» »

Potrebe po izdelovalcih oz. oblikovalcih internetnih strani

Potrebe po izdelovalcih oz. oblikovalcih internetnih strani

Madmax_ ::

Pozdravljeni!

Zanima me kako je s potrebami po izdelovalci , oblikovalci ipd. internetnih strani, aplikacij... v Sloveniji? Je teh nasplošno preveč ali premalo??
Ali že vsak drugi srednješolec (osnovnošolec) zna postaviti in oblikovati internetno stran??
In kateri se bolj iščejo oblikovalci ali programerji (php)??

Zanima me še:
Kako profesionalci izdelujejo strani : pišejo ročno kodo ali delajo z Dreamweaverjem?
Ste se vse sami naučili z interneta ali ste šli tudi na kakšen tečaj za izdelavo in oblikovanje strani?? In če se splača tečaj?

Hvala za odgovore & Lep pozdrav!

Madmax_

Gost ::

Oblikovalcev je precej, programerjev nekoliko primanjkuje, multipraktikov je zelo veliko. Velik problem je pa kvaliteta, strokovna usposobljenost in specializiranost. Tega primanjkuje. Nisem še videl srednješolca (bog ne daj osnovnošolca), ki bi zadovoljivo poznal področje, s katerim se nekdo resno ukvarja po 8h/dan. Velja pa, da je znanje tega področja relativno hitro pridobljivo. Ne vem, zakaj te to sicer vse zanima. Če se ti porajajo ta vprašanja, da bi pričel s takim delom, le pogumno. Upoštevaj dejstvo, da se med oblikovalcem in programerjem ne moreš odločati, ker prvi poklic je izključno povezan s tvojim talentom, drugi pa bolj na učenje. Obojega še nisem videl nikjer v eni osebi, da bi znala na ustreznem zadovoljivem nivoju. Pozabil si pa še na izjemno širino profilov omenjenega področja - pisanje tekstov, vodenje, koncepti, načrtovanje, razvoj ... Misliš, da lahko to v večjem podjetju vse ena oseba opravi? Ne.

Vsak, ki bolje pozna HTML in CSS, ve, da mora poseči takoj tudi v kodo in večino zadev se popravlja izključno ročno. Dreamweaver pa sicer res omogoča najboljši WYSIWYG urejevalnik, vendar ti še vedno nič ne pomaga, če v XY brskalniku ni pravilno pozicionirano.

Osebno sem se naučil sam iz interneta, knjig, dela pri podjetjih. Nekateri tečaji znajo biti za določene tipe ljudi odlični - vidiš zadeve v živo in dobiš drugačen spekter znanja kot pri solo učenju.

LapD ::

Jst uporabljam dreamweaver izključno zaradi navade. Vedno imam v code načinu, ne uporabljan niti ene funkcije iz menijev a kaj ko sem se tako razvadil na DW stil barvanja in samodopoljnevanja kode da se mi enostavno ne da iskat alternative. Edino na macu mi je zelo všeč Coda, ki ima v bistvu vse kar rabiš.

Sicer pa kolikor sem zadnje čase opazoval trend, jih veliko piše kodo kar znotraj firefoxa s pomočjo web developerja in firebuga.
web&motion designer

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LapD ()

Netrunner ::

glede potrebe po dizajnerjih / programerjih ti ne znam povedat

kar se tiče .. kako delajo profesionalci:
sam se profesionalno ukvarjam z izdelavo spletnih strani več kot 5 let in lahko rečem da je direktno pisanje kode najboljša praksa, seveda z uporabo namenskega programa ki ti barva kodo, saj programiranje v beležnici je preveč sadomazohistično dejanje. (Sam uporabljam Notepad++ in Geany (dreamwaver je kul samo ima preveč ostalega balasta + ni free))
Kar se tiče učenja pa je dobro da si prebereš osnove iz kake knjige ali neta .. vendar naučiš se šele z prakso (dosti prakse) .. če se kje zalomi in ne dela v vseh browserjih enako .. ti nikjer ne bo pisalo "da naredi to in to" .. v teh primerih je dobro poznat delovanje in obnašanje raznih elementov .. tako da komot odpraviš težavo...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Hair ::

Gost je izjavil:

Upoštevaj dejstvo, da se med oblikovalcem in programerjem ne moreš odločati, ker prvi poklic je izključno povezan s tvojim talentom, drugi pa bolj na učenje.

