» »

Obvezna čelada za vse kolesarje...

Obvezna čelada za vse kolesarje...

lurker ::

Ne meri sveta samo po sebi. Če se ti non stop zaletavaš v druge, to še ne pomeni, da je to problem večine voznikov. Morda je problem samo v tebi.
Ali pa v tebi, da meniš, da moram postati žid, da bom vedel, da se živih ljudi ne sežiga.

Sploh pa... kolk pijanih kolesarjev je letos ubilo kakšnega drugega udeleženca v prometu? In kolk pijanih voznikov?
Mogoče je to znak, da se bi kolesarji sami bolje zaščitili?! Magari s čelado. Do sedaj je proti čeladi bil najbolj tehten razlog ta, da je nimaš kam dat, če greš na koncert. Otrok ne peljemo brez čelade niti pol metra, nam je pa čisto vseeno za lastne buče?

A ko nimaš argumentov je pa treba žalit kolesarje?
Poglej si porazno statistiko kolesarjev na SURS-u, katero sem malo citiral tu.

JurijTurnsek ::

Tisti, ki smisel odgovornosti otrok primerjate z lastnim, ste malo zgrešili (no morda pa le ne).

Če se to vsiljevanje čelad izvaja pod pretvezo povečanja varnosti, je to le prelaganje zaščite na vsakega posameznika (v kapitalističnem smislu na njegovo denarnico) iz pleč države, ki bi lahko v ta namen povečala sredstva, ki jih vlaga v kolesarsko infrastrukturo. Kot so že omenili drugi, je pešec na pločniku uradno varen, pa čeprav lahko omedli in z glavo naprej pade na cestišče itd. Zakaj ne bi imeli enakega stališča tudi za kolesarje? Ali bi pešcu raje vsilili čelado?

Mislim, da nihče tukaj ne dvomi v zaščitne sposobnosti čelad, vendar pa o tem, ali jo resnično potrebuje, želi odločati vsak posameznik sam.
http://www.slatnaskejta.com

BlueRunner ::

lurker je izjavil:

Ne meri sveta samo po sebi. Če se ti non stop zaletavaš v druge, to še ne pomeni, da je to problem večine voznikov. Morda je problem samo v tebi.
Ali pa v tebi, da meniš, da moram postati žid, da bom vedel, da se živih ljudi ne sežiga.

Huh? O čemu ti to?

noraguta ::

otrok ne peljemo brez čelade niti pol metra, nam je pa čisto vseeno za lastne buče?

ja mende, enim nam je tud vseeno za jetra in pljuča. Večini buč pa itak ni pomoči niti z čelado niti z doktoratom.
Obvezna uporaba čelada je podobna kot, da bi za obešanje slik v stanovanju strašil z delovno opremo gradbinca kateri sodeluje pri visokih gradnjah. Groteskno. škodi oprema sveda ne ampak če si smotan se boš ponesrečil kljub vsej zaščitni opremi.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

Mr.Nice ::

gzibret je izjavil:

Mr.Nice - preberi temo, preden komentiraš!

Noben ne oporeka koristnosti nošenja čelade. Oporekamo pa zakonskemu predpisu k nošenju le-te.


Če si proti zakonskemu predpisu za nošenje čelade, si potem tudi proti uporabi čelade.Je tako?
Dont worry.......be happy!!!:)

Okapi ::

Seveda ni.

O.

gzibret ::

Mr.nice - ne, ni tako.
Vse je za neki dobr!

kmetek ::

Čelada? 95% ljudi je nima.

Matako ::

Bananovec je izjavil:

Obične čelade (tiste s peno) so meni prav smešne. A res ni nobene kolesarske čelade, ki bi bila zelo mini, ultra lahka, in pravtako varno? Če to dobiš za spodobno ceno, pa kar.


Mah že najbolj bedne kolesarske čelade so svinsko drage, zaradi atestov in podobnega sranja. Skratka, še ena stvar, ki jo bo treba nositi sabo v štacuno ali priklepati (se da, če imaš dolgo tanko žico za zaklepanje), da ne bo končala na trgu rabljene kolesarske opreme.

