» »

Večji problemi z računalnikom (strojni,programski?)

Večji problemi z računalnikom (strojni,programski?)

[Intanium] ::

Pozdravljeni!

Stvar je takšna. Računalnik je star sedaj tri leta, simptomi pa so sledeči. Po tem ko so se windowsi naložli je vse šlo normalno, brez kakih problemov. Zatem pa se je pokazal blue screen, kjer sem vmes razbral "begining dump of physical memory" in pa napako na tem in tem naslovu "wdf01000.sys". sem se spravil googlat in našel odgovor da se ta problem omejuje na programsko področje. Dobro, to se da brez problema rešit. Zatem pa je prišlo do tega, da se kišta ne pobere več. Obesi se mi že pri bootanju. Ko jo vklopim, ob začetnem logotu plate pride do piska in mi vrže ven

CMOS settings wrong
PRESS F1 TO RUN SET UP
press f2 to load default values and continue

Ponovno google in sem najšel nekaj vzrokov. Eden je preslab PSU, drugi da je baterija na plati že precej boga, tretji pa flashanje biosa.

Moram še to napisat, da se ob zagonu včasih ni prižgala dioda, slišal pa sem ventilatorje. Nič kar ne bi rešil reset in ponovni zagon.

V glavnem, sedaj ko zaženem, vrže ven bios checksum error, nato pridem v windowse za par minut, nato pa zmrzne. Če resetiram, se več ne pobere računalnik. Edino če pustim par minut, potem spet zaštarta, ampak ne za dolgo.

Specifikacije :

matična : Asus P5KC
procesor : intel quad q6600
grafika : 8800gts 320
zvočna : x-fi
disk : 1 (500gb)
optična enota : dvd-rw
napajalnik : tagan 540w

polek tega je še gor priklopljena brezžična miš prek usbja in pa občasno gamepad.
Do zdaj se sum po prešvoh napajalniku ni pojavil, zdaj pa sem malo skeptičen. Najbolj me skrbi da je matična kriva,ker mi je že dalj časa sumljiva.

Če ima kdo kakšno idejo ali pa nasvet, bi bil zelo hvaležen, ker trenutno ne vem kaj točno naj naredim. Windowse formatirat,novo baterijo kupit za plato, bios flashat, napajalnik kupit, ali celo matično:S.

Hvala lepa za odgovore in pomoč že vnaprej,žal pa težje bolj razumljivo napišem, ker je vse skup ena sama zmeda z računalnikom trenutno. Bom pa pojasnil bolje, če komu ne bo razumljivo.

lp, Mitja

Wox ::

Na tvojem mestu bi začel z baterijo. Sem pač Gorenjc.
Commodore 64

IvoJan ::

reset cmos oz. zamenjaj baterijo
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

solatko ::

Najprej poizkusi z močnejšim napajalnikom, očisti ves prah, skratka razri mašino, zamenjaj termalno, morda je napajalnik poln prahu, očisti ležišča ramov, vse hladilnike in poizkusi ponovno.
Možno je tudi, da ti na sistemskem disku kakšen sektor nagaja. Če tri leta nisi nič vzdrževal opreme, potem je glavni problem prah. Baterija zdrži dlje kot računalnik, in zaradi baterije, ti samo datum in ura ne ostane gor, mašina vseeno dela.

IvoJan ::

meni je cheksum error vun metalo ko sem mel slabo baterijo. plata je bila pa p5b deluxe
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

[Intanium] ::

Kar se prahu tiče,ga spiham na vsake par mesecev. Bom pa razdrl vse narazen in spihal ločeno. Je verjetno da je napajalnik prej sfolgal napajat, sedaj pa več ne more kar tako z jasnega? Probal še bom windowse na novo naložit (vista 64 ult.)

energetik ::

Baterije pa nočeš menjat?
Če je to kar ti napiše tipična napaka, ko je fuč baterija na plati.

solatko ::

Zaradi prazne baterije na plati, bi moral računalnik vseeno delati, samo datum mora nastavit v bios-u ali v windows-u.
Zaženi, pojdi v bios in če je datum in ura pravi, je baterija o.k.

energetik ::

Imel sem že vse sorte prigode, samo zaradi zanič baterije..

Garibaldi ::

Tudi sam bi menjal baterijo. Pa ne kupi pri urarju!

solatko ::

Ja kakšne pa, v bios mora priti brez baterije, če nastavi datum in uro, mora delat vse, so pa lahko problemi zaradi nekaterih programov, ki so vezani na datum in povzročajo tudi BS, ampak, če popraviš v bios-u bi moralo vse delat.
Ni povedal ali mu drži datum in uro, saj edino tako vidiš, če je baterija fuč.

[Intanium] ::

Ja ta bios checksum error je najverjetneje zarad baterije. Ure in datuma nisem rabil nastavljat,razen ko sem baterijo ven vzel in nazaj vtaknil (misleč da je slab stik).

Bolj me skrbi dejstvo,da npr. sedaj ko sem prišel iz službe računalnik bo zbootal v windowse (vista x64) ampak bo zmrznil garantirano v roku 5 minut. Posledično temu lahko samo resetiram. In ko to storim, se monitor vgasne(lučka utripa) računalnik pa je mrtev. Zatem ga vgasnem in ponovno zaženem. Sem opazil da tisti moment ko ga vklopim, vsi ventilatorji pričnejo delovati normalno (procesor,vent zadaj na ohišju,napajalnik) razen na grafični kartici. Malce trzne in miruje še kakšni 2 sekundi, nato pa na polno začne delat, vsaj tako se sliši da teče na 100%. Računalnik ostane mrtev. Kaj menite, matična ali grafična... nekaj od tega verjetno bo izvor problemov. Tako matična kot grafična sta izven garancije, starost slaba tri leta...

lp,Mitja

IvoJan ::

prvo probaj z drugo grafo pa če nebo delalo menjaj plato :)
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

[Intanium] ::

hajej s to plato nikoli nisem bil najbolj zadovoljen. Bom probal še z grafično,samo da najdem eno pci-e... doma mam same agp variante. Zdaj če je že matična kriva, še bom probal prej bios nadgradit.

