» »

Zagon PC-ja preko podaljška!

Zagon PC-ja preko podaljška!

Lincolin ::

3 računalnike imam priklopljen na podaljšek z gumbom on/off.
Sedaj, pa me zanima kako bi lahko naredil, da ko na podaljšku pritisnem gumb on/off da se vsi 3 računalniki prižgejo naenkrat?
Prej ko še napajalniki niso bili ATX si lahko na matično ploščo dal jumper tja kamor pelje stikalo za vklop/izklop PC-ja.
Sedaj če dodaš jumper se računalnik vedno prižiga in izklaplja, saj takšna je moja teorija ali ni tako?
Mogoče kakšna druga opcija za rešitev tega problemčka?

L.P. Grega

xabre ::

juper daš na atx priključek.

Azrael ::

Pri AT napajalniku ni bilo nobenih jumperjev, ampak čisto navadno stikalo on/off, ki je vklopilo napajalnik in s tem celotno računalo.

Za tvoj problem, pri ATX napajalnikih ostaja druga rešitev:

V BIOSu (običajno pod Integrated Pheripherals), imaš opcijo nekaj v stilu AC PWR Auto Recovery ali PWRON After PWR Fail. Opcijo natavi na On (privzeto je Off, možnost pa je še Previous State) in je to to kar želiš.
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

Da razčistimo še to:

>Prej ko še napajalniki niso bili ATX si lahko na matično ploščo dal jumper tja kamor pelje stikalo za vklop/izklop PC-ja.

Ne drži. Stikalo je vklopilo omrežno napetost. Jumper in omrežna napetost ne gresta skupaj.

>Sedaj če dodaš jumper se računalnik vedno prižiga in izklaplja, saj takšna je moja teorija
ali ni tako?

Spet ne drži. S prevezavo tipke za vklop se bo plošča (in posledično celoten PC) vklopila in po 4s spet izklopila in ostala izklopljena.
Nekoč je bil Slo-tech.

Mobidick ::

Spet ne drži. S prevezavo tipke za vklop se bo plošča (in posledično celoten PC) vklopila in po 4s spet izklopila in ostala izklopljena.

Tudi to ne drži povsem. S kolegom sma sestavila dva stara PCja za pc-ruter, pa je on imel takšno ploščo, ki se je res izklopila nazaj, moja pa je ostala vklopljena s "povezanim" jumperjem
The future is digital!

r5r ::

Če držim tipko za vklop in nato vtaknem kabel v ATX napajalnik se ne zgodi ničesar. Šele ko tipko sprostim in jo še enkrat pritisnem, se komaj računalnik prižge.
And it makes me wonder.

bluefish ::

kot je povedal že Azrael, poglej v BIOS.

r5r ::

Kaj storiti, če te opcije BIOS nima?
And it makes me wonder.

Opkow ::

Stikalo vezes na rele. Ko je ugasnjen je stikalo sklenjeno. Vklopis razdelilec, in ker je kontakt, se masina vzge s tem pa dobi rele napajanje od napajalnika in kontakt razklene...

r5r ::

Malo prej sem napisal, da se računalnik ne prižge, če je stikalo pritisjeno (sklenjeno) in nato doda napajanje.
And it makes me wonder.

Lincolin ::

Bom jutri pogledal v BIOS, če pa nima te možnosti bom pa poskusil z relejem!

L.P. Grega

#000000 ::

Čist btw. men je nekdo zadnjič razlagal da spojiš neko sivo žico na biloker plus :D (verjetno je misli na tiste žice ki gredo na plato)

Zdej preden ker čaraš bi blo dobr še koga vprašat !! LP

r5r ::

Meni se zdi, da zeleno žico na maso.

Lahko so žice drugače obarvane.
And it makes me wonder.

Gapi ::

skratka čtrta žica iz leve če je zatič obrnjen proti tebi. Ponavadi zelena lahko tudi siva.

Lincolin ::

Kam na maso to priklopim?

r5r ::

ATX vtikač

Zeleno na črno (maso).
And it makes me wonder.

Gapi ::

Masa je tudi ohišje.

r5r ::

Kolikor sem razdiral napajalnike sem videl, da je na ohišje povezana samo rumenozelena žica (ozemljitev). Priklop črne žice (mase) na ohišje računalnika še nisem videl.
And it makes me wonder.

Azrael ::

>Priklop črne žice (mase) na ohišje računalnika še nisem videl.

To je res, vendar je v resnici spojeno na mnogih mestih:

- tiskanina v napajalniku je na samo ohišje napajalnika pritrjena s 4 vijaki. Na teh mestih je masa napajalnika povezana z ohišjem;

- enako velja tudi za matično ploščo, na vseh pritrditvenih mestih je masa. Če je tam vijak in kovinski distančnik je spojeno;

- diski, optične enote, disketniki, njihova masa je vezana z ohišjem;

- razširitvene kartice, masa vezana na kovinski "bracket" in preko njega na ohišje.

Ni tako očitno, ampak je dejansko spojeno večkrat, seveda če je ohišje kovinsko.
Nekoč je bil Slo-tech.

Lincolin ::

Zeleno ter črno prestrižem tam kjer pelje elektrika na matično ploščo, ju zvežem in naj bi že delovalo?
8-O

joze28 ::

če ju spojiš bo napajalnikzačel delovati

Azrael ::

Nevem zakaj kompliciraš? Ali v BIOSu ni opcije, včasih je tudi pod Power Management ali kje drugje, ne samo pod integrirano periferijo?
Nekoč je bil Slo-tech.

Lincolin ::

Ne v BIOS-u nimam te možnosti.
Potem je zelena ter masa vedno spodjena oziroma samo takrat ko pritisnem na gumb?

L.P. Grega

Azrael ::

Je spojeno ves čas, dokler napajalnik deluje; pri normalni uporabi preko nekega tranzistorja na matični plošči.

Katero matrično ploščo imaš?
Nekoč je bil Slo-tech.

steev ::

Ja. Če res nimaš možnosti poveži zeleno in črno (maso). Komp bo prižgan, ko bo imel 230V, se pravi ko bos na podaljšku dal ON.
:|

Lincolin ::

OK, super potem bom pa tako naredil kot mi je napisal @Steev!

Hvala vsem za odgovore!
L.P. Grega

Gapi ::

Upam da jih gospod ni kr odrezal in pocinil skupaj :))

Pyr0Beast ::

Jah tole z zelenim dratom je včasih koristno ke se komp izklaplja zaradi kakšnih prehudih nastavitev, ala. prenizki obrati venta vendar mnogih novejših plošč tako ne zbudiš v POST. Mogoče bi bila kakšna opcija da skleneš kontakte z kakšnim tranzistorčkom.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

napajalnik se užge, matična plošča se odziva neprimerno

Oddelek: Strojna oprema
393762 (3466) Pyr0Beast
»

Kako namestiti stikala in ventilacijo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51266 (1231) BluPhenix
»

Težave z napajalnikom

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111989 (1912) Azrael
»

2x ATX: brez releja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
192105 (1824) Azrael
»

vezava ATX in AT napajalnika?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
202134 (1940) krucymucy

Več podobnih tem