» »

Oddaljeno brisanje aplikacij z Androida

Oddaljeno brisanje aplikacij z Androida

ComputerWorld - Amazon je pred enim letom storil veliko napako, ko je oddaljeno pobrisal nekaj povsem zakonito kupljenih knjig na bralnikih kupcev, ker se niso mogli sporazumeti z lastniki avtorskih pravic. Takrat so podjetje in izvršnega direktorja domala pribili na križ, Amazon pa se je moral neštetokrat opravičiti, da si je povrnil ugled. A pregled pokaže, da možnost oddaljenega brisanja ni neka redkost ali obskurnost, marveč realna in dostikrat uporabljena možnost. Razlika je le, da podjetja to napišejo v pogoje uporabe in tako preprečijo prelivanja žolča po spletu.

Apple v iPhonu tega sprva ni storil, zato so uporabniki ob odkritju te možnosti zagnali vik in krik. Google je ravnal previdneje in že ob prvi predstavitvi Androida v pogoje zapisal, da lahko oddaljeno pobrišejo aplikacije, ki kršijo dogovore in pravila. Google je te dni na blogu uporabnike obvestil, da so ponovno posegli po tem ukrepu. Zakaj so to obesili na veliki zvon, ni čisto jasno, saj večkrat pobrišejo kakšno neuporabno ali lažnivo aplikacijo, pa o tem ne pišejo.

To pot je šlo za brezplačne aplikacije, ki jih je napisal neki varnostni strokovnjak in so bile namenjena "v raziskovalne namene". V opisu so bila potvorjena dejstva o programu, da bi uporabnike vzpodbudil k prenosu. Same aplikacije niso bile zlobne in niso imele dostopa do občutljivih podatkov, so pa bile večidel neuporabne. Google jih je zato zbrisal.

V poročilu za ameriško Zvezno komisijo za telekomunikacije lani je Google razkril, da na tak način izbrišejo približno odstotek aplikacij. Navadno o njih ne poročajo. V izjavi je Google zapisal, da lahko v nuji hitro in na en mah odstranijo določeno aplikacijo iz cirkulacije, s čimer zmanjšajo posledice zlih programov. S tem načeloma ni nič slabega, a ideja, da lahko podjetje samovoljno šari - pa čeprav dobronamerno - po napravah kupcev, ni prijetna. Pa čeprav je to tako razširjena praksa, da smo se je skoraj navadili.

32 komentarjev

matej_jack ::

Na kak način pa odstranijo zadevo iz telefona? Bo treba najt alternativo WM, iOS in Androidu lol.

Icematxyz ::

MeeGo? Drugače pa "veliki oče". Ne več veliki brat. :)

Zgodovina sprememb…

MrBrdo ::

google je zakon :)
MrBrdo

Lonsarg ::

Google, moj drugi fotr, če kej ne vem ga vprašam :D

Nagi Bator ::

Lonsarg je izjavil:

Google, moj drugi fotr, če kej ne vem ga vprašam :D

Prevzgoja v reziji drugega fotra je ocitno uspela.

Bananovec ::

Mislim, da nebi smelo biti pritoževanja, saj nas Google varuje pred škodljivimi in neuporabnimi aplikacijami. Lahko se mu samo zahvalimo.

poweroff ::

Tudi striček Stalin je svoje ljudstvo varoval pred kvarnimi vplivi Zahoda...

Naj dajo opcijo, da brisanje onemogočiš, ali pa da dobiš obvestilo in brisanje nato potrdiš.
sudo poweroff

sgdjkdlsugi4 ::

Dejstvo je, da nekaj kontrole mora bit, drugace imamo anarhijo. Tudi v resnicnem svetu. Tak da ne pretiravat s crnimi scenariji.

ALT ::

heh, pri tej moznosti na iOSu se vsi zgrazajo, pri androidu so je pa skoraj veseli.. :))

pa nisem se zasledil novice, da bi apple kaj brisal tako, sploh ne redno, google pa redno brise stvari z vasih telefonov in se veselite..

Gregor P ::

Nobenden se ne veseli tega, saj vendar nismo uporabniki iPhona za božjo voljo:P ... zgornji komentarji so bolj ironične narave;)

Tako kot je rekel Matthai, edino dopustno le kot možnost na katero imam sam vpliv oz. izbiro:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

sgdjkdlsugi4 ::

ALT je izjavil:

google pa redno brise stvari z vasih telefonov in se veselite..


Vir ?

terryww ::

a to deluje tud na rootanem fonu?
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Lonsarg ::

Sej root ničesar ne izbriše, samo doda aplikacijam dovoljenje do dostopa systema to je vse. Za to izklopit bi blo treba zbrisat nekaj v systemu, kar je odgovorno za to.