Po mojem bo kolikor toliko dobra kolesarska čelada bo pri marsikomu presegla ceno njegovega kolesa :D

Kolesarske čelade so tudi dokaj zoprne za PRAVILNO uporabo, ker morajo biti vezice (spodaj) natančno nastavljene in se še kar hitro "razštelajo". Brez tega pač kolesarsk čelada žal ni preveč učinkovita, ker se takoj zmakne ob padcu/udarcu. Jasno so glede teh patentov spet boljše in slabše in smo spet pri ceni ... V vsakem primeru pravilne uporabe ne bo nihče pregledoval.




Drugače pa ... še en "mi vemo najbolje, kaj je dobro za vas" zakon. Kaj bo naslednje? Obvezna uporaba kondomov za jebače? Končno gre tudi za zaščito in nevarnost je še kako realna! Stavim, da se bo tukaj takoj pojavil bataljon zagovornikov nadzora, saj je neodgovorno seksanje nesprejemljivo in obremenjuje zdravstveno blagajno!!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

KaRkY ::

Kaj je ta zakon že v uporabi? Ker gledam že par dni kolesarje v MB pa še nisem našel koga z čelado. Že tudi na regionalni cesti Dravograd-Maribor vidiš samo "profi" kolesarje s čeladami ostali pa ne.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

oldguy ::

Če si proti zakonskemu predpisu za nošenje čelade, si potem tudi proti uporabi čelade.Je tako?


Nikakor ni tako. Država naj bi vzpodbujala uporabo čelade, zakonska zapoved je pa popolna neumnost. Kot še marsikje drugje, ga tule naše vlade vse po vrsti pošteno serjejo. Ne dojemajo pač najbolje svoje vloge, oz. živijo v totalitarizmu.

Mehanizem zapovedi bi moral biti uporabljen zgolj takrat, ko je to nujno in neizogibno, v vseh ostalih primerih, kot je naprimer tudi tale, bi morala država delovati drugače: z npr. uvajanjem kolesarskih stez, ki so bodisi neobstoječe, bodisi neurejene, pa z kakimi akcijami za nošnjo čelade (subvencije, reklame). Prepoved je pa še eno nepotrebno vtikanje nosu tja, kamor je najmanj treba.

Na vsaki malo daljši cesti med naselji, ki jih po sloveniji mrgoli, pogrešam kolesarsko stezo, ki je od ceste ločena z 1m širokim zelenim pasom. Smernice občinam o obveznem ali priporočenem grajenju takšnih stez ob vsakršni gradnji oz. obnovi cestišč bi naredila za varnost kolesarjev več, kot tisočle takihle neumnih ukrepov.

Pyr0Beast ::

Saj je logično: Tisti ki se čutijo, da so v večji nevarnosti jo bodo nosili.
Za matke in tetke ki grejo v trgovno po štruci kruha pa čelada ni potrebna ker so tudi hitrosti nizke.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

WarpedGone ::

Plus, ko se ona prebrne grejo kolk in roka, pa še kak sklep ipd. Stare kosti se nikol ne zazdravijo na prejšnji nivo in sledi voziček al pa vsaj bergle. Ni problematična le glava.

Zakaj jim potem nebi raje prepovedal vožnjo s kolesi?
Zbogom in hvala za vse ribe

Pyr0Beast ::

Zakaj jih nebi preprosto zaklenil v stanovanje (ali klet, hehe) ? :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

T0RN4D0 ::

Ja, zdejle se zajebavatata... Ampak če bo šlo tako naprej boš kmalu dobil položnico če boš samo glavo narobe porinil skozi vrata.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

tx-z ::

Če bi folk pazu, ne bi rabl nobenih čelad. A je kdo koga že vidu da ma čelado k laufa?
tx-z

nekdonekje ::

Razen kakih epileptikov še ne. Mogoče pa če bo šlo tako naprej, bo čez dve leti obvezna čelad pri teku.

Gandalfar ::

tx-z je izjavil:

Če bi folk pazu, ne bi rabl nobenih čelad. A je kdo koga že vidu da ma čelado k laufa?