Jaz se bom pa ob tole spotaknil. :) Včasih sem bil brez kakršnegakoli smisla za oblikovanje, ampak lahko si po letih učenja photoshopa in tisočih pregledanih (analiziranih) straneh, brez slabe vesti upam trditi, da sem se naučil izdelati design na profesionalnem nivoju. Kjer je volja je moč - vse se lahko naučiš.

Kar se pa kode tiče je pa moja izkušnja taka, da sem si naročil knjigo, ki me je lepo strukturirano popeljala čez osnove, vse ostalo pa je enostavno dostopno na internetu..

lp!
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

HardFu ::

Načeloma je obojih preveč, dobrih in izkušenih pa je premalo.
In ja veliko srednješolcev misli, da zna postaviti in oblikovati spletno stran, izdelki so pa precej borni.

Sam imam približno 7 let izkušenj, praktično vsega pa sem se naučil preko spleta (lynda.com, tutorial in community sites) ter nekaj knjig, kupljenih preko Amazona (slovenske so ščiš). Lynda je en ogromen directory različnih tečajev in članarina je dobesedno drobiž, če pogledaš kaj dobiš za ta denar.

Za pisanje kode uporabljam Textmate (Mac) in Komodo IDE, kadar rabim advanced funkcionalnost - kodo pišem večinoma na roke, s tem da velikokrat uporabim kakšen framework (CakePHP ali Codeigniter), vendar je uporaba njih priporočljiva šele ko si na nekem zadovoljivem nivoju znanja.
http://codeable.io

Madmax_ ::

Hvala lepa vsem za izčrpne odgovore in pojasnila.
Ja, že dalj časa razmišljam, da bi se s tem profesionalno okvarjal. Nekaj hmtl in css osnov že poznam. Uporabljam pa Notepad++.

Me pa še pa nekaj zanima: ali uporabljate namizni PC ali notebook pri delu??
Kateri vam bolj odgovarja oz. je boljši za delo?? Prenosnik bolj za programiranje PHP, namizni z velikim ekranom za izdelavo strani in oblikovanje ali kako??

Lep pozdrav,

Madmax_

Gandalfar ::

Za oboje rabis toliko screen estata kolikor ga lahko kupis.

MrBrdo ::

Madmax_: Jaz osebno za pravo delo rabim pravi ekran, tipkovnico etc. Na prenosniku mi je bolj muka vse skupaj, sploh na 15". Pomoje bi blo najbolj idealno met prenosnik in dock postajo (da ti ni treba posebej priklapljat monitorja, napajanja, tipkovnice etc), da imaš vedno vse s sabo (za vsak primer). Govorim za programiranje, za design pa je prenosnik verjetno še manj primeren. Pa imo za design rabiš tudi tablico.
MrBrdo

opeter ::

Tablico? Niti ne. Razen, če rabiš kaj risat.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MrBrdo ::

Ja no saj designer naj bi znal tudi vsaj kak logo narisat če že ne drugega...
MrBrdo

Gandalfar ::

Tablica je super tudi za IA ljudi. Wireframe se super z njo rise :)

Madmax_ ::

Sprašujem zato, ker si mislim v kratkem kupit nov računalnik. Pa ne vem kaj bi kupil PC ali prenosnik. Prenosnik se mi zdi fajn, da bi ga lahko nesel v drugo sobo, kjer je hladneje poleti, na balkon, na vikend... da nisi skoz v enem prostoru.
Ma saj bolj za programiranje bi ga imel. 17" ekran pa je menda dovolj pri notesniku. Samo tipkovnica pri prenosniku me skrbi. Če je primerna za daljše tipkanje.??

Nekateri (php) programerji programerji imajo prenosnike, vsaj tako sem slišal. Samo so pa dobri prenosniki dražji od primerjivih PC-jev

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Madmax_ ()

root987 ::

Odvisno kaj si. Če ga nameravaš imeti 99% časa doma, torej nisi študent, ki bi dnevno ali tedensko migriral med LJ/MB in domačim selom, definitivno vzemi desktop. Veliko ceneje boš dobil dobre komponente, razliko pa lahko daš v kvaliteten 22"/24" zaslon, spodobno tipkovnico, miško in napol spodoben stol.

