» »

konverter 24/12v dc dc

konverter 24/12v dc dc

znanec ::

Preko sončnih celic in regulatorja namearavam napajati 2x 12 v akumulatorja vezana zaporedno ali pa mogoče 24 v akumulator (solarni moduli so 24 v! Glede na to , da je težko dobiti 24V porabnike, bi napetost konvertiral na 12V. Ali je to smiselno, kakšne so izgube? Bi mogoče bilo bolje uporabiti razsmernik 24dc/220 ac, ki pa je tudi precej drag!? aha, še podatki: celice ~250w, poraba ob konicah ~ 500w

Pyr0Beast ::

18V panel je ok za filat 12V akku. 24V panel in 24V akku ne bo šlo najbolje skupaj.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

znanec ::

ima kdo kakšen koristen odgovor?:)

PS:Pyr0Beast celice niso 18 V ?!? verjemi, da če bi bila varianta na 12 v ne bi tu spraševal. vseeno hvala za mnenje.;)

Pyr0Beast ::

Če te že matra konverzija pusti 12/24V in razsmerjaj direktno na 230V.

12V celica, ki ima tam 17V+ (Vpeak) bo ok za filat akkuje. Rabiš še primerni polnilec.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

znanec ::

Pyr0Beast
Hvala za (edini) odgovor, vendar kot sem že 2x omenil celice NISO 12v niti 17 niti 18, ampak dajo ven tam nekje 33v , kar se lahko reže na 24 v , na 12 v pa ne gre! Torej rabim nasvet za 24 v: ali konvertiram na 12 V, ali razsmerim v 220v ~, ali nabavim porabnike 24V (slaba izbira, visoke cene). Hvala za mnenja!

Pyr0Beast ::

Aja. :)
Prehitro sem šel skozi, pardon.

Pusti na 24V, razen če ne dobiš konverterja 24-12V, kateri je hkrati tudi polnilec in nadzornik stanja (napolnjenost, izpraznjenost) 12V baterij, enega boš zagotovo rabil.
Dvojno delo (pretvarjanje) je pa brezveze.
500W je muka na 12V ampak pri 230V to ni neka huda amperaža.
Inverter je pa na 24V približno enake cene kakor na 12V (vsaj moral bi biti).
230V roba je pa mnogo cenejša.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

znanec ::

Kot kaže bo res najbolje, da grem na 220v z razsmernikom, ali ve mogoče kdo, kaj se sme in kaj se ne sme priključiti na "kvazisinus" razsmernik? (nekateri ga imenujejo tudi modificiran sinus, trapezni sinus ipd)

Spajky ::

Mah, jest sem na tak poceni (40€) 300W razsmernik iz Merkatorja priključil do zdej komp, monitor, 100W pištola spajkalnik, navadno žarnico par deset W ipd ... delalo brez problema. Problem bi bil verjetno edino z vrtalniki ipd. z elektronsko regulacijo obratov, ki ne bi delala ali kak kompresor (hladilnik npr.) z veliko zagonsko špico- zaščita ga izklopi.

Podoben problem sem imel s CRT monitorjem, če sem ga vklopil na gumb (degauss cukne štroma) ; če ga je pa komp vklopil (bil že vklopljen ampak na off preko kompa), pa ni bilo problem .. :D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Pyr0Beast ::

90% elektronske navlake bi moralo lavfati na kvazi-sinus razsmerniku. Sploh računalniki.
Samo pazi da vzameš tak napajalnik za komp ki ima Pasivno korekcijo jalove energije in ne takega z aktivno. (PFC - active, passive). Z aktivno so včasih težave katere vodijo v veliko dima.
Trapezni sinus in podobne modifikacije si tudi ne zaslužijo imena sinus, ker to niso. Je samo en trapez na drugem, zgleda grozno pod osciloskopom.

Napajalniki za prenosnike nimajo korekcije. Meni vem, da brni, ko lavfa na zasilnem napajanju. Ne vem koliko časa bi še delal, vendar v tistih 3h urah ni crknil.
Sicer se pa ti sploh ne sekirajo, magari da imajo 250V enosmerne na vhodu, pa so čisto srečni :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

znanec ::

Ja mal me matra hladilnik, za katerega ne vem če bo zdržal na "trapezu", pa tudi zagonske špice (kot je omenil Spajky) so problem. Koliko pri vklopu rukne čez, če je napr. hladilnik 60 W?

Pyr0Beast ::

60W hladilnik ima tam okoli 300W štartne moči. A to je le za sekundo ali dve, toliko da se kompresor obrne in dobi obrate.

Za solarni sistem pa kupi takega, ki je res res res debelo izoliran (današnji imajo premalo izolacije, ker se špara) ali pa dodaj še svojo izolacijo. Tu se ti bo poznal vsak izgubljeni Watt energije.

Vzemi takega kateri ima samo mehanski termostat ter eno brezvezno lučko notri.
Elektronski so preveč občutljivi in crkujejo, poleg tega pa žrejo štrom tudi v mirovanju - pomembno če imaš inverter kateri se zna izklopit ob minimalni porabi.
Hladilnik pa lahko daš v kako klet ter tako še dodatno prihraniš na energiji, pozimi pa ga preprosto izklopiš :)
Kompresorju ne bo nič.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

znanec ::

Še nekaj mi je padlo na pamet;:)

Celice in regulator imam, ven dobim 24 v, kaj pa varianta, da polnim 2 akumulatorja 12 V vezana zaporedno (24V), odvzemam pa 12 V, se pravi vzporedno vežem za odjem in zaporedno za filanje? Bi to šlo?

Pyr0Beast ::

Lahko. Samo je to packarija in daleč preveč dela, to gre enkrat, dvakrat, potem se pa že pozabi, zjutraj se ti ne da preklopiti, etc. :)

Poleg tega ne boš mogel filati in odvzemati hkrati.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

znanec ::

Nisem mislil, da bi preklapljal - to ni ničemer podobno - pač pa da bi to bilo stalno zvezano, uporabiti pa bi moral dve močni diodi (recimo 100A), kateri bi vezal pri odjemu, da bi se pravilno filalo. se pravi za filanje zaporadno, odjem vzporedno, s tem da bi pri vsaki zanki dal po eno diodo.

Pyr0Beast ::

Lahko tole narišeš, ker ne vem točno kaj misliš.

Uporabi pa Shottky diode, če boš že. Imajo samo 0.3V padca na njih za razliko od silicijevih z 0.7V.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop 220V hladilnika v avtu - razsmernik?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
434027 (3106) energetik
»

UPS in avtomobilski akumulator.... (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7614748 (3804) Assass1n
»

Dvojni inverter 12 - 220 v avtomobilu - yes or no?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
223029 (2602) Primorec
»

UPS in fotovoltaika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
116781 (6286) G-Rega
»

Akumulator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91407 (1250) Brane2

Več podobnih tem