» »

Nula na ohišju ???

Nula na ohišju ???

Daniel ::

No danes sem kupil dva venta:D , pa sem ju pač preizkusil tako da sem ju priklopil na molex, nakar mi pač nula uide iz molexa:| in se dotakne ohišja(tam ko so 5.25 enote privijačene) in glej ga čudo vent se še kar vrti8-O .
Je to normalno? Recimo na Avtu je normalno da je nula na školjki, ampak v računalniku kjer nulo itak dobiš iz molexa?:\

LP

Mr.B ::

Recimo imaš šraufe zategnjene na matični plošči na ohišje.
Zaradi statike je ohišja diska povezan s platami.
CD rom ima maso povezano z ohišjem.
Kabel zvočne imaš preko uporov povezano z maso saj ac.
Kot tudi vse kartice imajo povezavo zadnje strani zataknjen v ohišje.
Misim pa da je tudi masa 230V povezana z napajalnikom le ta pa direktno z ohišjem , itd...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Daniel ::

Pol pa itak O.K če je to normalno, ker me ja malo zaskrbelo da ne bi blo kaj narobe mogoče.

LP

gumby ::

masa napajalnika ni ozemljena, ampak je masa na matični povezana na ozemljitev preko vijakov. tistega, ki si je to neumnost izmislil, bi najraje na kol nabil;((

Daniel ::

t.g: lahko to povzroči kake probleme?

LP

gumby ::

v tem primeru ne, saj je na isti masi - samo vseeno poveži nazaj na molex...
na živce mi gre drugi problem, namreč brnenje v zvočnikih, ki je posledica ozemljene mase...

Mr.B ::

V napajalnik gre en vtič , ki ima tri žice (masa , nula , faza)
Medetem je masa direktno na šrauf povezana z ohišjem napajalnika , le ta pa direktno z ohišjem .

Če ne vrjamete pa odprite kakšen napajalnik, ali pa prislonite fazo na ohišje. PS pa to naredite podnevi , ker je ponoči težko varovalke menjati.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

gumby ::

Mr.B: masa, ozemljitev, signalna masa - to so različni pojmi, ne jih mešat...

Mr.B ::

Tist elektronik , ampak tisti ki ve za kaj se gre točno ve o čem govorim.
Jaz , sicer nisem slišu štromarja , ki bi reku masi oz. zemlja oz. ozemljitev oz. .... , signalna masa !

Pri 230V oz jakem toku se vedno govori FAZA (črna) , nula(modra) , in zemlja (rumeno-zelena). Nula tu ni ozemljitev ampak , malo prebrskaj o trikotih oz. zvezdah pri trifaznem toku , pa ti bo prec jasno , o čem govorim.

Je pa seveda res , da lahko nulo ozemljiš . oz. naj te nebi fentala. Sicer pa se lahko igraš z vtičnico : na enem vhodu te strese na drugem pa ne , oz. ti glih ne priporočam , razen če imaš v mislih kak samomor ....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

gumby ::

tu se ne gre za fazo in nulo pri 230V... problem je v tem, da je masa-nula-minus-karkoli na sekundarni strani usmernika povezana z zemljo od 230V. in da to povezavo naredi matična plošča - v usmerniku so vse sekundarne linije "v zraku". zaradi tega se naredi ena lepa zanka (npr. preko kabelske televizije) in slišiš en lep bruuuum v zvočnikih...

Kaboom ::

hja, ne vem kaj naj rečem tu, res da povzroča povezava "omrežna ozemljitev - masa napajalnika" precejšnje probleme tistim ki hočemo iz računalnika dobit kvaliteten zvok na ojačevalce...

po drugi strani pa pomislite kaj bi se zgodlo "če bi" (vsi poznamo Murphyeve zakone) iz kakršnegakoli razloga masa napajalnika (če ne bi bila priključena na omrežno ozemljitev) skočla oz. celi čas bila zaradi napake na npr. napetosti 12V, stvari več ne bi dobivale pravih napetosti... če pa je masa povezana z omrežno ozemljitvijo pa je (upajmo) masa ves čas 0V. hvala bogu tistemu ki si je to zmislo (ker mu je verjetno kak star napajalnik vse uničil...)
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

tintorel ::

t.g, kako izničiš brum, ki nastane zaradi kabelske antene?
Ko gledam filme iz računalnika na TV, moram izpulit anteno iz TV da ne brni....je kakšna elegantnejša rešitev. Nekdo mi je predlagal naj povežem ohišje računalnika z ohišjem TV-ja....?

Kaboom ::

tintorel: poglej moj post v tem topicu KLIK
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

gumby ::

tintore: nekako moraš prekiniti zanko - poglej gornji link, ta rešitev je najenostavnejša, vendar zna povzročiti znatno poslabšanje slike... vpiši "ground loops" v Google in se malo razglej...
Kaboom: če masa ne bi bila povezana na ozemljitev, bi vse prav lepo delalo, še bolje kot zdaj. na rdeči žici bi bilo še vedno pet voltov več, kot na črni. vse skupaj pa bi bilo "v zraku", torej brez galvanske povezave z zemljo.

Kaboom ::

torej očitno ne poznaš dobro murphyevih zakonov... v glavnem eden se glasi nekako takole: "če je možnost da gre nekaj narobe, verjetno tudi bo šlo..."

no, pa sem glih prejšnji mesec imel doma računalnik ki se mu je iskrilo iz napajalnika, posledično pa so umrle matična plošča in tv tuner... žalostno, še vedno ni 100% zanesljivo proti hudim napakam...
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

gumby ::

hehe, Murphy... tu ti dam prav.
par mesecev nazaj sem nekaj začel razmišljati o novem procesorju (sicer ga še sploh nisem rabil, ker je bil d600@850 dovolj). nato mi je takoj zaribal ventilator na grafični... in se skurila matična in en ram modul!!! grafična pa preživela... ne sprašuj me, zakaj
no, sedaj imam nov proc... in sem "lažji" za 120kSIT:D
btw - rabi kdo durona 600?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

brum v zvočnikih kriv je štrom!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
418400 (5621) settler
»

Zagon PC-ja preko podaljška!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
272118 (1704) Pyr0Beast
»

Ozemljitev ohišja

Oddelek: Strojna oprema
222646 (2244) Mr_Globus
»

molex žice FAQ

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5869 (805) gumby
»

Zakaj napajalnik trese??

Oddelek: Pomoč in nasveti
141226 (1004) Vesoljc

Več podobnih tem