» »

UPS in fotovoltaika

UPS in fotovoltaika

G-Rega ::

Imam solarni sistem za ogrevanje vode, kar mi nanese, da ob lepih dnevih stalno "laufata" dve obročni črpalki. To nanese toliko, da je ogrevanje vode dražje od odgrevanja s toplotno črpalko. Zato bi na streho vrgel še nekaj fotovoltaike, da bi zadostil vsaj porabi teh črpalk, se pravi da v soncu res dela samo sonce.

Na voljo imam 2 100Wp fotovoltaična panela in 12/24V 30A regulator polnjenja.

Sedaj moram verjetno kupiti še 1 ali 2 akumulatorja (kakšna moč?). Zadevo bi rad rešil tako, da bi, ko sta akumulatorja polna, zadevo poganjal iz tega, če ne pa kar iz omrežja.

Potreboval bi še razsmernik, ki bi mi dal ven do ene 200W pri 220V. Gor bi bil verjetno vezan en kontaktor, ki bi v primeru izklopa preklopil na omrežje (ali pa mogoče kakšna bolj elegantna rešitev).

Ideja pa je sledeča: Imam en 1000VA UPS, ki ima na izhodu čisti sinus in ga ne potrebujem oz. že sedaj poganja iste črpalke v primeru remonta ali izpada omrežne napestosti. Glede na to, da je to po mojem čisto enak razsmernik kot kupljen za solar, bi to verjetno šlo. Seveda bi zamenjal akute za kakšne večje. Problem vidim edino v tem, da je UPS narejen, da polne iz omrežja, če je, če ne pa iz ACCU, jaz pa bi moral to narediti ravno obratno (iz ACCU dokler je, potem iz omrežja).

Kakšne ideje?

int47 ::

Iz dveh 100Wp panelov ne boš dobil 200W povprečne moči. Res rabiš toliko?
1000VA UPS-i imajo lahko 2 - 3 12V akumulatorje vezane zaporedno. Nekateri starejši UPS-i tudi več.
Ni nujno, da bo UPS prenesel trajno delovanje iz baterij, tudi če je ON-LINE.
Nekateri UPS-i se po določenem času izklopijo, tudi če baterije še niso prazne. Na ta čas lahko vpliva obremenitev UPS naprave. To funkcijo se lahko da izklopiti, ali pa tudi ne.
Zakaj rabiš akumulatorja ? Če ni sonca, se kolektorji ne pregrevajo. Noben tip akumulatorjev nima 100% izkoristka. Ciklični tudi niso poceni.

Mislim, da bo najceneje in najbolj enostavno, če čpralke pustiš priklopljene tako, kot so.
Tista dva panela priključiš preko grid-tie inverterja na isto fazo, s katere se napaja UPS.
Na ta način ne rabiš kontaktorja za preklop, predelav UPS-a in dodatnih akumulatorjev.
Edini minus bo, da bo v primeru izpada omrežja črpalka delovala na UPS, grid-tie inverter pa se bo izklopil.

G-Rega ::

Tale odgovor se mi zdi super, problem je le, da ne vem, kaj bi lahko bil grid-tie inverter. Nisem ravno v teh vodah. Bi mi mogoče lahko predlagal kako to rešiti?

G-Rega ::

Ne morem popraviti prejšnjega posta, pa pišem še enkrat:

Potrebujem v povprečju ene 75-100W (ena ali dve črpalki), karkoli pa bosta panela prinesla, pa pač bosta. Sem na netu prebral nekaj o teh inverterjih: uporabna stvar. Domnevam, da se ga priklopi pred UPS in kar direktno na panele brez regulatorja polnjenja. On oddaja energijo v omrežje, tako da če črpalki ne bi delali, bi teoretično napajal vse porabnike na isti fazi?

Domnevam pa, da če je pred UPS-om, potem v primeru izpada elektrike ne deluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G-Rega ()

G-Rega ::

Idelal sem si shemo, kako bi zadevo priklopil, da bi delovala tudi ob izpadih električnega toka:
 Shema vezave fotovoltaike na UPS

Shema vezave fotovoltaike na UPS


Namesto ročnega stikala bi seveda vgradil en preklopni kontaktor, ki bi v primeru omrežne napetosti bil preklopljen na grid-tie inverter, v primeru brez omrežja pa na polnilni regulator. Moj UPS ima 2 12V akumulatorja, kar je super, saj lahko vlečem dol 24V+ in imam manj izgub na kablih.

Zanima me pa sledeče: ali bi moral na UPS in na solarni polnilnik dati diode, ki bi blokirale povratni tok, ali se polnilca ne bi sekirala, če jih polni nekdo drug. Načeloma po mojem to sploh ne bi bilo potrebno, saj vsak od polnilcev itak dobiva povratni tok iz akumulatorja. V nobenem primeru pa se tako ali tako ne bi zgodilo, da bi delala oba naenkrat (razen, če bi ostal takle ročen preklop).

int47 ::

Grid-tie razsmernik je sinhroniziran z omrežjem deluje v načinu kogeneracije. Mogoča je vzporedna vezava več grid-tie razsmernikov.

Na panel se priključi direktno. V tem primeru za max. izkoristek poskrbi MPPT (max. power point tracking, kar pomeni, da poizkuša iz panelov potegniti max. moč.

G-Rega je izjavil:

On oddaja energijo v omrežje, tako da če črpalki ne bi delali, bi teoretično napajal vse porabnike na isti fazi?

Brez soglasja ne smeš oddajat energije v omrežje. Poskrbi, da bo na fazi, na katero si priklopil razsmernik dovolj bremena.