To ne, je pa kup ljudi, ki tecejo brez odsevnih teles. Not smart.

oldguy ::

To ne, je pa kup ljudi, ki tecejo brez odsevnih teles. Not smart.


Alora, kako pa da so na to pozabili? Hitro, pisat MNZ, da uštulijo še to.

Al kako?

šernk ::

oldguy je izjavil:

To ne, je pa kup ljudi, ki tecejo brez odsevnih teles. Not smart.


Alora, kako pa da so na to pozabili? Hitro, pisat MNZ, da uštulijo še to.

Al kako?


upam da res nihče od njih ne spremlja tega foruma...nočem zgledati kot novoletna jelka na cesti :|
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Gandalfar ::

ubistvu hoces, ce hoces prezivet

BigWhale ::

oldguy je izjavil:

To ne, je pa kup ljudi, ki tecejo brez odsevnih teles. Not smart.


Alora, kako pa da so na to pozabili? Hitro, pisat MNZ, da uštulijo še to.

Al kako?


Kresnicke bi morale biti obvezne za pesce.

T0RN4D0 ::

Sej mislim, da brez kresničke te že lahko ocurijo. :)

Sicer pa, večina ljudi itak uporablja kresničke, kadar hodijo na takšnih cestah. Na osvetljenem pločniku jo seveda ne rabiš. Če hodiš pa na kakšni regionalki ponoči v temnih oblekah pa... srečno. Večinoma se izide, enkrat se morda ne bo. Jst bi enega že skoraj zradiral na tak način, dobro da je odskočil. :D Ampak še vedno ne podpiram kazni. Pač če nimaš kresničke in te ponoči kdo zbije, si bolj ali manj sam kriv. To napišeš v zakon, pa bo po Darwinu s časoma vedno več takšnih, ki znajo uporabljati odsevna telesa. :)

Enako pri kolesarjih. Taresni, ki se vozijo po regionalkah imajo bolj ali manj vsi čelade. Za skočit u trgovino, šolo ali kakšen podoben podvig pa naj vsak presodi sam, če jo potrebuje. Ampak da te ocurijo za vožnjo kontra po AC za 300EUR, za vožnjo s kolesom brez čelade pa za 200EUR... Wait, WHAT?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

BigWhale ::

"Sami si si kriv" ni resitev.

Ze zaradi samega varcevanja. Kresnicka, ki stane pet evrov lahko prepreci intervencijo ki stane 5000 EUR (oziroma kolikor pac stane) in potem se rehabilitacijo, ki pa stane se desetkrat ali pa stokrat toliko.

Matako ::

^^^ Že ampak to se nikoli ne konča. Koliko je še variant kjer bi se dalo kaj zapovedati, da bi se prišparalo. Kje boš odsekal? Mislim, da je kresnička že prestopila to mejo.
/\/\.K.

oldguy ::

"Sami si si kriv" ni resitev.

Ze zaradi samega varcevanja. Kresnicka, ki stane pet evrov lahko prepreci intervencijo ki stane 5000 EUR (oziroma kolikor pac stane) in potem se rehabilitacijo, ki pa stane se desetkrat ali pa stokrat toliko.


Je, je. Precej bolj učinkovita, kot tale državni nadzor nad predpisano dolžino sence ponoči. Največ, kar se mi še zdi smiselno od regulative takih brezzveznosti, je tole: Te zbije avto, nisi imel kresničke? Za zavarovalnico si kriv ti, torej, nič odškodnine zate. Enako za čelade na kolesu.

Kazen državnih organov pa...hvala lepa. Že sedaj nas preveč "ujčkajo" z predpisi, regulacijami, uredbami in kar je še podobnega šrota.

WarpedGone ::

Za zavarovalnico si kriv ti, torej, nič odškodnine zate.

Ne, prehudo. Bi pa podprl varianto da kakih 20% kriješ sam, z maksimumom na kakem jurju, dveh. Konkretne številke se naštela tako, da posameznika ne uničijo, so pa še vedno dovolj visoke, da mu nekaj pomenijo.
Zbogom in hvala za vse ribe

lurker ::

Če prideš na urgenco razcotan in brez kresničke, naj triaža upošteva to dejstvo.

