» »

ledice in feti

ledice in feti

beeone ::

LED diode ranga več watov so največkrat krmiljene s tokom, mene pa zanima, če bi jih lahko vezal na vir stalne napetosti in jih kontroliral z PWM preko fetov?
Sprašujem predvsem zato, ker tiste majhne ledice moraš vedno priklopit preko upora, če jih priklopiš na napetostni vir in ne na tokovnega, in jaz uporov seveda ne bi uporabil v tem primeru, ker potem bi bila potrošnja moči na tem večja kot pa na vezju, ki bi ga uporabil za tokovni generator (v mislih imam nekaj preprostega, kot je LM317).

--- ::

Tako kot si napisal bi se dalo v teoriji - si pa precej zakomopliciral, vendar pa v praksi ti bo skoraj zagotovo prišlo do termičnega pobega.

Brane2 ::

V bistvu težko. LEDice niso linearne, poleg tega jih s preveliko napetostjo lahko ubiješ v zelo kratkem času.

Veliko lažje bi šlo, če bi v serijo z njimi dal tuljavo in pripadajočo diodo in se potem šel PWM. Takrat bi lahko odprl tranzistor, da bi tok zrasel do 20mA, nato bi ga pa zaprl in bi tuljava šibala tok skozi LEDico. Ta tok bi začel pri 20mA in bi padal. Ko bi prišel na recimo 10mA, bi tranzistor ponovno odprl in ponovil postopek...
On the journey of life, I chose the psycho path.

beeone ::

Tole s tuljavo se mi zelo dopade, zelo spominja na prehodne pojave, ki smo jih vzel v šoli. In mislim da bi bilo kar učinkovito brez veliko izgub. Edino kar me skrbi je to, da bi bili ti intervali tako kratki, da jih ne bi mogel obvladovat z preprostim krmilniškim vezjem...

Brane2 ::

Intervali so odvisni od tuljave. Večja tuljava, počasnejše spremembe.

Sicer pa, ne reabiš za to ravno mikrokrmilnika. So čipi, ki so namenjeni točno temu.

Poglej recimo na motherboard za oznako čipa, ki je v VRM napajalniku za CPU.

Ta počne skorajda natanko to, kar tebe zanima.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

TESKAn ::

Tak PWM bi lahko IMO naredil tudi s pomočjo upora za merjenje toka skozi LED diodo in komparatorjem kot schmitt triggerjem.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

beeone ::

Brane, kaj bi lahko dal eno številko čipa za primer, ker mam na voljo trenutno samo prenostnika in tega nebi šou ravno razstavlat :|

TESKAn, tudi tvoja ideja se mi dopade. Pogledal bom, če se da s tistim čipom to narediti z dokaj preprostim vezje in če se ne, potem bom vpeljal tvoj predlog.

Brane2 ::

Če se ne motim, je tole točno to, kar iščeš : LT3474
On the journey of life, I chose the psycho path.

beeone ::

Tale čip bi res bil kot naročen zame, samo je premajhen za mene za lotat, ker sem kr mal zelo štorast pr tem opravili in se teh mini verzij kr izogibam. Probu sem že nekajkrat podobne čipe zlotat, vendar sem nakoncu imel vse skupi al zažgan al polno cina okol, al pa hladne lote...
Bom šou kr probat verzijo od TESKAna najprej, pa bomo pol vidl kako bo kaj.
Se mi pa potem postavlja vprašanje, če je pri visokih (kilo ali celo mega Hz) frekvencah, katere tukaj najverjetneje bodo, vpliv EM zaradi povezav med komponentami velik in moram to zelo upoštevati pri načrtovanju?

Pyr0Beast ::

Zadeva ne bo delovala. Brez dušilke je zadeva še vedno linearni regulator. Le da te greje tu RDS(on) in 'switching losses', katera sta pa mnogo večja.
Izkoristek pa enak oz. še slabši saj ledici močno pada izkoristek z večanjem toka skozi njo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jocolin ::

Ja jest bom tut zdej nek z LED-icam delov pa bom uporabu kar 12V mislm pa nardit v obliki prve črke primka .Brat mi bo zdej kupu okol enh 20 LED lučk pol bom uporabu vsporedno vezavo naredu stikalo pa to bo to

smile- ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

optocoupler

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383329 (2871) korenje3
»

Vezava 3W high power LED diod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
112661 (2402) googleg1
»

Predupor za LED diodo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
278898 (7469) cucolino
»

Knight rider led (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
17615422 (10213) T0RN4D0
»

Termoregulator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104882 (4882) Azrael

Več podobnih tem