Osebno imam 15" prenosnik, ampak se nikakor ne more primerjat z dedicated tipkovnico (Microsoftova Natural je winrar), miško in eksternim LCDjem (slednjega sem si ravno omislu in sem že čist razvajen :>)
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

DiTi ::

naj omenim samo to ka kar koli delaš, torej če bodisi programiraš, bodisi oblikuješ rabiš čim več delovne površine, jaz imam recimo prenosnik in tako doma kot v stanovanju kjer sem med tednom dodaten zaslon (doma 23" v MBju 19"). Enostavno več ne morem drugače :)

jaz bi še dodal da če ne igraš iger se ti splača vzet prenosnik, čez čas boš mogoče šel kam tudi mogoče v službo kjer boš navajen na svoj prenosnik in boš na delovnem mestu ruknil samo monitor zraven.

pod črto pa sploh nevem kaj ima to veze s celotno temo :)

IceIceBaby ::

Kar se tiče potrebe oz. povpraševanja po kadru.

Veliko podjetji ima konstantno probleme s pomankanjem kvalitetnega kadra. Res je, da zna skor vsak srednješolec postaviti spletno stran, ampak resnih ljudi z znanjem pa ni veliko. Če obvladaš splet (programiranje, oblikovanje, arhitektura, vodenje projektov...) danes ni težko dobiti solidne službe.

HardFu ::

Imam samo 17" Mac Book Pro, kar zadostuje domacem programiranju kadar me prime, drugace pa mam v pisarni se 24" monitor, da ga priklopim za bolj efektivno delo.
http://codeable.io

1024 ::

Delam to o čemer govoriš pa mi je na mn k dveh monitorjih groza, tut ce je 26". Je pa res da dokler ne probaš in se navadiš, lah vse to nardiš na kalkulatorju.
Fish knows everything.

Netrunner ::

Delo na prenosniku je muka ... iz vseh vidikov ... priporočam desktop.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Madmax_ ::

Hvala vam za odgovore.

lp

SmeskoSnezak ::

Ko je ravno tema in smo danes s kolegi imeli debato podobno tej. Poraja se namreč eno vprašanje. Kako z osnovami priti v neko podjetje, ki bi bilo pripravljeno te v to uvesti? Seveda ob predpostavki, da bi se tudi sam učil še doma.

Samozvani profesionalci, ki so postali to sčasoma, vse to se sliši super kul. A jaz sem kolegom odgovoril, da dosti hitreje in pravilneje se naučiš izdelave s pomočjo nekoga, ki se s tem dejansko ukvarja. In me zanima, kakšno je vaše mnenje o samozvanih vs. iz podjetja?
@ Pusti soncu v srce... @

IceIceBaby ::

Verjetno boš težko našel podjetje, ki te bo sprejelo na tak "tečaj", če si čisti začetnik. V produkciji kjer so vedno prisotni bolj ali manj kratki roki se nihče ne bo ukvarjal s tabo.

Delaj lastne projekte, delaj strani za prijatelje, znance... Na začetku zastonj potem pa počasi naprej. Ko že nekaj znaš greš na geeko ali kak podoben portal in poiščeš podjetje, ki rabi takšen kader. Ko prideš nekam projektno oz. prek študenta pa itak počasi spoznavaš način dela, dobivaš znanje od sodelavcev itd.

nuclear ::

HardFu je izjavil:

Načeloma je obojih preveč, dobrih in izkušenih pa je premalo.


tu se podpišem 5000x. ljudje, ki pridejo delat, za male denarce, in naredijo stvar na nivoju 2/10, to bi morali izradirat iz tega posla. in vedno več je takih.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nuclear ()

SmeskoSnezak ::

kst, torej mi boš rekel, da sploh ni možno se učiti in postati programer na tak način? Težko verjamem.
@ Pusti soncu v srce... @

IceIceBaby ::

V praksi še nisem videl, da bi podjetje vzelo nekoga, ki nima pojma in ga izšolalo. Za to obstajajo šole, tečaji.

Pa ni samo v programiranju in webdizajnu tako. Če si odvetnik te tudi ne vzamejo po srednji šoli in v firmi naučijo kako biti odvetnik.

hendriks ::

IceIceBaby je izjavil:

V praksi še nisem videl, da bi podjetje vzelo nekoga, ki nima pojma in ga izšolalo. Za to obstajajo šole, tečaji.