Fair?!

Matako ::

^^^ Nakar bog v belem ugotovi, da je nisi imel. Potegne pištolo in ti na mestu sodi - pokvarjencu, izmečku, ki si je upal hoditi po cesti brez kresničke!! Štekate, brez!!!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Okapi ::

Te zbije avto, nisi imel kresničke? Za zavarovalnico si kriv ti, torej, nič odškodnine zate. Enako za čelade na kolesu.
Enako seveda velja za avtomobiliste, ne? Ker praktično vedno je nesreča posledica tega, da je en od udeležencev kršil nek predpis - če drugega ne vožnja z neprilagojeno hitrostjo. Zletiš s ceste in se zabiješ v drevo - sori, sam si kriv, očitno si vozil prehitro glede na razmere, sam plačaj zdravljenje.

O.

šernk ::

a ne vidite, da se le v krogu vrtimo?

kolesarji nočemo obvezne čelade, pešci nočemo obvezne kresničke (ne vem zakaj bi moral sredi osvetljene LJ se sprehajati z njo, drugje pa ne hodim ponoči po cestah), avtomobilisti nočemo radarjev na nesmiselnih pozicijah.

upam da bodo prepovedali uporabo klime v prostorih, potem se boste pa računalničarji šele začeli pritoževat.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Marilyn ::

Gospe in gospodje...ČELADO NA GLAVO...ni prijetno, ko se zbudš v plenicah in z vsemi "živimi cevkami iz sebe"....verjemite...

Matako ::

^^^ V bistvu OT. Kot je bilo že omenjeno - koristnost nečesa ne more avtomatično upravičevati zakonskega predpisa.

Mislim, ko smo že pri koristnosti - najbolj koristno bi bilo nositi čelado v avtu. Nošenje čelade v avtu dokazano zmanjša možnost vseh vrst poškodbe glave, celo pri avtomobilih opremljenih z zračnimi blazinami. Ste za zakon?
/\/\.K.

Marilyn ::

poglej... če ni zakona, da moramo nositi v avtu čelado, kljub temu, da dokazano zmanjša poškodbe - NE POMENI, DA NAS MORA ZAKON O "ČELADI NA KOLESU" MOTITI. Navsezadnje je to za našo varnost. In verjami mi! Če bi doživel to kar sem jaz, bi se s tem zakonom strinjal.Verjami, da bi se!

iconaan ::

še ena cvetka te vlade... nato sledi čelada v otroškem vozičku...

Matako ::

Marilyn.. BMK, kaj si ti doživel - nepomembno s pravnega stališča. Če se že gremo te subjektivne fore: Jaz itak čelado uporabljam vedno. V bistvu imam pripeta na kolesu v kolesarnici, tako da je niti nikoli ne pozabim. Zakon name torej ne bo vplival - pa sem kljub temu odločno proti.
/\/\.K.

iconaan ::

je pa dejstvo..če se poškodujemo...stane državo hm..., na to pa nobeden ne pomisli.

Matako ::

Ma dajte nehati s temi stroški. Saj če fašeš triper tudi stane zdravljenje ogromno - zato dajmo zakonsko predpisati uporabo kondomov za vsak fuk, ne glede ne vse izgovore. Saj vem! Itak se boste tukaj vsi strinjali - je za naše dobro, kajneda! Pa prišparali bomo.

Kje se to neha?
/\/\.K.

ahac ::

iconaan je izjavil:

je pa dejstvo..če se poškodujemo...stane državo hm..., na to pa nobeden ne pomisli.


Ja, ljudje so že pomislil na to.