G-Rega je izjavil:

Domnevam pa, da če je pred UPS-om, potem v primeru izpada elektrike ne deluje.

V primeru izpada omrežne napetosti se izklopi.

Še glede diod:
Diode vnašajo določen padec napetosti v vezje. Če jih boš vezal med (reguliran) polnilec in akumulatorje, le ti ne bodo pravilno napolnjeni.
Če boš diodo vezal med UPS in baterije, bo odvisno od tega,kako jih boš obrnil:
-UPS ne bo polnil baterij,
-UPS ne bo deloval iz baterij.

Ni nujno, da imata UPS in razsmernik nedefiniran potencial baterij, oz. panela. Za preklop panela uporabi dvopolno stikalo. Čeprav napetosti in moči niso visoke, bi bilo bolje uporabiti 1-0-2, kot 1-2 stikalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: int47 ()

Pyr0Beast ::

Cena panelov in potrebnih povezav > prihranka in porabe štroma v celi življenjski dobi panela.

Obtočnim črpalkam zmanjšaj moč. 15W je že dovolj za pretakat.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

G-Rega ::

int47 je izjavil:

Brez soglasja ne smeš oddajat energije v omrežje. Poskrbi, da bo na fazi, na katero si priklopil razsmernik dovolj bremena.

Imam namen imeti na isti fazi kot hladilnik, tako da tudi ko ne bo nikogar v hiši, zadeva ne bo neobremenjena.

int47 je izjavil:

Za preklop panela uporabi dvopolno stikalo. Čeprav napetosti in moči niso visoke, bi bilo bolje uporabiti 1-0-2, kot 1-2 stikalo.

Plan je bil eno stikalo za izklop in kontaktor, ki bo avtomatsko (ob izpadu omrežja) preklopil na drug vir.

Pyr0Beast je izjavil:

Cena panelov in potrebnih povezav > prihranka in porabe štroma v celi življenjski dobi panela.

Za panele sem dal skupaj 200 EUR, za Grid-Tie inverter pa 100. Življenska doba 20 let. Se pravi, da je to manj kot 1,5 EUR na mesec, kar pa bo gotovo prineslo. Pa ne gre samo za ceno, amapak to, da če je že sonce zastonj, naj bo potem tudi topla voda, ki jo ogreva čisto samostojna. Pa še v primeru izpada elektrike ali remonta je fino, da stvar ne počaka.

Pyr0Beast je izjavil:

Obtočnim črpalkam zmanjšaj moč. 15W je že dovolj za pretakat.

Cena nove črpalke je x. Verjetno vsaj za en panel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G-Rega ()

Pyr0Beast ::

Saj imajo črpalke nastavljivo moč. 15W je dovolj za pretakat vodo.

>Za panele sem dal skupaj 200 EUR, za Grid-Tie inverter pa 100. Življenska doba 20 let. Se pravi, da je to manj kot 1,5 EUR na mesec, kar pa bo gotovo prineslo. Pa ne gre samo za ceno, amapak to, da če je že sonce zastonj, naj bo potem tudi topla voda, ki jo ogreva čisto samostojna. Pa še v primeru izpada elektrike ali remonta je fino, da stvar ne počaka.
No. Povej čez 20 let koliko bo delalo kaj.

Inverter odnese dok si rekel keks.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

G-Rega ::

Pyr0Beast je izjavil:

Saj imajo črpalke nastavljivo moč. 15W je dovolj za pretakat vodo.

Sicer ne vem, kako veš, kakšno črpalko naj bi imel, vsekakor moja Grundfoss izbire 15W nima. Še bolj potratna pa je Vilo črpalka na sončni. Je pa od pretoka odvisen tudi odjem toplote.
Sicer okrog tega tudi nisem ravno z lune padel.

Pyr0Beast je izjavil:


No. Povej čez 20 let koliko bo delalo kaj.
Inverter odnese dok si rekel keks.

Ja ne vem no. Inverter je najbrž narejen na podobnem principu kot pri UPS. Imam 3 UPSe že več kot 15 let, pa ni še nobenega odneslo. Najbrž imaš prakso s tem in ti jih je že ene 10 odpihnilo?8-)

Pyr0Beast ::

Pri UPS-u inverter ne lava 24/7
Tudi 1 uro na teden ne lavfa.

Inverterji pa ja - crkujejo dok si rekel keks.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

G-Rega ::

Pyr0Beast je izjavil:

Pri UPS-u inverter ne lava 24/7
Tudi 1 uro na teden ne lavfa.

Se vidi, da si precej izobražen in poznaš UPS-je. Imam namreč APC Smart UPS, kje inverter laufa STALNO, saj ima UPS ne glede na vhodno napetost na izhodu 230V sinusa.

Pa še to: imam 3 kolege, ki imajo doma sončne elektrarne z enako vrsto inverterjev že nekaj let, pa še nobenemu ni odletel dok si reku keks.

Sicer bomo pa videli. ČE bo crknu, pa pač ne bo delal. Samo ne takole po forumih pamet ljudem solit z nepreverjenimi informacijami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G-Rega ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

S čim poganjati pumpo za centralo ob izpadu električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10410906 (1836) deco16
»

Zamenjava baterije na UPS-u (močnejše baterije)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
232929 (2524) int47
»

Povezava vetrnice v domače omrežje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91300 (926) int47
»

Oddajanje električne energije v omrežje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
438328 (6992) Pyr0Beast
»

Smerniki in razsmerniki pri fotovoltajiki

Oddelek: Šola
111166 (1065) All

Več podobnih tem