IvoJan ::

moja asuska p5b je čist enako zajebavala :) ampak jaz sem moral samo baterijo zamenjat.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

[Intanium] ::

hehe, pa kaj dejansko lahko tolk sranja baterija naredi? Kje pa se te baterije dajo dobit? Računalniške štacune?

IvoJan ::

ja lahko kar pizdarijo nardijo :) mogli bi jih met v kakšnih štacunah z elektroniko al pa čem :)
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Icematxyz ::

Če ti vedno ko zaženeš na novo računalnik napiše kot praviš to:

CMOS settings wrong
PRESS F1 TO RUN SET UP
press f2 to load default values and continue


Potem je kriva baterija. Ne pojasni pa to težav ki pravih da jih imaš kasneje. Ko nalagaš OS. In ti kar naenkrat preneha delovati. Ne pa se zagnati v nakup nekih komponent. Ker boš na koncu najverjetneje menjal kakšne 3 komponente več kot bi bilo potrebno.

Skratka komponento po komponento ponavadi v takšnih zadevah moraš zamenjati če imaš rezervo ali 2 računalnika pri hiši. Da prideš do tiste prave.

Zgodovina sprememb…

IvoJan ::

ko je men crknla baterija mi je pisalo chasis intruded in ni hotelo naprej. tak da tudi v bios nisem mogel s staro baterijo.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

[Intanium] ::

hehe, zanimivo da baterija lahko tolk problemov naredi. spomnil sem se, da imam doma še eno starejšo plato od asusa, a7v8x če se ne motim... bom pogledal če je tam baterija ista. V tem primeru bom sprobal če bo špilalo.

solatko ::

Baterija ne naredi nič sranja, si samo brez ure in datuma pa bios se ti nastavi v default. Zaradi baterije računalnik mora startat, če je vse ostalo v redu.
Verjetno te zajebava RAM ali kakšna linija na napajalniku, lahko je tudi HDD ali DVD.
Potrebno je testiranje po komponentah, če prej pa očisti vsa ležišča - RAM in grafika.

Dadyy ::

Pozdravljeni.
Tudi sam imam problem z laptopom in prosim za pomoč.
Umrl mi je operacijski sistem in ga bom naložil na novo. Rad pa bi rešil
slike z trdega diska. Ponavadi sem disk odmontiral ven iz laptopa, ga
priklopil na drug pc in pobral dol, kar je bilo treba. Tokrat pa tega ne morem
naredit, ker bi moral razstaviti laptop (Dell studio), pa ne smem, ker je
še v garanciji. Baje pa Windows 7 ob nalaganju na novo (če ne formatiraš) obdrži vse stare file in jih označi kot old, tako da ostanejo nedotaknjeni.
Slike imam pod Moji dokumenti-moje slike. Če je to res?
LP

reeves ::

Intanium:
Sam sem imel zelo podobne simptome, preden je dokončno odpovedal disk.

Daddy:
Uporabi Live CD npr. Ubuntu ali ERD Commander.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reeves ()

Dadyy ::

A z Windows 7, ki ga imam ravno pri roki in na prej opisan način pa ne bi šlo?

solatko ::

Bo šlo, če imaš dosti prostora na disku.
Poženeš sistem in daš nov disk z w7, samo pazi, ker ti da tudi ponudb z novo instalacijo.

[Intanium] ::

Danes je računalnik pričel ponovno delat. Šel sem testirat ram ploščice eno po eno in še obenem zvočno ven vzel. Brez zvočne je delovalo normalno, 2 uri v mirovanju ni zmrznil. Še zdaj teče lepo (z zvočno vstavljeno).
Sumim pa to komponento, ker gre precej težko not, zaradi ohišja in matične. Špic zadnjega dela ploščice (kjer so izhodi)se ne vsede dobro in je precej težko pritrdit karto z vijakom. morda da sem jo nerodno prišraufal zadnič in je zaradi tega zmrzovalo in povzročalo probleme ker ni vredu sedela v pci reži? Mam pa drugače creativovo x-fi extreme music...

Dadyy ::

Z Ubuntu Live CD-jem mi je uspelo naložit Linux na USB ključek, z njega
zagnat laptop in prekopirat slike.
Hvala Reeves.

reeves ::

np :)

vbohinc ::

Lahko da je šel kakšen kondenzator na plati, sem tega pri starih (no sicer precej starejših) platah videl veliko.

Drugače pa standardno, vse očistit in resetirat CMOS potem pa z minimalno strojno opremo preiskušat vsako komponento posebej.

Baterijo pa kar zamenjaj in preiskusi rame z Memtest+
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Težave pri zagonu rač.

Oddelek: Pomoč in nasveti
11728 (583) tomsic
»

Je baterija fuč?

Oddelek: Pomoč in nasveti
112031 (1736) GummyBear
»

BIOS password in Asus g1s

Oddelek: Strojna oprema
61104 (982) LordTado
»

bios se je zaklenil

Oddelek: Pomoč in nasveti
211911 (1585) TOP
»

Težava z zagonom računalnika (strojna napaka?)

Oddelek: Pomoč in nasveti
141837 (1630) jat2406

Več podobnih tem