Ampak potem so pa pomislil še mal naprej in ugotovil, da bi v primeru obveznih čelad padlo število tistih, ki se okrog furajo z kolesi.
Torej: več prometa z avtomobili (in avtomobilskih nesreč), večja onesnaženost, slabše zdravje teh ljudi, ker bi se manj gibal, več nevarnosti za ostale kolesarje,....
In na konc tudi vse skupaj državo stane več kot zdravljenje tistih par, ki si razbijejo glavo, ker niso imel čelade.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

JurijTurnsek ::

Marilyn je izjavil:

poglej... če ni zakona, da moramo nositi v avtu čelado, kljub temu, da dokazano zmanjša poškodbe - NE POMENI, DA NAS MORA ZAKON O "ČELADI NA KOLESU" MOTITI. Navsezadnje je to za našo varnost. In verjami mi! Če bi doživel to kar sem jaz, bi se s tem zakonom strinjal.Verjami, da bi se!


pravkar si postal terorist - naše mnenje skušaš spremeniti z zastraševanjem. bravo.
http://www.slatnaskejta.com

Zgodovina sprememb…

ovdje kokoš ::

Moram reči, da me vse to spominja na čase, ko so ljudlje protestirali proti varnostnim pasovom v avtomobilih. Zanimivo je, da vsakdo najde kakšen izgovor: nakup čelade - strošek, država želi davke od nas, nekdo je napisal, da on gre samo do trgovine, zato je ne rabi. :) SMešen mi je bil tudi prispevek nekoga ki je napisal, da je on rekreativen kolesar, ter da zaradi čelade bolj švica, ma daj, a res :) za nameček mu to zmanjšuje koncentracijo in je posledično sam sebi bolj nevaren s čelado, kot brez.

Ljudje zresnite se no.

Nekateri ste napisali: kam to pelje ? Strinjam se, treba je paziti, da kontroliranje naroda ne udite izpod nadzora, vendar mislim, da nošenje čelade res ni nekaj groznega.

Nažalost je podobno z vsemi zakoni, vsi vemo, da se da na avtocesti, pa tudi po večini drugih cest, povsem varno voziti vsaj 20km/h hitreje od dovoljene hitrosti, pa vendar, po tehtnem premisleku, mora vsak razumen človek priznati, da je za splošno dobro družbe bolje, da omejitve ostanejo take kot so.

peace in live long and prosper
jebi ga

šernk ::

nekdo je napisal, da on gre samo do trgovine, zato je ne rabi. :)


ko grem sam do trgovine je večja nevarnost da me sršen piči, kot pa da padem s kolesa, mi bo čelada takrat pomagala?

zanimivo bi bilo videt statistiko zakaj sploh prihaja do padcev na kolesih. gotovo bodo starejši ljudje v samem vrhu statistike, ker kolo je najbolje vodljivo nekje med 15 in 20 km/h, te hitrosti pa marsikdo ne dosega in potem opletajo po stezi/cesti.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

oldguy ::

Kokoška, meni gre preprosto na živce, da država poskuša regulirat popolnoma vsako bedarijo za katero se jim sprdne. Nič nimam proti neformalnim načinom pritiska, kot je npr. že omenjeni zavarovalniški. Naša mini avtoritativna država pa naj se lepo zminimizira na nivo mestne uprave enega Munchna, poskrbi za to, da če že troši naš denar, da ga troši čimbolj razumno ter da državljanom omogoča maksimalno možno stopnjo svobode.

Vi hočete pa ujčkanje matere države, ki bolje od državljanov ve, kaj je za njih dobro. To je pa otročje...

Marilyn ::

JurijTurnsek je izjavil:

Marilyn je izjavil:

poglej... če ni zakona, da moramo nositi v avtu čelado, kljub temu, da dokazano zmanjša poškodbe - NE POMENI, DA NAS MORA ZAKON O "ČELADI NA KOLESU" MOTITI. Navsezadnje je to za našo varnost. In verjami mi! Če bi doživel to kar sem jaz, bi se s tem zakonom strinjal.Verjami, da bi se!


pravkar si postal terorist - naše mnenje skušaš spremeniti z zastraševanjem. bravo.


samo upam, da te kaksen terorist nebo zbil, medtem ko bos kolesaril brez celade in bos nato pristal v plenicah in z katetrom v ja**ih...uživaj.