Zgražal se je pa folk pri Amazonu, ko je ta knjigo kupjeno zbrisal, pri iphonu se ni noben, mogoče ene par ljudi. Tisti, ki se tudi sedaj. Oddaljeno brisanje je pa toliko dobro, kot je nadzornik tega. Mam raje Googla kot nadzornika, kot pa Appla, ki mi bo brisal eno igrico, sam ker se karikatura Steva notri uporabla:) Lol tak je ko muslimani :D

ALT ::

maddog, vir? novica, ki jo komentiras, a je ocitno nisi prebral? :))

ponavadi se da na rootanih telefonih to disableat ja..

pa glede na to, da google redno brise aplikacije, apple pa, kolikor vem, se ni brisal zadev z telefonov navadnih uporabnikov, se ne bi jaz odlocil za googla kot nadzornika.

mi gre ze tako prevec na zivce, da ima dostop do toliko podatkov uporabnikov (maile, slike, kaj iscejo po spletu, cachan vecino spleta itd..), da me prav nic ne mika misel, da mi se po telefonu snjofa, kaj imam gor..

sgdjkdlsugi4 ::

Ne, vir do tega, da Google REDNO briše aplikacije.

V izvirni novici pise tole:
Every now and then, we remove applications from Android Market due to violations of our Android Market Developer Distribution Agreement or Content Policy.


Zato pa brez senzacionalisticnih izpadov, kako grdi grdi Google brise nase aplikacije. Neumni bi bili, da ne bi imeli taksnega sistema, v primeru da nekdo napise kako konkretno destruktivno aplikacijo (malo verjetno zarad VM, pa dobro).

ALT ::

heh, a ti pricakujes, da bodo na svojem blogu uporabili besedo regularly?

daj prosim te no, kaksna je pa razlika med redno in tu pa tam? v casu med posameznimi dogodki, in ce se ne zgodi to 2x na leto, potem pac to ni tu in tam, ampak kar redno.
ze to, da odstranijo priblizno 1% aplikacij kaze na to, da se to dogaja redno.

neumni so s tem sistemom, dopuscajo da se konkretno destruktivna (tvoje besede) aplikacija snema z marketa, in sele potem jo odstranijo. ko se bo res pojavila kaksna destruktivna aplikacija bojo pa pizdarije. ce se hoces it nadzornika, nared to kot se spodobi, se pravi preglej aplikacijo preden jo ponujas javnosti, ne pa da ko ze nardi skodo ali kdo drug opravi tvojo nalogo in opozori na nevarnost aplikacije, se delas finega in odlicnega zascitnika in jo odstranis po tem, ko je ze imela priloznost naredit stalo.

edit: sicer pa me bolj zanima, kolikokrat so uporabili to oddaljeno brisanje, urejanje njihovega marketa je itak njihova stvar..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ALT ()

sgdjkdlsugi4 ::

ALT je izjavil:

ce se hoces it nadzornika, nared to kot se spodobi, se pravi preglej aplikacijo preden jo ponujas javnosti


Apple way ? Brisanje potencialno nevarnih aplikacij ti gre v nos, sprejel bi pa totalni nadzor nad ponujenimi aplikacijami ? :]]

Je pa tak, da trenutno Google-u se pase rast Marketa za PR namene, pocasi pa bi blo treba delat na kvaliteti, ker jih je tricetrt crap.

ALT ::

ja glej, ce spustis vse sranje gor, potem nisi noben nadzornik nad to zadevo.. po toci zvoniti je pac brezveze..

in edina razlika med tema marketoma je v tem, da apple prej pregleda vse zadeve, tako da uporabniki ne morejo potegniti dol skodljivih zadev, google pa spusti vse gor, in potem ko so uporabniki ze namestili program, ga oni odstranijo. precej nespameten nacin za moje pojme.

to pa verjamem, da jim pase hitra rast stevila aplikacij ja.. tudi pri njih ima marketing velik vpliv, drugace bi sigurno delali vsaj na hitri selekciji plevela.