Jaz tudi ne, sem pa slišal o tem, da nekatera podjetja to delajo. Vendar je to za podjetje velik rizik,
saj ti tak kader praviloma spizdi na svoje ali pa v tujino...

Netrunner ::

kst, po eni strani imaš prav po drugi pa ne ... podjetje sigurno ne bi vzelo nekoga ki nima pojma, taki tudi nimajo kaj spraševat za službo. Je pa dosti takih ki niso profiji, vendar znajo marsikaj naredit in imajo voljo se učit ... in tak ima dosti šans da pride kam .. samo interes in voljo do dela mora pokazat.

Predstavljaj si eno firmo ki dela spletne strani, vendar templejte kupuje na template monster ... pa se zmislijo da bi uvedli še interni dizajn .. zaposlit profi oblikovalca bi jih pošteno finančno udarilo .. če pa zaposlijo nekoga ki ni profi in ima smisel in voljo ... v tem primeru jih pride ceneje .. in oblikovalec se počasi razvija v profija .. na začetku diazajni ne bi bili na nekem extra nivoju . .vendar s časom vedno bolj ...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

IceIceBaby ::

Predstavljaj si eno firmo ki dela spletne strani, vendar templejte kupuje na template monster ... pa se zmislijo da bi uvedli še interni dizajn .. zaposlit profi oblikovalca bi jih pošteno finančno udarilo .. če pa zaposlijo nekoga ki ni profi in ima smisel in voljo ... v tem primeru jih pride ceneje .. in oblikovalec se počasi razvija v profija .. na začetku diazajni ne bi bili na nekem extra nivoju . .vendar s časom vedno bolj ...


S tem se strinjam. Saj sem napisal, da je treba najprej nekaj znati, da lahko začneš delati v kakšni firmi projektno in na manjših projektih, potem pa itak vedno bolj spoznavaš svoje delo. Od sodelavcev, iz izkušenj itd.

Da bi pa vzeli dizajnerja, ki v življenju ni videl photoshopa pa ni ravno praksa.

SmeskoSnezak ::

Saj jaz sem zapisal, da človek pozna osnove. Torej pozna photoshop. Pozna osnovne koncepte in mu smiselnost, oblikovanje ni tuje. Ali pa html, css, php, mysql.

Ker naslednje, kar smo se spraševali je to, katera podjetja pa bi vzela takšnega človeka. Ali sploh obstajajo? :)
@ Pusti soncu v srce... @

Netrunner ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Ker naslednje, kar smo se spraševali je to, katera podjetja pa bi vzela takšnega človeka. Ali sploh obstajajo? :)


obstajajo ..... vendar ne obstaja seznama "katera" so ta...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Gandalfar ::

Prakticno vsa, vendar moras biti ze dober na enem podrocju. Clovek, ki zna recimo html/css razrez, brez problema dobi priloznosti kot designer ali pa flash developer. Tudi back-end template se mu bo pustilo pisat, ce ga veseli delo v to smer.

Toda to, da si se pa nekaj sposoben naucit, moras pa prej sam dokazat.

Hair ::

V sloveniji se na splošno zelo malo managerjev zaveda pomena human resource/developement.

Zadeva je v sami ideji zelo zanimiva, tudi sam razmišljam v podobni smeri za prihajajoči projekt, je pa stvar zahtevna za izpeljavo in tudi mnogo dražja (poleg plače je potrebno plačati tudi usposabljanje). Zato se podjetja (še) ne odločajo za tovrstne poteze, čeprav se na dolgi rok splača - če poleg znanja v podjetju razvijamo tudi ostale smeri razvoja virov (zadovoljstvo zaposlenih, ipd.)

Se pa strinjam s prej napisanim - če dokažeš da si se pripravljen nekaj naučiti in to delaš tudi samoiniciativno, ti bodo z neko zmerno mero samozavesti vrata odprta na veliko poteh.

lp!
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V 3 mesecih izobrazevanja do zaposljivega programerja ?

Oddelek: Programiranje
294545 (2712) Looooooka
»

Ali se splača učit programske jezike? So zaposlitve/dela?

Oddelek: Loža
478065 (5716) trenerkar
»

Izredni študij ali tečaji?

Oddelek: Šola
292440 (1894) Gandalfar
»

FRI in zaposlitev (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8018530 (16610) detroit

Več podobnih tem