševanju, kjer firefoxa pusti daleč zadaj, pri chromu pa pospeševanja nisem uspel vklopiti, tako da o njem ne morem povedati nič. Napak na straneh nisem opazil.

Zaključek: zelo soliden browser, ki se bo verjetno še izboljšal, ko pride iz bete.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matejdro ()

xyxyxyxy ::

Ti Beta zamenja obstoječi IE8?

Mavrik ::

Na začetku me je zmotila že inštalacija. Rabi obupno dolgo da se inštalira, potem zahteva restart in potem še po restartu oni ekran "windows is configuring updates. Please wait...". Zakaj se lahko drugi brskalniki namestijo v nekaj sekundah in brez nepotrebnih restartov?


Ker pogoni drugih brskalnikov niso uporabljeni za izris precej komponent v Windows vmesniku in tako pri inštalaciji niso v uporabi.
The truth is rarely pure and never simple.

matejdro ::

xyxyxyxy je izjavil:

Ti Beta zamenja obstoječi IE8?


Ja

Mavrik je izjavil:

Ker pogoni drugih brskalnikov niso uporabljeni za izris precej komponent v Windows vmesniku in tako pri inštalaciji niso v uporabi.


Dobro, to pojasni, zakaj moraš restartat. Ampak zakaj inštalacija poteka tako dolgo?

detroit ::

ooof super hiter je!! a lajk
Skero

sonac ::

Veliko presenečenje. Kdo bi si mislil, da bo naslednji Internet Explorer tako konkurenčen. Enostaven in hiter.

Icematxyz ::

Polje za vnos spletnega naslova med tipkanjem prikazuje še rezultate iskanja, kjer je kot ponudnike mogoče uporabiti Bing (prednastavljen), Google, Wikipedijo ter nekatere druge, obenem pa se ob rezultatih prikazujejo še zadetki iz zgodovine. Združeno polje so pri Microsoftu poimenovali One Box.


Microsoft's first criticism is Chrome's combining the address bar and the search box into a single entry box; IE8 keeps those fields separate. "By keeping these boxes separate, your privacy is better protected and the addresses of the sites you're visiting aren't automatically shared with Microsoft, or anyone else," says IE product manager Pete LePage.


Vir

Zanimivo skratka kako se stvari obrnejo.

Lion29 ::

lol kiri FAIL :)

mah cuj, na napakah se ucimo...

saj se vsi spomnimo Billovih famoznih besed? :)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

cekr ::

Mogoče bi lahko dodali možnost še vklopa IE8Look. Po enodnevni uporabi se mi pa zdi OK. Bo beta kar ostala.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

RoSeR ::

mtosev je izjavil:

RoSeR je izjavil:

Ni ga nad Chromom...Pri Googlu redno nagrajujejo tiste, ki najdejo napake v razvojnih Chromih.

like?


Poglej si na google chrome releases blog, pa boš videl nagrade, čigava velikost je odvisna od odkrite napake


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pravkar izšel Internet Explorer 9 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7420152 (15541) techfreak :)
»

NSS Labs: Najvarnejši brskalnik IE (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7215774 (13456) Tarzan
»

Internet Explorer 9 Beta na voljo javnosti

Oddelek: Novice / Brskalniki
4011139 (9080) RoSeR
»

Internet Explorer 9 Beta dobila datum izida

Oddelek: Novice / Brskalniki
378583 (6782) Jst
»

Na voljo prva beta Firefox 4 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7620306 (17697) Bananovec

Več podobnih tem