Lonsarg ::

Apple pogleda in vidi, da aplikacija je navaden IM program, ni pa načina da bo videl, da ta program geslo pošlje tudi na en drug strenik, ni ga, to se ugotovi šele ko uporabniki to javijo. Ne ti men kok Apple, ker aplikacije pogleda, z tem uporabnike zaščiti.

techfreak :) ::

Lonsarg je izjavil:

Mam raje Googla kot nadzornika, kot pa Appla

Še hujše je kot sem si mislil. Takšni fanatiki so še hujši od Apple fanov. In Apple je bolj prijazen do ljudi kot Google.

driver_x ::

Jaz bi se strinjal, da mi pobrišejo škodljive aplikacije, neglede na to, ali mi jih briše Apple, Google ali Microsoft. Bi pa vseeno raje imel za to zadevo neko nastavitev, ki bi jo izključil, takoj ko bi se zgodilo kaj takega, kot se je Amazonu.
Google in Apple pa imata pač vsak svojo politiko spuščanja aplikacij v svoje repozitorije in oba načina sta razumljiva.

AndrejS ::

Če bi to storil M$ bi vsi zagnali paniko in ne vem kaj vse... Ko pa to stori google pa je v redu.
Google bo kmalu drugi M$, zato se ga pazite !

opeter ::

Drugi M$ je trenutno Apple (po vrednosti jih je že prehitel) ... samo za pomislek.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Seto ::

Meni ni še noben nič zbrisal z Android telefona in pridte jokat, ko se bo to zgodilo vam. Do takrat pa take zgodbice, ki so nič drugega kot posiljena antipropaganda raje obdržite zase.
Slovenski Android portal http://slo-android.si

ALT ::

azgard, ce ti ne znas tega preverit, ne pomeni da ogromno ljudi ne zna. to se seveda da opazit..

c00L3r ::

Mene bolj zanima katere aplikacije je iz zbrisal Google, ter katere je zbrisal Apple. Če gre za kar neki "drek", potem je ta izbris utemeljen. Če pa je šlo za naknadno brisanje uporabne programske opreme ali vsebin pa je to kar grdo (Tako kot v primeru Amazon-a).

Sicer pa neki "red" mora bit. Pri Android-u imajo uporabniki vsaj izbiro nameščat aplikacije iz ne-Market virov. Pri iOS pa lahko nameščajo samo to kar jim Apple dovoli.

Lonsarg ::

techfreak :) je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Mam raje Googla kot nadzornika, kot pa Appla

Še hujše je kot sem si mislil. Takšni fanatiki so še hujši od Apple fanov. In Apple je bolj prijazen do ljudi kot Google.


Nisem rekel da imam RAD Google za nadzornika, ampak če že izbiram med tema dvema ane? MIcrosoftu bi še bolj zaupal pravzaprav. Apple pa je dalllllllllllllleč na zadnjem mestu. nekaj je izdelek od Apple, to še bi kupil, da pa bi imel recimo mail od Apple, kaj si nor? No way for me. Bejži stran od Appla, kak pokroviteljski odnos ima pa ta do svojih strank, v nasprotju z vsemi drugimi, sam OMG lahko rečem. Da je Apple nekaterim še kar zaupanje vreden je pa scary.

gruntfürmich ::

mah, to ni nič drugega kot da aplikacije same šarijo po spletu in iščejo posodobitve, sam pa to možnost težko onemogočiš.
oboje je tko nadležno da bi šel tja in dal eno na gobec programerjem.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

techfreak :) ::

Da je Apple nekaterim še kar zaupanje vreden je pa scary.

Ne, scary je to, da je Google nekaterim še kar vreden zaupanja.

Limit-sky ::

Azgard, jaz se ravno odločam, da bi nabavil mobile me account. Kaj te moti pri me.com? Na kaj naj bom pozoren?

Kolega ima že 2 leti in nima pripomb. 0 problems v dveh letih.
Kaj je tako hudega, da ga lahko povprašam?

Lonsarg ::

Pozoren bodi na to, da ti bo Apple v mailih prepovedal uporabo besedne zveze Steve Jobs sucks, kasneje pa še kaj drugega recimo :D

driver_x ::

Tudi Microsoft je pred leti cenzuriral določene besede v MSN-ju, ko smo že pri tem.

@gruntfürmich: to šarjenje po spletu je res katastrofa. Zadnjič sem gledal en računalnik z Windowsi, priključen na internet preko mobilne povezave, kjer se plačuje količina prenesenih podatkov. Čeprav so bili vsi programi zaprti, je števec kar hitro nabijal promet.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google bo proizvajalcem pametnih telefonov začel zaračunavati Google Play v EU (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Android
16242603 (32511) Ales
»

Google+ ne uspe prepričati uporabnikov

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
2610602 (6537) Furbo
»

Google prepoveduje preprodajo Glassa in oglaševanje na njem

Oddelek: Novice / Android
348313 (5022) Matev
»

Oddaljeno brisanje aplikacij z Androida

Oddelek: Novice / Android
327321 (6189) driver_x

Več podobnih tem