Perotnik ::

Marilyn je izjavil:


samo upam, da te kaksen terorist nebo zbil, medtem ko bos kolesaril brez celade in bos nato pristal v plenicah in z katetrom v ja**ih...uživaj.


Če ga bo kakšen terorist zbil, nenošnja čelade ne bo njegov edini problem, pač pa verjetno tudi nekaj polomljenih reber, notranje krvavitve, etc ... vsega tega čelada ne reši, pač pa zaradi posledičnega zmanjšanja kolesarjev tveganje poveča.

noraguta ::

iconaan je izjavil:

je pa dejstvo..če se poškodujemo...stane državo hm..., na to pa nobeden ne pomisli.

ja da kolesarske steze gradi jo tudi stane, zato pa v imenu varnosti storške leteh rada prepušča občinam v skrb.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

WarpedGone ::

Vi hočete pa ujčkanje matere države, ki bolje od državljanov ve, kaj je za njih dobro. To je pa otročje...

Ne otročje ampak totalitarno, na meji fašizma. You like it or not.

Moje pravice se končajo tam, kjer se začno tvoje. Kako točno jaz z nenošnjo čelade na svoji glavi omejujem tvoje pravice?
A da bom prevelik strošek? Oprosti, tudi jaz plačujem OBVEZNO zavarovanje. Dvignite premijo če ne zadošča al pa jo naredte prostovolno. A to pa ne?

P.S. "Ti" tukaj pomeni bralec foruma, ne oldguy
Zbogom in hvala za vse ribe

ahac ::

ovdje kokoš je izjavil:

Moram reči, da me vse to spominja na čase, ko so ljudlje protestirali proti varnostnim pasovom v avtomobilih.


Ko so varnostni pasovi postal obvezni... koliko ljudi se je nehalo vozit z avtomobili in so raje prestopil na avtobuse ali vlake?
Pa tudi, če bi se kdo nehal vozit z avtom, to niti ne bi bilo slabo.

Iz statistik drugih držav pa vidimo, da št. kolesarjev močno upade, kadar država zahteva obvezne čelade na kolesu. Tak upad kolesarje pa ima dost slabe posledice.

vendar mislim, da nošenje čelade res ni nekaj groznega.

Ne, ni nič groznega. Zato je prav, da država spodbuja nošenje čelad (z oglaševanjem, zmanjšanjem davkov,...).
Ni pa prav, da država otežuje vožnjo z kolesom in namesto tega spodbuja vožnjo z avtom (kar je posledica obveznih čelad).
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

WarpedGone ::

Prisila je vedno tiho priznanje nemoči, v tem primeru švoh argumentov Za čelado.
Če bi bili ti argumenti tako zelo dobri bi se vsi vozili s čelado že brez prisile. Pa se ne.

Le zakaj?

Ker premal vemo o nevarnostih? Then teach us.
Zbogom in hvala za vse ribe

Marilyn ::

WarpedGone je izjavil:



Ker premal vemo o nevarnostih? Then teach us.


Še kako premalo! Zelo zelo premalo vemo kako hitro se nam lahko kaj zgodi, kako hitro se lahko zgodi nesreča.Vsak posameznik si misli, da se nesreče dogajajo samo drugim, da to gledamo samo v filmih, ali pa v poročilih.Dokler se nekega dne ne zbudimo v bolnici privezani na posteljo, v plenicah in z "miljon" cevkami iz sebe.In ne mislit,da pretiravam. Sploh vas ne razumem zakaj toliko razglabljate ZA ali PROTI zakonu.Samo dejstva poglejte oz. posledice nase "naivnosti".Sploh me ne zanima kakšen je namen države oz. razlog da je uvedla takšen zakon - ampak če bo zaradi tega ena postelja v Soči prazna, namesto polna..bo zame zakon upravičen.Dejte si mal v razmislek....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

24 ur anketa: Ali zagovarjate prepoved elektičnih skirojev? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22832821 (28699) c3p0
»

Tomos Youngster 45 - Registracija?

Oddelek: Na cesti
102190 (1637) dottor

Več podobnih tem